• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 خرداد 1399 / 13:07   کد خبر : 5874   گروه : سیاسی

امام خمینی و بیداری اسلامی

انقلاب ایران آغاز یک حرکت و تحول در سطح جهان و مخصوصا کشورهای اسلامی است تا  ضمن بر انداختن حاکمیت های ظالمانه بشری، اسلام را به عنوان مترقی ترین مکتب، جایگزین مکاتب بشری و مادی نماید.

انقلاب ایران آغاز یک حرکت و تحول در سطح جهان و مخصوصا کشورهای اسلامی است تا ضمن بر انداختن حاکمیت های ظالمانه بشری، اسلام را به عنوان مترقی ترین مکتب، جایگزین مکاتب بشری و مادی نماید.

به گزارش نوای آبیدر،

انقلاب ایران آغاز یک حرکت و تحول در سطح جهان و مخصوصا کشورهای اسلامی است تا  ضمن بر انداختن حاکمیت های ظالمانه بشری، اسلام را به عنوان مترقی ترین مکتب، جایگزین مکاتب بشری و مادی نماید.

 این همان نقطه ی اساسی و بنیادینی است که رسول اکرم (ص) برای آن مبعوث و قرآن کریم برای آن نازل شد و دین اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین دین الهی برای تحقق آن مطرح گردید ( ورعی، 1378ش، 271ص ) . می توان با قاطعیت گفت که موضوع بیداری اسلامی پیشینه ای به قدمت تاریخ اسلام دارد. خداوند متعال در چندین آیه لزوم هوشیاری مسلمین در برابر مکر و حیله دشمنان را گوشزد می نماید و راه های مقابله با این توطئه ها را نشان می دهد.

 امام علی (ع) هم در نهج البلاغه مبانی دشمن شناسی را آموزش داده و ضربه خوردن مسلمانان از کید  دشمن را ناشی از غفلت می دانند و کسانی را  که در مقابل بیگانگان و تعرضات آنان سکوت می کنند را مستوجب عذاب معرفی می نمایند.

در قرن حاضر هم رهبران بزرگی چون امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ، شهید مطهری، سید قطب و دیگر  شخصیت های برجسته جهان اسلام به این موضوع پرداخته اند. به گفته امام خمینی(ره): « در صد سال اخیر حوادثی اتفاق افتاده است که هرکدام در جنبش امروز ملت ایران تاثیری داشته است. انقلاب مشروطیت، جنبش تنباکو و... اهمیت فراوان دارد » (صحیفه نور) و همین جنبش ها و قیام های مردمی، زمینه ساز انقلابی عظیم در ایران شد.

نکته مهم این است که انقلاب اسلامی ایران با تکیه بر مبانی اسلامی و رهبری عالمانه ی حضرت امام توانست عناصر بیگانه را از کشور بیرون و حکومتی اسلامی بر مبنای ارزش های دینی را پایه گذاری کند. علاوه بر این، بیداری اسلامی که اکنون در کشورهای اسلامی و شمال آفریقا، مصر، لیبی، و غیره اتفاق افتاده است یکی از تاثیرات انقلاب اسلامی ایران می باشد که حضرت امام با عنوان صدور انقلاب مطرح کرده است. بيداري اسلامي مقوله‌اي است که همزمان با تهاجم همه‌ جانبه غرب در جهان اسلام و عصر استعمار، شروع شد و از آغاز تا عصر حضرت امام خميني(ره) مراحل گوناگوني را پيمود. اين حرکت که مشخصاً با انديشه‌ هاي کساني چون سيد جمال الدين اسدآبادي شروع شده بود، همواره در ميان حلقه‌ هاي محدود و معين بروز يافت و هيچ‌گاه نتوانست به مثابه‌ي يک گفتمان مسلط عمل کند. حتي در زماني که اين جريان توسط کساني چون حسن البنا و سيد قطب در مصر، ابعاد گسترده‌تري يافت، باز هم نتوانست وارد زندگي همه توده‌ هاي مسلمانان شود و طرحي نو دراندازد. حضرت امام خميني (ره) براي نخستين بار توانست گفتمان بيداري اسلامي را تبديل به "عمل سياسي " کرده و نه تنها آن را وارد حوزه‌ي عمل همه توده‌ هاي مسلمان، بلکه وارد خاطر جمعي همه‌ي مستضعفان جهان کند. عجين نمودن حافظه جمعي با گفتمان بيداري اسلامي که از ضمير روشن و آگاه و نفَس مسيحايي حضرت امام خميني (ره) سرچشمه مي‌گرفت، توانست در مدتي بسيار کم دستاوردهاي کلاني براي جامعه اسلامي و جامعه بشري به بار آورد. نخستين و مهم‌ترين دست‌آورد آن بود که گفتمان بيداري اسلامي از يک خرده گفتمان، تبديل به گفتمان مسلط شد.

