• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : پنجشنبه 3 مرداد 1398 / 20:55   کد خبر : 5619   گروه : اجتماعی
گزارش عملکرد پلیس فتای کردستان منتشرشد :

رکورد بی سابقه افزایش 323 درصدی جرائم مالی سایبری

سرهنگ دانش پور به صورت کامل ، آمار جرائم اینترنتی و مجازی در سطح استان را به شرح زیر اعلام کرد و گفت : در حوزه ی جرائم سایبری در استان کردستان ، از ابتدای سال 98 تا به حال ، در مقایسه با مدت مشابه در سال 97 ، شاهد افزایش چشمگیر 129 درصدی در جرائم اینترنتی بوده ایم . در این میان جرائم مالی در فضای مجازی نیز با آمار حیرت آور رشد 322 درصدی مواجه بوده است .

سرهنگ دانش پور به صورت کامل ، آمار جرائم اینترنتی و مجازی در سطح استان را به شرح زیر اعلام کرد و گفت : در حوزه ی جرائم سایبری در استان کردستان ، از ابتدای سال 98 تا به حال ، در مقایسه با مدت مشابه در سال 97 ، شاهد افزایش چشمگیر 129 درصدی در جرائم اینترنتی بوده ایم . در این میان جرائم مالی در فضای مجازی نیز با آمار حیرت آور رشد 322 درصدی مواجه بوده است .

به گزارش نوای آبیدر، سرهنگ دانش پور، رئیس پلیس فتای استان کردستان در نشست خبری با اصحاب رسانه کردستان ،عنوان کرد: ضریب نفوذ کاربران تلفن همراه در جهان امروز با نرخی افزایشی به 67 درصد رسیده است که 45 درصد این امار حضور فعال کاربران اینترنت در شبکه های اجتماعی می باشد.با توجه به تحقیقات و پژوهش های به انجام رسیده که بالغ بر 230 پروژه در سطح جهان می باشد ، این گونه برداشت می شود که در سال 2018 در دنیای دیجیتال ، شاهد یک رشد لگاریتمی و فزاینده بوده ایم به طوریکه در هر ثانیه 160 میلیون کاربر اینترنت به صورت همزمان در شبکه های اجتماعی آنلاین هستند.

 

دانش پور افزود : به طور متوسط روزانه 1 میلیون نفر به این جمعیت اضافه می شود که این رقم بسیار قابل توجهی در ضریب نفوذ اینترنت میان مردم جهان است.

 

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 57 درصد جمعیت جهان به اینترنت دسترسی دارند ، عنوان کرد : در کشور ایران نیز با توجه به جمعیت 83 میلیون نفری ان،تعداد 73 میلیون نفر با ضریب نفوذ 89 درصد به کاربران اینترنت اختصاص دارد که در این آمار نیز باتوجه به سال گذشته شاهد افزایش 29 درصدی بوده ایم .

 

رئیس پلیس فتای کردستان با تاکید بر افزایش ضریب نفوذ اینترنت در استان کردستان تصریح کرد : با توجه به جمعیت یک میلیون و ششصد هزار نفری استان کردستان ، ضریب نفوذ اینترنت میان مردم حدودا 73 درصد ارزیابی شده است که این آمار با توجه به رشد روز افزون فناوری ها و برنامه های مختلف تلفن همراه بازهم در حال افزایش لحظه ای است.(لازم به ذکر است که اغلب کاربران فضای مجازی در استان کردستان ، نوجوانان و جوانان هستند)

 

وی افزود : در حال حاضر 154 هزار خط ثابت پرسرعت اینترنت در سطح استان وجود دارد و بیش از 57 هزار خط نیز توسط سایر شرکت های خصوصی توسعه داده شده است.در همین آمار باید به اتصال 340 روستا به شبکه ی ADSL  پرسرعت مخابرات نیز اشاره کرد.مجموع کاربران خطوط پرسرعت LTE  و HSUPA که به ترتیب تحت عناوین  4g و 3g نیز شناخته می شوند ، به 736 هزار نفر می رسد .

 

در این میان می توان به تعداد سیم کارت های فعال در استان کردستان نیز اشاره کرد که ضریب 110 درصدی را نسبت به جمعیت استان به خود اختصاص داده است ، این یعنی ممکن است هر نفر بین 2 الی 6 سیم کارت را مورد استفاده قرار دهد. به طور کل مجموع کاربران اینترنت استان کردستان به میزان 945 هزار نفر ارزیابی شده است.

 

وی با اشاره به حجم بالای استفاده از اینترنت میان کاربران کردستانی تصریح کرد : در تمام شهرهای استان دسترسی به اینترنت و خطوط پرسرعت وجود دارد و ممکن است در هر خانواده 4 الی 6 خط با پهنای باند پرسرعت تلفن همراه نیز داشته باشیم.

 

سرهنگ دانش پور ضمن اشاره به فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش امنیت سایبری در فضای مجازی، عنوان کرد : در طرحی که به صورت سراسری در کل کشور به اجرا در امد ، در امر مقابله به تهیه و توزیع سلاح و مهمات و مقابله با ترویج خشونت و تشویش اذهان عمومی ، اقدامات شاخصی توسط مجموعه ی پلیس فتای استان کردستان به انجام رسیده است. به طور مثال توانسته ایم بیش از 90 وب سایت مرتبط با خرید و فروش سلاح و همچنین تهیه مهمات را شناسایی شده اند که به صورت جدی در دستور پیگیری قرار گرفته اند.

