• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : یکشنبه 9 تیر 1398 / 08:14   کد خبر : 5604   گروه : اجتماعی
با توجه به حجم عظیم سفرهای درون شهری در سنندج :

گزینه های حمل و نقل در سنندج،تاکسی ، آژانس یا اسنپ و ماکزیم

با گذشت ایام، با حذف بسیاری از خدمات و مشاغل ،در طول تاریخ مواجه شده ایم ، مانند ساعت کوکی ، ضبط صوت و یا حتی دوربین های خانگی که تماما جای خود را به تلفن های همراه داده اند، اما در بحث حمل و نقل نیز طی چند سال اخیر با توجه به رشد روز افزون اپلیکیشن های متعدد، با حجم زیادی از تقاضا و عرضه ی خدمات حمل و نقل در سطح هر کلان شهر ، نظیر سنندج مواجه هستیم .

با گذشت ایام، با حذف بسیاری از خدمات و مشاغل ،در طول تاریخ مواجه شده ایم ، مانند ساعت کوکی ، ضبط صوت و یا حتی دوربین های خانگی که تماما جای خود را به تلفن های همراه داده اند، اما در بحث حمل و نقل نیز طی چند سال اخیر با توجه به رشد روز افزون اپلیکیشن های متعدد، با حجم زیادی از تقاضا و عرضه ی خدمات حمل و نقل در سطح هر کلان شهر ، نظیر سنندج مواجه هستیم .

به گزارش اختصاصی خبرنگار نوای آبیدر، با گذشت ایام، با حذف بسیاری از خدمات و مشاغل ،در طول تاریخ مواجه شده ایم ، مانند ساعت کوکی ، ضبط صوت و یا حتی دوربین های خانگی که تماما جای خود را به تلفن های همراه داده اند، اما در بحث حمل و نقل نیز طی چند سال اخیر با توجه به رشد روز افزون اپلیکیشن های متعدد، با حجم زیادی از تقاضا و عرضه ی خدمات حمل و نقل در سطح هر کلان شهر ، نظیر سنندج مواجه هستیم .

استفاده کردن از اپ هایی نظیر شرکت های اسنپ و یا ماکزیم در سنندج رو به رشد بوده و بسیاری از اهل فن و تکنولوژی ترجیح می دهند دیگر سفر های خود را با این دو برنامه هماهنگ کنند، اما استفاده از هر شیوه ای برای حمل و نقل و سفر درون شهری دارای برخی مزایا و برخی معایب می باشد که در این مقاله به تحلیل ان خواهیم پرداخت.

 

در بحث استفاده ی مردم از برنامه ها یا مراجعه به خیابان به جهت حمل و نقل یا حتی تماس با آژانس های درون شهری ، در ابتدای امر تنها چیزی که مقدم بر تمامی عوامل ، در تصمیم شخص تاثیر گذار است ، تنها یک چیز است ، سلیقه شخصی !!!

اما از سلیقه که بگذریم ، قطعا در بعد عقلائی رفتار کردن مشتری طبق اصول علم اقتصاد و بازاریابی ، مخاطبین و مسافرین سنندجی قطعا دارای یک الگوی مصرف مشابه هستند که در 80 درصد مواقع تنها یک عامل بسیار مهم دیگر در ان دخیل است که از آن تحت عنوان مزیت رقابتی قیمت ، میتوان نام برد .

 

عامل قیمت

 

در عامل تحقیق قیمت ، می توان به وضوح این مساله را مشاهده کرد که نرخ تاکسی های بین شهری خود سنندج ، دارای پایین ترین نرخ از نظر هزینه ی جابجایی هستند ، اما صرفا در صورت مراجعه ی مستقیم به خیابان های اصلی و در صورت ترجیح راننده ی تاکسی مبنی بر سوار کردن مسافر( بنا بر دلایل شخصی ) این هزینه پایین اتفاق می افتد، به طور مثال نرخ جابجایی هر نفر از میدان اقبال سنندج به سمت میدان بهاران ، هم اکنون هر نفر 1500 تومان می باشد ، که این هزینه به طور مستقیم و نقدی از مسافر اخذ می شود ، البته بسیاری از جابجایی ها به این شکل سنتی در ساعات اوج تردد به حداکثر خود رسیده که باعث ازدحام و شلوغی ترافیک در میادین اصلی شهر سنندج می باشد ، مانند ساعت 1 بعد از ظهر در میدان اقبال سنندج .