 

تعریف واژه ی بیداری اسلامی

"بيداري"، ضد خواب است، پس بيداري به معناي حيات و زندگي است و نيز، به معناي فعال شدن هوش به کار مي‌رود و"اسلامي"، به مفهوم تبعيت و پيروي از آموزه ‌هاي برترين دين الهي است در نتيجه، بيداري اسلامي به معني حيات برتر (برين) و يا تلاش براي دست‌ يابي به آن است و اين حيات، تنها از دين قابل دريافت است؛ زيرا خدا به انسان و جهان حيات بخشيده و پيامبرش ما را به آنچه زنده مي‌کند، فرا مي‌خواند. بيداري يا احياگري اسلامي نوعي اصلاح‌گري ديني است، البته نه آن اصلاح ديني اتفاق افتاده در غرب. در اصلاح ديني به معناي غربي، دين به گونه ‌اي دستخوش تغيير و تبديل مي‌شود و در پي آن، جامعه‌ي ديني نمي‌ شود، بلکه دين به قلمرو شخصي رانده مي‌شود و در اين صورت دين از عرصه‌ي حيات اجتماعي بيرون مي‌رود، اما بيداري و احياگري اسلامي، زنده داشتن انسان و حيات اجتماعي بر مبناي دين و به شيوه‌ي ديني است و به همين دليل بايد غبار از سيماي دين زدوده شود و صورت و سيرت دين هويدا گردد که در نتيجه‌ي اين اقدام، دين به عرصه حيــات آدمي باز مي‌گردد و بيداري اسلامي مهجوريت‌زدايي از دين يا باز پيرايي و واخواني گزاره‌ ها و آموزه‌ هاي اسلامي از اجمال و ابهاماتي است که بر سيماي دين نشسته است.

 

جنبش بیداری اسلامی در اندیشه امام خمینی (ره) و رهبری

امام خمینی (ره) در اظهار نظری درباره پیامدهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران فرمودند: « آوای انقلاب بزرگ ایران در کشورهای اسلامی و دیگر کشورها طنین انداز و افتخارساز است. » همین نکته را خبرنگاری یک ماه قبل از پیروزی انقلاب از امام سوال می کند. این خبرنگار از امام خمینی در دهکده نوفل لوشاتو در حومه پاریس سوال کرد: « آیا فکر می کنید دامنه ی حوادث ایران به ترکیه نیز کشده شود؟ »

امام خمینی جواب دادند: « نهضت مقدس ایران نهضتی اسلامی است و از این جهت بدیهی است که همه مسلمین جهان تحت  تاثیر آن قرار می گیرند. »

مجیب الرحمان شامی، روزنامه نگار پاکستانی دراین باره می گوید: «تاثیر بزرگ امام این است که گرچه ایشان یک رهبر شیعه بودند، با این وجود مبلغ جدایی نبودند، فریاد او برای اسلام بود. »

این روزنامه نگار پاکستانی در اظهار نظر دیگری درباره امام خمینی گفت: « هیچ کس باورنداشت که در عصر حاضر اصول اسلام، عملی باشد، انقلاب ایران جان تازه ای به اندیشه اسلامی بخشید و ثابت کرد که اصول اسلامی کماکان کاربرد دارد و می تواند مبنای جامعه امروزی قرار گیرد »  وی اضافه کرد : « مهم ترین اثر و کار امام این بود که اعلام کرد دیکتاتوری در  اسلام مجاز نمی باشد و مردم حق انتخاب دارند و نمی توان حقوق ایشان را رعایت نکرد.»

