• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 22 تیر 1398 / 07:45   کد خبر : 5614   گروه : اجتماعی
رئیس پلیس فتای استان کردستان :

استمرار آموزش سایبری ، باعث کاهش نرخ جرائم اینترنتی می شود

سرهنگ دانش پور ، در گفتگویی با خبرنگار نوای آبیدر ضمن اشاره به اینکه اغلب قربانیان کلاهبرداری های اینترنتی ، افراد ناآگاه و آموزش ندیده در حوزه فضای مجازی هستند ، گفت : با آموزش مستمر در میان ادارات و همچنین مدارس ،دانشگاه ها ، میتوانیم جلوی بسیاری از سودجویان و کلاه برداران فضای مجازی را بگیریم .

سرهنگ دانش پور ، در گفتگویی با خبرنگار نوای آبیدر ضمن اشاره به اینکه اغلب قربانیان کلاهبرداری های اینترنتی ، افراد ناآگاه و آموزش ندیده در حوزه فضای مجازی هستند ، گفت : با آموزش مستمر در میان ادارات و همچنین مدارس ،دانشگاه ها ، میتوانیم جلوی بسیاری از سودجویان و کلاه برداران فضای مجازی را بگیریم .

به گزارش نوای آبیدر، مهدی دانش پور ضمن تاکید بر میزان جرائم در سه ماهه اول سال 98 عنوان کرد : در خصوص افزایش یا کاهش میزان جرائم اینترنتی و فضای مجازی ، با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی میان مردم و هم چنین استفاده روزمره مردم از تلفن های همراه و اینترنت ، طبیعتا آمار جرائم اینترنتی رو به افزایش است و این تنها مختص به استان کردستان نیست . فضای مجازی مانند یک سیل بسیار عظیم است که فقط با آموزش و آگاه سازی مردم می توانیم روبرویش ایستادگی کنیم.

 

رئیس پلیس فتای استان کردستان با اشاره به نحوه عملکرد مجرمان سایبری اظهار داشت : مجرمان اینترنتی و سایبری اغلب با سو استفاده از اعتماد اشخاص و همچنین بدست اوردن اطلاعات از قربانی ، براحتی اقدام به سرقت های اینترنتی نموده و صد البته نیز به سرعت در چنگال قانون گرفتار می شوند ، اما امروزه به شدت در استان کردستان شاهد رشد فزاینده برداشت های غیر مجاز از حساب های بانکی هستیم . در برداشت غیر مجاز صرفا از حملات فیشینگ استفاده نمی شود و متد های دیگری نیز در مواجه با قربانیان بی احتیاط ، رمز کار کلاهبرداران گشته است.

دانش پور افزود : تکنولوژی فضای مجازی بسیار وسیع و همچنین در نوع خودش یک بستر تازه برای فعالیت است به همین جهت مردم عزیز کردستان باید دقت داشته باشند نسبت به برخورد با این فضای مجازی ، در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی ( که از ایمنی و پیگیری قضائی کمتری نسبت به پیام رسان داخلی برخوردار هستند ) از به کار بردن تصاویر خانوادگی و شخصی و همچنین دادن اطلاعات حساس به پروفایل هایی که به نوعی صاحب آن مشخص نیست ، امتناع ورزند.

 

وی با اشاره به مستمر بودن تدریس و آموزش آسیب های فضای مجازی در میان ادارات استان کردستان افزود : با برنامه ریزی و هماهنگی های خوبی که میان ادارات استان کردستان و بخصوص شهرستان سنندج شده است ، در هر دوره حداقل 5 جلسه آموزشی در خدمت این عزیزان هستیم که در آن راهکارهای مقابله در برابر سارقان اینترنتی به طور کامل شرح داده می شوند.

 

دانش پور عنوان کرد: اگر امروز برداشت های غیر مجاز از حساب های اینترنتی دارای بیشترین آمار جرائم اینترنتی است ، صرفا به خاطر عدم آگاهی مردم نسبت به فضای مجازی نبوده و طیف دیگر این مساله بانک ها هستند ، که بستر مناسب به جهت ایمن سازی 100 درصدی را برای مردم فراهم نکرده و یا بسیار دیر و با تاخیر فراهم کرده اند، نظیر فعال نمودن رمز یک بار مصرف که به نوعی عامل موثری در تامین امنیت حساب های بانکی مردم می باشد و پیش بینی شده است که اگر رمز دوم یک بار مصرف توسط همه ی مردم استفاده شود ، تا 80 درصد جرائم اینترنتی در این شاخه کاهش پیدا خواهد کرد. رمز دوم بسیاری از بانکهای کشور هنوز ثابت بوده و این مساله در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی، به راحتی باعث هک شدن اطلاعات بانکی اشخاص به دست هکر ها می شود.

 

رئیس پلیس فتای استان کردستان اعلام کرد : بعد از برداشت غیر مجاز از حساب های بانکی ، رتبه دوم جرائم متعلق به نشر اکاذیب و هتک حیثیت در فضای مجازی است که در صورت داشتن شاکی خصوصی به سرعت مورد پیگیری قرار می گیرد.

