• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : جمعه 9 آذر 1397 / 10:11   کد خبر : 5525   گروه : ورزشی
گفتگوی اختصاصی نوای آبیدر با قهرمان جهان در رشته پرس سینه :

17 سال پشتکار تا طلایی شدن در گرجستان

سامان یاری یکی از پر افتخار ترین ورزشکاران استان کردستان در رشته ی پرس سینه ، که دارای 4 مقام جهانی و آسیایی است ، امروز در گفتگو با خبرنگار نوای آبیدر، از راه پر فراز و نشیب تلاش و پشتکار، تا بالا بردن پرچم کشور عزیزمان در تفلیس گرجستان سخن گفت.

سامان یاری یکی از پر افتخار ترین ورزشکاران استان کردستان در رشته ی پرس سینه ، که دارای 4 مقام جهانی و آسیایی است ، امروز در گفتگو با خبرنگار نوای آبیدر، از راه پر فراز و نشیب تلاش و پشتکار، تا بالا بردن پرچم کشور عزیزمان در تفلیس گرجستان سخن گفت.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر در گفتگویی اختصاصی با سامان یاری که یکی از پر افتخار ترین ورزشکاران استان کردستان در رشته ی پرس سینه ، که دارای 4 مقام جهانی و آسیایی است ، امروز از راه پر فراز و نشیب تلاش و پشتکار، تا بالا بردن پرچم کشور عزیزمان در تفلیس گرجستان سخن می گوید.

1-لطفا خودتان را معرفی بفرمائید و تا بحال چند مدال برون مرزی کسب کرده اید ؟

سامان یاری هستم ، متولد 1364 از شهر سنندج فارغ التحصیل رشته ی معماری ، از سال 79 وارد عرصه ی ورزش پرورش اندام شدم و از سال 83 به صورت تخصصی رشته ی وزنه برداری قدرتی شاخه پرس سینه را دنبال کردم .در رشته ی پرورش اندام فقط دارای یک مدال استانی هستم اما در رشته پرس سینه raw توانستم 4 مدال برون مرزی کسب کنم که به شرح زیر است :

-مقام اول مسابقات پاورلیفتینگ جوانان آسیا ، شهر پاکو کشور فیلیپین در سال 2008 در وزن 75 کیلو گرم توانستم رکورد مجموع 650 کیلوگرم را در سه آیتم لیفت مرده ، اسکات و پرس سینه ثبت کنم .در این مسابقات در اصل 4 مدال برنده شدم یعنی یکی مدال طلای مجموع 650 کیلوگرمی و دیگری به صورت تک آیتم در رکورد های لیفت 225 کیلوگرم –اسکات 225 کیلوگرم و پرس سینه بدون لوازم 200 کیلوگرم را ثبت کنم.

-مقام اول مسابقات جهانی دانشگاه بین المللی فیلیپین شهر مانیل ،در سال 2010 ، معروف به مسابقات UP که در رشته ی پرس سینه ی بدون لوازم یا راو توانستم با ثبت رکورد 217 کیلوگرم در وزن 83 کیلو بزرگسال مدال طلای مسابقات جهانی را از آن خود کنم.

 

-مقام اول مسابقات جهانی گرجستان در سال 2012 شهر تفلیس که در رده وزنی 93 کیلوگرم بزرگسال رقابت کردم و با ثبت رکورد 217 کیلوگرم به مقام اول دست پیدا کردم .البته در این مسابقات من با وزنی کمتر از رده 93 کیلوگرم شرکت کردم یعنی وزن خودم 86 کیلوگرم بود که به ناچار در دسته ی وزنی بالاتر رقابت کردم .

 

- مقام دوم مسابقات آسیایی فیلیپین شهر مانیل در سال 2013 در رشته ی پرس سینه راو IPF توانستم در رده بزرگسال و رده وزنی 83 کیلوگرم با ثبت رکورد 200 کیلوگرم به مدال نقره مسابقات دست پیدا کنم .

 

مقام های در سطح کشوری هم 6 قهرمانی کشور و 3 نایب قهرمانی را تابحال کسب کرده ام که ازین تعداد 4 قهرمانی مربوط به رده جوانان و 5 عدد ان در رده سنی بزرگسال می باشد.

