• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آذر 1395 / 14:01   کد خبر : 4399   گروه : فرهنگ و هنر
تئاتر کردستان به چند متر کفن نیاز دارد؟

بیانیه هیئت داوران جشنواره تئاتر کُردستان: دریافت پول از بازیگران تئاتر، بن بست دولت اعتدال و امید است

رئیس هیأت داوران بیست‌وهفتمین جشنواره تئاتر کردستان گفت: وقتی تنها سالن اصلی تئاتر شهر اجاره داده‌ می‌شود و از هنرمندان برای کارکردن و اجرای عمومی پول طلب می‌کنند، یعنی دولت اعتدال و امید به بن‌بست رسیده است.

رئیس هیأت داوران بیست‌وهفتمین جشنواره تئاتر کردستان گفت: وقتی تنها سالن اصلی تئاتر شهر اجاره داده‌ می‌شود و از هنرمندان برای کارکردن و اجرای عمومی پول طلب می‌کنند، یعنی دولت اعتدال و امید به بن‌بست رسیده است.

به گزارش نوای آبیدر، بیست‌وهفتمین جشنواره تئاتر استان کردستان امروز با تاخیری بیش از 300 دقیقه‌ای در حالی با حضور جمعی از مسؤولان و هنرمندان برگزار شد، که داوران جشنواره گلایه‌های زیادی را مطرح کردند.

 

جشنواره‌ تئاتر کردستان را شاید جدای از مردم عادی، اصحاب رسانه از برگزاری آن اطلاعی نداشتند و فقط تنها برای اختتامیه آن دعوت بودند که داوران هم از این وضعیت نگران بودند.

 

جشنواره‌ای که هرچند در عمق مظلومیت برگزار شد، اما به واسطه شور و شوق جامعه تئاتری‌ استان، اختتامیه آن سرشار از جلوه‌های زیبا بود.

 

جلوه‌هایی که از بوسه بر کف سن تالار تا تقدیم لوح‌ها به بازیگران و کارگردانان دست به دست هم داد تا روزی به یادماندنی را برای تئاتری‌‌های استان به یادگار بگذارد.

 

دبیر بیست‌وهفتمین جشنواره تئاتر کردستان به عنوان نخستین سخنران از ارسال 12 اثر که 8 اثر آن از سوی هیئت داوران مورد بررسی قرار گرفته است خبر داد و گفت: دو اثر برتر از بیجار و مریوان به جشنواره فجر راه پیدا کرده‌اند.

 

عبید رستمی همچنین به برخی کمبودها در مسیر فعالیت فعالین حوزه تئاتر و نمایش در استان اشاره کرد و گفت: تالار فرهنگ سنندج که قرار بود ظرف 5 سال احداث و به بهره‌برداری برسد با گذشت 15 سال همچنان در خان اول به سر می‌برد.

 

استاندار کردستان نیز از هنر تئاتر به عنوان یکی از کهن‌ترین هنرها در تاریخ زندگی بشریت نام برد و گفت: کمبود فضا و امکانات بزرگترین چالش در این حوزه است که متأسفانه هنرمندان و جامعه تئاتری را در سطح کشور به ویژه استان‌هایی مانند کردستان درگیر خود ساخته است.

 

عبدالمحمد زاهدی همچنین به روند لاک‌پشتی احداث پروژه تالار فرهنگ در مرکز استان اشاره کرد و افزود: پروژه تالار فرهنگ شهر سنندج در حال حاضر از آن حالت تعطیلی خارج شده و براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 

وی عنوان کرد: تالار فرهنگ شهر سنندج  از پروژه‌های ملی است که متأسفانه چندین سال از به زمین زدن کلنگ آن می‌گذرد، از این رو می‌خواستیم به عنوان اثر باستانی به میراث فرهنگی تحویل دهیم، اما خوشبختانه اجرای آن از روند خوبی در حال حاضر برخوردار است.

