• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 3 تیر 1398 / 08:39   کد خبر : 5601   گروه : اجتماعی
مساله اعتیاد در مدارس استان کردستان :

آمار اعتیاد در مدارس استان کردستان چگونه است ؟

مورد اعتیاد در مدارس کردستان به خصوص شهر سنندج گزارش نشده است ، اما اصلی ترین عامل گرایش جوانان و نوجوانان به مساله اعتیاد نبود تفریحات کافی و زیر ساخت های ورزشی و تفریحی در استان کردستان می باشد.

مورد اعتیاد در مدارس کردستان به خصوص شهر سنندج گزارش نشده است ، اما اصلی ترین عامل گرایش جوانان و نوجوانان به مساله اعتیاد نبود تفریحات کافی و زیر ساخت های ورزشی و تفریحی در استان کردستان می باشد.

به گزارش اختصاصی نوای آبیدر، مورد اعتیاد در مدارس کردستان به خصوص شهر سنندج گزارش نشده است ، اما اصلی ترین عامل گرایش جوانان و نوجوانان به مساله اعتیاد نبود تفریحات کافی و زیر ساخت های ورزشی و تفریحی در استان کردستان می باشد.

 

مساله ی اعتیاد هم اکنون تبدیل به معضل بزرگی در اجتماع شده است ، که متاسفانه این سیل دامن گیر در حال رخ دادن است و بخش بزرگی از مشکلات ان ، الوده شدن بسیاری از جوانان ایرانی به ان می باشد. اما باید با استفاده از دانش روز ، این مساله را کالبدشکافی کرد که چرا جوانان به اعتیاد گرایش پیدا میکنند.

سلیمان مرادی ، مدیر بخش آسیب شناسی آموزش و پرورش سنندج گفت : از نظر پدیده ی اعتیاد دانش اموزی ، استان کردستان در رده ی استان های سفید است چرا که تا به امروز گزارش رسمی از اعتیاد کامل دانش اموزی ،توسط مدیران مدارس به مرکز ارسال نشده است ، اما با توجه به تحقیقات میدانی و شواهد بدست آمده ، متاسفانه شیوع مصرف موردی و تفریحی ماده ای مخدر، به نام گل، میان دانش آموزان کردستانی و سنندجی ، زنگ خطری است که صدای ان به گوش میرسد و باید به صورت ضربتی برای آن راه کار هایی ارائه شود.

 

اطلاعات تحقیقات اولیه ما در این موضوع میدانی ، حاکی از ان است که مصرف قلیان و سیگار میان دانش آموزان به خصوص طیف دوم متوسطه ، بسیار رایج است و همین امر موجب رشد پیش زمینه های درونی برای گرایش دانش آموزان به مصرف مواد مخدر می شود.

 

مورد اعتیاد در دانش آموزان سنندجی تا به حال به صورت رسمی گزارش نشده است چرا که اگر موردی باشد به سرعت مشخص می شود و مراتب به علوم پزشکی استان کردستان ارجاع و جهت درمان معرفی می شوند.

علل احتمالی شیوع مصرف مواد مخدر میان دانش اموزان

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در این زمینه یکی از اصلی ترین و مهلک ترین عوامل در ایجاد گرایش دانش اموزان و سایر جوانان و نوجوانان به سمت و سوی اعتیاد ، نبود ظرفیت ها و زیرساخت های تفریحی، مانند پیست اتومبیل رانی (کارتینگ)، موتور سواری، شهر بازی مناسب و عمومی (نه خصوصی و بسیار گران مانند برخی شهربازی ها که مخصوص لاکچری های سنندج است ) و سایر امکانات تفریحی، که با توجه به کلان شهر بودن سنندج از نظر جمعیتی یک مشکل اساسی می باشد . جوانی که به صورت سالم و با توجه به اقتضای سنش نتواند تفریح کند ، قطعا به سمت تفریحات ناسالم نظیر دخانیات و ... میرود .

 

البته نبود نظارت بر عرضه و توزیع سیگار و عوامل دخانی نظیر قلیان در سفره خانه ها و همچنین مارکت های عمومی شهر نیز این امر را تشدید کرده و موجبات مصرف آسان این مواد دخانی را میان جوانان و دانش آموزان فراهم می آورد.

 

بسیاری از جوانان وقت خود را به بطالت می گذارنند و متاسفانه به دلیل پر نشدن اوقات فراغت آنها و نیز وجود دوستان ناباب ، اولین مصرف های خود را در مواردی نظیر قلیان و سیگار تجربه می کنند که در صورت عدم کنترل توسط خانواده ، ممکن است به راحتی به سایر مراحل بالاتر و خطرناک تر نیز کشیده شود .