حسن سلیمان – امام مسجد کیپ تاون آفریقای جنوبی تاثیرگذاری امام را بر کشورها، ناشی از اسلام می داند و معتقد است : « منشا تفکرات انقلاب امام خمینی، دین مبین اسلام بود. بدون شک این تفکرات و هم چنین رهبری امام به مسلمانان خصوصا جوانان انگیزه مبارزه بخشید. »

دکترفتحی شقاقی رهبر فقید جنبش جهاد اسلامی فلسطین در کتاب « امام خمینی راه حل جدید جهان اسلام » روش انقلاب ایران را موثر می داند و برای تداوم مبارزه با رژیم صهیونیستی، انقلاب اسلامی ایران را شایسته پیروی، معرفی می کند.  وی در بخشی از کتابش، امام خمینی (ره) را این گونه معرفی می کند: « مظهر جریانی نو بود که اسلام را به عنوان یک ایدئولوژی مطرح می کرد تا از طریق برپایی حکومت اسلامی، همه ابعاد زندگی و مشکلات  آن را حل و فصل نماید. »

رهبر فقید جهاد اسلامی فلسطین در ملاقات با امام خمینی (ره) گفت: « انتفاضه بارقه ای از نور و بازتابی از پیروزی های بزرگ انقلاب شماست، انقلابی که بزرگترین تحول را در عصر ما به وجود آورد. »به عقیده شیخ عبدالله شامی، یکی از رهبران مبارز فلسطینی : « پس از انقلاب اسلامی ایران، مردم فلسطین دریافتند که برای آزادی، به قرآن و تفنگ نیاز دارند. » این درحالی است که برای چند دهه حرکت های انقلابی فلسطین، اغلب در اختیار گروه های مارکسیستی بود. انقلاب اسلامی، تاکیدی بر بعد سیاسی اسلام بود و از آن پس، در برخی از کشورها، سازمان های مخفی شکل گرفت و مبارزه مسلحانه بر پایه اسلام، سامان دهی شد. در همین باره حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: « قبل از انقلاب اسلامی در بسیاری از کشورها و از جمله کشورهای اسلامی، گروه ها و جوان ها و ناراضی ها و آزادی طلب ها با ایدئولوژی های چپ وارد میدان می شدند، اما بعد از انقلاب اسلامی پایه و مبنای حرکت ها و نهضتهای آزادی بخش اسلام شد. امروز در هر نقطه ای از دنیای وسیع اسلام که جمعیت یا گروهی به انگیزه آزادی خواهی و ضدیت با استکبار حرکت می کنند، مبنا و قاعده کار و امید و رکنشان، تفکر اسلامی است. » امام خمینی (ره) در ماه های پایانی عمر پر برکتشان به صراحت بر تداوم تاثیرگذاری انقلاب اسلامی بر ملتهای مسلمان تاکید کردند و فرمودند: « ما به تمام جهان تجربه هایمان را صادر می کنیم و نتیجه مبارزه و دفاع با ستمگران را بدون کوچکترین چشم داشتی به مبارزان راه حق انتقال می دهیم و مسلما محصول صدور این تجربه ها جز شکوفه های پیروزی و  استقلال و پیاده شدن احکام اسلامی برای ملت های دربند نیست. روشنفکران اسلامی همگی با علم و آگاهی باید راه پرفراز و نشیب دگرگون کردن جهان سرمایه داری را بپیمایند و تمام آزادی خواهان باید با روشن بینی و روشن گری، راه سیلی زدن بر گونه ابر قدرت ها خصوصا آمریکا را بر مردم سیلی خورده کشورهای اسلامی و جهان سومی ترسیم کنند. من با اطمینان می گویم اسلام ابرقدرت ها را به خاک مذلت می نشاند. اسلام موانع بزرگ داخل و خارج محدوده ی خود را یکی پس از دیگری برطرف و سنگرهای کلیدی جهان را فتح خواهد کرد. »

