• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 خرداد 1398 / 19:03   کد خبر : 5574   گروه : پزشکی
مدیر واحد نظارت و هماهنگی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان :

اغلب مشکلات سامانه ی نوبت دهی بیمارستان های استان کردستان ناشی از کمبود پزشک است

مدیریت واحد نظارت و هماهنگی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی در گفتگو با خبرنگار نوای آبیدر از دلیل نارضایتی برخی از مردم در استفاده از سامانه نوبت دهی، گفت : 90 درصد مشکلات این سامانه مربوط به کمبود پزشک فوق تخصص در رشته های روماتولوژی ، غدد ، ریه و عروق است. که با توجه به تلاش های شبانه روزی امور درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، در حال پیگیری و رفع است .

مدیریت واحد نظارت و هماهنگی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی در گفتگو با خبرنگار نوای آبیدر از دلیل نارضایتی برخی از مردم در استفاده از سامانه نوبت دهی، گفت : 90 درصد مشکلات این سامانه مربوط به کمبود پزشک فوق تخصص در رشته های روماتولوژی ، غدد ، ریه و عروق است. که با توجه به تلاش های شبانه روزی امور درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، در حال پیگیری و رفع است .

مدیریت واحد نظارت و هماهنگی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی در گفتگو با خبرنگار نوای آبیدر از دلیل نارضایتی برخی از مردم در استفاده از سامانه نوبت دهی، گفت : 90 درصد مشکلات این سامانه مربوط به کمبود پزشک فوق تخصص در رشته های روماتولوژی ، غدد ، ریه و عروق است. که با توجه به تلاش های شبانه روزی امور درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، در حال پیگیری و رفع است .

 

با توجه به تحقیقات میدانی نوای آبیدر، پیرامون مشکلات سامانه نوبت دهی بیمارستان های استان کردستان ،به برخی از مشکلات برخورد نمودیم ، که طی جلسه ای با حضور دکتر انوش آریا نژاد ،مدیریت واحد نظارت و هماهنگی و امور درمان علوم پزشکی استان کردستان و محمد سالار شادمان مدیر بخش فناوری اطلاعات علوم پزشکی استان ، اقدام به بررسی این مسائل نمودیم.

 

انوش آریا نژاد ضمن اظهار پیش زمینه ای از طرح تحول سلامت ، عنوان کرد : طرح تحول سلامت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران از سال 1393 آغاز به کار کرد که در آن هفت برنامه ی جامع گنجانده شده است ، یکی از این هفت برنامه ( پرداختن به همه ی برنامه ها از حوصله ی این مقاله خارج است ) ، برنامه ی ارتقای ویزیت و غیر حضوری کردن گرفتن نوبت برای رفاه حال بیماران بود ، پیش از این طرح بیماران از تمام نقاط استان کردستان ، می بایست به صورت حضوری به سنندج آمده و پس از طی زمان بسیار زیادی ،به خصوص روبروی مطب های متخصصین و فوق متخصصین ، اقدام به اخذ نوبت ویزیت می نمودند ، اما پس از این طرح ، هم اکنون از روستاهای دور افتاده نیز مردم میتوانند براحتی با استفاده از خطوط اینترنتی اقدام به دریافت نوبت نمایند.

وی افزود : استفاده از خدمات مجازی،  توسعه پول الکترونیک و ایجاد کردن یک پروژه ی عظیم عدالت محور ، که همه در امر استفاده از خدمات پزشکی ، فارغ از بعد مسافت و دوری از مرکز استان ، استفاده یکسانی داشته باشند، از امتیازات این سامانه بوده است. هم اکنون با پرداخت مبلغی حدود 20 هزار تومان بیمار می تواند 3 فوق تخصص را انتخاب و توسط این پزشکان ویزیت شود .

 

دکتر آریا نژاد ضمن اشاره به مشکلات این سامانه ، عنوان کرد :  نارضایتی مردم در استفاده از سامانه نوبت دهی بیمارستان های استان کردستان به دو بخش مشکلات درمانی و موارد فنی بر می گردد. مشکلات اصلی و ریشه ای این سامانه در کمبود پزشک است در برخی شاخه ها نظیر روماتولوژی ، غدد ، ریه و در انتها سونوگرافی دیده شده است. به طور متوسط هر ساله 1 الی 3 نفر پزشک از رشته ی روماتولوژی در مقطع فوق تخصص ، فارغ التحصیل می شود و سهمیه ی هر استان طبق نوبت برای جذب این پزشکان متخصص، توسط وزارت بهداشت مشخص می شود. که ممکن است بین 1 الی 3 نفر در بهترین حالت سهمیه استان باشد ،با این تفاسیر تنها در استان کردستان تنها در بخش غدد 4 پزشک فوق تخصص در حال فعالیت هستند.