در کنار این مدل تفریحات ، بازی های کامپیوتری غربی نیز مزید بر علت شده و توانسته جایگاهی بسیار محبوب را میان جوانان و دانش اموزان پیدا کند ، چراکه بسیار ارزان قیمت و همچنین براحتی قابل دسترس است . بازی های کامپیوتری خود دریایی از تهاجم های فرهنگی و اموزش های ناصحیح غربی است که خلاء تولیدات داخلی و اسلامی در این بین بسیار احساس می شود . متاسفانه در اغلب بازی های کامپیوتری ، مصرف مواد مخدر ، سیگار و حتی روابط نامشروع جنسی و ... به صورت ارزش تعریف شده و مخاطب براحتی تحت تاثیر اموزه های خلاف عرف و فرهنگ اسلامی قرار می گیرد.

 

در سنندج اغلب سالن های ورزشی و بدنسازی نیز ، وارد رقابت قیمتی شده اند و هم اکنون کم قیمت ترین شهریه ماهانه این باشگاه های ورزشی ، میزان 50 هزار تومان است که هزینه ی یک ماه یارانه ی یک نفر است !!! و با توجه به مشکلات عدیده ی اقتصادی ، بیکاری و عدم کفایت درآمد در خانواده ، گزینه ورزش نیز از میان سبد مصرفی تفریحی دانش اموز حذف می شود و این آغاز راه بسیار پرخطر برای دانش اموز است.

 

اگر ریشه ای و کاملا درونی به مساله بنگریم خواهیم دید که فقر و بیکاری در شهر سنندج ، عامل اصلی و انگیزه ای بزرگ برای انواع اسیب های اجتماعی ، میان والدین است که طبیعتا این اسیب ها در ابتدا از میان خانواده به کودک انتقال داده می شود ، والدینی که به خاطر کسب درامد تمام وقت خود را صرف کار می کنند و از رسیدگی به امور تربیتی و تزکیه نفس فرزند خود غافل می شوند، که البته با توجه به شرایط فعلی اقتصادی در سنندج و استان کردستان ، که بالاترین میزان تورم نقطه به نقطه و ماهانه را دارد ، قدری این رفتار والدین طبیعی به نظر می رسد.

 

در شهر سنندج دانش آموزانی وجود دارند که از دید استعداد ورزشی در حد قهرمان ملی هستند، اما با توجه به کمبود امکانات معیشتی و همچنین مالی ، قادر به پرورش این استعداد نبوده و با سرخوردگی از رشته ی تخصصی خود جدا شده و براحتی در دام سایر اسیب های اجتماعی می افتند.

 

یک ضلع دیگر از چند وجهی مشکل اعتیاد ، نبود عوامل پیشگیری و نظارت بر روی مکان های ارائه دهنده ی قلیان و سیگار در شهرستان سنندج می باشد ، در کشورهای اروپایی اگر نوجوانی به قصد خرید مواد دخانی نظیر سیگار به مارکتی مراجعه کند ، فروشنده موظف است که کارت شناسایی وی را بررسی کرده و در صورت رسیدن به سن قانونی 18 سال ، کالا را در اختیار وی بگذارد ، اما در کشور ما متاسفانه ، مصرف و تهیه سیگار و قلیان به قدری اسان و راحت است که به صورت عمومی در بسیاری از مکان های تفریحی سنندج نظیر دیدگاه ، ابیدر و ... ارائه می شوند.

 

در قلیان سراهای درون شهری ، براحتی قلیان و سیگار در اختیار جوانانی گذاشته می شود که حتی 13 سال سن ندارند و استفاده از این مواد برایشان ، دریچه ای برای ورود به سایر اسیب های اجتماعی می باشد .

 

به گفته سلیمان مرادی ، مدیر بخش اسیب های اجتماعی آموزش و پرورش سنندج ، اگر موردی در باب اعتیاد در دانش آموزان دیده شود راهکار های پیش بینی شده ای نظیر معرفی وی به آموزش و پرورش و تشکیل پرونده تعبیه شده اند و همچنین طرح هایی نیز برای این مساله طراحی شده اند که در ادامه به بررسی انها خواهیم پرداخت .

طرح مدیریت مورد یا به زبان انگلیسی ( case management ) که در این طرح ، دانش اموز گرفتار شده در دام اعتیاد در این چرخه قرار می گیرد که ائتلافی حاصل از 8 ارگان مختلف در شهر سنندج می باشد ، ارگان هایی نظیر ، سازمان علوم پزشکی ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی و ... در این طرح شرکت دارند که اگر دانش اموزی چه در مساله اعتیاد و چه در سایر اسیب های اجتماعی معرفی شد ، به سرعت در این چرخه ی درمانی و مشاوره ای قرار گرفته و دچار مشکلات بیشتری نگردد. لازم به ذکر است که تمامی این مراحل رایگان است و نیازی به هزینه ی دانش اموز ندارد.