آیت الله خامنه ای جانشین صالح حضرت امام نیز در همین راستا در مورد جنبش های بیداری اسلامی در یک سال و نیم اخیر می فرماید: « اراده ی خداوند به بیداری ملت ها تعلق گرفته است و قرن اسلام و عصر ملت ها فرا رسیده و در آینده، سرنوشت کل بشریت را تحت تاثیر قرار خواهد داد. »

بیداری اسلامی هر چند پیش از انقلاب در ایران و در دو سده ی اخیر در کشورهای مختلف شکل گرفته بود، اما اگر بیداری اسلامی را در یک منحنی رسم کنیم، امام خمینی را در طی این 200 سال در قله ی این منحنی می توان ترسیم نمود. روی آوردن به مبارزه بر اساس اسلام، تنها نتیجه تجدید حیات اسلام که آن را برخی اصول گرایی یا بنیاد گرایی اسلامی می نامند، نیست، بلکه برداشت نوین و تازه ای از اسلام است که در آن مسلمین به ایستادگی، مقاومت و پافشاری برای نیل به حقوق خویش تشویق شده اند.

نقش امام  خمینی (ره) در ظهور بیداری اسلامی

بيداري اسلامي به عنوان يک پديده‌ي متاثر از نهضت فکري امام خميني (ره) در عصر امروز در قالب يک جنبش اجتماعي و سازماني رخ نموده است. اين جريان در عرصه‌ي منازعات سياسي و امنيتي علاوه بر اينکه موجوديت و نفوذ خود را به اثبات رسانيده است، مي رود تا به قدرت بلامنازع نقش‌آفرين در سطح جهاني تبديل شود. بدون ترديد امام خميني (ره) عامل عمده بيداري اسلامي است و نقش ويژه‌اي در روند بيداري ملل مسلمان ايفا کرده است. پديده انقلاب اسلامي پس از چند سده به شکل عملي و عيني، اسلام و جوامع اسلامي را از انزوا و سکــون خارج کرد و انرژي آزاد شده از آن به عنوان موتور محـــرکه همه‌ي تحرکات و خيزش جريان‌ ها و جنبش‌ هاي اسلامي از يک سو مردم مسلمان منطقه را نسبت به حق و حقوق و توانايي ‌هاي خود آگاه کرد و از سوي ديگر طلسم شکست ‌ناپذير بودن غول استبداد و اختاپوس استعمار و امپرياليسم را ابطال کرد و اين مسأله خود «جسارت و اعتماد به نفس» را به ملت ‌هاي مسلمان بازگرداند. در چنين وضعيتي بود که به تعبير اقبال لاهوري تهران قرارگاه مسلمانان شد و جمهوري اسلامي در فرآيند ظهور، توسعه و تثبيت خود در داخل به عامل منحصربه فردي در احيا، پايداري و توسعه بيداري اسلامي و در شرايط کنوني به مرکز سازماندهي تمدن نوين اسلامي تبديل شد.

بيداري اسلامي به عنوان يک آگاهي جمعي با تکيه بر اراده عمومي و متأثر از اسـلام اصيل تحت مديريت امام خميني (ره) ايران در شرايط کنوني تبديل به رفتار سياسي شده و در شکل يک ايده سياسي، سامان داده شده است. تئوريزه شدن اين نهضت فکري مرحله فرموليته ‌اي را پشت سر گذاشته و به عنوان يک مدل سياسي رخ نموده است. وضعيت معادلات منطقه ‌اي در حرکت رو به جلوي خود همسو با منـافع و مصالح اسلام و جنبش‌ هاي اسلامي و کاملا در تضاد با برنامه‌ ها و آرمان‌ هاي غرب در حال رقم خوردن است.

