• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 تیر 1398 / 07:07   کد خبر : 5611   گروه : اجتماعی
با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج :

احداث مرکز کنترل جمعیت سگ های آزاد سنندج

طرح کنترل جمعیت سگ های آزاد در ایران، برای بار اول است که به این شیوه  اجرا شودو شهرداری سنندج و سازمان مدیریت پس ماند در یک اقدام اخلاقی و حاوی پیام مهربانی به تمام ایران در این کار سهیم شدند.

طرح کنترل جمعیت سگ های آزاد در ایران، برای بار اول است که به این شیوه اجرا شودو شهرداری سنندج و سازمان مدیریت پس ماند در یک اقدام اخلاقی و حاوی پیام مهربانی به تمام ایران در این کار سهیم شدند.

به گزارش اختصاصی خبرنگار نوای آبیدر، طرح کنترل جمعیت سگ های آزاد که با همکاری سازمان مدیریت پسماند و شهرداری سنندج کلید خورده است ، یکی از اخلاقی ترین راهکارها در قبال برخورد با کنترل سگ های ازاد در شهرستان سنندج می باشد ، که دیگر چهره ی شهر را با کشتار سگها با انواع روش هایی که در سایر استان های کشور ، شاهد ان هستیم و شاید وجودشان قلب یک انسان مسلمان را به درد می اورد ، مخدوش نخواهد کرد.در این طرح که اهدافی نظیر زنده گیری سگ ها و همچنین واکسیناسیون و انگل زدایی و پلاک گذاری سگ ها را به همراه دارد ، تیم متخصص انجمن مردمی مافی ژین نیز کارهای میدانی آن را بر عهده گرفته است. این یک حرکت محیط زیستی اخلاقی بسیار شاخص در کل کشور می باشد که باز هم رتبه ی یک این برخورد متعلق به شهر سنندج و مردمان اصیل و مهربان ان می باشد.

 

در این مراسم که اعضای شورای شهر سنندج نیز حضور پر رنگی از خود نشان دادند سایر ارگان هایی نظیر اداره حفاظت محیط زیست کردستان، شبکه بهداشت، شبکه دامپزشکی، اداره کل دامپزشکی، کشتارگاه مرغ پر و کشتارگاه صنعتی دام، معاون غذا و دارو علوم پزشکی، رئیس دانشکده دامپزشکی خانم چایچی، انجمن های زیست محیطی، مدرسه آرتینا،هیئتها و کانون کوهنوردان شهرستان سنندج،برخی دامپزشکان سطح شهر، فعالان حوزه حمایت از حیوانات و محیط زیست،پت شاپهای سطح شهر نیز شرکت داشتند.

 

مهناز آرمند مدیر عامل انجمن حمایت از محیط زیست و حیوانات سنندج گفت : عالم هستی قلمرو فرمانروایی خداوندی است که صاحب مطلق همه چیز در آن است و کره زمین به این بزرگی تنها یک ذره کوچک از این شکوه بی پایان است. آب، خاک، سنگ، گیاه، حیوان، انسان و هر چیز دیگری در این زمین نشانه ای از وجود برتر الهی است ،در راس همه ی این مخلوقات، انسان قرار دارد. اما برتری انسان هرگز به این معنا نبوده است که ما اجازه داریم زندگی سایر موجودات زنده زمین را به خطر بیاندازیم.


مدیر انجمن مافی ژن سنندج عنوان کرد : متاسفانه بیش از ده ها سال است که کشتار گسترده سگ ها در شهرها، روستا ها و حومه شهر و روستا به بهانه کنترل ازدیاد جمعیتشان و مسائل بهداشتی و اجتماعی در جریان است. در این سالها، نه تنها کشتار حیوانات مشکلی را حل نکرده است بلکه باعث هدر رفت منابع مالی حوزه مدیریت شهری شده است ، همچنین واکنش های زیادی در فضای مجازی را به دنبال داشته است.

