• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 14 مهر 1397 / 07:28   کد خبر : 5470   گروه : اجتماعی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

مریوان جوان‌ترین و بیجار پیرترین جمعیت را دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در استان کردستان درصد سالمندان به کل جمعیت 9/85 است که پیرترین شهرستان، بیجار با جمعیت سالمندی 14/85 درصد و جوان‌ترین شهرستان، مریوان با جمعیت سالمندی 7/16 درصد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در استان کردستان درصد سالمندان به کل جمعیت 9/85 است که پیرترین شهرستان، بیجار با جمعیت سالمندی 14/85 درصد و جوان‌ترین شهرستان، مریوان با جمعیت سالمندی 7/16 درصد است.

فرزام بیدارپور در گفت‌وگویی خبری در سنندج اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه، اولین هدف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افزایش امید به زندگی است که افزایش امید به زندگی دست آورد مثبت توسعه اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت‌های نظام سلامت است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: روند سالمندى را می‌توان به سه گروه سالمندی همراه با سلامت، سالمندی طبیعی و سالمندی همراه با بیماری تقسیم نمود که هدف نظام سلامت کشور افزایش جمعیت گروه اول است و رسیدن به این هدف از طریق آموزش فراگیر به سالمندان و ارایه خدمات مورد نیاز آنان تحقق می‌یابد.

وی ادامه داد: سالمندی یکی از دوران‌های عمر انسان است و لزوما با بیماری همراه نیست، بنابراین کسانی که از ابتدا و حتی در سنین سالمندی، سبک زندگی صحیح را برگزینند از مزایای سالم زیستن برخوردار می‌شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها در کشورهای توسعه‌یافته، ارتقا آگاهی و افزایش توانمندی سالمندان برای مراقبت از خود است، اظهار داشت: در خدمات نوین سلامت سالمندان، برنامه‌های آموزش شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی و مراقبت سالمندان تعریف شده و در حال اجرا است.

وی گفت: طبق برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، در کشورهای در حال توسعه جمعیت سالمندان سریع ترین رشد را نسبت به تمام گروه‌های جمعیتی داشته و تا سال 2030 رشدی معادل 4 برابر رشد کل جمعیت را دارد و به یک مسئله جمعیت‌شناختی عمده تبدیل خواهد شد.

بیدارپور افزود: در استان کردستان درصد سالمندان به کل جمعیت برابر با 9.85 است که پیرترین شهرستان، بیجار با جمعیت سالمندی 14.85 درصد و جوان‌ترین شهرستان، مریوان با جمعیت سالمندی 7.16 درصد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: در تمامی پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت دانشگاه، مراقبت‌های آموزشی و بهداشتی (فشار خون، دیابت، افسردگی، سقوط) برای گروه سالمندان انجام می‌پذیرد به طوریکه در سال قبل،4.61 درصد سالمندان استان توسط پزشکان و 56 درصد آنان توسط غیرپزشکان زیرپوشش برنامه‌های مراقبتی قرار گرفته‌اند و نیز 74 درصد سالمندان 70- 60 ساله در زمینه شیوه زندگی سالم آموزش دیده‌اند.

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->