• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 / 08:17   کد خبر : 5570   گروه : سیاسی
استاد علوم سیاسی و اجتماعی دانشگاه کردستان :

جنگ روانی فعلی آمریکا ، تاکتیکی قدیمی و ناکام در مقابل ایران

استفاده از حربه ی نمایشی جنگ توسط ایالات متحده ،در قبال سایر کشور های جهان ، صرفا یک تاکتیک جنگ روانی قدیمی است که دیگر در مورد ایران کارایی ندارد.

استفاده از حربه ی نمایشی جنگ توسط ایالات متحده ،در قبال سایر کشور های جهان ، صرفا یک تاکتیک جنگ روانی قدیمی است که دیگر در مورد ایران کارایی ندارد.

به گزارش اختصاصی نوای آبیدر،دکتر کیهان اسدی در گفتگو با خبرنگار کردتودی، به حساسیت های جنگ روانی در کشور اشاره کرد و گفت : جنگی در مورد ایران رخ نخواهد داد و چیزی جز ترس و وحشت در خاورمیانه حاصل آمریکا نخواهد شد، فقط آمریکایی ها ، از این تاکتیک مهم ،یعنی جنگ روانی ،برای تغییر پارامترهای صرفا داخلی استفاده کرده اند. دولت امریکا برای فروش هرچه بیشتر تسلیحات در کشورهای حاشیه خلیج فارس، بهترین گزینه را انتخاب کرده است که کشور های عربی حوزه خلیج فارس را به وحشت بکشاند و این تاکتیک برای دولت امریکا، که همراه با ایجاد ترس و نا امنی در جهان و بعضا در خاورمیانه است، صرفا برای نشان دادن ابر قدرتی و حاکم بودن در جهان می باشد ،که ترامپ درحال القای این مساله به جامعه بین المللی است .

استاد علوم سیاسی و اجتماعی دانشگاه کردستان افزود : استفاده از حربه ی نمایشی جنگ توسط ایالات متحده ،در قبال سایر کشور های جهان ، صرفا یک تاکتیک جنگ روانی قدیمی است که دیگر در مورد ایران کارایی ندارد. در این موضوع مهم، با مراجعه به تاریخ می‌توان ،در خصوص اقدامات امریکا ،در جنگ های مختلف اعم از جهانی و غیر جهانی ، به این نتیجه رسید که جنگ برای آمرییکایی ها واژه ای نا آشنا نیست و یک استراتژی بسیار مهم دولت فعلی امریکا در قبال غیر متحدانش است، که اگر گاها منافع امریکا در خطر باشد از آن استفاده خواهد کرد .لازم به ذکر است که همان ۷۰۰ میلیارد دلار بودجه نظامی سالانه اش ،تایید کننده استراتژی جنگی آمریکا می باشد ،که جدا از سایر تاکتیک های مقابله ای، نشان می دهد که ،در مواقعی جنگ مستقیم را انتخاب می‌کنند.

کیهان اسدی ضمن اشاره به موقعیت ژئوپلتیک ایران ، افزودکوتاه و مختصر می‌توان اذعان داشت که با توجه به پارامترهای مختلف اعم از فاصله بین دو کشور ،خصومت امریکا با ایران و تغییر دولت‌های مختلف در امریکا از میان هر دو حزب ، اقدامات ایذایی آنها در قبال ایران ، ثابت بودن اصول و مبانی و استراتژی های ایران در مورد رابطه با امریکا و موقعیت حساس و برتر ژئوپلتیک ایران در منطقه ، آمریکا هرگز آغاز کننده ی جنگی علیه ایران نخواهد بود و به دنبال ان نیز نیست.

کیهان اسدی ضمن تاکید بر سوء رفتار برخی مدیران داخلی مبنی بر انتشار شایعه جنگ ، عنوان کرد : متاسفانه در اوضاع و شرایط فعلی داخلی ایران، برخی از مسئولان نیز با دامن زدن به شرایط حساس و نشر دوراهی جنگ و صلح برای رسانه های ملی ، قصد منفعت جویی اقتصادی و سیاسی برای خود را دارند که ، با توجه به تحلیل های منطقه ای و سیاسی میتوان به صراحت اشاره کرد ،هیچ گونه جنگ فیزیکی میان ایران و امریکا رخ نخواهد داد. پس از خروج غیر منتظره ی آمریکا از برجام ، تحریم های قبلی ایران که مهر ابطال شورای امنیت بر ان زده شده بود ، به همراه تحریم های جدید، به صحنه سیاسی علیه ایران بازگشتند و مانند همین رویه ی تحریم های اقتصادی ، این بار مسئولان داخلی ،طبل جنگ را پر صدا تر از گذشته می نوازند و قصدی به جز ترجیح منفعت شخصی بر منافع ملی و جامعه ندارند.

 

دکتر اسدی ضمن تصریح کردن دیدگاه ترامپ علیه برجام ، اذعان داشت: به طور مطلق ،نمی توان این تاجر کار بلد ،یعنی ترامپ را، با قراردادی نظیر برجام موافق دانست و یا حتی به برجام های  المثنی امیدوار بود، چرا که آمریکا ،به راحتی حقوق بین‌المللی کشورهای مختلف را ،در کنار منافعشان خفه می‌کند و معاهدات بین المللی را به سادگی مورد نقض قرار می دهد.

وی در ادامه گفت : تنها تلاش ترامپ برای نشان دادن این مساله می باشد که، امنیت جهانی در دستان آمریکا است و اگر آمریکا اراده کند هر زمانی می تواند ایران را بر سر میز مذاکره بکشاند، آنهم نه مذاکره ای برابر برای احیای منافع طرفین ، بلکه مذاکره ای که صرفا انگشت را بر روی نقاط قوت ایران خواهد گذاشت .

 

دکتر کیهان اسدی در انتها عنوان کرد : هرگاه در کشوری ، طبق شرایط حساس سیاسی و اقتصادی ، مسئولین ان کشور به یاد مردم بوده اند و به تبع ان مردم نیز از سیاست های داخلی کشور حمایت کرده اند ، آن کشور در مواجهه با تند باد های سیاسی ، براحتی جان سالم بدر برده و توانسته با اکتفا به خود ،آینده ای روشن را رقم زند . باتوجه به رویه ی شفاف کشورهای اروپایی و آمریکا علیه ایران ، ضمن اتحاد بین مردم و مسئولین ، بیش از پیش باید به تلاش و مثبت اندیشی جمعی ،روی آورد.

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

حسن دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 | 10:03 پاسخ

حرف ها دکتر اسدی همانند یک دانش آموز پنچم ابتدایی بود.اگرچه نباید از این اساتید انتظار زیادی داشته باشیم؛زیرا اینها موضوع رو برعکس متوجه شدند.در واقع به جای اینکه به مسایل داخلی توجه کنند،متاسفانه همانند مدیران جامعه به خارج از کشور سوق می دهند.\\r\\nجنگ روانی آمریکا اگر در جامعه ما تاثیر دارد، به خاطر سیستم اقتصادی همین مدیران هست.\\r\\nاساتید به جای اینکه جامعه رو با موضوع حق و حقوق آشنا کنند و مطالبه گری رو یاد بدهند متاسفانه ابزاری برای حکومت شدند که مشکلات جامعه رو توجیه کنند.

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->