 

وی با اشاره به اقدامات پلیس فتای کردستان در جهت آموزش همگانی ، تصریح کرد : کارشناسان سایبری پلیس فتا میان اقشار مختلف مردم حضور داشته و دائما در حال برگزاری کلاس های رسمی و سمینار های غیر رسمی در مدارس و دانشگاه ها می باشند ، هشدار های پلیسی اگر مستمر باشد قطعا چاره ساز تر خواهد بود . پلیس فتا در امر آموزش به دو شیوه عمل می کند : الف ) برگزاری دوره های عمومی : که برای اکثریت مردم و افراد عادی آموزش ها ارائه می شوند و ب ) کارگاه های تخصصی : برای واحد های فناوری اطلاعات در ادارات و ارگان های مختلف می باشد که به صورت ریشه ای و در سطوح بالا مطالب ارائه می شوند.

 

سرهنگ دانش پور مساله ی فرصت طلبی هکر ها را مطرح کرد و افزود : کسی که مجرم است فقط به دنبال فرصت می باشد ، این فرصت را خود مردم با بی احتیاطی و افشای اطلاعات خصوصی شان در اختیار سارقان و سودجویان قرار می دهند ، به طور مثال مورد بوده است که سارق از طریق پست استوری موقت شبکه اجتماعی اینستاگرام به عدم حضور فرد در منزل پی برده و براحتی به منزل وی مراجعه و با ورود غیر مجاز اقدام به سرقت اشیاء قیمتی و وسایل داخل منزل کرده است .

 

دانش پور با اشاره به تولیدات فرهنگی آموزشی دایره مبارزه با جرائم اینترنتی کردستان ادامه داد : به صورت روزانه در وب سایت پلیس ، انواع موشن گرافیک ، کتاب و جزوات و مقالات ، آموزش های تصویری برای عموم مردم منتشر می شوند که ملت عزیز کردستان می توانند با مراجعه به وب سایت پلیس یعنی www.police.ir  از انواع این اموزش ها بهره مند شوند و همچنین به صورت شبانه روزی با شماره تلفن 08721823274 موارد اورژانسی سایبری را با ما در میان بگذارند.

 

وی در ادامه با تاکید بر مساله ی نظارت بر فعالیت مجرمان در فضای تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی غیر ایرانی ، عنوان کرد : به صورت شبانه روزی کارشناسان ما در این شبکه ها حضور یافته و فعالیت مجرمان را رصد می کنند و بسیاری از توطئه ها و جرائم در همان ابتدای امر توسط نیرو های متخصص پلیس شناسایی و خنثی می شوند ، به خصوص اگر جرمی وجهه عمومی پیدا کرده باشد مانند تشویش اذهان عمومی و یا هتک حرمت ، بلافاصله با دستور مقام قضائی در هر ساعتی از شبانه روز ، قابل پیگیری است .

 

رئیس پلیس فتای کردستان ضمن مطرح کردن توصیه های ایمنی فضای مجازی در این گفتگو ، تصریح کرد : موارد زیر به عنوان توصیه های ایمنی باید سرلوحه فعالیت همه مردم در این شبکه ی هزار توی اینترنتی باشد :

الف ) حدالامکان از پیام رسان های داخلی استفاده کرده ، چراکه در این پیام رسان ها درصد جرائم به دلیل قابلیت رهگیری سریع مجرم ، بسیار پایین تر از پیام رسان های خارجی می باشد. عملا در شبکه های خارجی چیزی به اسم identification  یا احراز هویت وجود ندارد.

ب ) باید در نظر داشت که فضای مجازی جغرافیای مخصوصی ندارد و هر جرمی ممکن است توسط هر شخصی در ایران ما به وقوع بپیوندد ، به همین جهت احتیاط لازم در نشر اطلاعات شخصی و خصوصی در شبکه های مجازی خارجی را داشته باشیم.

ج) با توجه به مهمان نوازی مردم شریف کردستان در دنیای واقعی که همیشه همراه با اعتماد به شخص مقابل بوده است ، براحتی در شبکه های مجازی به افراد اعتماد نکنیم و تصور نکنیم که همه صداقت امر را در تمام شرایط رعایت می کنند ، همین اعتماد بی جا باعث به وقوع پیوستن بیش از 90 درصد جرائم اینترنتی می باشد.

د)استفاده مستمر از پیام ها و هشدار های پلیس فتا ، به روز کردن آنتی ویروس ها در سیستم و همچنین استفاده از پروفایل های اجتماعی معقول ، در کاهش جرائم اینترنتی بسیار تاثیر گذار است.

ه) هر پیامی که در شبکه های مجازی خارجی برای شما ارسال می شود ، باز نکنید ، برخی از حملات فیشینگ در صورت باز کردن و ذخیره کردن پیام ، ممکن است حتی بعد از 20 روز به وقوع بپیوندد و این باعث می شود قربانی حتی متوجه نشود از چه مجرایی هک شده است .

ل) از طریق مجازی عنوان شده در این گفتگو ، مردم عزیز ما می توانند به صورت مستمر و هر 7 روز هفته با ما در ارتباط باشند و گزارشات مردمی خود را با ما در میان بگذارند.

 

دانش پور در انتها ضمن تشکر از همکاری و هماهنگی بسیاری از ادارات سطح استان کردستان ، افزود : مردم از این بابت همواره اسوده خاطر باشند که کارشناسان ما فضای مجازی را برای فعالیت مجرمان دائما تحت کنترل خود داشته و همیشه یک گام از مجرمان جلوتر خواهیم بود و این تنها وقتی میسر است که مردم شریف کردستان همکاری خود را با پلیس فتا حفظ کنند.

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

رئیس پلیس فتای کردستان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->