دلیل تاثیرگذاری امام خمینی (ره) بر بیداری اسلامی

دليل تاثير گذاري امام خميني (ره)  بر بيداري اسلامي آن گاه که معمار انقلاب اسلامي مي‌کوشيد بر بيداري مستضعفان و مسلمانان تاثير بگذارد، شايد اين سئوال به ذهن مي‌آمد که دليل يا دلايل اين تاثيرگذاري چيست؟ بخشي از پاسخ ‌هايي که مي ‌توان در جواب اين پرسش ارائه داد عبارتند از :تاثير حضرت امام خميني (ره) از جنبه ديني و اسلامي بر مسلمانان کم نظير است .در واقع، از قرن پانزدهم در دنياي غرب و شايد کمي پس از صدر اسلام، شخصيتي را نمي ‌بينيم که اين همه نهضت، افکار و عملکرد و راهبردهايش در سطح جهان اعم از جهان غرب (ليبراليسم )، جهان شرق (کمونيسم) و جهان اسلام تاثير گذاشته باشد.حضرت امام خميني (ره) مفهوم و معناي قدرت را در سطح جهاني و نيز در جهان اسلام، تغيير داد.

 معناي قدرت قبل از او بر منابع مادي تکيه داشت، ولي پس از انقلاب و تاثير گفتمان ايشان برجهان، معنا و تعريف قدرت از تکيه بر منابع ملموس (مادي ) به غير ملموس (معنوي ) از قبيل عقايد، پرورش افکار و اطلاع رساني تغيير پيدا کرد .

در شش و هفت قرن گذشته، يک شخصيت ديني و علمي که انقلابي کند، ملتي را رهبري نمايد، همه و حتي مخالفينش، مشروعيت و مقبوليت او را کاملاً تصديق کنند، پيدا نمي شود. به واقع، مي‌توان گفت: مشروعيت سياسي و ديني امام در سطح جهان و در قرون اخير بي‌ نظير بود.

با مطالعه‌ي زندگي رهبران انقلاب ‌هاي گذشته در مي ‌يابيم، هيچ يک از آنها به توانايي امام در برقراري ارتباط صميمانه و مردمي با طبقات مختلف اجتماعي در ايران نمي ‌رسند.زندگي بي ‌تجمل وي، صلاحيت رهبري مستضعفان و توده‌ هاي مسلمانان را به او عطا کرد.

 در واقع، زندگي اوهمواره بي‌ تجمل بود، چه موقعي که يک طلبه ‌ي ساده بود و چه زماني که مرجع تقليد قرار گرفت و چه هنگامي که خود را در رأس هرم قدرت يافت.

امام خميني (ره)، تنها به امت و تمدن اسلامي و نجات آن از گمراهي و عقب ‌ماندگي مادي و معنوي نمي ‌انديشيد بلکه در فکر نجات همه ملت‌ ها و تمدن ‌ها بود. پيام او به گورباچف و پاپ، گوياي دغدغه انساني و الهي وي در نجات انسان ‌ها و فرهنگ‌ هايي بود که از جاده هدايت انسان ‌‌ها به سوي سعادت دنيا خارج شده بودند. اين دلسوزي، ارتباط و تاثير انقلاب اسلامي با ساير بخش ‌هاي جهان برقرار کرد. امام خميني (ره) هم بر جهان ‌شمولي نهضت اسلامي مردم ايران تاکيد مي‌کرد و هم جهان‌شمولي الگوهاي غربي را رد مي ‌نمود و توانايي الگوهاي غربي را براي هدايت و نجات انسانها نمي ‌پذيرفت. امام خميني (ره) تنها متفکري است که در 5 يا 6 قرن گذشته، هم به نظريه‌ پردازي انقلاب پرداخته و هم خود آن را به عرصه عمل آورد. در تاريخ، کمتر مي‌يابيم انسان ‌هايي را که هم بنويسند که چرا بايد انقلاب کرد و هم خودشان، به ميدان آيند و انقلاب را پديد آورند. در حقيقت، پيوند نظر و عمل، از دلايل مهم موفقيت ايشان است.

