• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 4 دی 1395 / 10:17   کد خبر : 4458   گروه : حوادث

تن نحیف تالاب زریبار تحمل آلودگی را ندارد/ مسئولین بی تفاوت تر از رانندگان تانکرها

دوم دی تانکری با سوخت گازوئیل (نفت گاز) در نزدیکی دریاچه زریبار واژگون شد و این دریاچه یا تالاب را در معرض تهدید آلودگی های ناشی از این سوخت قرار داد.

دوم دی تانکری با سوخت گازوئیل (نفت گاز) در نزدیکی دریاچه زریبار واژگون شد و این دریاچه یا تالاب را در معرض تهدید آلودگی های ناشی از این سوخت قرار داد.

به گزارش نوای آبیدر به نقل از دیدبان 24، تالاب زریبار که به دلایل مختلف از جمله ورود فاضلاب و کودهای شیمیایی به آن در معرض خطر قرار دارد و در آخرین مورد از اخطارهای دلسوزان محیط زیست و کارشناسان بود که گروه شیلات دانشگاه کردستان از خطر باتلاقی شدن این دریاچه گزارشی ارائه کرد، گاه در معرض خطر تانکرهای حامل سوختی قرار می گیرد که به دلیل بی احتیاطی در این مسیر واژگون می شوند.

تانکرهای ایرانی و عراقی که روزانه سوخت و مواد شیمیایی دیگر را از مرز باشماق خارج و وارد می کنند هر بار از کنار این دریاچه می گذرند و هر لحظه امکان تصادف یا واژگونی آنها وجود دارد.

هر لحظه که این تانکرها از کنار این دریاچه می گذرند تن زریبار باید از ترس واژگونی آنها و ورود مواد آلوده کننده به آن به خود بلرزد.

لرزشی که تن و ذهن دوستداران زیست بوم را نیز با خود می لرزاند اما چه کنند که هیچ یک نمی توانند کاری از پیش ببرند.

مسئولین مربوطه که هنوز خطرهای دیگر تهدید کننده زریبار این دریاچه مهم غرب کشور را رفع نکرده اند و به گواه کارشناسان این دریاچه هنوز در معرض خطرهای جدی قرار دارد دست کم راهی برای کاهش یا توقف واژگونی تانکرهای این مسیر بیابند.

در هفته اخیر این دومین واژگونی تانکرهای سوخت در این منطقه بود که زخم دیگری بر تن محیط زیست این منطقه بویژه زریبار وارد کرد، زریباری که به نظر می رسد دیگر تحمل ورود آلودگی های مختلف از جمله آلودگی های ناشی از ورود مواد نفتی و شیمیایی را ندارد.

دست اندرکاران باید سختگیری های بیشتری نسبت به رانندگان این تانکرهای عبوری در این مسیر اعمال کنند که این رانندگان بی دقت و بی تفاوت کمی به خود بیایند.

در کنار این سختگیری ها باید زیرساخت های لازم به شکلی ایجاد شود که در صورت واژگونی تانکری میزان آسیب ها به کمترین حد خود برسد.

باید جاده های این مسیر تا حد ممکن وسیعتر شوند، تابلوهای محدود کننده سرعت و اطلاع رسانی بیشتری در آن نصب شود، از سرعت گیرها بهره گرفته شود و گشت های خودرویی پلیس راه در این مسیر افزایش یابد.

به گفته مدیرکل محیط زیست کردستان در این حادثه به دلیل نبود جرثقیل کشنده دور کردن تانکر از محل به کُندی صورت گرفت.

آنچه که از تصاویر نیز برداشت می شود نهایتا با بهره گرفتن از یک بولدوزر به جای جرثقیل، موفق به دور کردن تانکر از محل حادثه شدند.

نبود جرثقیل آن هم در 10 کیلومتری شهر مریوان نشانه نهایت بی تفاوتی مسئولین امر  در شرایطی است که حوادث ناشی از تخلفات رانندگان تانکر در این منطقه به وفور روی می دهد.

در واقع مسئولین امر نیز همچون این رانندگان به آنچه بر سر طبیعت و زیست این آب و خاک می آید اهمیتی نمی دهند و این شرایط می رود تا ما را با فجایع زیست محیطی روبرو کند.

ساده ترین تمهیدات که انتظار می رود نیز تاکنون به  انجام نرسیده است، متاسفانه حتی برای دور کردن و خارج کردن گازوئیلی که در حال ورود به دریاچه بود تنها مردم را می شد دید که با دستان خالی و تنها با بهره گیری از گالن هایی به خارج کردن این مواد آسیب زا از طبیعت اقدام می کردند.

این درحالی است که به اذعان متخصصین پس از ریخته شدن مواد سوختی در طبیعت اگر خاک های آغشته به این مواد سوختی یا شیمیایی هم از محل خارج نشود گسترش آلودگی و تبعات آن به قوت خود باقی است.

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

واژگونی تانکر زریوار مریوان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->