• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : سه شنبه 7 خرداد 1398 / 13:24   کد خبر : 5580   گروه : اجتماعی
در زیر پوست شهر سنندج :

ژینکوی هاودلی /انجمنی کوچک اما با اهدافی بزرگ

انجمن ژینکوی هاودلی ، یکی از انجمن های کوشا و فعال در امر اموزش و حمایت از بانوان می باشد که علی رغم تمام نیات خیری که پشت احداث و فعالیت انجمن است ، اما بار سنگین عدم حمایت های مالی و تخصصی دولتی ، در حال شکستن قامت زحمت کشان این انجمن است.

انجمن ژینکوی هاودلی ، یکی از انجمن های کوشا و فعال در امر اموزش و حمایت از بانوان می باشد که علی رغم تمام نیات خیری که پشت احداث و فعالیت انجمن است ، اما بار سنگین عدم حمایت های مالی و تخصصی دولتی ، در حال شکستن قامت زحمت کشان این انجمن است.

به گزارش اختصاصی خبرنگار نوای آبیدر، از تب و تاب های لاکچری پسند شهری که بگذریم ، به کوچه پس کوچه های اصیل و قدیمی شهر سنندج می رسیم ، جایی که انجمنی کوچک اما با اهدافی بزرگ در حال فعالیت است ، شاید محل کارشان فاخر و به قول عامیانه ی مردم ، لاکچری نباشد ، اما قلب هایشان به وسعت یک اقیانوس ، در عمق درد های مردم ، به خصوص بانوان بد سرپرست سهیم است.

انجمن ژینکوی هاودلی ، یکی از انجمن های کوشا و فعال در امر اموزش و حمایت از بانوان می باشد که علی رغم تمام نیات خیری که پشت احداث و فعالیت انجمن است ، اما بار سنگین عدم حمایت های مالی و تخصصی دولتی ، در حال شکستن قامت زحمت کشان این انجمن است.

 

انجمن های حمایت از کودکان کار ، حمایت از بیماران سرطانی ، حمایت از حیوانات و بسیاری دیگر باعث تسهیل اداره امور در این حوزه ها برای ارگان های مربوطه می شود ، که حمایت های مالی اندک دولتی و مردمی باعث پابرجا بودن این انجمن ها می شود.

به همین منظور گفتگویی کوتاه با مدیریت انجمن ژینکوی هاودلی خواهیم داشت و به بررسی مشکلات این انجمن حمایتی خواهیم پرداخت.

 

-  لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه سالی اقدام به تاسیس این انجمن نموده اید؟


خدیجه زندسلیمی هستم ، حدودا 5 سال است که مدیریت انجمن ژینکوی هاودلی را بر عهده دارم ، البته به دلیل اینکه خودم مادر یکی از بهبود یافتگان اعتیاد هستم ، از سالیان دوری مشغول فعالیت مددکاری و اجتماعی برای انجمن های مخلتف در سنندج بوده ام، اما تاسیس انجمن ژینکوی هاودلی به سال 1393 بازمیگردد که با ده نفر از دوستان خودم این کار را اغاز کردیم و با توجه به اهداف والایی که دنبال میکنم ، از خدای منان تنها قوت و توان خدمت می خواهم تا بتوانم دردی از دردهای عمیق بانوان بد سرپرست و یا خود سرپرست دوا کنم.

 

-  اهداف و خدمات قابل ارائه در این انجمن را برای خوانندگان نوای آبیدر شرح دهید.


در این انجمن ، اهداف آموزشی و تربیتی برای تولید نیروی متخصص بانوان ،به جهت مشاغلی نظیر ، خیاطی (فارسی و کوردی) ، نازک دوزی ، طراحی پارچه ، دوخت لباس بچه گانه ، پرده دوزی ، کاور دوزی ،دوخت انواع سرویس های اشپزخانه ، گل دوزی ، فرشینه و گلیم و ... دنبال می شود .