 

سیدحسین موسوی از کارگردانان و بازیگران تئاتر کردستان نیز با کسب اجازه از مسؤولان و هنرمندان حاضر در این اختتامیه، اظهار کرد: نحوه برخورد گروه‌های مختلف در آئین معرفی نفرات و گروه‌های برتر نشان داد که بین بچه‌های شهرستان‌های مختلف اتحاد وجود دارد.

 

ایستادن و سکوت 10 ثانیه‌ای به احترام یکی از هنرمندان که طی چند روز اخیر مادرش را از دست داده بود و شور و شوق و هیجان از گرفتن جوایز از دیگر جلوه‌های زیبایی بود که امروز در مجتمع فجر سنندج توسط هنرمندان تئاتر خلق شد.

 

حمیدرضا نعیمی عضو هیئت امنای خانه تئاتر ایران و رئیس هیأت داوران بیست وهفتمین جشنواره تئاتر استانی کردستان نیز در این آئین با ابراز گلمندی از اجرای سیاست در اختیار نهادن تنها سالن تئاتر کردستان به شرط گرفتن پول از هنرمندان گفت: اینکه تنها سالن اصلی تئاتر شهر اجاره داده‌ شود و از هنرمندان برای کارکردن و اجرای عموم پول طلب می‌کنند سیاست غلطی است که روز دوشنبه این هفته به عنوان یکی از عضوهای خانه نمایش کشور مطرح خواهم کرد.

 

وی تبیین کرد: اجرای این سیاست را در واقع نوعی ظلم آشکار به جامعه هنرمند استان می‌دانم، چراکه به عقیده ما فرهنگ یک ضرورت مانند، آب، نان و هوا است و نباید مانع آن شد.

 

عضو هیئت امنای خانه تئاتر ایران و رئیس هیأت داوران بیست وهفتمین جشنواره تئاتراستانی کردستان تشریح کرد: چرا چیزی که حق واقعی هنرمندان است از آنها گرفته می‌شود و ما مجبوریم بخشی از توان و زمان زندگی‌مان را صرف باز پس گرفتن این حق بکنیم.


می‌توان گفت که بیانیه هیأت داوران 27مین جشنواره تئاتر کردستان شیوا و رساترین بخش از این جشنواره بود که توسط هنرمند و کارگردان نام آشنای کشورمان حمیدرضا نعیمی که خود نیز از جمله داوران این رویداد فرهنگی بود قرائت شد، بیانیه‌ای که هر پاراگراف آن با موسیقی کف‌زدن‌های هنرمندان حاضر در مجتمع همراه بود و با این کار نشان دادند که هرآنچه استادشان می‌گوید در واقع سخن دل آنان است.

 

بیانیه بیست‌وهفتمین جشنوراه تئاتر کردستان حامل پیام‌هایی برای بسیاری از مسؤولان ذیربط و متولیان این حوزه بود که امیدواریم گوشی برای شنیدن و عزمی برای عمل به خواسته‌های مطرح شده داوران داشته باشند تا شاید حال تئاتر کردستان به واسطه عزم آنان در سایه‌ساز تلاش هنرمندان و فعالین این عرصه تکانی جدی بخورد.

 

در این بیانیه آمده است که بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کردستان در مظلومیت کامل برگزار شد و در آن دعوتی از مردم و شهروندان برای حضور در این رویداد فرهنگی صورت نگرفت و حتی بودجه شایان و در خورشان برای گروه‌های شرکت کننده اختصاص پیدا نکرد و حتی محفلی برای حضور قدیمی‌ها و ایجاد فضایی برای بحث و گفت‌وگو صورت نگرفت.

 

این بیانیه می‌افزاید: این جشنواره در نهایت غربت، تنهایی و دلتنگی به پایان رسید و با نگاهی بر سر انصاف به کمک‌ها و هزینه‌ها و مبالغ جایزه‌ها بیاندازیم تا خود حدیث مفصل بخوانیم از این مجمل.

