• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : پنجشنبه 17 آبان 1397 / 19:21   کد خبر : 5510   گروه : اجتماعی
اختصاصی نوای آبیدر:

آبیدر یکی از جاذبه های گردشگری غرب کشور

كوه آبيدر يكي از جاذبه هاي گردشگري شهر سنندج بوده، كه با چشمه هاي زير زميني فراوان و چشم انداز بسيار زيبايي كه دارد ، به يكي از جاذبه هاي گردشگري غرب تبديل شده است ، در این مقاله قصد داریم به بررسی کوه آبیدر سنندج بپردازیم.

كوه آبيدر يكي از جاذبه هاي گردشگري شهر سنندج بوده، كه با چشمه هاي زير زميني فراوان و چشم انداز بسيار زيبايي كه دارد ، به يكي از جاذبه هاي گردشگري غرب تبديل شده است ، در این مقاله قصد داریم به بررسی کوه آبیدر سنندج بپردازیم.

به گزارش نوای آبیدر،كوه آبيدر يكي از جاذبه هاي گردشگري شهر سنندج بوده، كه با چشمه هاي زير زميني فراوان و چشم انداز بسيار زيبايي كه دارد به يكي از جاذبه هاي گردشگري غرب تبديل شده است ، در این مقاله قصد داریم به بررسی کوه آبیدر سنندج بپردازیم.

يكي از جاذبه هاي گردشگري شهر سنندح پارك جنگلي آبيدر است كه در غرب اين شهر و در انتهاي خيابان آبيدر بر دامنه كوهي به همين نام (آبيدر) قرار گرفته و يكي از جاذبه هاي گردشگري سنندج به حساب مي آيد.منطقه كردستان، شهر سنندج از فراز اين پارك زيبا چشم انداز بسيار جالبي داشته به طوري كه در فصل هاي مختلف سال چشم هر بيننده اي را به خود خيره مي كند.


وجود چندين باغ و چشمه طبيعي در دل پارك مناظر چشم نوازي را شكل داده و موجب جذب مسافران و گردشگرات زيادي به اين محل تفريحي زيبا شده؛ پارك جنگلي آبيدر سنندح از قديم الايام تفريحگاه مردم اين شهر بوده و كوه آبيدر از محبوبيت خاصي در بين مردم دارا مي باشد. آب چشمه هاي كوه آبيدر سنندج كه پارك جنگلي نيز در دل آن خودنمايي مي كند. هنوز سرچشمه قنات عمارت هاي تاريخي خسروآباد، آصف، وكيل و تعدادي از بناهاي تاريخي ديگر است.بزرگتريت سينماي رو باز جهان در كوه آبيدر واقع است.


يكي از بزرگتريت باغ هاي پارك، باغ اميريه است كه در دل خود بزرگترين سينماي روباز جهان و كشور را در خود جاي داده است.كوه آبيدر(كردي:ئاويه ر) نام كوهي است مشرف به شهر سنندج كه در غرب ايران با ارتفاعي حدود دو هزار و ٥٠٠متر واقع است.كوه آبيدر به عنوان يكي از تفرجگاه هاي اصلي مردم شهر سنندج به شمار ميرود، برخي از مكان هاي گردشگري مشهور آن عبارتند از كاني شفا، ماماتكه، گويزه كوير، خضر زنده(خيرزنه)، تاقه دار، اميريه، هفت آسياب، بان شلانه و قله آبيدر كه پناه گاهي هم براي كوهنوردان در آنجا ساخته شده است.


آنچع مورد محبوبيت اين كوه شده نزديكي آن به شهر سنندج بلند بودن آن نسبت به تپه هاي اطراف و از همه مهمتر وجود چشمه هاي زير زميني آن است.در واقع واژه آبيدر(آببهدر) به معني جايي است كه آب فراوان تراوش مي شود، نزديكي اين كوه به شهر تا آن حد است كه در دامنه آن احداث مسكن صورت گرفته و هم اكنون در حال جريان است.


نقوش برجسته آبيدر

نقش برجسته ميدان مادر در پارك جنگلي آبيدر، با الهام از نقوش مشكوفه از زيويه اجرا شده است.در كاوش هاي سال ١٣٧٦ در قلعه باستاني زيويه قطعاتي از عاح بدست آمده كه روي آن صحنه هايي از شكار و نقوش اساطيري به طرز بيان ماهرانه به صورت برجسته و بسيار ريز نقش شده بود، اين آثار احتمالأ به ٢٧٠٠ سال پيش تعلق دارد.


اين نقش برجسته از دو صحنه اصلي تشكيل شده است:يكي از صحنه اساطيري با موجودي تركيبي از ماهي، انسان و گاو كه احتمالا هر يك از آنها بيانگر اعتقادات مردم زمان بودند و صحنه دوم كه صحنه اصلي نقش برجسته را تشكيل مي دهد، صحنه شكار شير است.

به قلم ث.پروری

انتهای پیام/

 

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->