• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : پنجشنبه 7 دی 1396 / 10:47   کد خبر : 5356   گروه : اقتصادی
پشیمانی مردم از رای خود به روحانی منطقی است!

کُردستان بیکار، نتیجه پنج سال تدبیر روحانی و تیم اصلاحات/سهم کُردستان از بودجه 70 هزار میلیاردی اشتغال چقدر است؟/اما و اگرهای وزیر کار برای حل معضل اشتغال در کُردستان

کُردستان پس از پنج سال مدیریت روحانی و تیم اصلاحات با بیکاری 40 درصدی روبرو است، امری که جوانان این خطه را بسیار نگران کرده است.

کُردستان پس از پنج سال مدیریت روحانی و تیم اصلاحات با بیکاری 40 درصدی روبرو است، امری که جوانان این خطه را بسیار نگران کرده است.

به گزارش نوای آبیدر، دادن آمارهای اشتباه به استانداران، نبود مسئولیت پذیری مسئولین امر، توهم اشتغال، ورود نیروهای کار از استان‌های مجاور – برای نمونه شاغل در پتروشیمی کُردستان – همه و همه از دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم دولت حسن روحانی برای کُردستان بوده است.

 

بیکاری در کُردستان که همواره درد و مشکلی مزمن بوده، اکنون به بحران و چالشی جدی برای مسئولین محلی در کُردستان و دولت حسن روحانی تبدیل شده است و در مقابل توهم اشتغال در مسئولین مردم را بسیار نگران و پیشمان از رای خود به دولت بنفش کرده است.

 

سید مهدی فرشادان، نماینده مردم کُردستان در کجلس شورای اسلامی آذرماه امسال در در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان گفته بود که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جوانان کردستان در یک سال دو برابر میانگین کشور افزایش یافته است.

 

وی افزوده بود که این گزارش نشان می‌دهد وضعیت بیکاری جوانان در استان کردستان نسبت به سال 94 هم بدتر شده و در نرخ بیکاری افراد 15-29 ساله در کشور رتبه سوم را داریم.

 

پیش‌تر نیز، دیگر نماینده مردم کُردستان در مجلس شورای اسلامی از بیکاری در کُردستان گلایمند بود و گفته بود که 150 هزار فارغ التحصیل بیکار در کُردستان داریم که نیازمند ساماندهی و ورود به بازار کار دارند.

 

حجم بالای بیکاری که اکنون در کُردستان بر اساس آمار غیر رسمی به 40 درصد نیز رسیده است، این سوال را در اذهان ایجا کرده است که دولت حسن روحانی و وعده‌های دهن پر کن و شعاری وی چه زمانی محقق می‌شود؟

 

آیا صرفا سفری نمایشی از سوی وزیر کار به کُردستان که آخرین آن روز چهارشنبه 6 دیماه 96 بود، می‌تواند دردی از بیکاری کُردستان دوا نماید؟

 

علی ربیعی، وزیر خسته کار، رفاه و امور اجتماعی که در دولت یازدهم نیز در قامت همین سمت چندین بار به کُردستان سفر کرد، گفته که در بودجه ٩٧ مبلغ ٧٠ هزار ميليارد تومان با هدف ايجاد اشتغال پيش بينى شده است.

 

وی افزوده که اگر كردستان بتواند سهم خود از اعتبارات حوزه اشتغال را جذب كند، اين سهميه افزايش پيدا می‌كند.

 

اما و اگرهای ربیعی در حالی در کُردستان از سوی وی بیان می‌شود که جوانان کُردستانی از شدت بیکاری و نبود اشتغال روی دست فروشی، پرسه زنی در خیابان‌ها و ناگزیر کوله بری افتاده‌اند؛ امری که خود مسئولین مسبب اصلی آن هستند.

 

سخنان وزیر کار درحالی است که آذرماه امسال، حسین فیروزی معاون استاندار کُردستان در خصوص معضل اشتغال کُردستان گفته بود که اعتبار حدود 650 میلیار تومانی برای اشتغال فراگیر و 350 میلیار تومان برای اشتغال روستایی (طرح کاج) برای کردستان تصویب شده و باید آن را باید مدیریت کنیم تا جذب و منجر به اشتغال شود.

 

نکته تامل برانگیز در نحوه رفع معضل اشتغالزایی دولت در کشور نداشتن بودجه‌ای اختصاصی برای استان‌های بحرانی در کشور است و به جای برنامه ریزی برای حل آن، بین استان ها در امر بودجه مسابقه برگزار می‌کند که با توجه به ناتوانی مدیران کُردستان در جذب آن، سرنوشتی بهتر از دولت یازدهم برای وضعیت اشتغال کُردستان متصور نیست.

 

 دوم آنکه، سوال از آقای معاون اقتصادی استانداری کُردستان این است که شما در دولت قبل که بر صندلی مدیریت به راحتی تکیه زدید، چه مقدار اعتبار برای اشتغالزایی کُردستان در چنین رقابتی مابین استان‌ها جذب کردید و چند درصد از آمار بیکاری را کاهش دادید؟

 

 آیا شما که وعده بومی گزینی و انتصاب مدیران بومی را داده‌اید و خود بومی هستید، معضل بیکاری جوانان را در اولویت کاری خود قرار دادید تا وضعیت اشتغال به مرز بحران نرسد؟

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

وزیر کار علی ربیعی سفر وزیر کار به کُردستان بیکاری کُردستان معضل بیکاری

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->