• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 فروردین 1399 / 01:31   کد خبر : 5812   گروه : اجتماعی

خیز بزرگ مغازه‌داران سنندجی برای فتح پیاده روها

تعرض به پیاده راه به شکل‌های مختلف، موضوعی است که سال‌هاست در سنندج و دیگر شهرهای استان کردستان به یک دغدغه تبدیل شده است.

تعرض به پیاده راه به شکل‌های مختلف، موضوعی است که سال‌هاست در سنندج و دیگر شهرهای استان کردستان به یک دغدغه تبدیل شده است.

به گزارش نوای آبیدر،این روزها علی رغم حضور دستفروشان متحرک و ثابت از جمله میوه فروشان، واکسی‌ها، فال فروشان و گداها و... مغازه داران در خیابان‌های مختلف سنندج و دیگر شهرهای استان به فروش اجناس باقی مانده در مغازه آن هم در سطح پیاده راه اقدام می‌کنند، در واقع بیشترین سد معبر توسط فروشندگان کالاهای عمومی صورت می‌گیرد که از پیاده رو برای نمایش و ارایه کالاهای خود استفاده می‌کنند.

 این مساله علاوه بر مختل‌شدن تردد در سطح معابر موجب بی‌امنیتی و مشکلات دیگری برای همشهریان شده و بارها عابران پیاده مجبور شده‌اند به این مغازه‌داران خاطی غرامت‌هایی را در خصوص ریختن اجناسشان و یا آسیب دیدن آن‌ها پرداخت کنند.
دستفروشان و مغازه‌دارانی که اجناس خود را برای فروش به پیاده راه می‌آورند و موجب سد معبر در سطح پیاده راه می‌شوند در مسیرهایی مانند بازار سنندج، خیابان های فردوسی، طالقانی و دیگر معابر شهر سنندج تردد مردم را با مشکل روبرو می کند و بعضا تبعات زیادی نیز از لحاظ امنیتی و فرهنگی  داشته است.

تسخیر بخش بزرگی از پیاده روهای شهر سنندج به عنوان مرکز استان کردستان به ویژه در هسته مرکزی این شهر موجب شده است بسیاری از مسافران و افرادی که وارد این شهر می‌شوند در نخستین نگاه به آشفتگی مبلمان شهری و عدم قوانین و مقررات در این خصوص پی ببرند.

همچنین وجود هزاران تن اجناس شکستنی و غذایی در پیاده روهای این شهر به ویژه در مسیر بازار سنندج و خیابان‌های پرتردد موجب شده است بسیاری از هم وطنان بومی و مسافر مجبور به پرداخت غرامت‌های بسیاری به مغازه‌دارانی شوند که به صورت غیر قانونی اقدام به پهن کردن بساط خویش در پیاده‌روها کرده‌اند.
بر اساس اصل 9 ماده 96 تبصره 6 کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری ها اراضی، کوچه ها، میدان ها، خیابان‌ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر، ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می‌شود و می بایست شهرداری‌ها با متخلفان برخورد کنند.
همچنین بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای کسب و سکونت ممنوع است.

 بند 20 همین ماده از قانون تاکید می‌کند که شهرداری‌ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد، برخورد کنند.

لازم به ذکر است که  طبق قوانین شهرداری‌ها به هیچ واحد صنفی مجوز اشغال سطوح معابر داده نشده است و بر این اساس هیچ یک از کسبه و واحدهای صنفی اجازه ندارند از پیاده رو برای گذاشتن میز و صندلی و کالا استفاده کنند.

متأسفانه شهرداری‌ها در استان کردستان از اجرای این قانون شانه خالی می‌کنند و توپ را به میدان اداره کل صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف می‌اندازند و در مقابل نیز این اداره کل و اتاق اصناف بازهم توپ را در میدان شهرداری می‌اندازد.

حال این سوال برای همگان مطرح می‌شود که چگونه کشورهای پرجمعیتی همچون چین، هند و پاکستان توانسته‌اند با این معزل برخورد نمایند و چگونه مسئولان شهری در استان نمی‌توانند این معزل کوچ را که با اعمال و اجرای قانون رفع خواهد شد به سرمنزل مقصود برسانند.

 

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->