• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 / 06:35   کد خبر : 5557   گروه : اقتصادی
اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان:

خطر انقراض در کمین گیاهان خودروی بهاره استان کردستان

همزمان با فرا رسیدن فصل بهار سفره زاگرس‌نشینان و مردم کردستان نیز بهاری و مصرف گیاهان خوراکی که جزو عادت دیرین مردم این خطه است آغاز می‌شود اما متأسفانه هر ساله برداشت بی‌رویه این گیاهان خوراکی خودرو به همراه برداشت نادرست باعث کمیابی برخی از گونه‌های گیاهی شده و بسیاری از آنها نیز در معرض خطر انقراض قرار دارند اما این تنها مسئله نیست.

همزمان با فرا رسیدن فصل بهار سفره زاگرس‌نشینان و مردم کردستان نیز بهاری و مصرف گیاهان خوراکی که جزو عادت دیرین مردم این خطه است آغاز می‌شود اما متأسفانه هر ساله برداشت بی‌رویه این گیاهان خوراکی خودرو به همراه برداشت نادرست باعث کمیابی برخی از گونه‌های گیاهی شده و بسیاری از آنها نیز در معرض خطر انقراض قرار دارند اما این تنها مسئله نیست.

به گزارش نوای آبیدر و به نقل از تسنیم ، همزمان با فرا رسیدن فصل بهار سفره زاگرس‌نشینان و مردم کردستان نیز بهاری و مصرف گیاهان خوراکی که جزو عادت دیرین مردم این خطه است آغاز می‌شود اما متأسفانه هر ساله برداشت بی‌رویه این گیاهان خوراکی خودرو به همراه برداشت نادرست باعث کمیابی برخی از گونه‌های گیاهی شده و بسیاری از آنها نیز در معرض خطر انقراض قرار دارند اما این تنها مسئله نیست.

 

گفتنی است یکی از علل در خطر انقراض بودن این گیاهان این است که، متأسفانه افرادی که گیاهان را برداشت می‌کنند بخاطر افزایش وزن و کسب درآمد بیشتر آنها را از ریشه برداشت کرده و این امر باعث فرسایش خاک و از بین رفتن گیاهان می‌شود و عملا گیاه را از چرخه ی اکوسیستمی خارج می کنند.

 

مسئول بهره‌برداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان نیز پیرامون موضوع گزارش می‌گوید: گیاهان خوراکی و دارویی فصل بهار کاملاً خودرو است اما به‌دلیل برخی هزینه‌های برداشت و حمل و نقل و نوبر بودن آنها در ابتدا قیمت بالایی دارند.

پیام شریفی با بیان اینکه اداره‌کل منابع طبیعی متولی حفاظت از خاک و برداشت صحیح گیاهان است، افزود: یکی از مشکلات مهم در این عرصه برداشت نادرست این نوع گیاهان است و تا زمانیکه هر شخصی به خوبی اهمیت منابع طبیعی را درک نکند این امر محقق نخواهد شد.

وی گفت: در برخی از گیاهان پیازدار که خود پیاز عامل رشد و تکثیر مجدد است باید پیاز گیاه داخل خاک باقی بماند اما متأسفانه تمامی آنها از ریشه برداشت می‌شود.

مسئول بهره‌برداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان با اشاره به راه‌حل‌های صحیح برداشت گیاهان تاکید کرد: مردم نباید در یک منطقه تمام گیاهان را برداشت کنند و از هر گونه تعدادی برای تکثیر باقی بماند؛ در فصل بهار از 15 اردیبهشت‌ماه به بعد دام‌ها وارد مراتع شود چراکه قبل از این موعد خاک نرم و با ورود دام به مرتع خاک آن فشرده و غیر قابل بارور خواهد شد و همین امر در تسریع سیلاب نقش اساسی دارد.

وی ادامه داد: به‌دلیل برداشت‌های بی‌رویه در سال‌های گذشته، منابع طبیعی امسال در هر شهرستان یک تعاونی دائر کرده و متناسب با شرایط منطقه و شرط برداشت اصولی مجوز برداشت محدود داده و باید تمام امورات در قالب تعاونی انجام شود.

شریفی افزود: با تشکیل تعاونی‌ها و نظارت بر فعالیت آنان از برداشت بی‌رویه، غیر اصولی و انحصاری برخی از افراد خاص جلوگیری و در صورت بروز تخلف از طریق مراجع مرتبط با افراد خاطی برخورد می‌شود.

وی اذعان کرد: وجود دلال‌ها و قاچاق گیاهان بهاری یکی از مشکلات و چالش‌های پیش روی این عرصه است بطوریکه بر قیمت و برداشت بی‌رویه تأثیرگذار و قیمت گیاهان را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه صادرات بی‌رویه گیاهان باعث برداشت بیش از حد می‌شود، اضافه کرد: اگر کسی قصد صادر این محصولات را به خارج از کشور داشته باشد باید از طریق مراجع قضایی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مجوز صادرات محصول را دریافت و هزینه‌های در نظر گرفته شده را پرداخت کند.

مسئول بهره‌برداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان در پاسخ به این سؤال که آیا با قاچاق این محصولات مقابله نمی‌شود، اظهار کرد: منابع طبیعی برای مقابله با قاچاق، تعاونی‌ها را در هر شهرستان دائر کرده و تا حد امکان با صادرات بی‌رویه مخالفت می‌کند و نیاز مردم استان را در اولویت قرار می‌دهد.

مسئول بهره‌برداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان با اشاره به قیمت بالای گیاهان خوراکی و دارویی و عرضه آن در بازار خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی و تعزیرات حکومتی به صورت مستقیم می‌توانند بر قیمت عرضه این گیاهان در بازارهای داخلی نظارت داشته باشند.

پیام شریفی ادامه داد که: منابع طبیعی به تنهایی نمی‌تواند با قاچاق و افزایش قیمت‌های عرضه این محصولات مقابله کند و باید ارگان‌های مرتبطی همچون گمرک، اتاق بازرگانی، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، تعزیرات حکومتی همراهی کنند.

گرچه حضور پر رنگ مسئولان در بازار و نظارتی بر قیمت‌های گیاهان خوراکی بهاری در سنندج مشاهده نمی‌شود اما حداقل توصیه می‌شود با توجه به نقش ارزشمند و تأثیرگذار مراتع در ابعاد متعدد زیست محیطی و اقتصادی جامعه اجتماعی، متولیان بیش از گذشته برای مدیریت مراتع اهمیت قائل شوند تا بلکه از تبعات منفی آن در بخش‌های مختلف اجتناب گردد.

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->