• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 3 مهر 1396 / 08:42   کد خبر : 5189   گروه : سیاسی
استانداری کُردستان را دریابید!

صندلی بالاترین منصب دولتی در کُردستان در پیچ و خم مهره‌های سیاسی

تصدی پست استانداری کُردستان پس از خروج ناگهانی زاهدی به موضوع داغ روز تبدیل شده و افراد بسیاری در تلاش برای تکیه بر صندلی پر قدرت استان هستند.

تصدی پست استانداری کُردستان پس از خروج ناگهانی زاهدی به موضوع داغ روز تبدیل شده و افراد بسیاری در تلاش برای تکیه بر صندلی پر قدرت استان هستند.

به گزارش نوای آبیدر، استانداری کُردستان در ابتدای شروع بکار دولت یازدهم به واسطه وعده‌های دهن پر کن روحانی در جمع مردم سنندج، محل مناقشه بسیاری از جریان‌های سیاسی و افراد بوده است.

 

آغاز بکار زاهدی در سال 92 در حالی صورت گرفت که رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت‌های یازدهم و دوازدهم در نطقی تامل برانگیز عنوان کرد که "برای انتصاب استاندار بومی در کُردستان به حجت نرسیده‌ایم."

 

این اظهارات جنجالی در محافل عمومی، سیاسی، روشنفکران و البته فضای مجازی نقدهای بسیاری را به دنبال داشت و نگرانی‌های بسیاری را در دل افراد نزدیک به دولت نیز بوجود آورد که روحانی وعده‌ انتصاب استاندار بومی را زیر پا گذاشته و همین امر نیز محقق شد.

 

تلاش ستاد روحانی در کُردستان برای انتصاب حسین فیروزی، معاون کنونی سرمایه گذاری و منابع اسنانی استانداری در سال 92 به ثمر ننشست و نهایتا عبدالمحمد زاهدی، استانداری غیربومی، خسته و البته کارکشته و باتجربه پا به کُرستان گذاشت.

 

انتصاب پرحاشیه رئیس دفتر سه پسته و غیرمتخصص وی از جمله حرکات ناشیانه زاهدی در دوران مدیریتی وی بود؛ زاهدی با شعار توسعه و ایجاد گفتمانی برای توسعه کُردستان، توانست چهار سال چالشی را در زیر تیغ شدیدترین نقد رسانه‌ها به اتمام برساند.

 

پس از اظهارات زاهدی در آخرین روزهای حضور در استانداری کُردستان مبنی بر پروازی بودن وی این سوال در اذهان ایجاد شد که دولت چگونه توانسته استانداری پروازی را به استانی حساس و قابل توجه بفرستد؛ استانداری که حتی جرات نداشته خانواده خود را به سرزمین مهر و وفا، اصالت و فرهنگ و امن ترین استان کشور بیاورد.

 

انتصاب علیرضا آشناگر، معاون سیاسی – امنیتی استانداری کُردستان به عنوان سرپرست پس از خروج ناگهانی زاهدی از کُردستان و رفتن به قزوین، از جمله اتفاقات پسازاهدی در استانداری بود که طیف‌های سیاسی جریان دولتی اصلاحات را شوکه کرد.

 

از طرفی بسیاری از مهره‌های ضد زاهدی و آشناگر که هم اکنون نام آنها برای تصدی صندلی استانداری کُردستان مطرح شده این انتصاب را ضربه‌ای بر برنامه‌های خود دانسته و به شدت از طریق کدخدای خودخوانده درصدد کنار زدن آشناگر و رسیدن به صندلی پر قدرت استانداری کُردستان هستند.

 

گمانه زنی‌های تائید نشده حکایت از معرفی گزینه‌هایی همچون زارعی فرماندار کنونی سنندج، فیروزی معاون استانداری کُردستان، نصرالهی زاده رئیس سازمان مدیریت استان، سید عماد حسینی نماینده ادوار، علی اوسط هاشمی معاون اسبق استانداری، اسدالله رازانی استاندار قبلی کرمانشاه و البته جلال جلالی زاده، رئیس ستاد روحانی در انتخابات دوازدهم، دارد.

 

بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران سیاسی برخی از این افراد را در قد و قواره استانداری ندانسته و این روند را بازی سیاسی جریانات پشت پرده برای تحمیل مهره‌ای کاملا سیاسی به مرکز کشور است.

 

به زبان دیگر، آشناگر که اکنون سرپرستی استانداری کُردستان را بر عهده دارد، علی رغم انتقادات فراوان بر کارنامه عملکردی وی در دوران تصدی پست معاونت سیاسی – امنیتی گزینه‌ای شاید مناسب‌تر از برخی از اعضای لیست مذکور باشد.

 

حال باید منتظر ماند و دید که وزارت کشور می‌تواند مستقلا و فارغ از فشارهای از پائین به بالای ستاد روحانی در کُردستان و برخی مهره‌های ذی نفوذ استاندار آینده کُردستان را از میان افرادی شایسته و واجد شرایط انتخاب کرده و یا حجت آقایان دارای مشکل بوده و بازهم فردی سیاسی و خسته بر صندلی پر حاشیه استانداری کُردستان تکیه خواهد زد.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

استانداری کُردستان استاندار جدید کُردستان دولت دوازدهم انتخاب استانداری کُردستان ستاد روحانی در کُردستان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->