بهره‌گيري از دين در ايجاد تحول اجتماعي مطلوب، مهمترين تاثير امام خميني (ره) و انقلاب اسلامي بر جنبش مسلمانان و بيداري اسلامي است. در حالي که قبل از آن و در فضاي جهاني آلوده ليبراليسم و کمونيسم، کمتر کسي به توانايي دين در پديد آوردن انقلاب ايمان داشته. برپايه تکيه بر دين، مفاهيم قدرت دگرگون شد و مسلمانان دريافتند، قدرت واقعي تکيه بر قدرت الهي است و به کمک چنين قــدرتي مي‌توان به حقوق از دست رفته خويش اقدام نمود. امام خميني (ره) به همه‌ي مسلمانان و مستضصعفان نشان داد، تنها راه دست ‌يابي به مشروعيت و مقبوليت، زندگي ساده و بي ‌آلايش، نجات انسان ‌ها و تمدن‌ ها و ترکيب‌ سازي نظر و عمل برپايه آخرين دين الهي يعني اسلام است، ديني که براي همه‌ي جهان برنامه و سخن دارد.

 

علل تفرقه و جدایی بین مسلمانان جهان از دیدگاه امام خمینی رحمه الله

          الف- توطئه های شوم قدرت های سلطه گر

حضرت امام خمینی رحمه‏ الله از بدو پیروزی انقلاب، امت اسلامی ایران را بارها به هوشیاری در برابر توطئه‏ های مرموزانه دشمن، برای ضربه‏ زدن به پیکر نوپای انقلاب اسلامی دعوت می‏کرد؛ از جمله «الآن اجتماعاتی هست که به اسم شیعه و سنی بنابر ایجاد اختلاف دارند؛ همان طور که وابستگان به قدرت بزرگ امریکا در طائف این مسأله را طرح کردند و برای خدمتگزاری به شوروی است. نقشه اختلاف بین برادران را ریختند و به دنبال آن، در کشور خودمان هم اشخاصی دارند همان نقشه را پیاده می‏کنند، غافل از آن‏که اگر خدای نخواسته این قدرت ‏های بزرگ در ایران برگردند، نه اسلام می ماند و نه اهل تسننی و نه اهل تشیعی باقی می‏گذارند.»

          ب- دوری مسلمانان از اسلام و قرآن

نقشه قدرت های بزرگ و وابستگان آنها در کشورهای اسلامی این است که قشرهای مسلم را که خدا بین آنها اخوت ایجاد کرده است و مومنان را به نام اخوت یاد فرموده است، از هم جدا کنند و به اسم ملت ترک، ملت کُرد، ملت عرب، ملت فارس، از هم جدا، بلکه با هم دشمن کنند و این درست بر خلاف مسیر اسلام و مسیر قرآن کریم است.

ج- اختلاف آرا و فتوای عالمان مذاهب اسلامی

رهبر کبیر انقلاب، در مورد این که چرا و چگونه در اسلام مذاهب گوناگونی پدید آمدند و این‏که عقیده و استنباط هر یک مورد احترام است نمی‏ تواند باعث اختلاف بین مسلمانان باشد، می ‏فرماید: «یک دسته از مسلمانان شیعه هستند و یک دسته از مسلمانان «سنّی»، یک دسته «حنفی» و دسته ‏ای «حنبلی» و دسته‏ ای «اخباری» هستند. اصلا طرح این معنا از اول درست نبود. در یک جامعه‏ ای که همه می‏خواهند به اسلام خدمت کنند و برای اسلام باشند، این مسائل نباید طرح شود. ما همه برادر هستیم و با هم هستیم.

عوامل و اسباب تحقق وحدت اسلامی از نظر امام خمینی(ره)

الف- پیروی از دستورهای قرآن کریم

قرآن کریم که به ما دستور داده و به مسلمین دستور وحدت داده برای یکسال و ده سال و صد سال نیست؛ برای سرتاسر عالم است. در سرتاسر تاریخ ما محتاج به این هستیم که عملاً وحدت را محقق بکنیم.

ب- تشکیل حکومت و امت واحده

امت واحد از نظر امام که متشکل از همه اقوام و نژادها و ملیت‏ ها باشد، هدف اسلام برای مقابله با دشمنان است: «… اسلام آمده تا تمام ملل دنیا را عرب را عجم را ترک را فارس را همه را با هم متحد کند و یک امت بزرگ به نام امت اسلام در دنیا برقرار کند تا کسانی که می‏خواهند سلطه ‏ای بر این دولت‏ های اسلامی و مراکز اسلام پیدا کنند، به واسطه اجتماع بزرگی که مسلمین از هر طایفه هستند، نتوانند.»

