• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : جمعه 11 اردیبهشت 1394 / 20:30   کد خبر : 537   گروه : فرهنگ و هنر
در آستانه هفته معلم صورت گرفت:

تجلیل از 80 سال فعالیت هنری و فرهنگی استاد نامجو در سنندج

به همت حوزه هنری استان کردستان و در آستانه فرارسیدن سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و با حضور جمعی از اساتید هنرمند کردستانی  از80 سال  تلاش و خدمت استاد یدالله نامجو خوشنویس،  نقاش و دبیربرجسته مدارس سنندج  تجلیل به عمل آمد.

به همت حوزه هنری استان کردستان و در آستانه فرارسیدن سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و با حضور جمعی از اساتید هنرمند کردستانی از80 سال تلاش و خدمت استاد یدالله نامجو خوشنویس، نقاش و دبیربرجسته مدارس سنندج تجلیل به عمل آمد.

 به گزارش نواي آبيدر، در آستانه فرارسیدن هفته معلم و در راستای برنامه های حوزه هنری در  تجلیل از مفاخر حوزه فرهنگ و هنر استان کردستان با حضور جمع کثیری از هنرمندان شاخص استان کردستان در عرصه های  خوشنویسی، نقاشی، موسیقی و رسانه استان  در منزل استاد یدالله نامجو از مفاخر حوزه فرهنگ و هنر استان کردستان و ایران اسلامی از این استاد توانمند تجلیل به عمل آمد.


در این دیدارکه با حضور اساتید برجسته ای که اکثراً از شاگردان قدیمی استاد نامجو بودند برگزار شد شاگردان قدیمی که امروز خود در عرصه ای از هنر از اساتید به نام استان و کشور محسوب می شوند در این دیدار ضمن تجدید خاطره دوران گذشته، مطالبی را پیرامون خدمات و تلاش‌های این مرد خستگی‌ ناپذیر و نقش ایشان در تعالی فرهنگ و هنر این خطه بیان کردند.

 

محمدصابر صابر: "حوزه نقاشی و خوشنویسی کردستان مدیون این شخص والامقام است"


استاد محمدصابر صابر از اساتید برجسته حوزه خوشنویسی و از مفاخر هنری استان کردستان با اشاره به خاطرات کلاس درس استاد نامجو و آموزه‌هایی که در محضر استاد کسب کرده‌اند گفت: در دوره ابتدایی و دبیرستان افتخار شاگردی استاد نامجو را داشته و به حق می‌توان اعتراف کرد که حوزه نقاشی و خوشنویسی کردستان مدیون این شخص والامقام است.


وی با تقدیر از اقدام ارزشمند حوزه هنری استان کردستان افزود: ما عادت کرده بودیم بزرگان عرصه های مختلف استان را بعداز پیان دوران حیات دنیویشان یاد نماییم . اما اخیراً با تلاش های حوزه هنری استان کردستان ، انجمن خوشنویسان سنندج و انجمن تجلیل از مفاخر سنندج از هنرمندان در زمان حیاتشان تجلیل به عمل می آید که این موضوع می تواند در اعتلای هنر و فرهنگ استان با معرفی این بزرگان کمک نماید.


صابر با اشاره به برنامه های گذشته انجمن خوشنویسان سنندج در این خصوص گفت: در چندین سال اخیر همواره برنامه‌هایی را برای تجلیل از مفاخر این رشته هنری داشته است و با تمام توان برای تقویت این مهم تلاش خواهیم کرد.

 

مهدی حجت‌السادات: "فرهنگ و هنر كردستان مرهون زحمات اساتیدی همچون استاد نامجوست"


مهدی حجت‌السادات از اساتید برجسته حوزه موسیقی و خواننده با سابقه کردستانی نیز در این محفل با تمجید از سال ها تلاش استاد نامجو اظهار داشت: افتخار می‌کنم که چندین سال شاگرد استاد نامجو بوده‌ام و امروز اگر افرادی ادعا می‌کنند که در حوزه فرهنگ و هنر حرفی برای گفتن دارند همه داشته‌هایشان مرهون زحمات اساتیدی همچون استاد نامجوست.


