• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 آبان 1397 / 10:13   کد خبر : 5511   گروه : اجتماعی
اختصاصی نوای آبیدر

مافی ژین سنندج، انجمنی برای مهربانی

کردستان قلب طبیعت ایران است ، در این طبیعت بکر و خارق العاده موجودات بسیار زیبایی در حال زیستن هستند ، حفاظت از محیط زیست در استان کردستان به خصوص در شهر زیبای سنندج از این حیث حائز اهمیت است که اگر محیط زیست نباشد انسان دیگر جایی برای زندگی نرمال و ارامش بخش در اجتماع نخواهد داشت.

کردستان قلب طبیعت ایران است ، در این طبیعت بکر و خارق العاده موجودات بسیار زیبایی در حال زیستن هستند ، حفاظت از محیط زیست در استان کردستان به خصوص در شهر زیبای سنندج از این حیث حائز اهمیت است که اگر محیط زیست نباشد انسان دیگر جایی برای زندگی نرمال و ارامش بخش در اجتماع نخواهد داشت.

به گزارش اختصاصی خبرنگار نوای آبیدر، کردستان قلب طبیعت ایران است ، در این طبیعت بکر و خارق العاده موجودات بسیار زیبایی در حال زیستن هستند ، حفاظت از محیط زیست در استان کردستان به خصوص در شهر زیبای سنندج از این حیث حائز اهمیت است که اگر حفاظت از محیط زیست  و حیوانات و گیاهان در استان کردستان وجود نداشته باشد، دیگر  انسان جایی برای زندگی نرمال و ارامش بخش در اجتماع نخواهد داشت. لذا مصاحبه ای اختصاصی با موسس و مدیر عامل انجمن حفاظت از محیط زیست (حمایت از حیوانات سنندج) خواهیم داشت تا بهتر با این انجمن آشنا شویم ، با ما همراه باشید ؛

- در ابتدا خودتان را معرفی نمایید و در مورد نحوه آغاز کار این انجمن توضیح دهید.

من مهناز آرمند هستم،28 سال سن دارم، رشته تحصیلیم حقوق و ساکن سنندج هستم. علاقه من به کار حمایت از حیوانات قعطا ریشه در کودکی من دارد، خوشبختانه من در خانواده ای متولد و بزرگ شدم که علاوه بر احترام به خواسته ها و علایقم به نوع دوستی و بالطبع احترام و حفظ حقوق جانداران تشویق شدم.

اما فعالیتم رو به صورت گروهی سه سال پیش به همراه تعدادی از دوستان عزیزم که آنها هم مثل من دغدغه ای مشابه نسبت به وضعیت حیوانات شهرم داشتند شروع کردیم و سال گذشته به صورت رسمی ادامه دادیم و در قالب انجمن مافی ژین به لطف پروردگار توانستیم  قدمهای اساسی و محکمی در راه اهداف خود برداریم.

از این دست اقدامات میتوانم به جا انداختن کمک به حیوانات آسیب دیده که این امر نسبت به سالهای قبل بسیار مورد توجه قرار گرفته و فرهنگسازی و آموزش قشر آموزش پذیر جامعه یعنی کودکان امروز (والدین آینده) و ساماندهی حیوانات شهری خصوصا سگها  اشاره کنم ،البته حتما باید این نکته رو عرض کنم که خیلی ها برداشت اشتباهی نسبت به حمایت از حیوانات دارند، به طور مثال بارها جملاتی  شنیدم حاکی از کم لطفی و گاها بی مهری که تا وقتی انسانهای نیازمند هستند نیاز حیوانات اهمیتی ندارد و یا حتی با اتهام بی توجهی به انسانها رو به رو شدم، اما باید اشاره کنم انسان موجودی اجتماعی هست که نیاز به تعامل با محیط اطرافش دارد، نیازمند  ارائه و دریافت توجه و محبت هست، اگر دقت کرده باشید ما انسانها تمایل به ابراز همدردی و محبت حتی نسبت به اشیا داریم.

این قبیل رفتارها به ما یادر آور میشود به عنوان موجودی که دارای احساس و عواطف هستیم نمی توانیم درد و رنج و مسائل موجود در  اطرافمان را نادیده بگیریم، حال چگونه میتوانیم از حیوانات به عنوان موجوداتی که جاندارند و از آسیبهایی که خود ما انسانها به آنها وارد میکنیم چشم پوشی کنیم؟ حرف ما اولویت بدی و درجه بندی حق حیات انسانها و حیوانات نیست، کار ما توجه به مسایلی است که شاید تاحدودی از دید سایر افراد جامعه نادیده و یا کم اهمیت تلقی شده است.

