• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 آذر 1397 / 18:53   کد خبر : 5533   گروه : علمی و فناوری
گفتگویی اختصاصی با دکتر شمیلا روحانی دانش آموخته شیمی دانشگاه کردستان:

همراه با شیمی، از سنندج تا شهر ژوهانسبورگ

پیشرفت علوم پایه ،به خصوص رشته شیمی به روشی موثر برای چرخاندن چرخ های تولیدی و اقتصادی در جهان مبدل شده است،اما در این بین، ایران ما رتبه ی برتری در صادرات نیز دارد ، آنهم صادرات نخبه ها و نوابغ علمی به سایر کشورها...به گفتگو با یک مسافر، که از راه بسیار دوری دوباره به کردستان بازگشته است، می نشینیم .کسی که دارای بیش از 20 مقاله ی علمی در سطح جهان (ISI) در رشته ی شیمی می باشد.

پیشرفت علوم پایه ،به خصوص رشته شیمی به روشی موثر برای چرخاندن چرخ های تولیدی و اقتصادی در جهان مبدل شده است،اما در این بین، ایران ما رتبه ی برتری در صادرات نیز دارد ، آنهم صادرات نخبه ها و نوابغ علمی به سایر کشورها...به گفتگو با یک مسافر، که از راه بسیار دوری دوباره به کردستان بازگشته است، می نشینیم .کسی که دارای بیش از 20 مقاله ی علمی در سطح جهان (ISI) در رشته ی شیمی می باشد.

به گزارش اختصاصی خبرنگار نوای آبیدر، پیشرفت علوم پایه ،به خصوص رشته شیمی به روشی موثر برای چرخاندن چرخ های تولیدی و اقتصادی در جهان مبدل شده است،اما در این بین، ایران ما رتبه ی برتری در صادرات نیز دارد ، آنهم صادرات نخبه ها و نوابغ علمی به سایر کشورها...به گفتگو با یک مسافر، که از راه بسیار دوری دوباره به کردستان بازگشته است، می نشینیم .کسی که دارای بیش از 20 مقاله ی علمی در سطح جهان (ISI) در رشته ی شیمی می باشد.

 

- لطفا خودتان را كامل معرفی كنید و بفرمایید ، چگونه شد كه وارد رشته ی شیمی شدید؟

شمیلا روحانی هستم متولد 1357 صادره از شهر سنندج و دانش آموخته ی دکترای شیمی از دانشگاه کردستان و در حال حاضر مدرس دانشگاه UNISA شهر ژوهانسبورگ می باشم.شاید یکی از مهمترین دلایلی که به این رشته علاقه مند شدم وجود معلمی دلسوز و از خود گذشته به نام خانم میرزایی در سال اول دبیرستان بود . وجود این معلم عزیز موجب شد تا به رشته ی شیمی علاقمند شوم و از همان روزهای اول با اشتیاق فراوان این درس را مطالعه میکردم.(برای تمامی معلمان دلسوز ، که باعث شکوفایی استعداد های دانش اموزان میگردند ، آرزوی سربلندی و موفقیت دارم).

 

- شیمی یكی از علوم پایه ای و حیاتی برای هر كشور است، چه مشکلاتی بر سر راه دانشجویان رشته شیمی وجود دارد؟

در کشور های پیشرفته و مدرن برای رشته های علوم پایه برنامه ریزهای استراتژیک و بلند مدتی را در نظر می گیرند ، یکی از عوامل مهم موفقیت و پیشرفت این کشورها ارتباط تنگاتنگ دانشگاه با حوزه صنعت می باشد.شاید یکی از معایب و مشکلات اصلی رشته های علوم پایه در ایران عدم ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت می باشد .دانش آموخته ای که سالیان بسیار طول خواهد کشید تا بتواند تجارت مرتبط در این حوزه را کسب کند و این یکی از مهم ترین مشکلات سیستم های آموزشی دانشگاه های کشور ما می باشد .کسب تجربه و فراگیری دانش به روز دنیا، از سایر کشورهایی که در علوم پایه حرف های مهمی برای گفتن دارند یکی از عوامل مهم خروج از کشور برای دانش آموختگانی چون من بود

 

- علاقه ی شخصی تان به كدام گرایش شیمی است؟اگر شیمی دان نمیشدید دوست داشتید كه چه حرفه یا چه تخصصی را دنبال میكردید؟

شیمی آلی را می پسندم چرا که شناختن دنیای ناشناخته موجودات زنده است ، اگر رشته ی مورد علاقه ام شیمی را انتخاب نمیکردم ، به نظرم طراحی و نقاشی را ادامه می دادم .

 

- مشكلات رشته ی شیمی در سطح استان كرستان بسیار گسترده است، اما می شود به چندین قسمت مهم ان اشاره كرد؟ به نظر شما چه مقدار اساتید شیمی حاضر بر كرسی های تدریس دانشگاهی، رسالت صحیحی برای اموزش شیمی دنبال میكنند؟

 

به نظر بنده نبود آزمایشگاه های مدرن،دستگاه ها ،وسایل مجهز و همچنین نبود مواد اولیه میتواند یکی از مشکلات عمده این رشته در سطح استان کردستان باشد.تا جاییکه من اطلاع دارم اساتید دانشگاه ها به خصوص دانشگاه کردستان ، از اساتید به نام و باتجربه ی رشته شیمی هستند که دانشجویان بزرگی را تحویل اجتماع علمی داده اند و میدهند ولی کمبود مواردی که در بالا عنوان شد ، این رشته را با مشکلات عدیده ای روبرو ساخته است.

 

- هم اكنون در كسوت یك استاد قرار دارید، برای كنكوری ها و علاقه مندان به علم شیمی چه راهكاری را پیشنهاد میكنید؟

پاسخ این سوال در بیتی از ابیات گرانبهای حضرت مولانا نهفته است...

گر در طلب منزل جانی ، جانی

گر در طلب لقمه نانی ، نانی

این نکته رمز گر بدانی ، دانی

هر چیز که در جستن آنی ، آنی

 

- رفتن از وطن برایتان تلخ بود یا شیرین؟

 رفتن من از آن جهت که برای کسب دانشی بالاتر و آموختن بیش از پیش علم بود ، برایم شیرین بود ، اما از حیث دوری از عزیزانم بسیار تلخ است.

- در اختتام سوالات، چه آرزویی برای جوانان كرد و كردستانی دارید؟

قطعا یکی از بزرگترین آرزوهایم نشر و در اختیار گذاشتن تجربیات تحصیلی و علمی و کاری ام برای هموطنانم می باشد و امیدوارم مشکل اشتغال جوانان در استان کردستان پیگیری و روزی حل شود.

 

انتهای پیام /

 

 

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->