• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 آذر 1397 / 08:30   کد خبر : 5543   گروه : اقتصادی
جوان کارآفرین سنندجی از دغدغه هایش در کار زنبور داری می گوید:

مسئولان کردستان ،صنعت زنبور داری را فراموش کرده اند

جواد دولابی یک جوان کارآفرین اهل کردستان است که امروزه توانسته تنها با هزینه ی اولیه سه میلیون و پانصد هزار تومان وام مضاربه یکی از مرغوب ترین عسل های دارویی کشور را تولید کند.

جواد دولابی یک جوان کارآفرین اهل کردستان است که امروزه توانسته تنها با هزینه ی اولیه سه میلیون و پانصد هزار تومان وام مضاربه یکی از مرغوب ترین عسل های دارویی کشور را تولید کند.

به گزارش نوای آبیدر، بیش از یک و نیم میلیون تن عسل از حدود 81 میلیون کلونی ( کندو ) در جهان به دست می آید. ایران یکی از 10 کشور فعال در زمینه زنبورداری، به لحاظ تعداد کلونی زنبور عسل و تولید عسل مرغوب، در جهان است.

زنبورهای عسل یکی از مفیدترین، مولدترین و شگفت انگیزترین مخلوقات خداوند هستند. این حشرات کوچک از عوامل تنوع زیستی در جهان به شمار می روند. برخی معتقدند بدون زنبور عسل، حیات هستی به خطر می‌افتد و زندگی در کره زمین بسیار دشوار خواهد شد. به دلیل آنکه زنبورهای عسل نقش بسیار مهمی در عمل گرده افشانی دارند. عمل گرده افشانی در گیاهان و درختان به روش های مختلفی انجام می شودگرده افشانی به وسیله حشرات و مخصوصا زنبورعسل، مهمترین روش لقاح گیاهان است. به عنوان مثال90 درصد بارور سازی درختان میوه همچون سیب و گیلاس توسط زنبورعسل انجام صورت می شود، درحالی که در مورد درخت بادام عمل، گرده افشانی فقط توسط  زنبورعسل انجام می شود.

در جهان بیش از 20 هزار گونه زنبور وجود دارد و زنبور عسل گونه ای از آنهاست که زندگی اجتماعی دارد. زنبورهای عسل با گردآوری شیره و شهد گلها و گیاهان در محل زندگی خود به نام کندو، عسل تولید می کنند که غذایی کامل و دارویی مناسب برای درمان بیماری استرنگ عسل بر حسب این که زنبور بر چه گلی نشسته و از آن بهره گرفته، متفاوت است. عسل، گاه شفاف و گاه تیره است. رنگ عسل می تواند با توجه به سرچشمه اصلی شهد، از سفید روشن (عسل اقاقیا) تا سبز تیره متمایل به سیاه (عسل صنوبر و زبان گنجشک) تغییر کند و طیفی از رنگها را دربرگیرد. چنانکه عسل افرا لیمویی رنگ، عسل میوه ها زرد متمایل به قهوه ای و عسل آویشن به رنگ عقیق قرمز است. گفته می شود عسل‌های تیره رنگ، از نظر املاح معدنی اغلب غنی تر از عسلهای روشن است.

جواد دولابی یک جوان کارآفرین اهل کردستان است که امروزه توانسته تنها با هزینه ی اولیه سه میلیون و پانصد هزار تومان وام مضاربه یکی از مرغوب ترین عسل های دارویی کشور را تولید کند.

مدیر شرکت عسل ملکه ی دولاب کردستان اظهار داشت : حدودا 12 سال است که در این رشته فعالیت می کنم ، پدر من نیز در حرفه ی زنبور داری فعالیت کرده است که از روش سنتی استفاده می نمود ، اما من در بخش زنبور داری به سبک های نوین و مدرن اعتقاد دارم .

جواد دولابی افزود : سالانه 30 هزار کیلوگرم عسل خالص و طبیعی تولید میکنیم که علاوه بر عسل محصولاتی نظیر گرده گل ، بره موم و ژل رویال می باشد . سالانه به ترتیب 1 تن گرده گل ، حدودا 2 تن بره موم توسط شرکت عسل ملکه دولاب کردستان تولید می شود .

جواد دولابی در مورد ژل رویال گفت : ژل رویال ماده اولیه برای تغذیه ی تخم و نوزاد و همینطور اصلی ترین ماده ی غذایی برای ملکه می باشد . لاروی که از این ماده ی غذایی تغذیه می کند در عرض پنج روز وزن اولیه اش 1250 بار افزایش می یابد و این میزان رشد بسیار قابل توجه می باشد . با ادامه ی تغذیه از این ژل از زنبور عادی به ملکه تبدیل می شود . این ماده به اکسیر جوانی معروف است و که ماده ای بسیار مقوی و انرژی زا  و پر پروتئین است .معمولا لارو ها در سه روز اول زندگی از این ماده تغذیه می کنند ، اما این برنامه ی غذایی از روز چهارم عوض می شود و به مخلوطی از عسل و گرده ارتقا می یابد اما ملکه تا آخر عمر از این ژل استفاده می کند . این تفاوت تغذیه در زنبور ملکه و کارگر باعث تفاوت های بارزی در آن ها می شودازجمله؛ساختمان بدن : زنبور ملکه اندام تناسلی دارد اما زنبور های کارگر اندام هایی مانند کیسه های جمع آوری گرده ، غده های غذایی نوزادان و غدد موم سازی می باشند . دوره تکامل : دوره ی شفیرگی زنبور ملکه در 16 روز اتفاق می افتد ولی این مرحله در زنبور کارگر در 21 روز طی می شود . طول عمر : زنبور ملکه حداقل تا 5 سال و زنبور کارگر 45 تا 60 روز زندگی می کند . ظاهر و رفتار : ملکه می تواند 2000 تخم در روز بگذارد . او با پخش بوی خود در فضای کندو ، زنبوران کارگر را عقیم می کند . از نظر جسمی ملکه بسیار بزرگ تر از زنبور کارگر است .یک زنبور برای تولید 400 گرم عسل باید مسافتی حدودا دو دور کره زمین را طی کند.

 

وی افزود : امسال در حدود 350 کندوی زنبور عسل داریم و نزدیک به 6 هزار کندوی عسل نیز توسط ما نظارت و مشاوره می شود. در هر کندو ، در اوایل فصل بهار جمعیت زنبور ها به 20 الی 30 هزار زنبور می رسد و اوایل تابستان این زنبور ها شروع به کار می کنند .چرا که گرده ی گل ها در تابستان و در مقابل نور آفتاب و با دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد شهد گل تولید میکنند که مورد علاقه ی زنبور عسل است .

دولابی به صراحت اشاره کرد که : تا کنون هیچ گونه حمایت سازمانی از من و کسب و کارم نشده است ،ما کمک مالی بلا عوض نیز درخواست نکردیم ، صرفا کارآفرینانی چون من درخواست وام دارند، که بتوانند این کسب و کار را ؛ که 10 ها نفر در ان مشغول به کار هستند ، سرپا نگه دارند.

مدیر شرکت عسل ملکه دولاب کردستان در انتها افزود : قبل از شرایط فعلی بد اقتصادی چشم انداز 10 ساله را به گونه ای ترسیم کرده بودیم که کل عسل مناطق غربی کشور را به واسطه تنوع پوشش گیاهی تامین کنیم و حتی به صادرات نیز می اندیشیدیم اما اکنون با توجه به شرایط فعلی در همین سطح اگر بمانیم بسیار خوش شانس بوده ایم.

 

انتهای پیام /

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->