          ج-  برادری

اخوت و برادری اسلامی یکی از عوامل ایجاد وحدت و همبستگی اسلام است و موجب خیر و برکت در جامعه می‏ باشند. خدای تبارک و تعالی را شکر گزاریم که همه طوایف ملت ایران، برادران شیعه مذهب و برادران اهل سنت در کنار هم با برادری برای پیاده کردن احکام اسلام کوشش می‏کنند. و...

         

بیداری شرط لازم برای موفقیت

بيداري شرط اوليه موفقيت است ولي تنها و آخرين شرط نيست. موقعي که بيدار مي شويم اگر دستور روز نداشته باشيم ممکن است دوباره به خواب برويم. بنابراين دو چيز لازم است:

اول اينکه دستور روز چه باشد؟ کدام کار اولويت دارد و ابتدا بايد آنرا انجام دهيم؟ آيا مساله فلسطين؟ يا تغيير الگوي احزاب در کشورهاي اسلامي؟ دوم اينکه ما بايد از قدرت خود استفاده کنيم و قدر اين قدرت را نيز بدانيم.  البته داشتن قدرت نيز به تنهايي کافي نيست بطوريکه اگر کار و برنامه ريزي نکنيم و بر قدرت خود مديريت نداشته باشيم و اگر ندانيم که از اين قدرت چگونه استفاده کنيم دوباره به خواب خواهيم رفت.اگر ما جهاني سازي يعني روند جهاني کردن دنياي غرب و غربي کردن دنيا را يک خطر بالفعل مي دانيم متقابلا براي جهاني سازي آرمان ها در اسلام چه کرده و چه خواهيم کرد؟ جهان شمولي خود ما از چه نوع است؟ الگوي اسلامي ما چيست؟ تشکل سياسي ما چقدر با غرب فرق دارد؟پس مسلمانان براي اينکه بتوانند در عرصه جهاني حضور فعال داشته باشند و با  تکيه بر توانمنديهاي موجود نقش تعيين کننده اي در تعيين خط و مشي جهاني ايفا نمايند بايستي از خواب غفلت بيدار شده و با کنار زدن قدرت هاي پوشالي و نقش بر آب کردن نقشه هاي استعماري آنها زمينه هاي تحقق آرمان هاي اسلامي را در سطح جهاني فراهم آورند.

 

بیداری اسلامی باعث شکست آمریکا

در واقع امروز جنبش هاي مردمي در کشورهاي مختلف در سطوح و ابعاد جدي در حال فعاليت هستند و بعضا نيز نقش گسترده تر از دولت هاي ملي را در عرصه بين المللي بازي مي کنند و تاثير قابل توجهي بر روند تحولات جهاني مي گذارند. يک گروه اندک با تعداد کمي از نيروي انساني با تکيه بر توانايي ايدئولوژيک و قدرت ايمان مي توانند قدرتهاي بزرگ را فراري دهند و آنها را به زانو درآورند. جمهوري اسلامي بايد در جهت دادن به بيداري و احياي تفکر اسلامي نقش هدايت کننده را داشته باشد و ضمن مقابله با حرکت هاي انحرافي در جهت وحدت اسلامي و حمايت از نهضت هاي اصيل اسلامي تلاش نمايد. در سايه بيداري اسلامي است که با برنامه ريزي صحيح و گسترده مي توان در خنثي سازي طرح خاورميانه بزرگ نقش آفريني نمود. بيداري اسلامي نقش ويژه اي در حرکت ملل مسلمان ايفا کرده است. انقلاب اسلامي که خود معلول حرکت بيداري اسلامي است در يک حرکت متکي به اراده عمومي، تمامي زيرساخت هاي سياسي، اجتماعي و فکري کشورهاي استعمارگر را دگرگون کرد و در يک زايش تاريخي الگويي مقتدر و هوشمند را ارائه کرد. آنچه که امروزه باعث شکست سياست هاي يک جانبه آمريکا در خاورميانه و آفريقا و حتي در کشورهاي حوزه آمريکاي لاتين شده موج بيداري اسلامي است که روز به روز در ميان اقشار مختلف اعم از جوانان و دانشگاهيان نمود بيشتري پيدا مي کند.

