• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 آذر 1398 / 11:46   کد خبر : 5727   گروه : سیاسی
سفیر اتریش:

حفظ برجام برایمان مهم است/برای گسترش برنامه های فرهنگی با سنندج نیازی به اخذ مجوز از اروپا نداریم

سفیر اتریش در ایران با حشور در شهرداری سنندج ضمن اشاره به علاقمندی اتریش به حفظ برجام گفت: اتریش برای ایجاد همکاری های فرهنگی نیازی به اخذ مجوز از اروپا نداریم چرا که همکاری نزدیکی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران داریم.

سفیر اتریش در ایران با حشور در شهرداری سنندج ضمن اشاره به علاقمندی اتریش به حفظ برجام گفت: اتریش برای ایجاد همکاری های فرهنگی نیازی به اخذ مجوز از اروپا نداریم چرا که همکاری نزدیکی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران داریم.

به گزارش نوای آبیدر، استفان شولتز سفیر اتریش در ایران که در راس هیاتی در استان کردستان و شهر سنندج حضور یافته، در دیدار با شهردار و اعضای شورای شهر سنندج گفت: هدف عمده سفر ما به شهر سنندج شناسایی و تعریف حوزه های مختلف کاری است.

 

وی افزود: استان کردستان و شهر سنندج از جنبه های توپوگرافی و شباهت های زیاد آن با تریش و همچنین از منظر موسیقی که هر دو کشور ابرقدرت های موسیقی در دنیا هستند.

 

سفیر اتریش در ایران افزود: دولت اتریش علاقه زیادی در حفظ و استمرار برجام دارد و یقین داریم که باید تلاش کنیم که منافع اقتصادی وعده داده شده در برجام که مردم ایران مدت های مدیدی است انتظار آن را می کشند، عملی کنیم.

 

شولتز ادامه داد: اتریش از جهتی عضو اتحادیه اروپا است و از برنامه های آنان پیروی می کند و از طرفی دیگر درصدد ایجاد یک همکاری دو طرفه فراتر از مرزهای اروپا با ایران ایجاد کنیم.

 

وی با اشاره به سفر به استان ها و ارتباط با نمایندگان و جامعه مدنی ایران، گفت: شرکت ها و بنگاه ها و فعالین اقتصادی از شرایط موجود ناراضی هستند چراکه دیپلماسی و سیاست نتوانسته کانال های نقل و انتقال های مالی را برای آنان فراهم کنند.

 

سفیر اتریش در ایران تصریح کرد: اتریش درصدد افزایش همکاری ها است تا زمانی که غبار تحریم ها از بین برود.

 

شولتز با اشاره به بخش همکاری های ملی گفت: ما در 9 حوزه مختلف شراکت های کاری را با ایران ادامه داده ایم و با وجود محدودیت های نقل و انتقالات مالی، در زمینه های آموزشی و دیگر حوزه ها آماده همکاری هستیم.

 

وی در ادامه ضمن گفتگو با اعضای شورای شهر سنندج و تشکر از مدیران شهری برای ایجاد فضای تبادل نظر، گفت: اینچنین جلسات موجب شناسایی ظرفیت های همکاری دوجانبه را فراهم می آورد و با کمال میل اسناد همکاری های دوطرفه را به مقامات مسئول در اتریش و وین ارسال و ارائه خواهم کرد.

 

سفیر اتریش در ایران در خصوص پیشنهاد خواهر خواندگی از سوی شهرداری سنندج با اتریش تصریح کرد: در نسل جدید همکاری های بین دو شهر و یا کشور، رویه سنتی خواهر خواندگی جای خود را به همکاری های دوجانبه در زمینه های حمل و نقل، پسماند و دیگر کارهای عملیاتی داده است.

 

شولتز افزود: شرکت های اتریشی در زمینه استفاده از انرژی های پاک و سبز، تولید کمپوست، بهره بری انرژی و استفاده هدفمند از آن در اروپا و دنیا سرآمد هستند که می تواند در شهر سنندج نیز با استفاده از زیرساخت های شهری نیز عملیاتی شود.

 

وی مجدد با اشاره به مشکلات نقل و انتقال مالی تصریح کرد: می توانیم در زمینه همکاری های بین دو شهر و به دور از این محدودیت ها با یکدیگر و از طریق سفارت ها دو کشور پیگیری و گسترش دهیم.

 

وی با اشاره به امر فرهنگ و اهمیت آن، گفت: موسسه اتریش تنها موسسه غربی فرهنگی دایر در ایران است که سال گذشته 130 امر فرهنگی را در ایران برگزار کرد.

 

شولتز به شهرداری سنندج پیشنهاد برگزاری برخی رویدادهای فرهنگی در کردستان و سنندج را داد و گفت: اتریش برای ایجاد این همکاری ها نیازی به اخذ مجوز ندارد چرا که همکاری نزدیکی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران داریم.

 

سفیر اتریش در ایران همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم اروپایی در 8 مرکز استان در ایران، گفت: اگر سنندج علاقمند باشد می توانیم سنندج را به یکی از مرکز برگزاری این جشنواره در سال آینده معرفی کنیم.

 

انتهی پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

سفیر اتریش استفان شولتز شهرداری سنندج

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->