• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 / 18:56   کد خبر : 5558   گروه : فرهنگ و هنر
مصاحبه ی اختصاصی با آقای حیدر مرادی مدیریت پردیس سینما بهمن سنندج

استقبال بی نظیر مردم سنندج از سینما بهمن در ماه مبارک رمضان

امروز سینما به یک قطب بزرگ تاثیر گذار فرهنگی مبدل گشته است، که مرز های فکری و اعتقادی مخاطب را ،تنها با یک فیلم بلند و یا حتی کوتاه ، می تواند فرسنگ ها جابجا کند، می خواهیم نگاهی عمیق تر به هنر هفتم داشته باشیم ، جایی که در پردیس سینما بهمن سنندج، با اکران انواع فیلم های فاخر سینمای اجتماعی ایران ، از مخاطبان سینمادوست استان کردستان به خصوص، شهر زیبای سنندج پذیرایی می شود.

امروز سینما به یک قطب بزرگ تاثیر گذار فرهنگی مبدل گشته است، که مرز های فکری و اعتقادی مخاطب را ،تنها با یک فیلم بلند و یا حتی کوتاه ، می تواند فرسنگ ها جابجا کند، می خواهیم نگاهی عمیق تر به هنر هفتم داشته باشیم ، جایی که در پردیس سینما بهمن سنندج، با اکران انواع فیلم های فاخر سینمای اجتماعی ایران ، از مخاطبان سینمادوست استان کردستان به خصوص، شهر زیبای سنندج پذیرایی می شود.

به گزارش اختصاصی خبرنگار نوای آبیدر، سینما بهمن در سال ۱۳۵۰ با نام «سینما شهرفرنگ» به ظرفیت ۹۶۰ نفر توسط اردشیر یارمحمدی ساخته شد. این سینما در آن زمان مجهز به آپارات‌های زغالی بود. آغاز به کار سینما در اواخر سال ۱۳۵۰ با نمایش فیلم مردی از جنوب شهر بود، اما در نوروز سال ۱۳۵۱ خورشیدی با نمایش فیلم لیلی و مجنون به طور رسمی افتتاح شد.

سینما شهرفرنگ  پس از انقلاب اسلامی به «سینما قدس» تغییر نام داد، اما پس از پایان دفاع مقدس به نام «سینما بهمن» نامیده شد. در سال ۱۳۷۴ در طبقه بالای این سینما یک سالن کوچک نمایش فیلم به نام «سالن سیروان» ساخته شد که کار خود را با نمایش فیلم گبه آغاز کرد.

سینما بهمن از سال ۱۳۸۵ تا مهر ماه ۱۳۹۱ به مدت ۶ سال به دلیل بازسازی تعطیل بود. در این مدت «سینما شیدا» تنها سینمای شهر سنندج بود. برای بازسازی این سینما مبلغ ۴ میلیارد تومان صرف شد و سالن بزرگ این سینما به سه سالن تقسیم شد که روی هم رفته ۷۶۰ صندلی را شامل می‌شود. سالن اصلی مجموعه ۵۷۰ نفر، سالن شماره دو ۱۳۰ نفر و سالن شماره سه ۶۰ نفر ظرفیت دارند. سینما بهمن پس از بازسازی به سیستم پخش صدای دالبی و امکانات نوین نمایش فیلم مجهز شده است.

امروز سینما به یک قطب بزرگ تاثیر گذار فرهنگی مبدل گشته است، که مرز های فکری و اعتقادی مخاطب را ،تنها با یک فیلم بلند و یا حتی کوتاه ، می تواند فرسنگ ها جابجا کند، می خواهیم نگاهی عمیق تر به هنر هفتم داشته باشیم ، جایی که در پردیس سینما بهمن سنندج، با اکران انواع فیلم های فاخر سینمای اجتماعی ایران ، از مخاطبان سینمادوست استان کردستان به خصوص، شهر زیبای سنندج پذیرایی می شود.

مدیریت مجموعه پردیس سینما بهمن سنندج، از سال 1393 بر عهده ی اقای حیدر مرادی می باشد ، که امروز به گفتگو با خبرنگار نوای آبیدر نشست که در ادامه  به صورت کامل ، به این مصاحبه خواهیم پرداخت.

 

- در ابتدا خودتان را معرفی کنید .

