• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 بهمن 1395 / 10:15   کد خبر : 4562   گروه : اجتماعی
اختصاصی نوای آبیدر/

سکونت‌گاه‌های غیررسمی سنندج کماکان در پیچ و خم خدمت‌ رسانی/معاون عمرانی استانداری: دستگاه‌های خدمات رسان اجازه ارائه خدمات در بافت‌های غیررسمی را ندارند

نواحی منفصل شهری سنندج که بعضا به سکونت‌گاه‌های غیررسمی نیز شهرت دارند، با مشکلات زیرساختی نظیر آب، برق و دفع فاضلاب مواجه بوده و روند تحقق وعده‌های مسئولان برای رسیدگی به آن نیز به کندی پیش می‎رود.

نواحی منفصل شهری سنندج که بعضا به سکونت‌گاه‌های غیررسمی نیز شهرت دارند، با مشکلات زیرساختی نظیر آب، برق و دفع فاضلاب مواجه بوده و روند تحقق وعده‌های مسئولان برای رسیدگی به آن نیز به کندی پیش می‎رود.

به گزارش نوای آبیدر، سنندج با دارا بودن چندین ناحیه منفصل شهری جزو شهرهای پر حاشیه کشور است، بطوریکه قریب به نصفی از جمعیت آن در حواشی و سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

 

مناطق نایسر، ننله، آساوله، دوشان، گریزه، حسن آباد و قار از جمله این مناطق حاشیه‌ای و منفصل بوده که نه می‌توان آنها را شهری با تعاریف خاص خود نامید و نه روستایی با بهره‌مندی از امکانات روستایی.

 

شهرک نایسر سنندج به لحاظ جمعیتی از شهرهای کامیاران، بیجار و دهگلان بزرگتر بوده و بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئولین، جمعیتی بالغ بر 75 هزار نفر در  این شهرک زندگی می‌کنند که بخش اعظمی از آن به صورت غیرمجاز به ساخت و ساز دست زده‌اند که کنترل آمار جمعیتی، خدمت رسانی و ارتقای خدمات شهری را به نایسر دشوارتر کرده است.

 

در کنار ساخت و سازهای غیرمجاز و مشکلات عدیده فرهنگی و اجتماعی در نواحی منفصل به واسطه بافت نامتجانس فرهنگی آن، نبود زیرساخت‌های مناسب نیز بر مشکلات این نواحی افزوده شده تاجایی که ساکنین این مناطق از انشعابات غیرمجاز بهره می‌برند.

 

"امیر قادری" معاون عمرانی استانداری کُردستان در جلسه بررسی مشکلات نواحی منفصل با حضور نمایندگان مردم در مجلس گفته که در سکونتگاه های غیررسمی با برخی ممنوعیت های قانونی مواجه هستیم که یکی از آنها، ماده 8 قانون منع فروش است و طبق این ماده، دستگاه‌های خدمات رسان، اجازه ارائه خدمات در بافت های غیررسمی را ندارند.

 

وی دومین مشکل مهم در این سکونتگاه ها را وجود اراضی قولنامه ای عنوان کرده و افزوده که این دو مورد، جزو مصوبات مجلس شورای اسلامی است که لازم است نمایندگان مردم استان کردستان در مجلس، نسبت به پیگیری آنها و یافتن راه چاره در این دو مورد که البته تنها مختص استان کردستان نیست، اقدام کنند تا به نتیجه نهایی که ساماندهی و توانمندسازی این بافت‌ها است، دست پیدا کنیم.

 

معاون عمرانی استانداری کُردستان همچنین به مشکل تامین آب و مشکل دفع فاضلاب محلات حاشیه شهر سنندج اشاره کرده و تاکید کرده که در سفر اخیر انصاری معاون رئیس جمهور و رحیم میدانی معاون آب و آبفای وزیر نیرو به استان کردستان پیشنهاد دادیم تا از محل اعتبارات سد ژاوه و سامانه این سد، کار ساماندهی فاضلاب محلات حاشیه شهر سنندج و ارتقای تصفیه خانه فاضلاب این شهر انجام شود و از نمایندگان مردم استان در مجلس می خواهیم تا همگام با دولت در استان برای تحقق این مطالبات گام بردارند.

 

در کنار مشکلات زیرساختی، مشکلات آموزشی نایسر که خود داستانی بلند بالا است، چرا که بر اساس آمار مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج، قریب به 2 هزار نفر از دانش آموزان این شهرک، به دلیل نبود مدرسه و کلاس درس کافی به داخل شهر سنندج تردد می‌کنند.

 

کوچه‌های ناهموار و خاکی، خیابان‌های شلوغ و پُر تردد، ناامن بودن برخی از محلات این شهرک در ساعات منتهی به شب و نبود فضای سبز از دیگر معضلات نایسر و مناطق منفصل شهری مشابه بوده که نیازمند توجه بیشتر مسئولین است؛ البته هرچه بیشتر رسانه‌ها در حوزه مشکلات نایسر قلم می‌زنند، آقایان مسئول کمتر به فکر راه حلی جدی و دایمی برای بهبود این وضعیت بحرانی می‌افتند.

 

شاید به قول شهردار سابق سنندج، درآمد چهار چاه نفتی نیز نتواند مشکلات نایسر را حل و فصل کند اما در این میان دستگاه‌های مربوطه باید راهکاری اساسی برای این موضوع بیابند چرا که رها ساختن این منطقه، پتانسیل بالایی برای بالا رفتن ناهنجاری‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است که در آینده می‌تواند ضربات جبران ناپذیری بر جامعه و شهر سنندج داشته باشد.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

نواحی منفصل شهری نایسر سکونت گاه های غیررسمی امیر قادری حاشیه شهر سنندج

نظرات بینندگان :

بهنام سه شنبه 5 بهمن 1395 | 15:37 پاسخ

این فقر و محرومیت را ********** در این استان ایجاد کرده اند و مردم مجبور شده اند به این سبک و در این نقاط زندگی کنند. قبل از اینکه از ممنوعیت خدمات رسانی توسط دستگاه های به اصطلاح خدمت رسان حرف بزنی، دنبال سبب یابی و ارتقای شاخص های رفاه، زندگی و اشتغال در استان باش تا مردم مجبور نشوند به این نقاط مهاجرت کنند. ********* بیرون آقای معاون!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->