ما هم مثل همه انسانهای دیگر جامعه درگیر مشکلات اجتماعی و خانوادگی خود هستبم اما این را بهانه ای برای فراموش کردن حق حیات سایر جانداران نمی دانیم. رفتار مناسب با حیوانات بیشتر از آنکه یک رفتار اجتماعی باشد حتی میتوان گفت یک توصیه دینی مذهبی هم هست، روایات، احادیث و حتی آیاتی در این زمینه موجود است که دو مورد از آنها را پایان بخش سخنان خود قرار میدهم:


پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم فرمودند:


در شب معراج شخصی را دیدم که بخاطر سیراب کردن سگی تشنه در بهشت جای داشت.

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :

رأيتُ في النّارِ صاحِبةَ الهِرّةِ تَنْهَشُها مُقْبِلَةً و مُدْبِرَةً ، كانتْ أوثَقَتْها فلَم تكُنْ تُطعِمُها و لَم تُرْسِلْها تأكُلُ مِن خِشاشِ الأرضِ .
 در دوزخ زنى را ديدم كه گربه اش از هر طرف او را گاز مى گرفت ؛ علّتش اين بود كه [ در دنيا ] آن حيوان را بسته بود و نه غذايش مى داد و نه آزادش مى كرد كه خودش حيوانى را شكار كند .

( مستدرك الوسائل : ۸/۳۰۲/۹۵۰۲ )

 

- لطفا تاریخچه ی انجمن را معرفی بفرمایید.

انجمن حمایت از حیوانات کردستان "مافی ژین" در دی ماه ۱۳۹۴ بصورت غیر رسمی شروع به فعالیت کرد و طی مدت ۲ سال موفق به تیمار 1300 حیوان زخمی و آسیب دیده ،بیش از ۳۰۰ مورد عقیم سازی حیوانات شهری و ۲۰۰ مورد واگذاری به افراد واجد شرایط ،شده است. هدف انجمن ارتقای فرهنگ حیوان دوستی، جلوگیری از ظلم به حیوانات و بهداشت محیط شهری می باشد، این انجمن از شهریور ۹۶ با شماره ثبت ۵۹۵ با نام مافی ژینی ئاژه له کانی کوردستان به فعالیت های حیوان دوستانه خود ادامه می دهد  و در این میان والاترین هدف خود را مبنی بر کنترل جمعیت و ساماندهی حیوانات شهری بعنوان اولویت اهداف در نظر گرفته است.

ما معتقديم هر حيواني از حقوق ویژه‌ای برخوردار است و قطعاً نقض قوانين طبيعت و حتی بی‌خبری محض از اين حقوق، فجايع عظيمی به بار می‌آورد كه منجر به تخريب طبيعت و نیز سوق آدمیان به ارتکاب انواع خشونت‌ها علیه حيوانات می‌شود؛ باید توجه داشت که اصل همزيستی گونه‌ها برای انسان نشانه‌ای است تا حق زیستن ديگر موجودات زنده را به رسمیت بشناسد. بی‌شک احترام گذاشتن انسان به حیوانات، جدای از احترام گذاشتن انسان‌ها به یکدیگر نخواهد بود.

- اهداف و چشم انداز کاری انجمن مافی ژین چیست ؟

الف) دفاع از حقوق حیوانات
ب) ایجاد و ارتقای فرهنگ حمایت از حیوانات
ج) امحای حیوان آزاری و هرگونه آزمایش های غیر ضروری مربوط به حیوانات
د) مشارکت در امر آموزشی و پژوهشی راجع به حمایت از حیوانات
ه) مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی در امر بهبود شرایط زیستی حیوانات

-چه فعالیتهایی در یکسال گذشته انجام شده و کارنامه مافی ژین را چگونه ارزیابی می کنید؟

در طول یکسال گذشته (با رسمی شدن فعالیت مافی ژین) و برطبق اهداف موجود در اساسنامه انجمن توانسته ایم در راستای این قوانین و اهداف و همچنین فعالیتهای فیزیکی، درمانی، آموزشی، فرهنگی و اداری حرکت کنیم و انجمن را به سمت نیل به اهداف اصلی پیش ببریم؛ در این یکسال با پیگیری های مستمر شاهد نتایج مفید و پرباری در جهت بهبود وضعیت حمایت از حیوانات شهری و حیات وحش بوده ایم و در تلاش برای آموزش امر حیوان دوستی در صدد برداشتن گام های مؤثرتری هستیم.


