• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 آذر 1396 / 08:21   کد خبر : 5318   گروه : اجتماعی
اختصاصی نوای آبیدر/

آیا معضل اشتغال کُردستان با بودجه یکهزار میلیارد تومانی دولت حل می‌شود؟/فیروزی: تاخیر کنیم، اعتبار را از دست می‌دهیم!

وضعیت اشتغالزایی در کُردستان که در سال‌های اخیر و به ویژه دولت یازدهم روبه افول گرائیده، اکنون در مرز بحران قرار داشته و با توجه به تخصیص یکهزار میلیارد تومان به استان‌ها - به صورت مسابقه‌ای - انتظار می‌رود این مهم در کُردستان در دولت دوازدهم تحقق یابد.

وضعیت اشتغالزایی در کُردستان که در سال‌های اخیر و به ویژه دولت یازدهم روبه افول گرائیده، اکنون در مرز بحران قرار داشته و با توجه به تخصیص یکهزار میلیارد تومان به استان‌ها - به صورت مسابقه‌ای - انتظار می‌رود این مهم در کُردستان در دولت دوازدهم تحقق یابد.

به گزارش نوای آبیدر، اشتغال در کُردستان و وضعیت آن در سال‌های اخیر و به ویژه در دولت یازدهم رشد بسیار زیادی داشته و وضعیت آن را به مرز بحرانی و قرمز رسانده است.

 

به گفته بسیاری از نمایندگان استان در مجلس، رقم واقعی بیکاری در کُردستان بالای 30 درصد است، امری که دولتی‌ها در کُردستان آن را بعضا انکار کرده و مدعی ایجاد اشتغال هستند.

 

وجود جمعیت چند ده هزاری فارغ التحصیلان بیکار از سویی و نبود کارخانجات و واحدهای تولیدی و صنعتی جهت اشتغال جوانان و نیروهای متخصص و مستعد موجب شده تا آمار غیررسمی بیکاری در کُردستان به مرز 40 درصد نیز برسد؛ رقمی که برای استان مستعد و جوان پروری هچون کُردستان یک فاجعه محسوب می‌شود.

 

حسن روحانی در شعارهای تبلیغاتی خود در سال 92 و 96 حل معضل بیکاری جوانان را در برنامه‌های اولویت دار خود خواند که این مهم در دولت یازدهم در کُردستان – به دلیل انتصاب استاندار و مدیران ناتوان – محقق نشد.

 

از ابتدای دولت دوازدهم نیز حرکتی ملموس از دولت حسن روحانی تاکنون برای حل این معضل مشاهده نشده و کماکان جوانان با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

حسین فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در جلسه هم اندیشی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گفته که اعتبار حدود 650 میلیار تومانی برای اشتغال فراگیر و350 میلیار تومان برای اشتغال روستایی (طرح کاج) برای کردستان تصویب شده و باید آن را باید مدیریت کنیم تا جذب و منجر به اشتغال شود.

 

حسین فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان

 

وی افزوده که جذب این اعتبارات، مسابقه ای بین استان‌هاست که نباید از آن جا بمانیم، اگر تاخیر داشته باشیم سهم اعتباری کردستان توسط استان های دیگر جذب می شود.

 

نکته تامل برانگیز در نحوه رفع معضل اشتغالزایی دولت در کشور نداشتن بودجه‌ای اختصاصی برای استان‌های بحرانی در کشور است و به جای برنامه ریزی برای حل آن، بین استان ها در امر بودجه مسابقه برگزار می‌کند که با توجه به ناتوانی مدیران کُردستان در جذب آن، سرنوشتی بهتر از دولت یازدهم برای وضعیت اشتغال کُردستان متصور نیست.

 

دوم آنکه، سوال از آقای معاون اقتصادی استانداری کُردستان این است که شما در دولت قبل که بر صندلی مدیریت به راحتی تکیه زدید، چه مقدار اعتبار برای اشتغالزایی کُردستان در چنین رقابتی مابین استان‌ها جذب کردید و چند درصد از آمار بیکاری را کاهش دادید؟

 

آیا شما که وعده بومی گزینی و انتصاب مدیران بومی را داده‌اید و خود بومی هستید، معضل بیکاری جوانان را در اولویت کاری خود قرار دادید تا وضعیت اشتغال به مرز بحران نرسد؟

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

اشتغالزایی وضعیت بیکاری در کُردستان اشتغال کاریابی دولت و اشتغال

نظرات بینندگان :

یک بنده خدا یکشنبه 5 آذر 1396 | 12:03 پاسخ

سلام علیکم
امارهای بیکاری که بسیار متفاوت است ولی انچه امار است را باید عذر نهیم و به نچه می بینیم توجه داشته باشیم تا بدانیم ایا 40 درصد درست است و یا بسیار بیشتر از 40% بیکاری وجود دارد؟ وایا اساسا افراد دارای کار با حقوقی که می گیرند قادر به زندگی معمول هستند؟ انچه که می بینیم و عملا غم معضل بیکاری را احساس می کنیم که بسیار بیشتر از حد اعلامی است . علت چیست؟ هر کسی با یک تفکر خاصی بررسی می نماید. بالاخره چاره چیست؟ نه نمایندگان محترم مجلس بدرستی چاره کار را می دانند نه اقای حسین فیروزی چاره کار را می داند و نه خود شما سایت محترم بدرستی می دانید .فرض بر این باشد رقمی 100 برابر بودجه اعلامی اقای فیروزی و یا نمایندگان جذب شود کدام درد را علاج خواهد کرد؟ اساس علاج و چاره در اموزش مردم به کسب درامد حلال و شرعی و قانونی است که نوشتم ولی وقتی هر کسی خود را علامه بداند و نخوانده قبول نکند همین می شود اموزش از هزاران میلیارد پول دادن ارزشمندتر و پایدارتر و موثرتر است و به 2 ریال بودجه نیز نیاز ندارد. چون توضیح در این مجال نمی گنجد شاید شما نیز ذهنتان به نعوذ بالله معجزه و یا موارد دیگر ذهنیت بگیرد . چنین نیست بلکه علم و اگاهی در امور کشاورزی و گردشگری و موارد متعدد دیگر از این قبیل است که اگر سخن از گردشگر بیاید فوری عمارت خسرو اباد را مطرح می کندد . و یا جذب بودجه و اعتبار را مطرح می کنند ولی شخص اگاه تفاوت گردشگری گیلان و مازندران را با کردستان می داند خدا خیرتان دهد وقتی همه خود را نخوانده علامه بدانند همین می شود خدا خیرتان دهد والسلام

شهروند یکشنبه 5 آذر 1396 | 15:52 پاسخ

فرض کنیم که آن ۱۰۰۰ میلیارد تومان فرضی جذب شود و باز فرض کنیم با این پول واحدهای صنعتی احداث شود. در نهایت کسانی که در آن واحدها جذب خواهند شد مردم غیر کردستانی خواهند بود و مسلم است که چنین بودجه هایی به نام کردستان و به کام غیر بومی ها خواهد بود که هیچ کمکی به ایجاد اشتغال و کاهش آمار بیکاران کردستانی نخواهد نمود.

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->