• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 مهر 1396 / 08:28   کد خبر : 5236   گروه : اجتماعی

فارغ‌التحصیلانی که از روی ناچاری در سنندج به مسافرکشی روی آورده‌اند

یک راننده تاکسی سنندج می‌گوید: از روی ناچاری و بیکاری به‌ این شغل روی آورده‌ام 30 میلیون تومان دادم تا تاکسی خریدم که بتوانم از این طریق خرج خانواده خود را در بیارم اما متأسفانه تاکنون شهرداری و سازمان تاکسیرانی قدمی برای حل مشکلات ما برنداشته است.

یک راننده تاکسی سنندج می‌گوید: از روی ناچاری و بیکاری به‌ این شغل روی آورده‌ام 30 میلیون تومان دادم تا تاکسی خریدم که بتوانم از این طریق خرج خانواده خود را در بیارم اما متأسفانه تاکنون شهرداری و سازمان تاکسیرانی قدمی برای حل مشکلات ما برنداشته است.

به گزارش نوای آبیدر، معضل "بیکاری" در استان کردستان موضوع جدیدی نیست و متأسفانه اکثر جوانان فاغ‌التحصیل این خطه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند چراکه در این منطقه خبری از کارخانه و اشتغال وجود ندارد و اکثراً یا در در خیابان‌ها علاف و یا به مسافرکشی روی آورده‌اند.

وقتی پای درددل‌های جوانان فارغ‌التحصیل می‌نشینید از اول با هزاران آرزو و شور و اشتیاق خاصی تحصیلات خود را آغاز کرده‌اند اما متأسفانه پس از اتمام درس همه آن افراد گوشه‌گیر، افسرده و ناامید شده‌اند و از روی ناچاری به مسافرکشی خیابان‌های سطح شهر روی آورده‌اند و وضعیت زندگی آنان روز به روز نیز بدتر می‌شود.

«مسافرکشی»، شغلی که مرخصی، حقوق ثابت و بازنشستگی ندارد

مسافرکشی، شغلی است که اغلب مردم به اشتباه آن را شغل ساده‌ای می‌دانند اما وقتی واقعیت را بررسی می‌کنید می‌بینید که آینده این جوانان "پوچ" است چراکه نه از بازنشتگی، مرخصی و حقوق ثابت خبری نیست و اگر روزی به هر دلیلی نتوانند کار کنند از مزد آن روز بی‌بهره می‌مانند و به نان شب محتاج می‌شوند.

البته همین مسافربرهای شخصی نیز مشکلاتی برای دیگر رانندگان تاکسی و تردد شهروندان به‌وجود آورده‌اند؛ سال‌هاست که مسئولان از مردم می‌خواهند برای تردد و امنیت بیشتر خود از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند اما متأسفانه اغلب مردم نسبت به این اظهارات بی‌توجه بوده‌اند و هستند و برای انجام امورات کاری خود از تاکسی استفاده نمی‌کنند؛ قطعاً بارها شنیده‌ایم که سرقت، زورگیری، تجاوز، قتل و اخاذی‌ها توسط افرادی انجام شده که مسافرکشی را بهانه‌ای قرار داده‌اند تا از این طریق راحت‌تر بتوانند به اهداف خود برسند و امنیت شهر و جامعه را خدشه دار می‌کنند.

این روزها در خیابان‌های سطح شهر سنندج، به‌خاطر جابه‌جایی مسافر شاهد نزاع و درگیری میان رانندگان تاکسی و خودروهای شخصی هستیم به همین دلیل این موضوع را بررسی کردیم و با رانندگان تاکسی به گفت‌وگو نشستیم تا درددل‌های خود را بیان کنند.

راننده تاکسی سنندجی: هیچ ارگان و سازمانی از رانندگان تاکسی حمایت نمی‌کند

محمد عزیز صادقی که 22 سال سابقه تاکسیرانی در شهر سنندج را دارد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، اظهار داشت: متأسفانه هیچ ارگان و سازمانی از رانندگان تاکسی حمایت نمی‌کند و حق و حقوقی به عنوان یک شهروند برایمان قائل نمی‌شوند.

وی گفت: اجرایی کردن طرح ترافیک در شهر تنها به ضرر رانندگان تاکسی است چراکه مسافرکش‌های شخصی به میل خود در این مسیرها تردد می‌کنند و مشغول کار هستند.

