• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 آذر 1395 / 10:18   کد خبر : 4432   گروه : اجتماعی
اختصاصی نوای آبیدر/

اینجا نایسر است، بی‌قانون‌ترین شهرک ایران!

اغراق نکرده‌ایم که لقب «بی‌قانون‌ترین» شهرک ایران را بر نایسر سنندج بگذاریم چرا که تنها در این مکان است که در طی 24 ساعت منازل مسکونی از پیش ساخته شده را بر روی یک زمین غیرمجاز قرار می‌دهند!

اغراق نکرده‌ایم که لقب «بی‌قانون‌ترین» شهرک ایران را بر نایسر سنندج بگذاریم چرا که تنها در این مکان است که در طی 24 ساعت منازل مسکونی از پیش ساخته شده را بر روی یک زمین غیرمجاز قرار می‌دهند!

به گزارش نوای آبیدر، ناحیه منفصل شهری سنندج «شهرک نایسر» جزو چند منطقه منفصلی است که در سال‌های اخیر با رشد ناگهانی جمعیت، ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز و بی‌قانون و معضلات عدیده مواجه بوده است.


اغراق نکرده‌ایم که لقب «بی‌قانون‌ترین» شهرک ایران را بر نایسر سنندج بگذاریم چرا که تنها در این مکان است که در طی 24 ساعت منازل مسکونی از پیش ساخته شده را بر روی یک زمین غیرمجاز قرار می‌دهند!


شهرک نایسر سنندج به لحاظ جمعیتی از شهرهای کامیاران، بیجار و دهگلان بزرگتر بوده و بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئولین، جمعیتی بالغ بر 75 هزار نفر در این شهرک زندگی می‌کنند که بخش اعظمی از آن به صورت غیرمجاز به ساخت و ساز دست زده‌اند که کنترل آمار جمعیتی، خدمت رسانی و ارتقای خدمات شهری را به نایسر دشوارتر کرده است.


بافت جمعیتی شهرک نایسر نیز در نوع خود جالب توجه است چرا که 162 روستای اطراف شهر سنندج به این منطقه منفصل شهری برای یافتن زندگی بهتر و با کیفیت‌تر مهاجرت کرده‌اند که خود ترکیبی جدید از فرهنگ و آداب اجتماعی بوجود آورده است.


در کنار مشکل جمعیتی و رشد غیرمجاز منازل مسکونی، وجود انشعاب برق غیرمجاز – حال به دلیل سهل انگاری مسئولین و یا عدم توانایی آنها در کنترل – خود معضل را دوچندان کرده است.


مشکلات آموزشی نایسر که خود داستانی بلند بالا است، چرا که بر اساس آمار مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج، قریب به 2 هزار نفر از دانش آموزان این شهرک، به دلیل نبود مدرسه و کلاس درس کافی به داخل شهر سنندج تردد می‌کنند.


کوچه‌های ناهموار و خاکی، خیابان‌های شلوغ و پُر تردد، ناامن بودن برخی از محلات این شهرک در ساعات منتهی به شب و نبود فضای سبز از دیگر معضلات نایسر و مناطق منفصل شهری مشابه بوده که نیازمند توجه بیشتر مسئولین است؛ البته هرچه بیشتر رسانه‌ها در حوزه مشکلات نایسر قلم می‌زنند، آقایان مسئول کمتر به فکر راه حلی جدی و دایمی برای بهبود این وضعیت بحرانی می‌افتند.


شاید به قول شهردار سابق سنندج، درآمد چهار چاه نفتی نیز نتواند مشکلات نایسر را حل و فصل کند اما در این میان دستگاه‌های مربوطه باید راهکاری اساسی برای این موضوع بیابند چرا که رها ساختن این منطقه، پتانسیل بالایی برای بالا رفتن ناهنجاری‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است که در آینده می‌تواند ضربات جبران ناپذیری بر جامعه و شهر سنندج داشته باشد.


انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

نایسر شهر سنندج منطقه منفصل شهری نایسر مشکلات نایسر حاشیه شهر روستا

نظرات بینندگان :

امیر شنبه 31 تیر 1396 | 12:13 پاسخ

وضع پاوان درشهرک بهاران ازنایسر بدتره.بنام فضای سبز تمام محدوده مچتمع رامسدود کردن .اگه خانه ای مریض داشته باشه باید عوض اورژانس زنگ بزنه غسالخانه.چون همیشه داخل کوچه ها بخاطر این جداول مسدوده.نمیدانم چراشهرداری رسیدگی نمیکنه.

حسینی یکشنبه 15 مهر 1397 | 08:42 پاسخ

مطمئنا این بی قانونی دور از چشم مسئولین نبوده وتنها کار رسانه ها و همین مسئولین این بوده هی بگن معضل،منطقه محروم ونمک رو زخم مردم بپاشن من خودم خونه خردیدم سه سال پیش تمام جرایم ماده صد و شهرداری و...رو دادم ولی وقتی رفتم سازمان آب میگن اونجا خط لوله نداریم انشعاب نمیدیم غیر مجازم ببری جریمه میکنن الان اومدن انشعاب میدن ولی روی همون لوله هایی که مردم خودشون کار گذاشتن ومیلیونی براش هزینه کردن کنتور میزارن وجریمه هم میکنن تازه آب هم نیست فقط شبا آب هست .همه جا خاکیه همین خیابون دکل ودو سه ساله زیر و روش میکنن واسه آسفالت یه باد میاد چشم چشم و نمیبینه یا گرد و خاکه یا گِل و شل دریغ از یه کف دست آسفالت.راستی همه مردم نایسر هم از روستا نیومدن درصد بیشترشون از جمله خودم بخاطر گرونی خونه از داخل شهر و واسه یه چند متر خونه بزرگتر اینجا اومدن البته که از روستاهم اومده باشن بازم باید بهشون احترام گذاشته بشه

اسدى دوشنبه 24 تیر 1398 | 20:23 پاسخ

درسته نايسر از لحاظ ساختارى ونظم دچار مشكلات بزرگى است اما ايا تا به حال شده است فردى بدون اجازه زمينى را براى خود تساحب كند ومردم چيزى نگويند ؟؟؟؟؟
نه اصلا اينطور نيست تمامى خانه هايى كه در نايسر ساخته شده اند با داشتن قولنامه وسند بوده است
پس قطعا مسعولين اين اجازه را داده اند كه مردم براى خودشان ساخت وساز كنند

نايسر داراى امتيازات است وخانه هايى كه امتياز ندارند(اب و برق و.......) واز راه هاى غير قزانونى اين امتيازات را به خانه هايشان برده اند نشان دهنده ى اين است كه فردى يا مسعولى به او چيزى نگفته است و اوهم با خيال راحت حق مردم را تساحب كرده است

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->