 

مصداق هایی از تاثیر انقلاب اسلامی بر مسلمانان

الف- آگاهی سیاسی

          ب- حجاب اسلامی

          ج- وحدت دین و دولت

          د- مبارزه با استکبار

          ر- مردمی بودن

          ز- الگوی جهانی

 

نظام مطلوب جهانی از دیدگاه انقلاب اسلامی

 1-  اين نظام ، همان نظام امامت و امت است كه به زعامت امام معصوم تشکيل شده و امام با بهره گيري از علم لدني، عصمت و امدادهاي الهي، نظام عادلانه اي را پايه ريزي مي کند و تمام ملت ها، دولت ها و سرزمين ها را تحت عنوان امت واحد به سوي کمال انساني و اسلامي سوق مي دهد. رهبري و امامت در نظام جهاني اسلام، از سه ويژگي برخوردار است: اولاً، رهبري، مرکز عقيده، معنويت و سياست به شمار مي رود. ثانياً، رهبر، منتخب پيامبر و يا منتخب مستقيم (نواب خاص) و غيرمستقيم (نايبان عام) امام معصوم است. ثالثاً، به دست گرفتن حکومت، به پذيرش مردم مرتبط است.

2- جامعه جهاني اسلامي، داراي استقلال كامل ، شکوفا کننده استعدادها و برآورده كننده نيازهاي بنيادين و اساسي فطري و روحي انساني است. در اين نظام از تعلقات ملي، رهبري هاي چندگانه و مزورانه، قانون هاي خطاپذير بشري و حاکميت شيطان که ريشه منازعات، مشاجرات و مجادلات جهان است، خبري نيست.

3- انسان ها در جامعه جهاني مطلوب اسلامي، اعمال حاکميت و قانون خدا بر روي زمين را به رهبر الهي مي سپارند. در حقيقت، حاکميت الهي به صورت اراده امام تجلي يافته و مرزهاي اعتباري و قراردادي موجود در دنيا را ، زايل مي كند. نتايجي که بايد از رابطه و تعامل انقلاب اسلامي با بيداري اسلامي دريافت، بسيار و متعدد است.

انقلاب اسلامي موجب تغيير و دگرگوني معادلات سياسي و موازنه قوا در مقياس جهاني به سود ملت ‌هاي اسلامي شده و اکنون با گذشت سه دهه از عمر پر برکت آن، راهبرد تفکر اسلامي به مثابه الگويي نجات ‌بخش براي تمام ملت ‌هاي اسلامي و بشريت محسوب مي ‌شود.

بدون ترديد موارد مشترك فراواني بين انقلاب اسلامي ايران و آرمان‌ هاي جهان اسلام وجود دارد که اهم آنها عبارتند از: ايده ‌ي واحد، آرمان مشترك، دشمن يكسان، وحدت‏گرايي، مردم مداري و...

انقلاب اسلامي تحت رهبري حضرت امام خميني(ره) با برشمردن نقاط اشتراک مسلمانان سراسر جهان و با زنده کردن روح بيداري و خيزش اسلامي، توانست اعتماد به نفس را در بين توده ‌هاي مسلمانان بازگرداند و مي‌ رود تا بيدار نمودن مسلمانان از خواب غفلت، آنها را از زير يوغ استعمار و استبداد خارج نمايد.

ملت‌ هاي مسلمان سراسر جهان با تأسي از آرمان ‌هاي والاي انقلاب اسلامي و با تکيه بر قرآن و شعائر اسلامي، سرنوشت خود را از دست حاکمان وابسته به امريکاي سلطه‌گر جدا کرده و زير پرچم انقلاب اسلامي در مسير استقلال و آزادي گام برمي‌دارند.

افسانه بهمنی-کارشناس ارشد علوم سیاسی

 

انتهای پیام/

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->