• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 24 آذر 1397 / 12:10   کد خبر : 5540   گروه : اقتصادی
چهارمین دوره نمایشگاه اختصاصی کارآفرینی در سنندج در حال برگزاری است :

وضعیت کارآفرینی در کردستان نامطلوب است!!

امروز شنبه 24 آذرماه 1397 ، نمایشگاه تخصصی کارآفرینی در سنندج ، واقع در دانشگاه جامع علمی کاربردی، واحد استانی با مشارکت مراکز تابعه و دستگاه های اجرایی ، در حال برگزاری است .

امروز شنبه 24 آذرماه 1397 ، نمایشگاه تخصصی کارآفرینی در سنندج ، واقع در دانشگاه جامع علمی کاربردی، واحد استانی با مشارکت مراکز تابعه و دستگاه های اجرایی ، در حال برگزاری است .

 

کارآفرینی یا Entrepreneurship واژه ای نسبتاً قدیمی است که ریشه فرانسوی دارد. کلمه کارآفرین حدود سیصد سال قدمت دارد و نخستین کسانی که واژه‌ی کارآفرین و مفهوم کارآفرینی را مورد توجه قرار دادند، اقتصاددان‌ها بودند. کسانی مانند ریچارد کانتیلون و آدام اسمیت لغت کارآفرین را در قرن‌های هفدهم و هجدهم میلادی به کار برده‌اند.

تاریخچه کارآفرینی به یک قرن قبل بازمی‌گردد

با وجودی که حدود سیصد سال است که برخی افراد کارآفرین نامیده می‌شوند، اما کارآفرینی به شکلی که ما می‌فهمیم، تنها حدود یک قرن است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارتی، اینکه کارآفرینی را یک علم بدانیم و اینکه عده‌ای در دانشگاه‌ها متخصص کارآفرینی باشند و یا اینکه کسانی بخواهند بین کارمندی و کارآفرینی یک راه را انتخاب کنند و این انتخاب، به عنوان یک سوال جدی در مسیر شغلی به رسمیت شناخته بشود، یک اتفاق نسبتاً جدید و متعلق به یک قرن اخیر است.

به گزارش اختصاصی خبرنگار نوای آبیدر ، امروز شنبه 24 آذرماه 1397 ، نمایشگاه تخصصی کارآفرینی در سنندج ، واقع در دانشگاه جامع علمی کاربردی، واحد استانی با مشارکت مراکز تابعه و دستگاه های اجرایی ، برگزار شد . در این نمایشگاه که با هدف فراهم آوردن زمینه های اشتغال زایی و کارآفرینی در استان کردستان ، همچنین نمایش توان دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی ، ایجاد فرصت در جهت پیوند بین صنعت و دانشگاهیان و توجه به توسعه منطقه ای 12 غرفه به ارائه محصولات و معرفی خدمات خود پرداختند

.

محوریت این نمایشگاه بر حول مواردی نظیر ، کلینیک اشتغال و کارآفرینی ، کارگاه های آموزشی ، معرفی رشته ها و مشاغل دانشگاه جامع علمی کاربردی ، معرفی کارآفرینان استان کردستان ، اختراعات و ابداعات دانشجویان بود که از 24 لغایت 28 آذرماه در ساعات بازدیدی 8:30 دقیقه الی 16:30 در محل دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی پذیرای بازدیدکنندگان می باشد.

دکتر رستمی ضمن اشاره به عدم حمایت دولت و دستگاه های تابعه از کارآفرینی در استان کردستان ، افزود : در این نمایشگاه که به همت دانشگاه جامع علمی کاربردی بر گزار می شود ، باتوجه به شرکت کردن  12 صنعت و تولیدی مختلف ، کارگاه های آموزشی و همچنین کلینیک تخصصی کارآفرینی نیز رونمایی می شود .

وی افزود :متاسفانه وضعیت کارآفرینی در استان کردستان وضع مطلوبی نیست و برای نجات از این وضعیت نیاز به سرمایه گذاری بسیار احساس می شود .

 

دکتر رستمی اظهار داشت : دلیل ضعف در کارآفرینی در استان کردستان نیز تابع دو بخش می باشد ، که یکی عدم حمایت بخش دولتی و دیگری نیز کم کاری و عدم حمایت بخش خصوصی است ، در بخش دولتی علاوه بر اختصاص نیافتن بودجه و تسهیلات مربوطه به کارآفرینان استانی ، متاسفانه نگرش درست در زمینه ی کارآفرینی نیز وجود ندارد که اغلب دیدگاهی سنتی را بسط و گسترش می دهد که همین عامل باعث عدم جذابیت کارآفرینی در واحدهای تولیدی و خدماتی میان جوانان جویای کار است ، اما در بخش خصوصی نیز با توجه به محرومیت این استان که به تبع ان اغلب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در سایر استان ها برای بخش کارافرینی سرمایه گذاری می کنند و دیگر بستری برای سرمایه گذاری در استان کردستان ایجاد نمی شود .

 

دکتر رستمی از کارآفرینان برتر کشور در ادامه افزود : در این نمایشگاه فقط شرکت ها و تولیدی های داخل استانی شرکت کرده اند و با توجه به اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی مجری این طرح است ، می توان به صراحت اشاره کرد که بخشی از اهداف این نمایشگاه محقق شدن مهارت محوری در علوم و دانشگاه است که، اغلب دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی در این نمایشگاه شرکت کرده اند که خود نشان دهنده ی رفع شکاف بین صنعت و بازار و دانشگاه است.

 

وی اظهار کرد : متاسفانه غرفه هایی که مربوط به صنایع و تکنولوژی هستند در این نمایشگاه غایب هستند و بیشتر حضور مربوط به بخش های صنایع دستی ، فرهنگی و تولیدی می باشد ، البته غرف هایی نظیر  هلال احمر نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

 

دکتر رستمی در پایان عنوان کرد : توجه به امر کارآفرینی باید در روح و بطن تفکر مدیران ارشد و اجرایی استان باشد چرا که با توجه به پتانسیل های محیطی و منابع انسانی مطلوب در استان کردستان ، می توان این چشم انداز را متصور شد که در آینده ای نه چندان دور غرب کشور قطب کارآفرینی کشور خواهد بود و در این راستا دولت باید حمایت های مالی و سرمایه گذاری های خود را از این استان بیشتر نماید ، در همین نمایشگاه تمامی هزینه ها بر دوش سازمان مرکزی دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده است و تمامی امکانات برای غرفه داران محترم رایگان بود. همین حمایت مالی ناچیز سبب جذابیت و فعلیت بخشیدن به کارافرینان محترم استانی شده است.

 


انتهای پیام /

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->