• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 24 تیر 1396 / 06:13   کد خبر : 5065   گروه : ورزشی
به بهانه سفر وزیر ورزش به کُردستان/

زیرساختار ضعیف و مدیریت غیرتخصصی ورزش کُردستان را به قهقرا کشانده است

ورزش کُردستان علی رغم داشتن پتانسیل‌ها و استعدادهای فروان در اکثر رشته‌ها، به دلیلزیرساختارهای ضعیف سخت افزاری و نرم افزاری پست رفتی شدید داشته است.

ورزش کُردستان علی رغم داشتن پتانسیل‌ها و استعدادهای فروان در اکثر رشته‌ها، به دلیلزیرساختارهای ضعیف سخت افزاری و نرم افزاری پست رفتی شدید داشته است.

به گزارش نوای آبیدر، ورزش کُردستان از دیرباز خاستگاه پرورش شیرمردان و زنان قهرمانی بوده که در عرصه‌های ملی و جهانی خوش درخشیده‌اند.

 

در کنار معرفی نام آوران شاخص ورزش کشور، کُردستان همواره با چالش ضعف شدید زیرساخت‌های ورزشی و کمبود فضای ورزش مواجه بوده‌ است.

 

ضعف کُردستان در زیرساخت‌های ورزشی را به عینه در کلام مدیران و متولیان ورزش در کُردستان می‌توان مشاهده کرد.

 

"حامد جولایی" مدیر کل دستگاه ورزش کُردستان گفته که سرانه فضای ورزشی در استان کردستان کمتر از 30 سانتی متر مربع است و شهرستان‌های سنندج و مریوان با توجه به جمعیت شهری از کمترین فضا و شهرستان‌های سروآباد، بیجار و قروه از بالاترین فضای ورزشی در استان برخوردار هستند.

 

استان کُردستان در کنار چنین ضعف‌هایی توانسته شخصیت‌های بزرگی چون بیژن ذوالفقار نسب و وریا غفوری در فوتبال، جمشید خبرآبادی و سامان طهماسبی در کشتی، برادران سهراب نژاد و ویسی در بسکتبال، میلاد سیار در دوومیدانی و چندین و چند چهره شاخص دیگر در رشته‌های گروهی و انفرادی را به کشور معرفی کند تا نشان دهد که کُردستان مهد پرورش استعدادهای بزرگ ورزش است.

 

اما در مقابل و در دولت‌های گذشته و به ویژه دولت یازدهم، ضعف زیرساختارها و کمبود فضای ورزشی نه تنها جبران نشده، بلکه کمترین توجه به آن شده است.

 

نمونه بارز آن، استادیوم 6 هزار نفری 22 گولان سنندج است که اعتبار آن از محل سفر مقام معظم رهبری به کُردستان تامین شد و علی رغم وعده‌های مکرر مسئولین، هشتمین سال تاخیر خود را پشت سر می‌گذارد.

 

وضعیت نامناسب چمن ورزشی 22 گولان و استادیوم ملک نیای سنندج نیز موجب شده تا استان کُردستان چمن ورزشی استاندارد و مناسب بازی‌های ملی نداشته باشد.

 

علاوه بر سرانه فضای ورزشی، نداشتن تیم فوتبال در لیگ برتر کشور به واسط همین کمبود‌ها و عدم توجه وزارت ورزش و جوانان به فوتبال استان کُردستان موجب شده تا استعدادهای فوتبال کُردستان مجبور به ترکاستان و حضور در تیم‌های متمول پایتخت و شهرهای بزرگ شوند؛ در حالی که در صورت وجود تیمی منسجم و یکدست با اسپانسری قوی و حمایت‌های وزارت ورزش و جوانان کُردستان می‌توانست حریف رقبای تهرانی خود باشد.

 

تکیه غیرمتخصص‌ها بر هیئت‌های ورزشی استان کُردستان نیز موجب شده تا بعضاً ورزش از بُعد تخصصی خود دور شده و افت و رخوت کنونی را در هیئت‌ها شاهد باشیم.

 

سوال از آقای سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان کشور در سفر وی به کُردستان این است که برنامه‌های دولت دوازدهم – در صورت ابقای وی دراین پست – برای بهبود وضعیت ورزش کُردستان به لحاظ زیرساختاری چیست؟

 

آیا در دولت دوازدهم برنامه‌ای منسجم برای خروج ورزش کُردستان از رخوت و تقویت سخت افزار و نرم افزاری آن وجود دارد؟

 

آیا کُردستان بالاخره دارای سهمیه در لیگ برتر فوتبال و تشکیل تیمی با حمایت‌های ویژه وزارت ورزش و جوانان خواهد شد؟

 

آیا وزارت ورزش و جوانان برنامه‌ای برای حمایت ویژه از ورزشکاران مستعد این دیار برای جلوگیری از مهاجرت آنان به کشورهای همسایه دارد؟

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

ورزش کُردستان; سفر وزیر ورزش به کُردستان; مشکلات ورزش کُردستان; ورزش

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->