 

دانش پور با تاکید بر گسترش واحد های پلیس فتا در سایر شهرستان های کردستان عنوان کرد : به جز شهرستان سرو آباد که هنوز مرکز پلیس فتا ندارد ،در بقیه شهرستان های استان کردستان ، واحد پلیس فتا احداث شده است و تمام تلاشمان بر این جهت متمرکز شده است که در شهرستان سروآباد نیز به زودی این مرکز دایر شود.

 

رئیس پلیس فتای کردستان به صورت کامل ، آمار جرائم اینترنتی و مجازی در سطح استان را به شرح زیر اعلام کرد و گفت : در حوزه ی جرائم سایبری در استان کردستان ، از ابتدای سال 98 تا به حال ، در مقایسه با مدت مشابه در سال 97 ، شاهد افزایش چشمگیر 129 درصدی در جرائم اینترنتی بوده ایم . در این میان جرائم مالی در فضای مجازی نیز با آمار حیرت آور رشد 322 درصدی مواجه بوده است .

 

وی افزود : در سایر جرائم رایانه ای در سطح استان با 32 درصد کاهش روبرو بوده ایم که اگر به صورت طبقه بندی شده آمار را بررسی و ارائه کنیم به شرح زیر خواهد بود :

رتبه اول : جرائم مالی در فضای مجازی با ضریب 64 درصد ( برداشت غیر مجاز از حساب 51 درصد و کلاهبرداری 13 درصد )

رتبه دوم : مزاحمت های اینترنتی با ضریب 13 درصد

رتبه سوم : هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی با ضریب 8 درصد

رتبه چهارم : انتشار فیلم و عکس خصوصی و خانوادگی در فضای مجازی با ضریب 5 درصد

و در انتها نیز 10 درصد به سایر ریز جرائم رایانه ای در سطح استان تعلق دارد .

 

دانش پور ضمن اشاره به تلاش های شبانه روزی پرسنل فتا در استان اذعان داشت : 80 درصد این جرائم کشف شده اند و 20 درصد باقی مانده نیز به دلیل پنهانی هویت ها و پیچیدگی های فنی در امور شناسایی در دست اقدام به صورت جدی قرار دارد.

 

وی مهم ترین انگیزه های ارتکاب جرم در فضای سایبری کردستان را به شرح زیر اعلام کرد :

الف ) انتقام جویی و تسویه حساب شخصی و رقابت های شغلی

ب) موضوعات غیر اخلاقی

ج ) کسب منافع مالی

د ) سرگرمی

 

دانش پور با ارائه ی آمار تکمیلی از طیف سنی دستگیر شدگان این جرائم ، عنوان کرد : در 4 ماهه اول سال 98 دستگیری مجرمان اینترنتی به این صورت می باشد که از طیف سنی زیر 14 سال دستگیری نداشته ایم اما از طیف سنی 15 الی 24 سال حدود 25 درصد دستگیری ها اتفاق افتاده است ، سپس دستگیر شدگان از سن 25 الی 39 سال می باشد که آمار 60 درصدی را از آن خود کرده است ، سن بالای 40 سال نیز تنها دارای امار 15 درصد از بین دستگیر شدگان جرائم سایبری را به خود اختصاص داده است.

 

وی افزود : از میان دستگیر شدگان 42 نفر متاهل و 44 نفر مجرد ، 55 نفر از آقایان و 31 نفر نیز از بانوان بوده اند.

 

سرهنگ دانش پور ضمن اشاره به فعالیت های حوزه پیشگیری جرائم سایبری ، عنوان کرد : بیش از 30 مورد مصاحبه رادیویی و خبری در راستای آگاه سازی عموم مردم به انجام رسیده است و بیش از 230 مورد نیز مصاحبه های خبری و نشر مطالب در خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی می باشد.

 

وی در ادامه گفت : در حوزه برگزاری کارگاه های آموزشی و همچنین سمینار ها و کلاس های با هدف آگاه سازی سایبری و رسانه ای ، به آمار 157 مورد برگزاری کلاس خواهیم رسید.همچنین 14 مورد نمایشگاه نیز با عنوان آشنایی با تهدیدات سایبری نیز در سطح استان کردستان برگزار شده است که با استقبال خوب مردم عزیز کردستان مواجه شد.

 

سرهنگ دانش پور در انتها ضمن اشاره به برخورد با جرائم سایبری نو ظهور افزود : جرائمی نظیر تشویش اذهان عمومی ، ترویج خشونت و بی بند و باری که به صورت انتشار متن و کلیپ در سطح شبکه های اجتماعی می باشد ، به سرعت توسط پلیس فتا قابل پیگیری است . با توجه به رصد 24 ساعته ی پرسنل فتا در سطح فضای مجازی استان ، در صورت مشاهده ی هرگونه کلیپ با موضوع ترویج خشونت و تشویش اذهان عمومی ( نظیر کلیپ های حیوان آزاری و عرض اندام های ارازل و اوباش ) به سرعت وارد عمل شده و افراد مجرم تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت و این نیازمند همکاری مردم شریف استان کردستان در خصوص شناسایی جرائم با پرسنل پلیس فتا می باشد .

 

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

رئیس پلیس فتای کردستان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->