• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : یکشنبه 4 آذر 1397 / 12:33   کد خبر : 5519   گروه : اجتماعی
اختصاصی نوای آبیدر:

مساله جهانی کودکان کار

به دستان کوچکش بنگر ، که چطور به جای در دست داشتن اسباب بازی و ابزار های بازی کودکانه ،سختی روزگار را در دست خود جای داده است . از نگاه عمیقی پر از حسرت که به سایر کودکان می کند ، از جستجو برای آرامش و محبت که هرگز ندیده است، همه ی ما حداقل یک بار شاهد این صحنه های دلخراش کودکان کار بوده ایم اما براستی چه چیزی باعث به وجود امدن پدیده ی رو به رشد کودکان کار در جامعه می گردد ؟

به دستان کوچکش بنگر ، که چطور به جای در دست داشتن اسباب بازی و ابزار های بازی کودکانه ،سختی روزگار را در دست خود جای داده است . از نگاه عمیقی پر از حسرت که به سایر کودکان می کند ، از جستجو برای آرامش و محبت که هرگز ندیده است، همه ی ما حداقل یک بار شاهد این صحنه های دلخراش کودکان کار بوده ایم اما براستی چه چیزی باعث به وجود امدن پدیده ی رو به رشد کودکان کار در جامعه می گردد ؟

به گزارش نوای آبیدر، كودكان كار به كودكاني گفته مي شود كه به صورت مداوم و پايدار به خدمت گرفته مي شوند كه اين امر آن ها را در بيشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربه دوران كودكب بي بهره مي سازد، و سلامت روحي و جسمي آن ها را تهديد مي كند.

كودكان كار بر اساس دو فاكتور به صورت رسمي در كشورهاي مختلف تعريف مي گردند: نوع كار و حداقل سن مناسب براي آن كار ،عمومأ به كودكي يك كودك كار گفته مي شود كه مشغول به فعاليتي باشد كه براي سلامت فيزيكي، رواني، اجتماعي، اخلاقي، و شخصيتي كودك مضر باشد و با تحصيل كودك تداخل پيدا كند. سن مناسب براي هر شغل و كاري بر اساس آثار آن كار بر سلامت و رشد كودك تعيين مي گردد.

بر اين  اساس قرار داد شماره ١٣٨ سازمان بين المللي كار براي مشاغل مختلف يك حداقل سن را تعيين كرده كه اگر كودكي كه سنش پايين تر از اين سن است مشغول به فعاليت در آن شغل باشد آن كودك يك كودك كار در نظر گرفته مي شود.( مشاغلي كه سلامتي جسمي، رواني يا اخلاقي كودك را به خطر مي اندازد)
١٣_١٥ سال براي مشاغل سبك ( مشاغلي كه سلامت و امنيت كودك را تهديد نمي كنند و كودك را از تحصيل باز نمي دارند.


البته سن ١٢_١٤ سال ممكن است كه تحت شرايط خاصي در كشورهاي فقير پذيرفتني باشد.بر اساس تعريف ديگري كه توسط برنامه اطلاعات آماري و نظارت بر كودك كار در سازمان بين المللي كار ارائه شده است. فردي كودك كار ناميده مي شود كه مشغول به يك فعاليت اقتصادي باشد و سنش كمتر از ١٢ سال باشد و يك ساعت در هفته يا بيشتر كار كند يا سنش ١٤سال يا كمتر باشد و حداق ١٤ساعت در هفته كار كند يا سنش ١٤سال كمتر باشد و حداقل يك ساعت در هفته در يكي از مشاغل پر خطر مشغول كار باشد.


يا سنش ١٧ سال يا كمتر باشد و در مشاغل بدترين شكل هاي كار كودكان مشغول به كار باشد. كار كودك بسيار معمول است و مي تواند شامل كار در كارخانه، معدن، روسپي گري، كشاورزي، كمك در كسب و كار والدين، داشتن كسب و كار شخصي ( مانند فروش غذا) يا كارهاي نا متعارف باشد . نا پديرفتني ترين شكل هاي كار كودكان استفاده نظامي از كودكان و تن فروشي كودكان است .


موارد كم تر جنجالي و معمولا قانوني


(با بعضي محدوديت ها) شامل كار كشاورزي در ايام تعطيلي مدرسه كسب و كار خارج از ساعات مدرسه و همچنين بازيگري يا آواز خواني كودكان مي باشد. كار كودك در درجات مختلف در طول تاريخ وجود  داشت اما با آغاز سواد آموزي همگاني و تغييراتي كه در شرايط كار طي صنعتي شدن به وجود آمد و ظهور مفاهيم حقوق كارگر و حق كودكان مورد  نقد و بحث عمومي قرار گرفت كار كودكان همچنان در جاهايي كه سن ترك مدرسه پايين است شيوع دارد.

بر اساس آمار سازمان جهاني كار (Ilo)
سالانه ٢٥٠ ميليون كودك ٥تا ١٤ساله در جهان نامحروم از كودكي مي شوند. طبق اين آمار ١٢٠ميليون نفر از آن ها وارد بازار كار شده و مشغول به كار تمام وقت هستند . ٦١ درصد اين كودكان در آسيا ٣٢ درصد در آفريقا و ٧درصد در آمريكاي لاتين زندگي مي كنند. قاچاق انسان از راه هاي عمده وارد كردن اين كودكان به بازار است، به جز كارگري برده وار، روسپي گري و فروش اعضاي بدن كودكان از ديگر سرنوشت هاي كودكان قاچاق است.


كار كودك نزد بسياري از كشورها و سازمان هاي بين المللي فعاليتي استمثاري تلقي مي شود.

با تشکر از ث . پروری

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->