تاکنون شهرداری و سازمان تاکسیرانی قدمی برای حل مشکلات رانندگان تاکسی برنداشته است

این راننده تاکسی سنندجی با بیان اینکه مشکلات رانندگان تاکسی بی‌شمار است، تصریح کرد: از روی ناچاری و بیکاری به‌ این شغل روی آورده‌ام 30 میلیون تومان دادم تا تاکسی خریدم که بتوانم از این طریق خرج خانواده خود را در بیارم اما متأسفانه تاکنون شهرداری و سازمان تاکسیرانی قدمی برای حل مشکلات ما برنداشته است.

پس از 22 سال کار صد هزار تومان پول نقد ندارم

وی با بیان اینکه زن و بچه‌هایم در زندگی آرامش ندارند، گفت: پس از 22 سال کار صد هزار تومان پول نقد ندارم و هنوز بیمه نشده‌ام و سالانه 250 تا 300 هزار تومان برای عوارض کارت پروانه کسب پرداخت می‌کنیم اما متأسفانه این کارت هم ضمانتی ندارد.

صادقی افزود: متأسفانه تاکسیرانان از دیدگاه مردم و حتی مأموران راهنمایی و رانندگی بی‌ارزش هستند و احترامی برای این قشر زحمت‌کش قائل نیستند.

وی اظهار کرد: نیاز است برای این شغل تعاونی ایجاد شود تا حداقل لاستیک و بیمه‌هایمان را تأمین کنند.

این راننده تاکسی گفت: تاکسیرانان حاملان جان و ناموس مردم هستند و همگی می‌دانیم امن‌تر و ضامن‌تر از تاکسی وجود ندارد اما متأسفانه خود مردم برای استفاده از تاکسی راغب نیستند.

حتی در ایستگاه‌های خودمان حق مسافرکشی نداریم

وی گفت: فعالیت مسافربرهای شخصی از مشکلات اصلی رانندگان تاکسی است به گونه‌ای که حتی در ایستگاه‌های خودمان حق مسافرکشی نداریم و رانندگان شخصی با چاقو اقدام به تهدید و حمله می‌کنند و ما جرأت حرف زدن نداریم.

کارمندانی که مسافرکشی را به عنوان شغل دوم خود انتخاب کرده‌اند!

راننده تاکسی سنندجی خاطر نشان کرد: کارمندان و سایر افرادی که مسافرکشی را به عنوان شغل دوم خود انتخاب کرده‌اند پس از پایان وقت اداری با خودرو شخصی خود اقدام به مسافرکشی می‌کنند و این لطمه و ظلم بزرگی برای ماست و حسابی کاسبی‌مان را کساد کرده است چراکه درآمدی که کسب می‌کنند بخشی از درآمد ماست و متأسفانه مجریان قانون فقط شاهد این عمل غیرقانونی هستند و اقدامی برای ساماندهی خودروهای شخصی انجام نمی‌دهند.

وی به عنوان نماینده تاکسیرانان سنندجی بیان کرد: متأسفانه فرهنگ‌سازی استفاده از خودروهای عمومی بین مردم کردستان نهادینه نشده و به محض اینکه ماشینی بوق می‌زند فوراً سوار می‌شوند در حالی که در همان زمان تاکسی هم حضور دارد و من واقعاً نمی‌دانم مردم به چه دلیل ترجیح می‌دهند سوار خودروهای شخصی شوند.

صادقی افزود: متأسفانه خودروهای شخصی پلاک شهرستان هم به داخل شهر سنندج آمده‌اند و مشغول مسافرکشی هستند و همین افراد بی بند و باری به وجود آورده و اسم تاکسیرانان را نیز خراب کرده‌اند.

وی اظهار کرد: متأسفانه در سطح شهر سنندج دو تا سه خودرو پلاک شخصی با رنگ تاکسی مشغول مسافرکشی هستند و بعضاً خطا و گناه هم کرده و سبب ابجاد مشکلات و آسیب‌های اجتماعی می‌شوند و در آخر همه کاسه‌ها را سر ما رانندگان تاکسی می‌شکنند.