وی افزود: کلاس‌های استاد نامجو تنها کلاس هنر نبود تمامی کسانی که  محضر این استاد را درک کرده اند همگی در کنار فراگیری هنر، درس اخلاق ، ادب و عشق را نیز آموخته است  که تمام آن حاصل عشق استاد برای تعلیم همه داشته‌هایشان به شاگردانشان بوده است.


حجت‌السادات از تلاش‌های حوزه هنری استان کردستان برای فراهم‌کردن زمینه تجلیل از مفاخر حوزه فرهنگ و هنر استان تقدیر کرد و گفت: مراسم امشب را می‌توان از شاه‌کارهای حوزه هنری استان دانست و امیدواریم این روند همچنان با قوت تداوم داشته باشد.


وی ابراز امیدواری کرد که زمینه برای چاپ و انتشار آثار مکتوب استاد نامجو فراهم شود تا نسل جوان نیز از تجربیات گران‌سنگ این شخصیت برجسته بهره جویند.


یحیی صمدی مسئول انجمن مردم‌ نهاد تجلیل از مفاخر استان کردستان در این محفل به فعالیت‌های این انجمن و حمایت‌ها و همراهی‌های حوزه هنری استان در این راستا اشاره کرد و برنامه‌های پیش روی این انجمن را برای تجلیل از مفاخر استان بیان کرد.


سیداسماعیل حسینی شاعر، محقق و نویسنده با سابقه کردستانی نیز در این محفل به جایگاه معلم و نقش والای معلمان در تربیت نسل‌های آینده جامعه اشاره کرد و گفت: تجلیل از مفاخر و قدردانی از زحمات و تلاش‌های آنان از جمله سنن و آداب فرهنگی بوده که ریشه در فرهنگ غنی مردمان این خطه دارد و باید همواره این مهم حفظ و به نسل‌های آینده منتقل شود.

 

داریوش نامجو: "بسیاری از تابلوهای نقاشی و خوشنویسی پدرم در انبار منزل شخصیشان خاک می‌خورد"


داریوش نامجو فرزند استاد نامجو نیز در این محفل به خلق صدها اثر فاخر هنری توسط استاد نامجو در طول 92 سال از عمر بابرکتشان اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون بسیاری از تابلوهای نقاشی و خوشنویسی ایشان در انبار منزل شخصیشان خاک می‌خورد و همه آثار مکتوب ایشان نیز بدون این‌که فرصتی برای انتشار پیدا کنند از اذهان جویندگان حوزه فرهنگ و هنر دور هستند.


وی ابراز امیدواری کرد که با حمایت دستگاه‌های متولی امر شاهد برپایی نمایشگاهی از آثار و زحمات 8 دهه‌ای استاد نامجو باشیم و آثار مکتوب ایشان نیز به صورت کتاب و مجموعه‌های مصور در اختیار هنرمندان جوان و اقشار مختلف مردم قرار گیرد.

 

رئیس حوزه هنری استان کردستان: "مقام شامخ معلم با هيچ ثروتي قابل مقايسه نيست"


امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان نیز در این محفل اظهار کرد: خوشبختانه در آستانه روز معلم و گرامیداشت مقام شامخ معلم شاهد برپایی این محفل بودیم و خدمات و تلاش‌های استاد نامجو در طول عمر با برکتشان توسط جمعی از شاگردان ایشان که هرکدام اساتیدی صاحب سبک در حوزه هنر خوشنویسی و نقاشی کشور هستند میسر شده است.


وی افزود: مقام شامخ معلم و تلاش‌ها و دلسوزی‌های معلمان سرمایه‌های گران‌بهایی هستند که نمی‌توان آن را با هیچ ثروتی مقایسه کرد.