حیدر مرادی هستم ،دانش اموخته ی رشته مدیریت امور فرهنگی و 9 سال است که در مجموعه سینما بهمن سنندج فعالیت میکنم ، در حال حاضر نیز به مدت 4 سال است که مدیریت پردیس سینما بهمن سنندج را بر عهده دارم.سینما بهمن سنندج به طور رسمی از تاریخ 10 مهر 1391 آغاز به کار کرد و 3 سال است که به عنوان برترین سینمای حوزه ی هنری در کشور انتخاب می شویم.

-تاثیر سینما را بر زندگی مردم ایران به خصوص استان کردستان چگونه ارزیابی می نمایید؟

به طور کلی هرجا که گروهی از مردم در ان گرد هم امده و در حال تعامل فکر و عقیده و نظر باشند ،یک نهاد اجتماعی به حساب می ایند ، بنابراین از سینما به عنوان یک نهاد اجتماعی بسیار قوی یاد می شود ، سینما با اکران انواع مختلفی از ژانر ها دارای نقشی تاثیر گذار در فرهنگ ، عقیده و الگو های مردم می باشد.

 با اکران یک فیلم ممکن است یک کودک از لباس یا حرکات و یا دیالوگ های آن فیلم الگو برداری کند و پیام های اخلاقی و آموزشی و اجتماعی بسیاری را نیز از ان فیلم بیاموزد ، به طور مثال در فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند، کاملا پیام های ایمنی و امنیتی یک کودک ، نه تنها به والدین بلکه به خود کودک نیز آموزش داده شده است، که نباید به هر شخصی در اجتماع اعتماد کرد. سینما به دلیل متنوع بودن ژانرهای نمایشی ، دارای تاثیر گذاری زیادی بر مردم از هر طیف و سن و هر جنسی می باشد ،همواره برای نقش سینما در فرهنگ این جمله ی بسیار زیبا از فلینی نقل می شود : سینما به مانند رحم یک مادر است و در ان تاریکی ، زندگی با فیلم ها شکل می گیرد و بسیار مقدس است .

 

-پرفروش ترین فیلم تاریخ پردیس سینمایی بهمن سنندج کدام فیلم بوده است ؟

به جرات می توان گفت رکورد دار فروش و حضور مخاطب در پردیس سینما بهمن سنندج تنها در دستان یک فیلم است که رکورد حضور 30 هزار نفر مخاطب در استان کردستان را در اختیار دارد، فیلم بسیار زیبا و اجتماعی ابد و یک روز ،با بازی ستاره هایی نظیر پیمان معادی ،نوید محمد زاده و پریناز ایزدیار ،که اثری ماندگار از سعید روستایی می باشد.اما رتبه های دوم و سوم و چهارم را نیز می توان به ترتیب، به فیلم هایی نظیر گذشته اثر اصغر فرهادی ، هیس دخترها فریاد نمی زنند اثر پوران درخشنده و فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی دانست.

 

-با توجه به شنیده ها و تحقیق های انجام شده از میان مردم ، از سال گذشته تا به امروز مردم در مورد قیمت بلیت سینما صحبت های فراوانی کرده اند و بیشتر بر روی گرانی قیمت بلیت سینما اتفاق نظر دارند، علت این گرانی چیست؟

قیمت بلیت های سینما با توجه به کیفیت سینما در امور اکران و فضای مناسب تعیین می شود که بر عهده ی شورای صنفی اکران در تهران است و در ان سازمان به قیمت گذاری بلیت سینما در شهرها و استان های مختلف پرداخته می شود و عملا ما تعیین کننده ی قیمت بلیت سینما نیستیم.در حال حاضر قیمت هر بلیت در سینما بهمن سنندج با توجه به کیفیت بالای خدمات و فضای مطلوب ان باید 12 هزار تومان باشد ، اما با مذاکره و رایزنی های انجام شده با شورای صنفی اکران و برای رعایت حال معیشتی مردم شریف سنندج این قیمت به میزان 9 هزار تومان کاهش داده شده است و روز های سه شنبه هر هفته نیز به صورت نیم بها محاسبه می شود.

جا دارد پیرو این مساله، از جناب آقای کاظمی مدیریت محترم موسسه بهمن سبز و آقای مرادی ریاست محترم حوزه هنری استان کردستان و همچنین آقای فرجی که در ساخت این مجموعه کوشش فراوانی داشته اند ، تشکر ویژه ای نمایم.

 

- در ماه مبارک رمضان ، سینما بهمن با چه برنامه ای میزبان روزه داران عزیز خواهد بود ؟

در ماه مبارک رمضان ،پردیس سینما بهمن سنندج در تمامی سانس های قبل از افطار قیمت بلیت سینما را برای رفاه حال مخاطبین عزیز به صورت نیم بهاء در نظر گرفته است ، که شکر خدا بسیار مورد استقبال همشهریان هنردوست سنندجی قرار گرفته است.

