• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 شهریور 1397 / 08:52   کد خبر : 5445   گروه : اجتماعی

سرویس مدرسه یا دغدغه برای والدین؟

عدم نظارت بر سرویس های مدارس و استفاده از خودروهای فرسوده و دارای مشکل در سال های گذشته در برخی مواقع منجر به اتفاقات ناگوار و ناخوشایندی شده و این مسئله خود نوعی بی اعتمادی در میان خانواده ها نسبت به متولیان امر ایجاد کرده است.

عدم نظارت بر سرویس های مدارس و استفاده از خودروهای فرسوده و دارای مشکل در سال های گذشته در برخی مواقع منجر به اتفاقات ناگوار و ناخوشایندی شده و این مسئله خود نوعی بی اعتمادی در میان خانواده ها نسبت به متولیان امر ایجاد کرده است.

به نقل از ایرنا، امروزه وسعت شهرها، تنوع مدارس و بالارفتن سطح توقعات مردم از یک طرف و افزایش اشتغال بانوان و گسترش تک فرزندی موجب شده، تردد و چگونگی جابجایی دانش آموزان از خانه تا مدرسه و بالعکس بر سایر دغدغه های والدین در راستای بازگشایی مدارس افزوده شود.
در گذشته خانواده ها فرزندانشان را فقط در مدارس واقع در کوچه و محله خود ثبت نام می کردند و دانش آموزان مسیر مدرسه تا منزل و برعکس را با پای پیاده طی می کردند اما پدر و مادرهای امروزی در انتخاب مدارس وسواس زیادی به خرج می دهند و گاهی مسیر منزل با مدرسه محل تحصیل فاصله زیادی دارد.
همین وسواس به خرج دادن خانواده ها در انتخاب مدرسه موجب شده است، دغدغه ای دیگر به نام سرویس مدرسه برای رفت و آمد دانش آموزان ذهن والدین را درگیر کند و این دغدغه در روزهای پایانی شهریور بیشتر می شود.
عدم نظارت بر سرویس های مدارس و استفاده از خودروهای فرسوده و دارای مشکل در سال های گذشته در برخی مواقع منجر به اتفاقات ناگوار و ناخوشایندی شده و این مسئله خود نوعی بی اعتمادی در میان خانواده ها نسبت به متولیان امر ایجاد کرده است.
یکی از مادران نگرانی که دخترش امسال وارد مقطع اول ابتدایی می شود، می گوید: در سال های گذشته خبرهای زیادی را در زمینه تصادف سرویس های مدرسه و آسیب دیدن بچه ها در برخی شهرها و یا استان ها شنیده ام و امسال باید برای دخترم از سرویس استفاده کنم و این مساله تمام ذهن و فکرمان را درگیر کرده است.
مرادی که خود شاغل است، اضافه کرد: دخترم باید برای رفتن به مدرسه باید از سر چهارراه و خیابان عبور کند بنابراین با توجه به اینکه هم خودم و هم همسرم کارمند هستیم، نمی توانیم او را سرساعت مشخص در مسیر خانه تا مدرسه و بالعکس همراهی کنیم.
وی افزود: سال های گذشته که خودم بچه مدرسه ای نداشتم هر وقت از سرکار بر می گشتم سرویس هایی را می دیدم که حداقل هفت تا هشت بچه کوچک داخل یک خودرو و بر روی سروکول هم سوار شده بودند و نصف بدنشان از ماشین بیرون بود و امروز با یادآوری این صحنه ها دل نگرانی هایم بیشتر می شود.
این مادر اظهار داشت: بی شک اگر مسئولان و متولیان امر نظارت کافی بر سرویس های مدارس داشته باشند و به نحوی رفت و آمد آنان را رصد کنند دغدغه خانواده ها در این زمینه تا حدی کاهش می یابد.
مادر دیگری اما که دختر و پسرش هر 2 باید از سرویس مدرسه استفاده کنند،علاوه بر موارد بالا، از افزایش قیمت سرویس های مدارس ابراز نگرانی کرد و گفت: هرساله چند درصد به هزینه سرویس های مدارس افزوده می شود و در این شرایط اقتصادی افزایش قیمت ها علاوه بر سایر هزینه های تحصیلی برای خانواده ها مشکل ساز می شود.
اما امسال در سال تحصیلی جدید برای پایان دادن به برخی از این دغدغه ها و یا کاهش آن سامانه ای با عنوان 'سپند'در راستای استفاده از سرویس های مدارس طراحی شده است.
بر اساس ابلاغ وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی 98 - 97 دانش آموزانی که قصد استفاده از سرویس مدارس را دارند باید درسامانه سپند (سامانه پایش ناوگان دانش آموزی) ثبت نام کنند.