وی افزود : شاید باور کردنی نباشد اما، در طی یک هفته چندین هزار درخواست برای نوبت گرفتن،پزشکان فوق تخصص در رشته های فوق، ثبت می شود ، اگر یک حساب ساده انجام دهیم ، هر پزشک فوق تخصصی،تنها می تواند طی یک روز و با توجه به شاخص های کیفی ملاقات و ویزیت بیمار ،نهایت 10 نفر بیمار را ویزیت نماید ، اما درخواست های ثبت نوبت شاید به هزار نفر طی یک روز نیز برسد ،که باعث تکمیل شدن ظرفیت نوبت  های این پزشکان می گردد.

مدیر واحد نظارت و امور درمان دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد : یکی از دلایل تقاضای بیش از اندازه برای این طیف 10 درصدی پزشکان فوق تخصص در استان کردستان ، عدم اجرای نظام ارجاع می باشد . نظام ارجاع بدین طریق است که بیمار ، در ابتدا باید با پزشک عمومی ، واحد های بهداشت شهری و ... ملاقات کرده و ویزیت شود و بنا بر تشخیص پزشک معالج عمومی به پزشک متخصص و یا فوق تخصص ارجاع داده شود.اما متاسفانه ما عملا شاهد این مساله هستیم که ، با کوچکترین مساله ی پیش امده در بحث سلامت ، از همان ابتدا مردم  به پزشک عمومی مراجعه نکرده و مستقیم اقدام به ثبت نوبت برای نوبت پزشک فوق تخصص می نمایند.

وی افزود : پیاده سازی نظام ارجاع ، نه تنها باعث کاهش ترافیک نوبت دهی در پزشکان متخصص و فوق متخصص می شود ، بلکه در 90 درصد مواقع مشکلات بیمار در همان قدم ابتدایی ویزیت پزشک عمومی، تشخیص و براحتی قابل درمان بوده است و نیازی به صرف وقت و هزینه ی بیشتر برای ملاقات با دکتر فوق تخصص نیست .

آریا نژاد عنوان کرد : تقریبا اغلب نارضایتی های ایجاد شده در امر نوبت گیری در سامانه اینترنتی ، تنها به 10 درصد واحد های پزشکی باز می گردد ،که اغلب به علت کمبود پزشک در رشته های روماتولوژی ، غدد و ریه می باشد .اما در بحث سونوگرافی ، تفاوت قیمت میان سونوگرافی دولتی و بخش خصوصی ، باعث ایجاد تقاضای بیشتری برای مراکز سونوگرافی دولتی ایجاد کرده است، به طور مثال اگر ما 30 مرکز سونوگرافی داشته باشیم و طی روز هر کدام بتوانند 20 بیمار را ویزیت نمایند در نهایت 600 نفر می توانند در حداکثر حالت ممکن نوبت گیری توسط سامانه اینترنتی ویزیت شوند ، اما اگر درخواست نوبت ثبت شده 10 هزار نفر در هفته باشد چطور؟ !

وی با اشاره به عدم تناسب میان عرضه خدمات پزشکی فوق تخصص و تقاضای بیمار ، تصریح کرد : همین مساله ی عدم تناسب در میزان نوبت های عرضه شده توسط پزشکان فوق تخصص استان کردستان و تقاضای بیش از اندازه ی مردم ( که بیش از 90 درصد به دلیل عدم آگاهی اقدام به گرفتن نوبت از فوق تخصص می کنند ، در صورتی که مساله و مشکل پیش آمده براحتی توسط پزشک عمومی قابل تشخیص و درمان است) برای نوبت این گونه پزشکان ، باعث عدم رضایت همین طیف از مردم شریف ما شده است.

مدیر بخش فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان با اشاره به همیشه آپتایم بودن (بالابودن) سرور های میزبانی سامانه نوبت دهی استان کردستان ، اظهار داشت : سامانه نوبت دهی استان کردستان سال 93 توسط یک شرکت دانش بنیان بومی کردستانی، تنظیم و طراحی شد و تاکنون بیش از صد ها بار مورد بروز رسانی فنی و محتوایی طبق استانداردهای روز جهان ،قرار گرفته است و به جرات می توان گفت که مشکلات فنی ، اعم از قطعی وب سایت به صورت کلی وجود ندارد ، چرا که سرور های اختصاصی برای این سامانه در نظر گرفته شده اند ، اما مشکلات پیش امده، ناشی از استفاده برخی کافی نت های شهر سنندج ، از افزونه های جاسازی خودکار قسمت های ثبت نام یا به اختصار انگلیسی AUTOFILL ها می باشد که به سادگی توسط همه افراد ،قابل نصب بر روی انواع مرورگر ها نظیر کروم و فایرفاکس می باشد .

