• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 21 اردیبهشت 1398 / 07:32   کد خبر : 5550   گروه : سیاسی
مصاحبه اختصاصی با دکتر قادرزاده :

بدعهدی اروپاییان ، استراتژی جدید ایران

باتوجه به طولانی شدن مراحل ساز و کار مالی با اروپا که از ان به عنوان اینستکس نام برده می شود ، ایران در پاسخ به بدعهدی ها و کارشکنی های اروپاییان ، این بار قصد دارد با دادن ضرب العجل 60 روزه به آنها ، قدری این سکوت سیاسی را بشکند و به اقدامی به موازات حرکات محافظه کارانه ی اروپا دست بزند.

باتوجه به طولانی شدن مراحل ساز و کار مالی با اروپا که از ان به عنوان اینستکس نام برده می شود ، ایران در پاسخ به بدعهدی ها و کارشکنی های اروپاییان ، این بار قصد دارد با دادن ضرب العجل 60 روزه به آنها ، قدری این سکوت سیاسی را بشکند و به اقدامی به موازات حرکات محافظه کارانه ی اروپا دست بزند.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر،باتوجه به طولانی شدن مراحل ساز و کار مالی با اروپا که از ان به عنوان اینستکس نام برده می شود ، ایران در پاسخ به بدعهدی ها و کارشکنی های اروپاییان ، این بار قصد دارد با دادن ضرب العجل 60 روزه به آنها ، قدری این سکوت سیاسی را بشکند و به اقدامی به موازات حرکات محافظه کارانه ی اروپا دست بزند.در همین راستا گفتگویی اختصاصی با استاد علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه کردستان ، دکتر حامد قادر زاده داشته ایم که در ادامه ان را بررسی خواهیم نمود ;

  1. با توجه به رسانه ای شدن اقدام دولت دوازدهم به جهت اعطای فرصت 60 روزه به اروپا پیرامون مساله برجام، به نظر شما آیا این اقدام دولت باعث ایجاد فشار بر روی اروپا مبنی بر انجام تعهداتش در برجام خواهد شد؟

جواب: از آن جا که جایگاه ایران جایگاه 18ام را وسعت سرزمینی و اقتصادی در دنیا به خود اختصاص داده و از نظر موقیعت‌های مختلف جغرافیایی، سیاسی، سرزمینی، جمعیتی، منابع طبیعی و دخایر زیرزمینی، تاریخی دارای اهمیت خاصی است، همواره مورد توجه بوده است. فراز و و فرودهای سیاسی و اقتصادی در این کشور طی تاریخ موید این جایگاه است. به همین دلیل فشارهای خاص سیاسی و اقتصادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره متوجه کشور بوده است. از طرف دیگر جایگاه ویژه سیاسی و نظامی ایران در خاورمیانه و ثروت موجود در این منطقه و وابستگی اقتصاد کشورهای غربی و آمریکا به این ثروت، نگاه نسبت به ایران را خاص‌تر نموده است. ارتباط کشورهای غربی و آمریکا با برخی از کشورهای خاورمیانه ناشی از جایگاه این کشورها با وزنی معادل وزن ایران نیست بلکه از طرفی تلاش در جهت تضعیف جایگاه ایران است و از طرفی دیگر گامی در جهت باج‌خواهی از آنان به بهانه حمایت در مقابل کاهش قدرت و تسلط ایران بر آنان است. اگر غیر از این بود این کشورها می‌بایست به جایگاه مناسبی از نظر اقتصادی و سیاسی حداقل در منطقه خاورمیانه دست می‌یافتند ولی این اتفاق نیفتاده و معمولا ارتباط آنان حالت غالب و مغلوب داشته و دیری نخواهد پایید که گام در جهت تعویض و جایگزین نمودن کشور حامی بر خواهند داشت و البته مشروط بر این که کشور ایران گام اصلی خود را محکم بردارد و بر تضادهای درونی، ناشی از قدرت طلبی برخی و حس مغلوبیت برخی دیگر، فائق آمده و هم‌صدایی را استراتژی اصلی خود در مقابل زورگویی، تفرقه افکنی و چپاول قرار دهد. بر این اساس برداشتن این گام و حفظ همصدایی می‌تواند موجب فشار معنی‌دار شود. و نتیجه دو حالت بیشتر ندارد یا در جهت اجرای تعهد گام بر می‌دارد و یا این که همراه آمریکا می‌شود. در هر صورت عکس‌العمل اروپا در این مورد برای ایران حایز اهمیت است چرا که از زمان خروج آمریکا از برجام، اروپا با دادن وعده ایران را معطل گذاشته است. در صورت عدم عکس‌العمل مناسب نشان می‌دهد که اروپا با امید یافتن موقعیت ضعف در ایران همان راه رفته آمریکا را طی کند و زمان رسیدن به این نتیجه برای ایران نباید بیشتر از این به تاخیر می‌افتاد.