مأموران راهنمایی و رانندگی بدون اینکه خودمان اطلاع داشته باشیم ما را جریمه می‌کنند

نماینده تاکسیرانان سنندجی با گله‌مندی از مأموران راهور عنوان کرد: مأموران راهنمایی و رانندگی بدون اینکه خودمان اطلاع داشته باشیم ما را جریمه می‌کنند و نمی‌دانیم به چه دلیل برگه جریمه را به ما تحویل نمی‌دهند و زمانی از جریمه شدن مطلع می‌شویم که باید دوبل آن را پرداخت کنیم.

وی با اشاره به محدودیت تردد تاکسی در برخی خیابان‌های شهر گفت: متأسفانه تاکسی‌ها حق تردد به خیابان مولوی را ندارد در حالی که بیشتر مسافرها مقصدشان همان خیابان است و از مسئولان می‌خواهیم به این موضوع رسیدگی کنند.

مسئولان هیچ کاری برایمان انجام نمی‌دهند

راننده تاکسی سنندجی خطاب به خبرنگار تسنیم تصریح کرد: شما زحمت می‌کشید و مشکلات این قشر را انعکاس می‌دهید اما مسئولان با وجود دانستن دردها، کاری برایمان انجام نمی‌دهند، بارها اعتصاب کرده‌ایم اما متأسفانه به جای نرسیده است.

مشکل اصلی تاکسیرانان مسافرکشی خودروهای شخصی است

فرهاد لطف‌اللهی دیگر راننده تاکسی که 15 سال سابقه تاکسیرانی دارد، اظهار داشت: مشکل اصلی تاکسیرانان مسافرکشی خودروهای شخصی است چراکه سبب بیکاری ما شده‌اند.

وی با ابراز گلایه‌مندی از جولان دادن مسافربران شخصی در خیابان‌ها گفت: خیلی‌ها از سر بیکاری و نداشتن شغل با سه میلیون تومان پیکان خریده و مشغول مسافرکشی هستند و حق ما را ضایع می‌کنند.

بارها مشکلاتمان را به گوش مسئولان رسانده‌ایم؛ تنها جوابی که می‌شنویم می‌گویند بررسی می‌کنند

راننده تاکسی سنندجی تصریح کرد: تاکسیرانان بسیار قشر زحمت‌کشی هستند و برای درآوردن 20 تا 30 هزار تومان در روز باید صبح تا شب در هر شرایط آب و هوایی رانندگی کنند اما متأسفانه هیچ ارگانی از ما حمایت نمی‌کند و من واقعا نمی‌دانم چرا ماموران راهنمایی و رانندگی با تاکسیرانان سر لج دارند؟

وی گفت: زمانی که قرار است طرح ترافیک اجرا شود همه موظف به رعایت آن هستند و دیگر مأمور و پلاک دولتی و غیردولتی نداریم.

لطف‌اللهی افزود: ما بارها مشکلاتمان را به گوش مسئولان رسانده‌ایم و تنها جوابی که می‌شنویم این است که می‌گویند بررسی می‌کنند اما تاکنون چیزی ندیده‌ایم و کاری عملی انجام نداده‌اند.

فارغ‌التحصیل گروه مدیریت: از روی ناچاری و نبود شغل به مسافرکشی روی آورده‌ام

احمد صادقی جوان 26 ساله فارغ‌التحصیل گروه مدیریت که در خیابان‌های سطح شهر سنندج مسافرکشی می‌کرد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: من جوانی هستم که از روی ناچاری و نبود شغل و درآمد به مسافرکشی روی آورده‌ام و همزمان می‌خواهم در مقطع کارشناسی ارشد نیز ادامه تحصیل دهم.

وی افزود: این ماشین پراید هم که با آن کار می‌کنم مال خودم نیست و پدرم به خاطر اینکه بیشتر از این روحیه‌ام را از دست ندهم و افسرده نشوم یک شیفت اجازه داده که با آن مسافرکشی کنم هر چند این شغل درست و حسابی نیست و به نظرم مسافرکشی اصلاً زیبنده یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی نیست اما به نظر شما من چکار می‌توانم انجام بدهم؛ در کدام کارخانه این استان استخدام شوم؛ هزینه مخارج زندگی خود را چطور دربیارم.

 

گزارش از تسنیم

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

بیکاری تاکسی رانندگان تاکسی در سنندج دولت سونامی بیکاری

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->