• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 مهر 1396 / 12:33   کد خبر : 5207   گروه : پزشکی
در دهه اول محرم؛

مراجعه هزار و 247 کُردستانی به پایگاه های انتقال خون

مدیرکل انتقال خون استان کردستان گفت: از آغاز ماه محرم تا پایان روز عاشورا هزار و 247 اهدا کننده خون کردستانی به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه کرده اند و در مجموع 890 واحد خون کامل اهدا شده است.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان گفت: از آغاز ماه محرم تا پایان روز عاشورا هزار و 247 اهدا کننده خون کردستانی به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه کرده اند و در مجموع 890 واحد خون کامل اهدا شده است.

به گزارش نوای آبیدر، محمد سعید کریمیان گفت: امسال نیز همچون دو سال گذشته طرح نذر خون با هدف توزیع اهداکنندگان در بازه شصت روزه آغاز محرم تا پایان صفر در انتقال خون کردستان اجرا گردیده است.


وی با بیان اینکه هدف اصلی طرح نذر خون مدیریت اهداکنندگان و حفظ ذخایر خونی است، گفت : نیاز بیماران به خون همیشگی است و این نیاز با مراجعه نظام مند و مدیریت شده اهداکنندگان برآورده خواهد شد  و به همین منظور سامانه nobatdehi.ibto.ir طراحی و در دسترس اهداکنندگان گرامی است.


کریمیان ضمن اشاره به اینکه عمر فرآورده های پلاکتی تنها 5 روز است افزود: زمانی که مراجعه و جمع آوری خون به صورت یکباره اتفاق افتد، ممکن است خون اهدا شده، اتلاف شود یا تاریخ انقضای آن بگذرد.


وی گفت: زیرساخت های انتقال خون برای شرایط عادی تعریف شده و در ایامی چون ماه محرم شرایط با روزهای عادی متفاوت است و شاید تکریم اهداکننده به آن شکلی که باید، انجام نشود.


کریمیان بیان کرد: به منظور تکریم شایسته از اهداکنندگان و همچنین حفظ آنها برای اهدای خون در روزهای آینده و تامین نیاز بیماران از اهداکنندگان خواسته شد تا در صورت امکان، اهدای خون را به روزهای دیگری از ماه محرم و صفر موکول کنند که با استقبال اهداکنندگان کردستانی همراه بود.


کریمیان به آمار اهدای خون در دهه اول محرم اشاره کرد و گفت: از مجموعه هزار و 247 داوطلب اهدای خون 132 نفر زن و 1115 نفر نیز مرد بوده اند که در مجموع 890 واحد خون کامل اهدا کرده اند.


وی اهداکنندگان مستمر را افرادی تعریف کرد که در سال حداقل دو بار خون خود را اهدا می کنند و افزود: 580 نفر از داوطلبین اهدای خون در دهه اول ماه محرم اهداکنندگان مستمر خون و 396 نفر اهداکننده باسابقه و 270 نفر نیز افرادی بوده اند که برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده اند.


مدیرکل انتقال خون کردستان به استقبال اهداکنندگان خون شهر سریش آباد قروه نیز اشاره کرد و ادامه داد: از برای دومین سال پیاپی 2 روز را به سریش آباد اختصاص دادیم تا صفوف انتظار اهدای خون را کاهش دهیم و دریافت فرآورده های خونی را متناسب با درخواست مصرف آنها تعدیل کنیم.


کریمیان تعداد افراد مراجعه کننده به تیم سیار در شهر سریش آباد در تاسوعا و عاشورای حسینی را 425 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 321 نفر موفق به اهدای خون شدند که 215 نفر از آنها اهداکننده مستمر و 107 نفر اهداکننده با سابقه بودند که در هر سال حداکثر یکبار خون اهدا کرده اند.


وی ادامه داد: در شهر سریش آباد 381 اهداکننده مرد و 44 اهداکننده زن بودند که از این تعداد 82 نفر داوطلب اهدای خون بار اول بودند.


کریمیان در خصوص وضعیت اهدای خون در بیجار و سقز خبر داد: در دهه اول ماه محرم 153 اهداکننده سقزی و 94 اهداکننده بیجاری جهت اهدای خون مراجعه کردند که به ترتیب 110 و 60 واحد خون کامل توسط ایشان اهدا گردیده است.


محمد سعید کریمیان به سیاست های اقتصاد مقاومتی و تاکید سازمان انتقال خون بر پیشبرد این سیاست ها اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اهداکنندگان گرامی خون در نظر داشته باشند که رسالت اصلی این سازمان نجات بیماران نیازمند به خون و فرآورده های خونی و کمک به درمان مطلوب ایشان با تامین خون سالم و کافی است بنابراین سازمان انتقال خون هیچ واحد خونی را دریافت نخواهد کرد مگر مرکزی درمانی درخواست خون و یا فرآورده های خونی داشته باشد.


وی همچنین از جامعه اهداکنندگان خون کردستانی خواست اهدای خون را به روزهای خاص موکول نکنند و به منظور نجات جان بیماران در همه روزهای سال همراه با سازمان انتقال خون باشند.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

انتقال خون انتقال خون کُردستان اهدای خون

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->