 

-از دید فرهنگی ، تعامل و تاثیر گذاری سینما بر مردم ، همواره دغدغه ی مسئولین کشور بوده است ، برای کنترل این مورد و روان تر شدن تعامل میان سینما و مردم ، چه برنامه و اهدافی را در نظر گرفته اید ؟

در ابتدا باید عنوان کرد که ما در بخش صرفا اکران و نمایش فیلم ها فعالیت می کنیم ، این بدین معناست که حوزه ی اختیاری در محتوای فیلم ها و تولیدات هنری نداریم، در حوزه ی تولیدی ، نظارت بر عهده ی بنیاد فارابی و یا سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد که سیاست گذاری های کلان در بخش کنترلی و نظارتی را بر عهده دارند ، اما در این بین در پردیس سینما بهمن سنندج سعی بر این بوده است که مردم را به سمت فیلم های ژانر اجتماعی سوق دهیم که در این زمینه موفقیت هایی نیز حاصل شده است .

در حوزه ی سینما کودک دچار محدودیت های بسیاری هستیم چرا که تولیدات در حوزه انیمیشن برای طیف سنی کودک و خردسالان در کشور ، محدود است و بیشتر از محصولات برون مرزی به صورت دوبله شده به فارسی استفاده میکنیم.به طور کلی می توان عنوان کرد که در سینما کودک تولیدات داخلی کافی نبوده و دارای یک نقطه ضعف است.در حوزه ی اکران فیلم های اجتماعی و کمدی نیز با دو خط مشی فکری روبرو هستیم که با یک مثال به روشن تر شدن این موضوع خواهیم پرداخت ، به طور مثال در فیلم های کمدی برخی از کارگردانان بر این باورند که هدف شاد کردن مردم است اما ان سوی طیف نیز اعتقاد بر این دارند که به هر قیمتی نمی توان به این مساله دست پیدا کرد یعنی باید خط قرمز های فرهنگی، دینی و ملی موردتوجه قرار گیرند.

 

-دید و نظر شخصی خودتان در مورد سینمای ایران ، به خصوص تولیدات سینمای کردستان و محصولاتش چگونه است ؟ کدام اثر هنری سینمای کردستان را برتر می دانید و کدام یک از آثار هنری تولیدی در سینمای استان کردستان در پردیس سینما بهمن اکران شده است ؟

در مجموع نسبت به سینمای ایران ،با توجه به تولیدات فاخر اخیر و آثاری که از تولیدات کارگردانان جوانی نظیر هومن سیدی، در فیلم مغز های کوچک زنگ زده ، آنهم در ژانر اجتماعی دیده ام و واقعا پر مخاطب هستند ، افق دید بسیار مثبتی را در من ایجاد کرده است. اما در تولیدات سینمای استان کردستان در بحث فیلم کوتاه به صورت تخصصی ،کارگردانانی نظیر سامان حسین پور ، تیمور قادری فعالیت میکنند که به لحاظ فنی و علمی بیش از حد توانمند هستند و پتانسیل های بالقوه ی بسیاری در سینمای کردستان در فیلم کوتاه دیده شده است. اما شاید برایتان سوال باشد چرا در تولید فیلم های بلند، در استان کردستان قدری کم کار هستیم ، به جرات می توانیم، از عامل نبود حمایت های مالی و نبود اسپانسر ،به عنوان عامل اصلی فاصله گرفتن کارگردانان کردستانی از تولید فیلم های بلند یاد کنیم. همچنین در جشنواره ای که سه سال گذشته در سنندج برگزار شد ،به اکران فیلم های منتخب در شاخه فیلم کوتاه کردستان، انهم به صورت 10 دقیقه قبل از شروع و اکران فیلم اصلی، در سینما پرداختیم، که آثار فیلم سازان کردستانی به صورت کامل در سینما بهمن پوشش داده شده است.

