• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 28 اردیبهشت 1398 / 06:39   کد خبر : 5566   گروه : پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی کردستان :

راه‌اندازی کمپین غربالگری فشار خون در کردستان

فشار خون (به انگللیسی : Blood pressure) به مقدار فشاری گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیوارهٔ رگ‌ها وارد می‌آید و یکی ازعلائم حیاتی است. فشار یک مفهوم فیزیکی است، مقصود از فشار اشاره به «قدرت» یک مایع متحرک است. فشار خون در نواحی نزدیک قلب، بیشتر و نسبت فاصله گرفتن از قلب کم تر می‌شود.

فشار خون (به انگللیسی : Blood pressure) به مقدار فشاری گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیوارهٔ رگ‌ها وارد می‌آید و یکی ازعلائم حیاتی است. فشار یک مفهوم فیزیکی است، مقصود از فشار اشاره به «قدرت» یک مایع متحرک است. فشار خون در نواحی نزدیک قلب، بیشتر و نسبت فاصله گرفتن از قلب کم تر می‌شود.

به گزارش نوای آبیدر، فشار خون (به انگللیسی : Blood pressure) به مقدار فشاری گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیوارهٔ رگ‌ها وارد می‌آید و یکی ازعلائم حیاتی است. فشار یک مفهوم فیزیکی است، مقصود از فشار اشاره به «قدرت» یک مایع متحرک است. فشار خون در نواحی نزدیک قلب، بیشتر و نسبت فاصله گرفتن از قلب کم تر می‌شود.

فشار خون با جریان یافتن به شاهرگ‌ها و به رگ‌ها کم می‌شود. اصولاً فشارخون در بخش‌های مختلف سیستم گردش خون متفاوت است. معمول‌ ترین روش اندازه‌گیری فشار خون به‌ وسیله فشارسنج است که با استفاده از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشار خون در حال چرخش در رگ‌ها استفاده می‌کند. با این‌ که خیلی از فشارسنج‌های فعلی دیگر از جیوه استفاده نمی‌کنند، فشار خون هنوز در تمام دنیا با mmHg یا میلی‌متر جیوه اندازه‌گیری می‌شود.

اردشیر رحیم‌زاده در گفت‌وگویی خبری سنندج با اشاره به اینکه فشار خون بالا یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ زودرس سکته قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه است، اظهار داشت: این بیماری معمولا علامتی ندارد و فقط با اندازه‌گیری فشار خون مشخص می‌شود.

مدیر بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان یادآور شد: در این مراکز مراجعه‌کنندگان اندازه‌گیری و فشار خون آنها اندازه‌گیری و شناسایی می‌شوند‌.

وی عنوان کرد: اگر فشار خون بالا بموقع تشخیص داده شود می‌توان با دارو یا رعایت برخی کارها آن را کنترل کرد، آمارها نشان داده که ۳۰ درصد جمعیت استان فشار خون دارند، ۲۴ درصد از فشار خون خود بی‌اطلاع‌اند و از این تعداد ۱۵ درصد دارو می‌گیرند و تنها ۲۲ درصد کنترل شده است.

وی با اشاره به اینکه کمپین فشار خون همزمان با سراسر کشور به منظور شناسایی بیماری فشار خون در کردستان آغاز شده است، گفت: همه افراد بالای ۳۰ سال با مراجعه به پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت و مراجعه به ایستگاه‌های غربالگری در سطح شهر و روستا فشار خون خود را تست کنند.

هم اکنون ۱۵ میلیون در کشور فشار خون دارند و  حدود ۶ میلیون نفر از بیماری خود بی اطلاع‌اند‌‌، مصرف زیاد نمک یکی از فاکتورهاز مهم افزایش فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته مغزی است.

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->