 

با توجه به نرخ مناسب جابجایی در تاکسی های بین شهری ، هنوز هم این روش از محبوب ترین روش های سفر شهری می باشد ، اما نبود نظارت کافی بر روی رانندگان تاکسی در تعیین نرخ و برخی مسائل پیش آمده ، این را نشان می دهد که در همین نرخ مصوب نیز ، رانندگان بنا بر دلایلی نظیر ، گرانی قطعات خودرو و استهلاک ماشین اقدام به اخذ حتی تا 2000 تومان وجه نقد نیز می انجامد. معطل شدن مسافر در میادین اصلی شهر سنندج به خاطر صرفا پر شدن ماشین نیز یکی از دلایل عدم انتخاب این نوع حمل و نقل توسط افرادی است که کمی نسبت به سایر مسافرین ، برای رسیدن به مقصد تعجیل بیشتری دارند . در اپلیکیشن هایی نظیر اسنپ و ماکزیم هزینه ی جابجایی از مبدا مورد مثال ما یعنی میدان اقبال به سمت شهرک بهاران هم اکنون با نرخ غیر رسمی و مصوبی نظیر 5000 تومان الی 6500 تومان می باشد که تقریبا سه برابر هزینه ی جابجایی با تاکسی های بین شهری می باشد .

اما صرفا انتخاب اپلیکیشن های حمل و نقل به جای تاکسی ها و آژانس های درون شهری فارغ از دلیل قیمت می باشد ، سریع و فوری بودن خدمات حمل و نقل در میادین اصلی شهر سنندج در این گونه اپ ها و همچنین تک سر نشین بودن آن ( که در ساعات اوج تردد یک امتیاز منفی برای ترافیک شهری محسوب می شود ) و همچنین سامانه های نظارتی دقیق برای کنترل رفتار رانندگان اسنپ و ماکزیم باعث شده است که طیف کثیری از مسافران نیز به استفاده روزمره از خدمات این نوع اپ ها روی بیاورند.

 

عامل در دسترس بودن

حتما شما نیز در روز های بارانی ساعت های بسیاری را در انتظار رد شدن حتی یک دستگاه تاکسی از خیابان های شهری بوده اید ، گاهی اوقات نیز با تردد خالی تاکسی ها از مقابل خود ، شگفت زده می شوید و با خود سوال می کنید که چرا تاکسی های مخصوص به این خط شهری ، در این ساعت از روز و با توجه به باران یا برف یا موارد اینچنین، کار نمیکنند و خالی در حال تردد در خیابان ها هستند ... در این میان راه حل ساده تری نیز وجود دارد و تنها با یک درخواست ماشین از تلفن همراه اندرویدی یا ios خود میتوانید براحتی در هرکجا که هستید ، با مکان اختصاصی خودتان از خدمات حمل و نقل استفاده کنید . پس در عامل در دسترس بودن ماشین برای حمل و نقل در طی ساعات شبانه روز می توان روی اپ های مسافری شهری حساب ویژه ای باز کرد.

 

عامل سهولت سفارش خدمات

در اپ هایی نظیر اسنپ و ماکزیم تنها با چند کلیک می توان خودروی مورد نظر را برای مقصد اختصاصی خود سفارش داد ، اما این مساله در تماس با آژانس های مسافری درون شهری ، اتفاق نمی افتد ، چراکه با مشکلاتی نظیر نبود راننده ، گران بودن بیش از حد نرخ آژانس و یا معطل شدن در صف انتظار ارسال خودرو مواجه می شوید.