همچنین در جلسات مداوم با ارگان های مرتبط با امر کنترل جمعیت حیوانات شهری توانسته ایم طرح ساماندهی این حیوانات را به مراجع ذی ربط ارائه و به مثابه نهادی مردمی و پاسخگو در برابر اعتراضات مردمی نسبت به این مسئله عکس العمل مناسب نشان داده و با حضور در محل مورد اعتراض با مردم منطقه گفتگو و به بیان اهداف و روشهای حل این موضوع پرداخته ایم .در ذیل به اهم فعالیتهای انجمن در طی این یکسال اشاره ای کوتاه خواهم داشت؛

 -مذاکره و ارائه طرح کنترل جمعیت سگهای آزاد و تشکیل کارگروه مربوط به طرح با حضور ارگان ها و نهادهای مرتبط با اجرای طرح( مصوبات جلسه پیوست این نامه می باشد)

-درمان بیش از 15مورد حیوانات حیات وحش و پلاک گذاری پرنده های وحشی

-عقیم سازی و واکسیناسیون بیش از 40 قلاده سگ شناسایی شده در طرح کنترل جمعیت و در نهایت پلاک گذاری آنها و رهاسازی سازی همراه با اطلاع رسانی در مناطق اجرای کار

-درمان بیش از 140 مورد حیوان شهری در یکسال و  تعداد  1400 در دو سال فعالیت در قالب گروه

-جمع آوری کمکهای انسان دوستانه حامیان حیوانات سنندج به زلزله زدگان کرمانشاه

-اجرای طرح غذا رسانی حیات وحش در 5 نقطه اختصاص یافته در شهر سنندج

-پیگیری موضوع آزمایش بر روی حیوانات سالم در دانشکده دامپزشکی سنندج و ارائه طرح جایگزین به ریاست دانشکده که موضوع طرح ازین قرار است: با شروع سال تحصیلی این انجمن حیواناتی که دکتر دامپزشک حاذق از ادامه درمان و زندگی این حیوان قطع امید کرده،به این دانشگاه تحویل می دهد.

-پیگیری و ارائه راهکار در رابطه با وجود گرازهای وحشی در محوطه فرودگاه سنندج

-پیگیری و ارائه راهکار در رابطه با وجود سگهای آزاد در محوطه شرکت پتروشیمی سنندج

-تحت حمایت قرار دادن سگهای چند منطقه از شهر سنندج جهت جلوگیری از کشتار آنها

-اجرای برنامه بزرگ فرهنگی در پارک سپیدار با موضوع صلح با حیوانات برای اولین بار در استان کردستان (پاییز 97)

-برگزاری برنامه فرهنگی در مدرسه طبیعت وی ول سنندج با همکاری این مدرسه (پاییز 96) و برگزاری برنامه آموزشی پرنده نگری بر روی رودخانه قشلاق با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان و شرکت دبیرستان پسرانه انصار (زمستان96)

-شرکت در برنامه درختکاری همزمان با روز درختکاری هم صدا با سایر انجمن های زیست محیطی با متولی گری شهرداری سنندج ( زمستان 96)

-اجرای برنامه های فرهنگی و هنری رده سنی کودکان در مدارس سطح شهر سنندج

-سخنرانی و معرفی اهداف و فعالیتهای انجمن و چگونگی حمایت از حقوق حیوانات در مدارس سطح شهر با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان

-حصار کشی چند نقطه از شهر جهت محافظت از مادر و توله های چند قلاده سگ و فرهنگسازی و اطلاع رسانی به مردم منطقه

-تقدیر از نوجوانان حامی حیوانات به عنوان عضو افتخاری انجمن در برنامه فرهنگی پارک سپیدار (پاییز97)

-نصب بنر مربوط به پلاک گذاری سگهای آزاد شهری دو منطقه زاگرس ویلاشهر  جهت اطلاع رسانی با همکاری شهرداری سنندج. برای اولین بار در استان کردستان ( بهار 97)

-راه اندازی کارگاه هنرهای دستی برای بانوان هنرمند تحت نظارت این انجمن که درصدی از سود حاصل از فروش این کارها به صندوق انجمن جهت حمایت هر چه بیشتر اختصاص یافته است.(پاییز 96)