محمد سالار شادمان افزود : در برخی از شاخه های پزشکی نظیر روماتولوژی ، باتوجه به حجم بسیار بالای تقاضا طی یک روز ( البته به جهت رفاه حال بیماران عزیز 3 زمان مختلف برای نوبت گیری در نظر گرفته شده است ) و با توجه به ظرفیت ویزیت در یک روز توسط یک متخصص، که نهایت 8 الی 10 نفر می باشد ، نوبت ها به سرعت پر شده و این افزونه ها نیز به میزان کمی در این مساله دخیل هستند . از نظر هوش مصنوعی، وب سایت سامانه نوبت دهی بیمارستان ، زمان قابل قبول ،برای ثبت نام نوبت یک بیمار ، را سنجیده و اگر سریع تر از حالت معمول باشد اجازه ی ثبت نام به کاربر ،داده نخواهد شد. به طوریکه دیده ایم اختلاف ثبت نام موفق یک بیمار با فرد دیگر حتی در 0/037  ثانیه بوده است .

 

وی افزود : اقدام های قضائی با همکاری پلیس فتای استان کردستان ، به جهت شناسایی همین افراد و کافی نت ها انجام شده است .اما متاسفانه اقامه جرم علیه این دسته از فعالان فضای مجازی دشوار است ، چرا که قانون در این رابطه سکوت کرده و هنوز در مورد افرادی که در کافی نت ها ، سرعت بیشتری در گرفتن نوبت نسبت به سایر مردم دارند!  تصمیمی گرفته نشده است .بارها چنین افرادی  به دادگاه جرائم رایانه ای معرفی شده اند  و به دلیل نبود قرائن و دلایل کافی ، براحتی آزاد شده اند . لذا تمامی پرونده های شکایت واحد فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی از این قبیل افراد هنوز باز است .

شادمان ضمن اشاره به محدود سازی آدرس های ip متقاضیان ، عنوان کرد : با توجه به مشکلات پیش امده و سوء مصرف برخی افراد سودجو ، ادرس های پروتکل های اینترنتی یا به اختصار ip  که هویت یک دستگاه در فضای اینترنتی محسوب می شوند ، در صورت ثبت نام بیش از یک نوبت مسدود شده و اجازه ثبت نام دوباره به کاربر قبلی، داده نمی شود ، این مساله تا حد بسیار زیادی باعث کاهش سوء استفاده از نحوه ی نوبت گیری آنلاین می شود .

وی عنوان کرد : پر شدن ظرفیت نوبت دهی تنها در 10 درصد پزشکان اتفاق می افتد که همان فوق تخصص ها می باشند ،که تقاضای بسیار بالایی طی یک روز برای نوبت گرفتن وجود دارد.یکی از راه های پیشنهاد شده برای رفع این مساله که قرار است در اینده ، درصورت تایید به مرحله اجرا گذاشته شود ، خارج کردن لیست این متخصصان و فوق متخصصان از سامانه نوبت دهی اینترنتی و دستی کردن ویزیت ها می باشد ، که بیماران با مراجعه به مطب اقدام به تهیه ویزیت سنتی نمایند.

وی با تاکید بر کنترل پرداخت های غیر رسمی توسط این سامانه در چرخه ویزیت ، افزود : سامانه ی اینترنتی نوبت دهی باعث حذف پول فیزیکی از چرخه ی نوبت دهی شده است که باعث جلوگیری از صرف مبلغ های غیر رسمی در شیوه سنتی شده است.پرداخت های غیر رسمی عملا باعث می شد که برخی بیماران عدالت کافی را برای اخذ نوبت ، رعایت نکنند.

محمد سالار شادمان تصریح کرد : امنیت وب سایت سامانه نوبت دهی بسیار بالاست و تاکنون پدیده ای تحت عنوان نفوذ دیده نشده و گواهی های امنیتی لازم توسط این وب سایت از واحد های فناوری اطلاعات نظارتی استان کردستان ، کسب شده است . طی بررسی های جدید انجام شده، راهکار های فنی ارتقای این سامانه به جهت محدود کردن دسترسی طیف اندک سودجویان ،  در حال انجام است که بزودی تقدیم همشهریان عزیز کردستانی خواهد شد.

در انتها ،هم مدیریت واحد نظارت و هماهنگی امور درمان و هم مدیریت واحد فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی از مردم درخواست دارند که در صورت داشتن هرگونه پیشنهاد و راهکار برای بهبود عملی و فنی این سامانه ، این راهکارها را با امور روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی در میان گذاشته و پذیرای نظرات متخصصان و صاحب نظران این شاخه در رفع مشکلات باقی مانده ی این سامانه می باشند .

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

نوبت دهی سنندج

نظرات بینندگان :

رحیم سه شنبه 7 خرداد 1398 | 07:35 پاسخ

این موضوع دروغ است و ایراد سیستم نوبت بدهی به دلیل سود جوی بخشی از دست اندرکاران و اداره کنندگان و طراحان سیستم سرتا پا ایراد است نه ئکمبود پزشک .
این سیستم بهتر است هرچه زودتر جایگزین و یا برچیده شود .

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->