• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 آذر 1397 / 08:10   کد خبر : 5547   گروه : فرهنگ و هنر
یک تیر هنری و سه نشان :

نمایشگاه میلان ایتالیا میزبان بانوی هنرمند سنندجی

فعالیت در رشته کارآفرینی خود اراده پولادین و تلاش خستگی ناپذیر می خواهد ، حال تصور نمائید یک بانوی سنندجی هم نقاش است هم متخصص هنر سرامیک و طرح های گرافیکی و هم یک کارآفرین موفق ،که تاکنون 3 مرتبه طرح هایش را در نمایشگاه های هنرهای بصری میلان به نمایش گذاشته است.

فعالیت در رشته کارآفرینی خود اراده پولادین و تلاش خستگی ناپذیر می خواهد ، حال تصور نمائید یک بانوی سنندجی هم نقاش است هم متخصص هنر سرامیک و طرح های گرافیکی و هم یک کارآفرین موفق ،که تاکنون 3 مرتبه طرح هایش را در نمایشگاه های هنرهای بصری میلان به نمایش گذاشته است.

به گزارش اختصاصی خبرنگار نوای آبیدر، فعالیت در رشته کارآفرینی خود اراده پولادین و تلاش خستگی ناپذیر می خواهد ، حال تصور نمائید یک بانوی سنندجی هم نقاش است هم متخصص هنر سرامیک و طرح های گرافیکی و هم یک کارآفرین موفق ،که تاکنون 3 مرتبه طرح هایش را در نمایشگاه های هنرهای بصری میلان به نمایش گذاشته است.

 

پگاه میرزایی بانوی سنندجی متولد 1365 از سنندج ، دانش آموخته ی رشته ی هنر سرامیک ، عضو ارشد مرمت بناهای تاریخی تهران و موسس شرکت افروز سرام پگاه است که حدودا 12 سال است در طراحی و ساخت انواع سرامیک و کاشی هنری و خاص فعالیت می کند .

هنر سرامیک : هنری است که با استفاده از مواد سرامیکی ساخته می‌شود (شامل رس) که می‌تواتد شکل‌های مختلفی از جمله سفال، کاشی، تندیسک،  مجسمه یا ظرف به خود بگیرد. هنر سرامیک یکی از فعالیت‌های هنری است و از هنرهای تجسمی و هنرهای پلاستیکی به حساب می‌آید. با این‌حال، برخی از کارهای سرامیکی از هنرهای زیبا هستند و برخی دیگر، از هنرهای تزئینی، طراحی صنعتی و هنرهای کاربردی به حساب می‌آیند. همین‌طور می‌توانند دست‌ساخته‌ای در باستان‌شناسی باشند. هنر سرامیکی می‌تواند به دست یک تن یا به دست گروهی که در کارگاه سفالگری یا سرامیک، طراحی، ساخت و تزیین آن را به عهده می‌گیرند، ساخته شود.

در این میان یکی از برگ های زرین در کارنامه پگاه میرزائی ، داشتن حضور موفق در انواع و اقسام نمایشگاه های بین المللی و داخلی است که برخی از این نمایشگاه ها می توان به  ، 3 دوره شرکت در نمایشگاه هنر های بصری میلان ایتالیا، 1 دوره شرکت در نمایشگاه هنر های دستی اقلیم کردستان (موزه سلیمانیه) ، یک دوره شرکت در نمایشگاه هنرمندان ایرانی ترکیه ،نمایشگاه خانه هنرمندان تهران گروه سرامیک و ده ها نمایشگاه داخلی دیگر ، اشاره کرد .

تفاوت سرامیک و سفال

سرامیک عام‌تر از سفال است و سفال، نوعی سرامیک به حساب می‌آید. سرامیک هرآن‌چیزی را گویند که وقتی حرارت می‌بیند، تغییر ماهیت می‌دهد. مثل رس که در سفالگری کاربرد دارد. در حالی که سفالگری عمدتاً به ساخت اشیا و ظروف از گل رس اشاره دارد.

 

پگاه میرزائی در گفتگو با خبرنگار نوای آبیدر عنوان کرد : از کودکی عاشق هنر نقاشی بودم و با توجه به علاقه ی قبلی خود وارد این رشته شدم ، در دبیرستان در رشته ی تجربی تحصیل می کردم اما انصراف داده و کتکور هنر را شرکت کردم ، اولین آشنایی آکادمیک من با هنر ، در کارشناسی رشته نقاشی دانشگاه فردوسی مشهد (هنر های تجسمی ) رخ داد ، که تجربه ی شیرینی بود و باعث شد بیش از پیش به این هنر علاقمند شوم.

پگاه میرزائی افزود : نقاشی روی ظروف برای من هم یک هنر است که هم باعث اعتلای روح من می شود و هم از بعد اقتصادی نیز هزینه های من را تامین میکند ، در خصوص برندینگ هم ، ثبت برند کرده ایم که نام پگاه سرامیک را انتخاب کرده ام .

بانوی هنرمند سنندجی اشاره کرد : تاکنون از جایی آنطور که باید حمایت نشده ام ، اما همکاری هایی با سازمان میراث فرهنگی داشته ام که امیدوارم ادامه دار باشد . قیمت تمام شده ی کاشی ها و سرامیک های طراحی شده توسط خودم به دلیل پیاده سازی طرح های گرافیکی و نقاشی های دستی و صرف ساعتها تلاش و زحمت طبیعتا بسیار بالاتر از کاشی ها و سرامیک های تولیدی صنعتی می باشد . تولیدات هنری را باید به دید هنری تهیه کرد .

بانو پگاه میرزائی علاوه بر کارآفرینی در این رشته که به ثبت برند پگاه سرامیک انجامیده است ، به دنبال کسب عناوین هنری و بین المللی است. امید است که ارگان ها و سازمان های مربوطه به شناسایی و حمایت از این پتانسیل های نهفته و سرمایه های هنری و فکری این مرز و بوم همت گمارند.

به راستی که هنر نزد ایرانیان است و بس ...

انتهای پیام /پ.شهریار

 

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

ثریا یکشنبه 16 دی 1397 | 09:32 پاسخ

ئا فه رین پگاه خانم سه ر که وتوبیت.

">aaaa یکشنبه 18 فروردین 1398 | 11:01 پاسخ

عالیه

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->