 

به گفته ی سلیمان مرادی ، در سال 97 طرحی اجرا شده است که در ان نه تنها دانش اموزان بلکه والدین انها نیز از لحاظ سطح سلامتی در مساله اعتیاد بررسی شده اند و در صورت لزوم به کمپ های ترک اعتیاد معرفی شدند .

 

در گفتگویی که با مدیر بخش اسیب شناسی آموزش و پرورش سنندج انجام شد ، طرحی به نام نماد ( نظام مراقبتی اجتماعی از دانش اموزان ) معرفی شد که در حال حاضر ، متاسفانه تنها 6 مدرسه را در سنندج تحت پوشش خود قرار می دهد ، اما باید بررسی کرد که طرح نماد چیست و به چه شکل در امر کنترل اسیب های اجتماعی دانش آموزان می تواند به جامعه کمک کند ؟

 

طرح نماد : طرح نماد از سال 1396 آغاز و در حال حاضر هم اجرا می شود ، در این طرح که مجمعی از 12 سازمان مختلف در سنندج با همراهی دو دانشگاه بزرگ (دانشگاه تهران و مرکز اموزش توانبخشی تهران ) می باشد ، حمایت کامل مالی و پزشکی ، از دانش اموزان دارای مشکلات اجتماعی و اعتیاد انجام می شود و خوشبختانه نیز در ادارات بسیار استقبال خوبی داشته است. سال 97، طرح نماد، موردی را تحت عنوان توانمند سازی دانش آموزان ، اولیا و کارکنان اموزش و پرورش به اجرا گذاشت، که حدودا 6 مدرسه ناحیه یک اموزش و پرورش سنندج با هدف مهارت آموزی ، فرزند پروری و مهارت های دوری از اعتیاد ،در ان شرکت کردند.

 

با توجه به اظهارات سلیمان مرادی ، سن حساس دانش اموزان گرفتار در اسیب های اجتماعی مصرف سیگار و دخانیات و حتی مواد مخدر در سنندج بین 16 الی 17 سال و در مقطع دوم متوسطه می باشد .

 

برخی تحقیقات میدانی در سنندج حاکی از ان است که در جلوی درب برخی مدارس پسرانه و یا حتی دخترانه ، افراد شروری اقدام به فروش و توزیع مواد مخدر می کنند که خوشبختانه با تلاش های شبانه روزی عوامل خدوم نیروی انتظامی ، این مورد در حال کنترل است ، اما درخواستی که از نیروی انتظامی به عنوان بازوی اجرای قانون و تامین امنیت روانی در سنندج داریم ، این است که به صورت مداوم یک نیروی گشتی جلوی درب مدارس در اوقات تعطیلی مدارس بگمارند ، این مساله به خصوص در مورد دبیرستان های دخترانه شهر سنندج بیشتر حائز اهمیت است که بتوانیم علاوه بر مساله ی اعتیاد ، از سایر اسیب های اجتماعی نیز جلوگیری کنیم.

 

مدیر بخش اسیب شناسی آموزش و پرورش شهرستان سنندج در ادامه افزود : همکاری ما با پلیس مبارزه با مواد مخدر بسیار تنگاتنگ است به طوریکه حتی در مواردی خود عوامل پلیس مبارزه با مواد مخدر درخواست برگزاری سمینار و کارگاه های اموزشی در خصوص مبارزه با اعتیاد در مدارس را داشته اند.

در طرح توانمندسازی دانش آموزان ، والدین آن ها و کارکنان مدارس بند ۱ ویژه مدارس متوسطه دوره دوم بند ۲ ویژه مدارس متوسطه دوره اول و بند ۳ ویژه مدارس ابتدایی تفاهم نامه مشترک بین وزارت آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر در کلیه مدارس متوسطه اول و دوم و ۸۰ درصد مدارس ابتدایی برگزار گردید.بطوری که در هر آموزشگاه ۸ جلسه دوساعته ( ۳ جلسه اولیا،۳ جلسه دانش آموزان و ۲ جلسه کارکنان مدارس) با موضوعات آموزش مهارت های پایه اجتماعی,مهارت های زندگی ، سبک های فرزند پروری ,روابط مناسب با دانش آموزان ،پیشگیری اولیه از اعتیاد و خشونت و ... برگزار گردیده است.

در انتها این سوال باقی می ماند ، چرا با وجود تمامی این طرح ها و زحمت همه ی عوامل ان، در امر کنترل اعتیاد ، چه در میان جوانان و نوجوانان و چه در میان بزرگسالان ، هنوز به نتایج قطعی و سالم سازی دست نیافته ایم ؟

مدار باطل ایجاد شده در اسیب های اجتماعی به صورت عوامل مختلف دست در دست هم داده اند که این مورد به صورت معمایی حل نشدنی در جامعه ی ما باقی بماند .

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

اعتیاد در مدارس کردستان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->