• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 7 آبان 1397 / 09:14   کد خبر : 5504   گروه : فرهنگ و هنر
به گزارش نوای آبیدر

عمارت مشیر دیوان و عدم توجه مسئولین به آثار تاریخی شهر سنندج

در سنندج از کنار آثار باستانی و تاریخی که میگذرید به ناگاه صدای می شنوید، صدایی که می گوید * من در حال نابودی هستم ،مرا دریاب* براستی که صدای نابودی عمارت ها و آثار تاریخی و باستانی شهر سنندج به گوش میرسد،البته فقط به گوش مردم و مراجعه کنندگان !!

در سنندج از کنار آثار باستانی و تاریخی که میگذرید به ناگاه صدای می شنوید، صدایی که می گوید * من در حال نابودی هستم ،مرا دریاب* براستی که صدای نابودی عمارت ها و آثار تاریخی و باستانی شهر سنندج به گوش میرسد،البته فقط به گوش مردم و مراجعه کنندگان !!

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، در سنندج از کنار آثار باستانی و تاریخی که میگذرید به ناگاه صدای می شنوید، صدایی که می گوید * من در حال نابودی هستم ،مرا دریاب* براستی که صدای نابودی عمارت ها و آثار تاریخی و باستانی شهر سنندج به گوش میرسد،البته فقط به گوش مردم و مراجعه کنندگان !! به گوش مسئولین هم شاید رسیده باشد ، اما چیزی که در این میان حائز اهمیت است ، آثار باستانی و تاریخی سنندج انطور که باید مورد توجه و اهتمام مسئولین میراث فرهنگی استان کردستان قرار نمی گیرد. آثار تاریخی در هر شهر شناسنامه ی دیرین و کهن ان شهر و فرهنگ مردم انجاست در ادامه به بررسی عمارت مشیردیوان این نگین تاریخ معاصر سنندج محجور خواهیم پرداخت

 

معرفی عمارت مشیر دیوان

 

عمارت مشیر دیوان مجموعه ای به مساحت ۳۶۵۰ مترمربع واقع در خیابان شهدا و محله سرتپوله است که شامل ۷بنا با ۷حیاط و حوض بوده و قدمت آن مربوط به اوایل دوره قاجاریه می باشد که متعلق به خانواده مشیر وزیری فرزند بزرگ میرزا محمد رضای وزیر بوده است.


زیباترین و قابل توجه ترین بخش این مجموعه تالار اصلی با کلاه فرنگ بزرگ آن می باشد که داری ارسی های متعدد با سبک های گروه چینی و بخش های مختلف مسکونی با سبک های هلالی۳ دری،۵ دری،۷ دری قاجاریه می باشد.


سردرب این مجموعه نیز به سبک هلالی با خواجه نشین هلالی م معلق با حیاط وسیع و آجرکاری های زیبای لوزی و چپ و راست مزین شده است که در بالای آن سنگر حفاظتی با شیار های خاص تیراندازی محافظان مشاهده می شود.همچنین حجاری منقش به پرندگان درحال پرواز که با جذابیت خاصی حکاکی شده و ستون های منقش شده با گچ تالار اصلی از دیدنیهای قابل توجه این بنا می باشد.


این مجموعه به عنوان محل سکونت خاندان مشیر دیوان که از رجال بزرگ سیاسی و قدرت در منطقه کردستان بوده و سمت وزیر  و پیشکار دارائی و مالی حکام اردلان را بر عهده داشتند شاهد حوادث مختلف تاریخی،قراردادها و احکام کردستان بوده است.از این مجموعه نیز مدتی بعنوان ساختمان اداری کردستان استفاده می شود.از سال ۱۳۷۹ عملیات مرمت این مجموعه آغاز و بخش هایی از آن به تملک میراث فرهنگی استان درآمده است.

 

به قلم و اهتمام م . عابری

 

عمارت کن مرا آخر
که ویرانم به جانِ تو...

-مولانا

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->