• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 16 آذر 1398 / 06:50   کد خبر : 5722   گروه : اجتماعی
گزارش اختصاصی/

ارتقای فرهنگ استفاده از دوچرخه در سنندج/شهردار: لاین ویژه دوچرخه سواری کمربندی آبیدر به بهره برداری می رسد

شهردار سنندج با اشاره به اهمیت ارتقای فرهنگ استفاده از دوچرخه گفت: : مسیر اختصاصی دوچرخه در کمربندی آبیدر به طول 7 کیلومتر از میدان حجاب تا ناحیه منفصل شهری روستای حسن آباد است که چهار و نیم کیلومتر آن در شرف اتمام و بهره برداری است.

شهردار سنندج با اشاره به اهمیت ارتقای فرهنگ استفاده از دوچرخه گفت: : مسیر اختصاصی دوچرخه در کمربندی آبیدر به طول 7 کیلومتر از میدان حجاب تا ناحیه منفصل شهری روستای حسن آباد است که چهار و نیم کیلومتر آن در شرف اتمام و بهره برداری است.

به گزارش نوای آبیدر، هوای پاک و تنفس اکسیژن همواره از دغدغه های شهروندان و مسئولین شهری در تمامی شهرها به ویژه مراکز استان ها و کلان شهرها است که بعضا چالش های بزرگی را برای همگان ایجاد کرده است.

 

هر ساله چالش هوای ناپاک و خطرناک در ماه های سرد و خشک سال به دلیل پدیده وارونگی دما بسیار نمایان تر می شود که همین امر مسئولین را به تکاپو می اندازد تا با محدود کردن تردد خودروها و تشویق مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی از بار این آودگی بکاهد.

 

در کنار ارتقای فرهنگ شهروندی به استفاده از تاکسی، اتوبوس و مترو در راستای حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی استفاده از دوچرخه با عنوان پاک ترین وسیله حمل و نقل شهری می تواند راهگشای بزرگی در چالش های حفظ محیط زیست و ترغیب شهروندان به عدم استفاده از خودروهای شخضی در سفرهای شهری است.

 

شهر سنندج نیز به واسطه دارا بودن جمعیت بیش از 500 هزار نفری و تردد بسیار زیاد خودروها با چالش ترافیک، آلودگی هوا و مهمتر از همه کم تحرکی شهروندان به واسطه مشغله های زندگی و عدم ورزش کردن است که استفاده از دوچرخه و دوچرخه سواری می تواند کلید حل این مشکلات باشد.

 

یکی از نقاط دلگذیر و پاک شهر کوه آبیدر و دامنه آن است که چندسالی است مورد توجه مسئولین شهری برای ساخت لاین مخصوص دوچرخه سواران است.

 

کمربندی آبیدر که هم اکنون از میدان حجاب این شهر تا روستای حسن آباد امتداد دارد، در چند سال اخیر شاهد دستخوش تغییرات زیرساختی منجمله تعریض، ایمن سازی و ساخت خط ویژه دوچرخه بوده که خبری بسیار خوش برای شهروندان برای استفاده از دوچرخه در محیطی امن و به دور از هم لاین شدن با خودروها است.

 

در همین راستا حشمت الله صیدی، شهردار سنندج در گفتگو با نوای آبیدر با اشاره به نگاه انسان محورانه و زیست پذیری شهرداری سنندج به کمربندی آبیدر، گفت: محور 36 متری کمربندی آبیدر با تاکیدات شهرداری و با هماهنگی شورای ترافیک و ماده 5 به 4 لاین مجزا تبدیل و تقسیم شد.

 

وی با بیان اینکه چهار لاین خودروهای سواری از این کمربندی تردد خواهند کرد، افزود: در کناره های این محور، مسیر پیاده رو در سمت شهر و لاین اختصاصی دوچرخه در سمت کوه ایجاد شده است.

 

صیدی گفت: مسیر اختصاصی دوچرخه در کمربندی آبیدر به طول 7 کیلومتر از میدان حجاب تا ناحیه منفصل شهری روستای حسن آباد است که چهار و نیم کیلومتر آن در شرف اتمام و بهره برداری است.

 

شهردار سنندج تاکید کرد: این لاین ویژه با توجه به اهمیت کوه آبیدر در فرهنگ سنندجی ها و همچنین شاداب تر کردن مسیر بسیار موثر است.

 

صیدی با بیان اینکه چنین مسیری در کشور و حتی جهان منحصربفرد است، تصریح کرد: این پروژه بسیار برای شهرداری حائز اهمیت است که تامین امنیت و دیوار حائل آن به اتمام رسیده و در آینده نزدیک مورد بهره برداری خواهد رسید.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

دوچرخه آبیدر شهرداری

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->