 

در حال حاضر نیز مربیگری درجه 2 حرفه ای پاورلیفتینگ و پرس سینه و مدرک داوری درجه یک جهانی پاورلیفتینگ ملی از سال 1390 را اخذ نموده ام.

2- با توجه به مدال های رنگارنگ قطعا راه سختی در پیش داشته اید ، چه موانعی بر سر راه تان وجود داشت؟

ورزش در این رشته طرفداران بسیاری پیدا کرده است و به پیشرفت این رشته کمک شایانی کرده است اما سوء مدیریت در بخش هماهنگی کمیته های پرس سینه و پاورلیفتینگ در کشور باعث کندی پیشرفت و جدی گرفته نشدن زیر ساخت های این رشته شده است ، با توجه به عدم حمایت رسانه ها از این رشته ی بسیار تخصصی و پرطرفدار ، در حال حاضر قهرمانان کمتری در این رشته ظهور میکنند. اما به نظرم اصلی ترین دلیل و مانع بر سر راه این ورزش همان سوء مدیریت و نبود عدالت کافی در امر داوری ها می باشد که باعث از بین رفتن ارزشهای قهرمانی و تخریب و فاصله گرفتن ورزشکاران از این رشته می شود.

3- صفر تا صد این رشته ی ورزشی تا مقطع قهرمانی کشور چه مقدار زمان و هزینه می خواهد ؟

در صورت طی کردن مراحل به صورت نرمال و پیروی از قواعد پهلوانی در حد استانی و پس از ان رکوردی در حد کشوری که شخص بتواند بین سه نفر رقابت کند بین 4 تا 6 سال زمان نیاز است که زحمت مداوم و برنامه ریزی دقیق به صورت آزمایشگاهی و تلاش و پشتکار بسیاری را می طلبد ، در مورد هزینه نیز چیزی نگویم بهتر است چرا که بسیار متغیر است ، در دوره ما بسیار کمتر بود ولی الان ...

4-در رشته ی ورزشی پرس سینه قدرتی با چه آسیب ها و چالش هایی مواجه شدید ؟

شاید تنها آسیب و چالشی که این رشته ی ورزش محبوب دارد سوء مصرف مکمل ها و محرک های مجاز و تقویت کننده باشد ، که البته چون بحث قهرمانی و رقابت سخت مطرح است ورزشکاران محترم می توانند زیر نظر مربیان متخصص این رشته یا کلیه کسانی که در علم تغذیه دستی بر آتش دارند فعالیت کنند . اما از مصرف خودسرانه هرگونه مکمل و دارو پرهیز کنند.

5-از دید شما که هم اکنون یک مربی پرس سینه هستید خطرناک ترین دارو یا مکمل چیست ؟

متاسفانه در ایران و در داروخانه ها به راحتی مکمل های استروئیدی و انابولیک بسیار آسان تر و ارزان تر از بازار آزاد یافت می شود که در عین ارزان بودن دارای عوارض بسیار ناگواری است ،به عنوان مثال داروی آنابولیک تستوسترون (هورمون مردانه) به صورت آمپول تزریقی  و داروی دکاندرولون (ناندرولون) به صورت تزریقی به وفور در داروخانه ها یافت می شود که مصرف خودسرانه و بدون نظارت مربی و پزشک متخصص ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد کند .

6-فراموش کردیم که بپرسیم روز اول با چه نیتی آغاز کردید؟ چشم انداز و هدفتان چه بود ؟

هدف و چشم انداز من از ابتدا کسب مقام جهانی در رشته ی پرس سینه بود که تمام زندگی و برنامه ریزی من در این رشته ی ورزشی خلاصه و به ثمر رسید ، حتی دانشگاه رفتن من به دلیل خروج های متعدد از کشور به دلیل مسابقات تحت الشعاع قرار گرفت ، اما من باز هم دست از تلاش و اصرار بر هدف خودم بر نداشتم و در انتها با یاری خداوند و حمایت خانواده ی عزیزم ، با تلاش و پشتکار توانستم بالاخره در سال 2010 اولین مدال طلای جهانی پرس سینه را کسب کنم و پرچم ایران عزیزمان را بالای سر ببرم.