-تهیه طرح پوستر با موضوع  سیزده بدر بدون زباله با هدف حمایت از محیط زیست و حیوانات با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست و سایر انجمن های زیست محیطی این استان. (بهار97)

-شرکت در کارگاههای مدیریت سبز و دفع اصولی پسماند

-چالش ها و فرصت های پیش روی انجمن محیط زیستی و حمایت از حیوانات مافی ژین چه مواردی است ؟

چالش های پیش رو در این زمینه و درخواست از مسئولین:


-نبود سرمایه و کمکهای مالی محدود برای انجام کارهای فیزیکی،فرهنگی،و امورات اداری انجمن
-نبود مکان مناسب جهت عضوگیری از میان مردم
-نبود نیروی یدی به صورت ثابت
-کمبود دارو و امکانات پزشکی
-کمبود تجهیزات اولیه مثل یخچال،وسایل گرمایشی،شستشو و ماشین حمل حیوانات.
-عدم همکاری دانشجویان دامپزشکی در زمینه درمان حیوانات در انجمن
-نبود فضای نگهداری از حیوانات آسیب دیده

 

چالش های پیش رو در مورد رفتار مردم با حیوانات :


-نبود فرهنگ حیوان دوستی در نیان اقشار مختلف مردم

-الگو برداری غلط فرزندان از والدین در رابطه با حیوان آزاری

-تماسهای گسترده مردم با شهرداری در رابطه با کشتار سگها
-برخوردهای نادرست مردم در مواجهه با حامیان حیوانات
-وجود باورهای نادرست در لین افشار مختلف
-قائل نشدن حق حیات برای حیوانات
-شدت حیوان آزاری در چند دهه اخیر
-بی تفاوت بودن مردم نسبت به حیوانات آسیب دیده ناشی از تصادف

-مقابله مردم با حضور سگها در مکانهایی همانند پارکها،کوه،طبیعت و ...

-شکار غیر مجاز

-تعارض بشر حین تفریحات در طبیعت  در مواجه با حیوانات. مثل آتش زدن درخت ها

چالش های پیش رو در نهاد های استان کردستان

-عدم همکاری رسانه های مردمی با انجمن
-نبود آموزشهای رفتار صحیح با حیوانات در میان اقشار مردم و مدارس
-در اختیار نگذاشتن امکانات اولیه برای سازمانهای مردم نهاد
-نبود همایش و گردهمایی های آموزشی و فرهنگی چگونگی رفتار صحیح با حیوانات
-نبود قانون حمایت از حقوق حیوانات در ایران
-نبود مجازات قانونی برای افراد حیوان آزار
-نبود کمکهای مالی به انجمن ها جهت پیشبرد اهداف هر انجمن
-از بین بردن محیط زیست و مکان زندگی حیوانات با راه سازی و سد سازی های بی رویه و غیر اصولی، گسترش فضای شهری و روستایی بیش از حد مورد نیاز

 

در انتها جا دارد در راستای فعالیت های انجمن نهایت سپاس و قدردانی را داشته باشیم از : سرپرست محترم معاونت خدمات شهری سنندج جناب آقای عبدالسلام سپهر و همکارانشان (بابت تشکیل دو کارگروه برای طرح کنترل جمعیت سگ های آزاد، که در  نهایت با طرح پیشنهادی انجمن مافی ژین موافقت شد)
از سرپرست محترم شبکه دامپزشکی شهر سنندج آقای محمد هژیر یوسفی و همکارنشان جهت تامین اقلام دارویی مورد نیاز در طرح کنترل جمعیت سگ های آزاد از سرپرست محترم مرکز بهداشت سنندج آقای جهانبخش یوسفی و همکارانشان بابت تامین اقلام غذایی مورد نیاز در طرح کنترل جمعیت سگ های آزاد ، از جناب آقای فرامز اسعدی مقدم مدیر عامل محترم کشتارگاه صنعتی مرغ پر بابت تأمین غذای حیوانات تحت پوشش انجمن و همچنین در اختیار گذاشتن مکانی موقت برای پیشبرد اهداف انجمن از زمان شروع فعالیت تاکنون ، از خداوند متعال سلامتی، موفقیت و شادمانی  را برای شما بزرگواران آرزومندم .

 

انتهای پیام /

 

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->