  1. اصل واکنش رئیس جمهور به این اقدام های حداکثری در تحریم ایران، واکنش خوبی بود، اما آیا به نظر شما صحیح است که دوباره فرصت دوماهه ای در اختیار اروپاییان بدعهد قرار بگیرد؟ 

جواب: از طرفی با توجه به عدم وجود صراحت در همراهی با آمریکا و اعلام وعده ایجاد سازوکار مالی با ایران و پذیرش ذهنی زمان‌بر بودن چنین پروژه‌ای در سطح بین‌المللی و سطح بالای روابط اقتصادی و سیاسی اروپا با آمریکا و کشورهای مطیع و از طرف دیگر تلاش آمریکا برای به چالش کشیدن بیشتر ایران و افزایش فشار برای خروج و دستیابی به بهانه‌ای مستدل برای بازگرداندن پرونده ایران به شورای امنیت، می‌توان ارایه فرصت را راهی منطقی ارزیابی نمود.

 

  1. سایر قوای کشور نظیر قوه قضائیه و مقننه چگونه می توانند از این اقدام قوه مجریه حمایت کنند؟

جواب: همانگونه که در بخش اول اشاره گردید، استراتژی همصدایی برترین استراتژی در این مقطع است؛ حتی اگر تصمیمات پشت‌پرده بنابه مصلحت دارای سناریوهای دیگری باشد. لذا، در شرایط کنونی (وجود افراد سودجوی اقتصادی در کشور و عدم امکان شناسایی و واکنش سریع در مقابل آنان) هم قوه مقننه (به عنوان قوه‌ای با قدرت بالای سیاسی برای مقابله با انگ‌های بیرونی، لازم است طرح‌ها و لایحه‌های هم سو را با بالاترین رأی تصویب کند) و هم قوه قضاییه به عنوان بازوی اصلی مقابله با تخطی از قانون باید حامی این حرکت باشند. چرا که این حرکت مورد تایید نظام نیز می‌باشد و به تاسی از قرآن کریم باید در کارهای نیک تعاون کرد.

  1. و در انتها آیا این اقدام رئیس جمهور کافی و به موقع بوده است و دولت چه تحرکات دیگری را می‌تواند برای بهتر نتیجه گرفتن، دنبال نماید؟

جواب: شاید به نظر برخی‌ها دیر اقدام شده است ولی قضاوت در خصوص یک تصمیم مستلزم داشتن داده‌هایی است که در اختیار تصمیم‌گیرنده بوده است. اما، از آن جا که دسترسی به خیلی از داده‌های ملّی محدود به سطح خاصی از تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران است و البته این یک قاعده است و مربوط به کشور ما نیست، و با توجه به نظارت مستقیم رهبر فرزانه در این مهم، فرض براین است که عکس‌العمل در مقطع فعلی کافی و به هنگام بوده است.برای داخل کشور، در این موقعیت حساس لازم است دولت و دولتی‌ها با تعامل با منتقدین و گروه‌های مختلف سیاسی سعی در کاهش تنش داخلی نموده و اجازه ندهند اختلاف سلیقه‌ها فرصت را برای معاندان فراهم نماید. به ویژه که سال 1398 به مراتب حساس‌تر از همه سال‌هایی است که در آن انتخابات برگزار شده است. از نظر بعد خارجی، حفظ و تقویت ارتباط با همسایگان با دیپلماسی مقبول بنابه شرایط خاص کشور توصیه می‌گردد.

 

 

 

 

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->