مرادی خاطرنشان کرد: معلمان نجیب‌ترین و در عین حال مظلوم‌ترین اقشار جامعه به شمار می‌آیند و بر خود می‌بالیم که در استانی زندگی می‌کنیم که از لحاظ ثروت فرهنگی و وجود شخصیت‌هایی والا در حوزه فرهنگ و هنر جزو ثروت‌مندترین استان‌ها هستیم.


وی افزود: هر روز باید روز معلم باشد و تجلیل از زحمات و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر معلمان درهمه ایام سال تداوم داشته باشد.


رئیس حوزه هنری استان کردستان به جایگاه والای استاد نامجو در حفظ و نگهداری داشته‌های فرهنگی و هنری استان اشاره کرد و گفت: با تمام توان برای حفاظت از گنجینه‌های هنری استاد نامجو تلاش خواهیم کرد و آمادگی خود را برای برپایی نمایشگاهی از آثار ایشان در پردیس سینمایی بهمن و گالری سوره اعلام می‌کنیم.


مرادی خاطرنشان کرد: همچنین آمادگی داریم که آثار مکتوب استاد نامجو را در مجموعه‌ای منتشر نماییم و از این مهم حمایت ویژه نماییم.


در ادامه این محفل نیز جمعی دیگر از اساتید و هنرمندان برجسته استان همچون استاد حسن انجمن، استاد صابر میکاییلی، سید ناصر نجفی، عزیز حورزاد، استاد بهرامی،استاد کرباسی ، استادعلاء الدین حسین پناهی ، استاد ناهید ، ، یحیی صمدی ، ایرج کاکی معاون حوزه هنری استان ، شهرام ستاری ، و داماد های استاد نامجو مطالبی را پیرامون شخصیت استاد نامجو و خدمات ایشان به حوزه فرهنگ و هنر استان بیان کردند.

 

یدالله نامجو: "بايد از داشته‌هایمان با تمام توان محافظت كنيم"


استاد یدالله نامجو نیز در این محفل در سخنانی کوتاه اظهار کرد: امشب را به عنوان سالروز تولد خویش و تحولی مهم در زندگی 9 دهه‌ای خویش دانسته و از همه بانیان این محفل کمال تقدیر و تشکر را دارم.


وی افزود: امیدوارم که با تلاش همه فعالان حوزه فرهنگ و هنر شاهد تقویت پایه‌های ارزشی و فرهنگی در جامعه باشیم و از داشته‌هایمان با تمام توان محافظت نماییم.


استاد نامجو خاطرنشان کرد: برای تعالی حوزه فرهنگ و هنر این دیار زحمات و تلاش‌های بسیاری کشیده شده است و بدون شک باید افرادی برای تداوم این عزت و تعالی همت گمارند.


 درپایان این مراسم توسط رئیس حوزه هنری استان کردستان  هدیه و لوح تقدیر حوزه هنری استان کردستان به این استاد توانمند تقدیم گردید.


استاد یدالله نامجو متولد سال 1302 در شهر سنندج بوده و از سن کودکی در محضر پدر بزرگوارشان به آموختن هنر خوشنویسی و نقاشی همت گماشته‌اند و از سن 17 سالگی به تربیت دانش‌آموختگان در عرصه هنر مشغول شده‌اند و می‌توان گفت که بسیاری از اساتید صاحب سبک و مشهور عرصه نقاشی و خوشنویسی کردستان از شاگردان ایشان محسوب می‌شوند.


خلق هزاران اثر خوشنویسی و نقاشی و ده‌ها هزار نسخ خطی در باب هنر، آداب، سنن، آیین‌ها و غنای فرهنگی کردستان و ایران اسلامی از دیگر تلاش‌های این شخصیت خستگی‌ناپذیر عرصه فرهنگ و هنر ایران زمین بوده که امید است به همت متولیان حوزه فرهنگ و هنر شاهد در دسترس قرار گرفتن این گنجینه‌ها برای نسل‌های آینده باشیم.

 

انتهاي پيام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

يد الله نامجو مفاخر كردستان فرهنگ و هنر كردستان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->