در انجمن ما اغلب بانوانی که سرپرست هستند و یا در دسته ی بدسرپرست طبقه بندی می شوند ، تحت حمایت انجمن قرار می گیرند ، تا اموزش های لازم در رشته های فوق الذکر را دریافت کنند و بتوانند برای خودشان کسب درامد حلال داشته باشند ، آنهم در شرایط اقتصادی فعلی که حتی برای مردان نیز در جامعه شغل به سختی یافت می شود.

انجمن ژینکوی هاودلی تنها بر مبنای مودت و دوستی و عشق به هم نوع تشکیل شده است و شاید یکی از بی بضاعت ترین انجمن های سطح شهر سنندج باشد که تنها بر پایه زحمت اعضای ان در حال ادامه فعالیت است.


بانوان آسیب دیده ، بهبود یافته و تمام کسانی که بخواهند به کسب روزی حلال بپردازند در این انجمن عضو می شوند و به طور کامل در رشته های ذکر شده اموزش می بینند . پیش تر ها کارگاه خیاطی و تولیدی لباس نیز داشتیم که بنا به دلیل عدم استقبال ارگان های دولتی و نبود بازار مناسب متاسفانه تعطیل شد ...

 

تعطیلی بخش تولیدی خیاطی انجمن ، به دلیل نبود بازار فروش

-  حداقل مبلغی که برای دوباره جان گرفتن انجمن و تهیه یک مکان بهتر ، مورد نیاز انجمن است چه میزان می باشد ؟


گفتن مبلغ این چنینی کار صحیحی نیست ، ما چشم به کمک و یاری به صورت صدقه ای از هیچ ارگانی نداریم و صرفا بحث مان این است که با ما کار کنند ، قرارداد ببندند و باعث رونق انجمنی بشوند که مادران بی پناهی با کودکان شان چشم به ان دوخته اند تا روزی حلال خودشان را از طریق خیاطی و رشته های این چنینی ، کسب کنند.
مجوز انجمن ما توسط استانداری کردستان تایید و به ثبت رسیده است ، اما تاکنون هیچ گونه کمک مالی مستقیمی به انجمن نشده است. البته از طرف مدیر کل معاونت اجتماعی استانداری ، که از نمایشگاه صنایع دستی ما نیز دیدن کردند ، صحبت هایی شده است اما هنوز به مرحله ی انجام نرسیده است.

امسال برای سیل زدگان و سال گذشته هم برای زلزله زدگان سرپل ذهاب ، توانستیم به حد وسع انجمن ، کمک های مردمی جمع اوری کرده و برایشان ارسال کنیم، چرا که اعتقاد داریم ، بنی ادم اعضای یک پیکرند...

 

نمایی از کارگاه آموزش خیاطی انجمن

در همینجا جا دارد که از دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ،جناب اقای کریمی ، تقدیر کنم ، چرا که از همه نظر مشوق من بودند و در تمامی مراحلی که با بهبود یافتگان اعتیاد ، دست و پنجه نرم میکردیم ، در کنارمان بودند.


-  در حال حاضر انجمن چند نفر عضو دارد و طیف سنی آنها به چه صورت است ؟


این انجمن هم اکنون 120 عضو ثابت دارد که در حال اموزش و فعالیت هستند اما تا به امروز ما حدود 1200 نفر خروجی از انجمن داشته ایم . کارآفرینی برای بانوان یکی از اهداف مهم این انجمن است که با چنگ و دندان هم که شده ،ان را حفظ خواهیم کرد ، تنها درخواستی که از مسئولین شهر سنندج به خصوص کمیته امداد امام خمینی (ره) و فرمانداری محترم داریم ، تنها این است که ،از ما حمایت کنند تا بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم.

 

انتهای پیام/

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

زندسلیمی سه شنبه 7 خرداد 1398 | 14:05 پاسخ

دستتون درد نکنه البته اموزشهامون خیلی بیشتر از مطالب درج شده است واز کارگاه اسکاج به نام کارگاه خیاطی نام بردید ازتمامی زحمات شما سپاسگزارم

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->