**سامانه سپند طرحی برای سامان دادن سرویس های مدارس
رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش کردستان معتقد است: با فعال شدن سامانه سپند (سامانه پایش حمل و نقل دانش آموزان) در سال تحصیلی جدید برای نخستین بار نظارت بر سرویس های مدارس استان به صورت هوشمند انجام می شود.
محمد ایوب فیض پور با بیان اینکه اجرای این طرح سال گذشته به صورت آزمایشی در استان قزوین انجام شد و امسال به سایر استان های کشور تعمیم یافته است، افزود: براساس این سامانه اولیای دانش آموزان، مدارس، رانندگان و بخش خصوصی متقاضی استفاده از سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزی باید مشخصات خود را وارد سیستم کنند.
وی یادآور شد: بر این اساس استفاده از سرویس هایی که در این سامانه ثبت نام نکنند و مورد تایید سازمان حمل و نقل نباشند با عنوان ایاب و ذهاب دانش آموزی ممنوع است.
رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش کردستان به شرایط خودروهایی که برای سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان تعیین می شود اشاره کرد و گفت: خودروهایی که برای سرویس مدارس در نظر گرفته می شود باید از نظر تجهیزات و مدارک کامل بوده و توسط پلیس راهور تایید و آرم مخصوص سرویس مدارس نیز بر روی آن نصب شود.
وی با بیان اینکه رانندگان سرویس های مدارس باید دارای گواهینامه پایه 2 باشند، اضافه کرد: امسال برای سرویس های دانش آموزی شامل ون و مینی بوس یک نفر به عنوان مراقب عبور دادن دانش آموزان از چهارراه ها و خیابان های پرتردد از سوی سازمان حمل و نقل و با نظارت آموزش و پرورش معرفی و تعیین می شود.

**مدارس سنندج نیازمند بیش از 600 خودرو برای سرویس مدارس
وی به سرویس های مورد نیاز برای دانش آموزان نواحی یک و 2 سنندج اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی جدید برای مدارس ناحیه یک و حومه 361 دستگاه خودرو شامل 86 سواری، 11 ون، پنج میدل باس، 247 دستگاه مینی بوس و 12 اتوبوس مورد نیاز است.
فیض پور اظهار داشت: مدارس ناحیه 2 سنندج و حومه نیز 164 دستگاه خودرو شامل 50 دستگاه تاکسی، 14دستگاه اتوبوس و 110 مینی بوس لازم دارند البته تعداد خودروهای مورد نیاز برای مدارس کل استان در چند روز آینده مشخص خواهد شد.

**افزایش 15 درصدی هزینه سرویس های مدارس کردستان
رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج گفت: بر اساس مصوبه های اخذ شده هزینه کرایه سرویس مدارس استان برای سال تحصیلی جدید 15 درصد افزایش یافته است.
امیر جمشیدنژاد با اشاره به اینکه برای سال تحصیلی جدید 194 دستگاه اتوبوس و مینی بوس برای سرویس دهی به دانش آموزان اختصاص یافته است، افزود: از این تعداد 171 دستگاه مینی بوس و 23 دستگاه نیز اتوبوس است که در قالب 12 شرکت به دانش آموزان و دانشجویان خدمات رسانی می کنند.
وی یادآور شد: همچنین تعداد 100 آژانس تاکسی تلفنی و 10 آژانس ویژه بانوان نیز آماده اخذ قرارداد برای سرویس دهی به مدارس هستند.
رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج تاکید کرد: تمامی خودروهایی که به سرویس مدارس اختصاص پیدا می کنند باید نسبت به انجام تعمیرات و تعویض صندلی های آسیب دیده، رفع نقص فنی، شستشو و نظافت خودرو خود اقدام کنند.
وی اظهار داشت: علاوه بر این سرویس ها، ناوگان تاکسیرانی نیز از ابتدای مهر ماه با تمام ظرفیت آماده خدمت رسانی و جابجایی شهروندان است و بر اساس تقاضای مدیران می توانند در سرویس دهی به مدارس و دانش آموزان فعالیت کنند.
به نقل از ایرنا، حفظ سلامت و امنیت دانش آموزان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بر این اساس می طلبد مسئولان و متولیان امر در زمینه های مختلف امنیت این قشر آینده ساز جامعه را مدنظر قرار دهند.
بی شک استفاده از وسیله نقلیه مناسب و رانندگان قانونمند و دارای صلاحیت برای سرویس های مدارس می تواند تا حد زیادی ضریب امنیت اجتماعی جامعه را بالا برده و از طرفی آرامش خاطری به خانواده ها هدیه دهد.
سال تحصیلی گذشته تعداد 32 هزار و 109 دانش آموز در 643 مدرسه شهری و روستایی استان کردستان از سرویس مدارس استفاده کردند.
سال گذشته در مجموع بیش از 285 هزار دانش آموز کردستانی در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل بودند.

برچسب هـا :

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->