 


وی افزود : امروزه در هیچ جای دنیا حضور بیش از حد سگهای آزاد در خیابان و حومه ی شهر پذیرفته شده نیست، بنابراین با اتکا به حق حیات سایر مخلوقات باید اقدامات اساسی در نظر گرفته شود ،لذا در این راستا شهرداری شهر سنندج ، با همکاری انجمن حمایت از حیوانات مافی ژین اقدام به ساخت مرکز کنترل جمعیت سگ های آزاد نموده است ،قبل از توضیح راجب آینده ی این مرکز لازم میدانم به صورت مفید و مختصر راجب انجمن مافی ژین اطلاعاتی را جهت آشنایی بیشتر بیان کنم:

انجمن حمایت از حیوانات سنندج (مافی ژین) در دی ماه ۱۳۹۴ بصورت غیر رسمی شروع به فعالیت کرد و طی مدت ۲ سال موفق به تیمار  حیوانات زخمی و آسیب دیده وحشی و اهلی ،بیش از 300 مورد عقیم سازی حیوانات شهری و ۲۰۰موردواگذاری به افراد واجد شرایط ،شده است. هدف انجمن ارتقای فرهنگ حیوان دوستی، جلوگیری از ظلم به حیوانات و بهداشت محیط شهری می باشد، این انجمن از شهریور ۹۶ با شماره ثبت ۵۹۵ با نام مافی ژینی ئاژه له کانی کوردستان به فعالیت های حیوان دوستانه خود ادامه می دهد


وی افزود : اما در مورد شیوه اجرای برنامه کنترل جمعیت سگهای آزاد به این صورت میباشد
1-زنده گیری
2-جراحی عقیم سازی OHE
3-واکسیناسیون
4-پلاک گذاری
5-رها سازی

وی اظهار داشت :تمامی مراحل فوق برای سگ های بالغ نر و ماده در بازه زمانی ۱۵ روز انجام می‌شود ،انتخاب مناطق اولیه برای شروع کار: طبق گزارشات مردمی مناطقی که جمعیت سگ در آن زیاد است در اولویت می باشد، سگ ها به صورت گله ایی در یک منطقه زنده گیری و بعد از انجام تمامی مراحل باهم رهاسازی را انجام خواهیم داد .

اما چرا رهاسازی؟

مهناز آرمند در پاسخ به این سوال عنوان کرد : طبق تجربیات بدست آمده از دیگر انجمن های حمایتی در شهرهای مختلف، جهت احداث پناهگاه برای سگ های آزاد به این امر مهم نائل آمدیم که جمع آوری و عدم رهاسازی:تاثیری بر روند کاهش جمعیت سگ ها ندارد،متحمل هزینه های هنگفتی است،محبوس کردن مخلوقات خدا خلاف قانون حمایت از حیوانات است،شیوع بیماری در بین سگ های پناهگاه،نبود مکان مناسب جهت جمع آوری تعداد زیاد سگ مطرح می شود.

 

 

سوال : بارها مردم از ما میپرسند : چرا سگ ها را در مکان اولیه رها سازی میکنید؟


1 -سگها قابلیت و پتانسیل تولید مثل بالایی دارند، به همین دلیل جمعیت سگهای آزاد در صورت عدم اجرای برنامه‌ی عقیم سازی سریعاً افزایش یافته و باعث برهم خوردن تعادل زیست بوم میگردد.
2 -طبق تحقیقات، رهاسازی سگها بهتر است در محل زنده گیری اولیه انجام شود زیرا سگها دارای قلمرو خاصی بوده و معمولا از ورود سگهای جدید به داخل گله جلوگیری میکنند لذا برگرداندن سگ بعد از عقیم سازی به مکان گله و قلمرو اولیه باعث کنترل جمعیت گله میشود(هر سگ خیابانی با توجه به شرایط زندگی ما بین 4 تا10 سال عمر کرده و اگر عقیم شده باشد هیچ سگی به گله اضافه‌ نخواهد شد)
 همچنین درمان‌های ضد انگلی و واکسن هاری تزریق شده باعث جلوگیری از اشاعه ی بیماریهای مشترک با انسان میشود.

مهناز آرمند در انتها عنوان کرد : خرسندیم که اعلام کنیم این طرح در ایران، برای بار اول است که به این شیوه قرار است اجرا شود ،بی شک اگر زحمات معاون محترم خدمات شهری جناب آقای سپهر، مدیرعامل سازمان بازیافت جناب آقای غفوری، دانشکده دامپزشکی، شبکه دامپزشکی، کشتارگاه مرغ پر، انجمن دارو سازان، کارمند با سابقه و تلاشگر شهرداری جناب آقای علی ویسی و ... نبود دست یابی به این امر مهم میسر نبود، بنده به نمایندگی از انجمن مافی ژین قدر دان زحمات تک تک مسئولین محترم شهرداری هستم و ادامه این مسیر فقط با یاری شما خوبان و مهربانان ممکن است، از خداوند منان برای شما عزیزان سلامتی و استمرار خدمتگزاری را مسالت داریم.

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

مافی ژین

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->