7- بهترین و کم خطر ترین مکمل های ورزشی در این رشته را نام ببرید

به طور معمول کم خطر ترین آنها کراتین ATP و آرژنین و مصرف معمولی موادی چون کنجد و خرما می باشد ،عامل قدرت در بدن به صورت طبیعی و به سفارش خودم کنجد و مشتقات کنجد است .ورزشکاران محترم از خوردن کنجد غافل نشوند.

 

8- به عنوان یک قهرمان طلایی در رشته پاورلیفتینگ و پرس سینه و یک مربی ،چه توصیه ای برای ورزشکاران استان کردستان دارید؟

توصیه بنده این است که عجول نباشند و قدم به قدم به دنبال پیشرفت کردن در این رشته ورزشی باشند ، هیچ کس یک شبه قهرمان جهان یا آسیا نخواهد شد و با توجه به رایج بودن مصدومیت های عضلانی در این رشته نهایت جنبه های احتیاطی را رعایت کنند چرا که اگر ورزشکار در سال های ابتدایی در این رشته دچار مصدومیت شود ممکن است تمامی اهداف و رویا پردازی هایش را ازدست بدهد .

 

9- یکی دیگر از مشکلات مهم ورزشکاران در کشور ما نداشتن اسپانسر مالی است ، به نظر شما چه دلایلی وجود دارد که ارگان ها و یا شرکت های مختلف اسپانسر و حامی مالی ورزشکاران نمی شوند ؟

 

به نظر من اگر جایگاه ورزش و ورزشکار در جامعه ی ما آنقدر با ارزش شود و بالا برود و مورد تشویق و احترام آحاد مردم باشد کم کم خود شرکت ها و تولیدی های مختلف اقدام به شناسایی ورزشکاران مستعد و کوشا کرده و اسپانسر آنها می شوند که خود این مساله باعث بهبود جایگاه ورزش در کشور ما می شود .باید این فرهنگ را جا بیاندازیم که اگر ورزش در جامعه به یک اصل تبدیل شود دیگر مسائل و آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد نخواهیم داشت ، داشتن جامعه ی سالم و پاک و پویا در تمامی عرصه ها به ورزش وابسته است .

                            به ورزش ز رسم کهن یاد کن                               ز مردی ومردانگی یاد کن

 

10 – درخواست شما از مسئولین استان کردستان برای حمایت از این رشته ورزشی چیست؟

در خواست من از مسئولان این رشته این است که در ابتدا با ورزشکاران خود دوست و همراه باشند ،به طوریکه بتوانند به مشکلات و اتفاقات روزمره این ورزشکاران اشراف داشته باشند ، نه مانند امروز که بین مسئولان و ورزشکاران اینهمه فاصله و غریبگی اتفاق افتاده است ، حمایت کردن صرفا مالی نیست ، حمایت ورزشکار در درجه ی اول باید روحی و روانی و اخلاقی باشد به خصوص در این رشته ی تخصصی که ایجاد روحیه و تشویق ورزشکار باعث چند برابر شدن بازدهی ورزشکار می شود .

 

از جناب آقای علی پژگول مدیر محترم هیات پرورش اندام و پاورلیفتینگ استان نیز تقاضا دارم همانطور که در گذشته به طور سر سختانه و پویا با مدیریت قوی در هیات پرورش اندام و وزنه برداری استان فعالیت کرده اند ، امروز هم تمرکز خودشان را بر روی این رشته بیشتر کرده و دست از استعدادیابی و حمایت از ورزشکاران استان کردستان برندارند. کردستان مهد رشته های پهلوانی و قدرتی است و سابقه نشان داده است که چه مدال ها و عناوین رنگارنگی توسط ورزشکاران این خطه کسب شده است.

تجربه ی خودم از بالا بردن پرچم میهن عزیزمان به عنوان یک مسلمان به عنوان یک کرد که همیشه تعصب خاصی بر روی ملیت و دین اسلام به عنوان کامل ترین دین جهان و قومیت خودمان داشته و دارم این است که روی سکو احساس غرور و غیرت و افتخار کرده ام ، جوانان و ورزشکارانی همچون من کم نیستند که به دنبال این غرور آفرینی و افتخار آفرینی در جوامع ورزشی بین الملل نباشند اما تنها از نظر مالی و حمایتی دچار مشکل هستند که با درایت مسئولین کردستان انشاالله حل خواهد شد.

انتهای پیام /

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->