 

عامل در دسترس بودن خودرو در ساعات غیر متعارف شبانه روز

به طور مثال اگر در نقطه ای دور از خیابان های اصلی شهر در ساعت 12 شب یا 5 صبح،  قصد مسافرت درون شهری به سایر نقاط را داشته باشید ، با اپلیکشین های ماکزیم و اسنپ راه به جایی نخواهید برد، چرا که در صورت ارسال درخواست در درون این برنامه ها ، راننده ای درخواست شما را با نرخ مصوب خود اسنپ یا ماکزیم ، قبول نخواهد کرد ، عواملی نظیر به دلخواه بودن ساعات کاری در این اپ ها و همچنین نبود الزامات ساعات کاری و همچنین پوشش منطقه ای از امتیازات منفی این نوع حمل و نقل است.

 

عامل ارسال بازخورد از عملکرد راننده

اغلب تخلفاتی که توسط رانندگان تاکسی در سطح شهر انجام می شود ،نظیر برخورد ناصحیح ، یا اخذ نامتعارف وجه نقد کرایه از مسافر و یا احترام نگذاشتن به حقوق مسافر ، در سامان های نظارت تاکسیرانی سنندج به نوعی مسکوت و بدون پیگیری باقی می ماند . اما در اپ هایی نظیر اسنپ و ماکزیم با توجه به تعبیه شدن منوهای راهبری جهت اخذ بازخورد دقیق از رفتار راننده و دادن امتیاز ستاره به عملکرد راننده ، بازخورد دقیقی از عملکرد راننده به شرکت و واحد کنترل ان ارسال می شود که در صورت تخلف با وی برخورد شود . در بحث پیگیری شکایات در تخلفات رانندگی در آژانس های مسافری درون شهری نیز ، به ساز و کار مناسبی دست نیافتیم و با توجه به خصوصی بودن این دفاتر، تنها را شکایت از تخلفات رانندگی ، مراجعه به پلیس است .

 

عامل ارزانی سفر در مسیر های نامتعارف

در این مورد نیز ، نرخ های سفر های با مسیرهای نامتعارف و طولانی تر بین شهری ، نرخ های اپلیکیشن ها قدری نسبت به پیشنهادات رانندگان تاکسی و آژانس های درون شهری مناسب تر است ، به طور مثال در صورت تردد از میدان قبای بهاران به سمت مسیر میدان مبارک آباد سنندج نرخ کرایه ها در تاکسی ها بسیار نامتعارف و بالای 5 هزار تومان اما در اپ ها این قیمت حتی به زیر 3 هزار تومان نیز دیده شده است. نرخ های آژانس های مسافری درون شهری نیز به نسبت کرایه های رانندگان تاکسی تحت عنوان (دربستی) بسیار مناسبتر به نظر می رسد. لازم به ذکر است که هیچ نظارتی بر روی نرخ های تاکسی با عنوان دربست وجود ندارد و هرکس برای خودش نرخی را برای مسافتی تعیین می کند .

 

عامل کیفیت خودرو های درخواستی

ناوگان حمل و نقل تاکسی های شهری ، هنوز مجهز به پیکان های فرسوده و قدیمی می باشند که مشکلاتی اعم از ، سر و صدای بیش از حد ، مصرف بالای سوخت ( اخذ هزینه ی بالای سوختی از مسافر ) ، استهلاک ماشین برای راننده و هزینه ی قطعات را ایجاد می کند ، این مشکل نیز در آژانس های مسافری درون شهری دیده نمی شود اما در اپلیکیشن ها خودرو های ثبت نامی اغلب خودرو های روز و مدرن هستند که مشکلاتی نظیر موارد فوق الذکر را ندارند.

 

به طور کلی جدول زیر گویای امتیازات منفی و مثبت مقایسه ی میان خدمات سفر میان تاکسی های عادی ، آژانس ها و اپ ها را نشان می دهد .

عوامل مقایسه تاکسی های درون شهری آژآنس ها اپ هایی نظیر اسنپ و ماکزیم
عامل قیمت ارزان گران گران
عامل در دسترس بودن در دسترس فقط در خیابان های اصلی فقط در محله ها تقریبا تمام نقاط شهر
عامل سهولت سفارش خدمات تقریبا دشوار اسان اسان
ساعات نامتعارف شبانه روز دشوار اسان ناممکن
ارسال بازخورد عملکرد راننده بسیار دشوار ناممکن عالی
کیفیت خودروهای درخواستی پایین رو به متوسط خوب خوب رو به عالی

 

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->