• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 15 تیر 1398 / 07:51   کد خبر : 5608   گروه : سیاسی
حقوق بشر آمریکایی چه بر سر دنیا آورده است :

60 سالگی سازمان حقوق بشر و جنایات هزار ساله

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که یکی از نهاد های سازمان ملل متحد محسوب می شود ، در 15 مارس 2006 برای سرپوش گذاشتن بر تمامی جنایات سهام داران اصلی خود ، یعنی آمریکا و انگلستان ، بنیان نهاده شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که یکی از نهاد های سازمان ملل متحد محسوب می شود ، در 15 مارس 2006 برای سرپوش گذاشتن بر تمامی جنایات سهام داران اصلی خود ، یعنی آمریکا و انگلستان ، بنیان نهاده شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که یکی از نهاد های سازمان ملل متحد محسوب می شود ، در 15 مارس 2006 برای سرپوش گذاشتن بر تمامی جنایات سهام داران اصلی خود ، یعنی آمریکا و انگلستان ، بنیان نهاده شد.

این شورا که با تقسیم بندی کرسی ها به صورت مناطق جغرافیایی فعالیت می کند ، برای صرفا گوش زد کردن ، نقض حقوق بشر و منشور 68 گانه ی حقوق بشر کاربرد دارد ، پیش تر این شورا تحت عنوان کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد شناخته شده است که در دهم دسامبر 1946 ، قدری پس از پایان جنگ جهانی دوم و جنایات اتمی امریکا در دو شهر هیروشیما و ناکازاکی بنیان نهاده شد، اما این تنها اصل ماجرا نیست و باید به این نقطه ی مشترک دست یابیم ، که چگونه کشوری میتواند، هم در کشته شدن تقریبی بیش از 60 میلیون نفر در طی تاریخ جهان وکشورش سهم داشته باشد و هم در حال ابراز نگرانی مداوم از نقض حقوق بشر در میان سایرکشورهای در حال توسعه و یا جهان سوم نیز باشد.

به طور مثال می توانیم با اشاره از بخشی از تاریخ مردم سالار و دموکراتیک امریکا طی پنج قرن اخیر اشاره کنیم ، که در این سالها کشتار پر دامنه ی مردم سرخ پوست و بومی قاره امریکا ، توسط فاتحان ان در قرن شانزدهم روی داده است که همگی اکنون در حال فریاد زدن شعار دموکراسی برای جهان هستند.

یکی از مشهور ترین کشتار مردم سرخ پوست در خاک امریکا ، در نیمه دوم قرن نوزدهم اتفاق افتاده است که به کشتار زانوی زخمی یا به انگلیسی ( the massacare of wounded knee ) معروف شد ، در این کشتار که با هدف دست یابی به اموال ، املاک و همچنین جلوگیری از فعالیت و قدرت گرفتن بومیان امریکا اتفاق افتاده است ، حدودا 500 هزار سرخ پوست به نام دموکراسی و حقوق برابر قتل عام شدند.

بیشتر جنایات جنگی امریکا طبق نظر دیوان بین المللی کیفری ، کنوانسیون ژنو و قوانین جنگی مربوط به حقوق بشر بین الملل کاملا تعریف شده اند و اتهامات جنایات جنگی ایالات متحده توسط هیچ دادگاهی اثبات و تحت پیگرد قرار نگرفته است.

کشوری که هم اکنون با این سابقه ی تاریک در حال فروختن انواع سلاح جنگی به حکومت بن سلمان در عربستان است ، براحتی در حال تهمت زدن به ایران به عنوان ناامن کننده ی اصلی منطقه برای سایر کشور ها می باشد.

در برخی از موارد خود امریکا برای ارام سازی جو بین المللی ، برخی از سران جنایات جنگی خود را تحت پیگرد سوری قرار داده که صرفا با بازی با اذهان عمومی و رسانه های بین المللی، خود را پایبند حقوق بشر نشان دهد .

جالب است بدانید که هنوز ایالات متحده به مانند کشورهای چین ، روسیه و ایران و هند ، به عضویت دیوان بین المللی کیفری در نیامده است و یکی از شروطش برای پیوستن به این دیوان ، عدم بررسی جنایات جنگی سربازانش می باشد.

یکی از مسکوت ترین و غیر قابل باور ترین جنایات درون مرزی آمریکا ، کشتار بومیان سرخپوست در 29 دسامبر 1890 به دست گردان هفتم سواره نظام امریکا ، در محل زانوی زخمی است که تنها قتل عام بیش از 400 کودک در این کارنامه ی درخشان ثبت شده است.

