• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 دی 1395 / 12:14   کد خبر : 4452   گروه : حوادث

رفتار غیرحرفه‌ای ورزشکار کُردستانی در فضای مجازی موجب دستگیری وی توسط پلیس شد

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات کردستان از دستگیری ورزشکار کُردستانی که در فضای مجازی موجب تخلف شده، خبر داد.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات کردستان از دستگیری ورزشکار کُردستانی که در فضای مجازی موجب تخلف شده، خبر داد.

به گزارش نوای آبیدر، سرهنگ فرامرز شاکری، رئیس پلیس فتای کُردستان گفت: در پی ارجاع پرونده‌ای با موضوع  تشویش اذهان عمومی در مورد هیات والیبال استان در فضای مجازی از سوی قاضی ویژه رسیدگی به جرائم سایبری دادسرای عمومی‌ و انقلاب شهرستان سنندج در شبکه‌های اجتماعی پیام رسان موبایلی‌، رسیدگی به این پرونده در دستور کار این پلیس قرارگرفت .

 

وی افزود: با بررسی تخصصی کارشناسان مبارزه با جرایم سایبری، مظنون  شناسایی و با هماهنگی پلیس فتا شهرستان مریوان، فرد مورد نظر دستگیر و تهجیزات رایانه‌ای وی توسط اداره فنی و بررسی ادله دیجیتال مورد بررسی قرارگرفت و ادله‌های  مرتبط با پرونده از این سامانه‌ها استخراج گردید.

 

سرهنگ شاکری ادامه داد: متهم اظهار بی اطلاعی در این موضوع را داشته و مدعی شد که فرد دیگری از  این رایانه استفاده کرده است. باتوجه به اعترافات مظنون ردیف اول، متهم اصلی شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی نامبرده در یک عملیات غافلگیرانه پلیسی، دستگیر و به پلیس فتا منتقل گشت. که مشخص شد فرد مذکور والیبالیست و جزء هیات والیبال استان بوده و به انگیزه انتقام و تخریب چهره‌های سرشناس هیات والیبال ‌استان اقدام به نشر اکاذیب در یکی از شبکه‌های اجتماعی نموده است.

 

رئیس پلیس فتا استان کردستان ادامه‌داد: ماده 18 قانون جرایم رایانه‌ای (مصوب 1388) در این خصوص مقرر کرده است که (هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.)

 

وی ادامه داد: برای جلوگیری از گسترش مطالب کذب باید افراد همواره به صحت و سقم اخبار دریافتی توجه کنند و منبع خبر را بررسی کنند و تا زمانی که اطمینان حاصل نکرده‌اند، آن خبر را باور نکرده و اقدام به گسترش آن ننمایند. همچنین افرادی که اقدام به پخش مطالب کذب و دروغین در سطح جامعه و فضای مجازی می‌نمایند باید آگاه باشند که قانون‌گذار این حق را برای مراجع ذی‌صلاح محفوظ می‌داند که طبق ماده هجده قانون جرایم رایانه‌ای با آن‌ها برخورد نموده و آنها را به مجازات کیفرشان برسانند.

 

سرهنگ شاکری درپایان گفت: با توجه به آمادگی پلیس فتا در مقابله با جرایم رایانه‌ای از عموم مردم تقاضا می‌گردد در صورت مواجهه با موارد مشکوک، مراتب را سریعاً از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

پلیس فتا سرهنگ فرامرز شاکری تخلف در فضای مجازی

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->