 

- کدام یک از فیلم های برون مرزی و تولیدات سینمای خارجی در پردیس سینما بهمن، بیشترین مخاطب را به خود جذب کرده است ؟

اولویت اکران فیلم در سینما بهمن ، با فیلم های تولید داخل و ایرانی است ،اما در تولیدات خارجی نیز اگر فیلمی با خطوط اخلاقی ما سازگار باشد در دستور پخش قرار خواهد گرفت.لازم به توضیح است که سینما بهمن در ژانر وحشت به دلیل هیجان خاصی که دارد بسیار مورد استقبال مخاطبین عزیز قرار گرفته است و تا به امروز فیلم هایی نظیر راهبه و احضار دارای بیشترین مخاطب بوده اند ، اما تاکنون فیلم هایی نظیر جن گیر ، رستگاری در شاوشنگ ، مکان ساکت نیز اکران شده اند . یکی از دلایلی که سایر ژانر ها طرفدار زیادی ندارند این است که فاصله ی بین اکران جهانی و اکران داخلی بسیار زیاد است و مخاطبین ممکن است بسیاری از این فیلم ها را قبلا دیده باشند و صرفا به خاطر هیجان دسته جمعی سینما اقدام به مشاهده ی دوباره ی ان در سینما نمایند.

 

- پرطرفدارترین ژانر فیلم میان مردم استان کردستان کدام ژانر می باشد ؟

ژانر اجتماعی در کردستان دارای بیشترین مخاطب است اما در امار کشوری و به صورت مشترک، سینمای کمدی نیز مخاطب بسیاری را از آن خود کرده است. اساسا ژانر کمدی در سینما به این دلیل محبوب است که مخاطب برای گریز از مشکلات روزمره و کسب حداقل 2 ساعت ارامش و انبساط افکار به اغوش سینما پناه می برد.

 

-برنامه ی سینما بهمن برای کودکان سنندجی به چه صورتی می باشد ؟

حدود 3 سال و نیم است که سینما کودک در پردیس سینما بهمن سنندج فعال است و هر پنج شنبه و جمعه و با شعار، با فرزندانتان سینما را تجربه کنید ، به استقبال کودکان عزیز سنندجی می رود ، که با استقبال بسیاری نیز روبرو شده است.

 

- اگر شخصی در استان کردستان در رشته ی تخصصی فیلم سازی یا بازیگری و یا سینما قصد فعالیت داشته باشد ، به نظر شما از کدام کانال و شیوه باید وارد این فعالیت شود ؟

2 کانال در استان کردستان به متقاضیان و هنر دوستان عزیز پیشنهاد می شود ، یکی مراجعه به حوزه هنری استان کردستان و دیگری انجمن سینمای جوان در سنندج. البته پردیس سینما بهمن نیز در این امر فعالیت هایی نظیر دعوت خانم سهیلا گلستانی بازیگر خوب و ارزنده ی کشورمان به استان کردستان و برگزاری کارگاه های اموزشی برای دوره هایی نظیر فیلم نامه نویسی ، بازیگری و ... نقش بسزایی داشته است.

 

- به نظر شما میزان استقبال مردم استان کردستان از سینما نسبت به سالهای گذشته دچار افزایش یا کاهش شده است ؟ و علت ان چیست ؟

به طور قطع می توانیم از افزایش استقبال مردم شریف کردستان از سینما یاد کنیم، چرا که ما طی چندین سال گذشته مشغول آشتی دادن مردم و سینما بوده ایم ، فعالیت هایی نظیر دادن بلیت های نیم بهاء به ادارات ، فعالیت در سینما کودک ( توجه به انواع طیف های سنی در سینما ) ، اکران مردمی فیلم ها با عوامل سازنده و بازیگران نظیر اکران مردمی فیلم نگار با حضور رامبد جوان در سنندج و انجام انواع تبلیغات محیطی و فعالیت در شبکه های مجازی را همواره در برنامه اصلی خود داشته ایم و قطعا بیش از پیش به توسعه ی ان خواهیم پرداخت .

در زمینه ی کیفیت سینما و انتخاب فیلم ها و سانس بندی ها ، از نظرات مردم ، در کانال های مختلف ارتباطی ، استفاده می کنیم و متناسب با نیاز مردم فعالیت سینما را پیش میبریم نظیر قرار دادن سانس شبانه در 11 هر شب در ایام عید نوروز برای رفاه حال مخاطبین عزیز که از هر طیفی با هر مشغله ای قادر به استفاده از سینما باشند.همچنین یکی دیگر از عواملی که سبب استقبال دو چندان مردم شریف استان کردستان، از مجموعه ی پردیس سینما بهمن شده است ، نظافت مداوم و رعایت اصول کامل بهداشتی و تهویه ای برای رفاه حال مخاطبین بوده است.

 

در انتها از خداوند بزرگ ،توان مضاعف برای خدمت بیشتر ، بهتر و حرفه ای تر به مردم خواستارم و امیدوارم مردم شریف استان کردستان با نظرات و ایده های خودشان مارا در بهتر شدن و توسعه ی روز افزون یاری دهند .

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->