پس از جنایات درون مرزی ایالات متحده نوبت به شرکت این نیروی تازه نفس در پیکار جهانی دوم می باشد ، که در منطقه ی داخائو نیروهای امریکایی تمام اسرای تسلیم شده ی عضو وافن اس اس المان نازی را که در سال 1945 تسلیم شده بودند ، از دم تیر باران کرده و کشتند.

در این اولین سنگ بنای جنایات برون مرزی ایالات متحده ، هنوز کنواسیون حقوق بشر تشکیل نشده بود و امریکا نیازی به سرپوش گذاشتن بر جنایات خود تحت عنوان سازمان ملل متحد نداشت.

باتوجه به جواب ماندن جنایات امریکا در المان، به نوبت کشتارهای بیسکاری و کانیکاتی در ایتالیا توسط لشکر 45 پیاده نیروی زمینی ارتش امریکا ، پس از اشغال جزیره سیسیل ایتالیا که تماما همه قربانیان غیر نظامی بودند ، اتفاق افتاد.

جای جای این کره خاکی ،اثرات جنایات جنگی امریکا و هم پیمانانش را نشان می دهد ، نظیر کشتار شینونه در روستای شینونه بلژیک است و مجرمان این جنایت هرگز توسط دولت وقت امریکا و یا حتی دولت های بعدی ان و یا حتی پس از 1946 که کمیسیون حقوق بشر به صورت رسمی آغاز به کار کرد ، پیگیری نشد و عملا به فراموشی سپرده شد.

به طور خلاصه و اجمالی اگر از جنایات جنگی آمریکا در موارد کلان ، نظیر جنگ ویتنام و یا جزیره ی کره و یا انداختن بمب اتمی در ژاپن بگذریم ، جنایاتی کم رنگ تر نظیر بمباران شهر درسدن المان که به طور مشترک توسط نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا و نیروی هوایی ارتش امریکا به انجام رسید ، بین 34 هزار نفر نظامی و 135 هزار نفر غیر نظامی در دم خاکستر شدند.

امروزه توسط حقوق بشر امریکایی ، به هیچ عنوان از این موارد تحت لفظ جنایات جنگی یا war crimes  یاد نشده و حتی از ان به عنوان یک مدال افتخار امیز یاد می کنند.

عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ، برای عموم اعضای سازمان ملل ازاد است ، مجمع از طریق رای گیری مخفی اقدام به انتخاب اعضای ارشد شورا می نماید و به واسطه ی رای اکثریت این 96 عضو ، وارد شورای اصلی می شوند.

استفاده ی ابزاری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ، صرفا در اعتراض به نحوه ی برخورد کشورهای غیر عضو و یا ناظر بر جاسوسان و مستشاران امریکایی در خاک این کشورها می باشد ، به طور مثال اخیرا بیانیه ای به جهت نقض حقوق بشر در ایران برای نحوه ی برخورد با جاسوس انگلیسی ، نازنین زاغری اعلان شده است.اما به راحتی در برابر کشته شدن هزاران کودک یمنی در بمباران های پهباد امریکایی کشور عربستان ، سکوت معنا داری اختیار کرده است.

به طور قطع با توجه به منطق نظام سرمایه داری در کشورهای قاره امریکا و اروپا ، که به طور عمده ای توسط یهودیان اداره می شود و با ثروتی که سازمان ملل متحدد در اختیار دارد ، می توانستند 4 بار ، فقر را در قاره افریقا ریشه کن کنند .

قاره ی امریکا خود قربانی سیاست های استعماری انگولاساکسون ها بوده است اما امروز خود به استثمار و استعمار قاره افریقا می پردازد و به بهانه ی گسترش پیمان های صلح و حقوق بشر در حال غارت ثروت این قاره می باشد.

شورای حقوق بشر در برابر تمامی فعالیت های نظامی و مداخله جویانه ی امریکا ، در کشور ونزوئلا سکوت کرده است و عملا مهر تاییدی بر انجام تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ، سایر کشورهای جهان زده است و صرفا به دادن بیانیه هایی در زمینه ی حمایت از مستشاران امریکایی و اروپایی دستگیر شده در خاورمیانه ، بسنده کرده است .

 

در انتها باید به این مساله اشاره نمود که بیش از 85 درصد از بودجه ی مالی این شورا را ، ایالات متحده تامین می کند و قطعا با حمایت مالی از این شورای تازه تاسیس با دید جنایت مدار ، تنها در صدد هموار کردن مسیر خود در کنترل سایر کشورهای جهان در دام نظام سرمایه داری می باشد.

به قلم پویا شهریار

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

حقوق بشر آمریکایی

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->