 

در ادامه این بیانیه آمده، در تمام بیانیه‌های جشنواره‌ها، سوی نگاه داوران به هنرمندان با توصیه‌های تکراری است و دقت نظر داشتن، به روز بودن، مطالعه کردن، بدون مزد و مواجب کار کردن و در یک جمله مردن، مردن، مردن.

 

این بیانیه خاطرنشان می‌کند، آقایان و خانم‌ها بگذارید این بار روی سخن ما با مسؤولان باشد، تئاتر کردستان دیگر به چند متر کفن نیاز دارد و این جشنواره به همه شما تسلیت باد.

 

هیأت داوران در ادامه این بیانیه آورده است، آقایان وقتی تنها سالن اصلی تئاتر شهر اجاره داده‌ایم و از هنرمندان برای کارکردن و اجرای عموم پول طلب می‌کنید یعنی دولت اعتدال و امید به بن‌بست رسیده است.

 

این بیانیه اضافه می‌کند؛ چشم و دل رئیس جمهور آقای حسن روحانی روشن، این بدعت به قامت وزارت ارشاد اسلامی مبارک باد، دست مریزاد به مدیران مرکز نمایشی استان کردستان!

 

این بیانیه خاطرنشان می‌کند؛ ما سوال می‌کنیم بزرگواران، دلسوزان، مومنان بر اساس کدام مجوز قانونی حق‌الناس یک ملت و اموال دولت اجاره می‌دهید در زمان طاغوت هم شاهد چنین ظلمی به حوزه فرهنگ و هنر نبوده‌ایم.

 

در ادامه این بیانیه آمده است؛ ما که شک نداریم که انقلابمان برای خدمت مردم و پرهیز از بی‌عدالتی بوده است، آیا این مصداق خدمت و برقراری عدالت است.

 

هیات داوران در ادامه این بیانیه خاطرنشان می‌کند: ما را متهم به سیاه نمایی نکنید، زیرا بادریمان را ثابت نکرده‌ایم، این همه سال به امید سال بعد، سال بعد به امید سالی دیگر کار کردیم و دم بر نیاوردیم، بفرمائید آن سال خوب، آن سال روشن و آن سال تکریم و احترام کی خواهد آمد، به خدا از بس انتظار کشیدیم، خسته شدیم.

 

این بیانیه اضافه کرده است: شکی نیست که قدیمی‌ترهای تئاتر کردستان حق ندارند پا پس بکشند، آنها متعلق به خودشان نیستند، آنها ثروت‌های این آب و خاک هستند.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: عزیزان اگر هزاران سال، هزار سال در خانه بمانید تا کسی بیاید کوبه در خانه شما را به صدا درآورد و از شما بپرسد چرا کار نمی کنید و در خانه نشسته‌اید، لطفا تشریف بیاورید و کار کنید دچار خوش‌خیالی شده‌اید، چرا که هیچ کس از برای کار نکردن ما را بازخواست نخواهد کرد، ما اعتقاد داریم تحت هیچ شرایطی نباید سنگر فرهنگ و هنر را خالی کرد، لطفا بمانید و کار کنید چشم و دل جوانان به شما است.

 

هیات داوران در پایان این بیانیه در قالب چند درخواست آورده‌‌اند؛ برای برون رفت از این بحران به راهکارهای عملیاتی بیندیشیم، مسؤولان مرکز هنرهای نمایشی باید هرچه زودتر جلسه‌ای با هنرمندان استان برگزار کرده و وضعیت موجود را آسیب‌شناسی کنند، تالار فروردین با تئاتر شهر سنندج و دیگر تالارهای شهرهای استان را از این سیاست نامیمون یعنی اجاره دادن خارج کرده و دوباره به دست هنرمندان این صاحبان اصلی برگردانند.

 

داوران همچنین افزوده‌اند: موضوع اجرای عمومی، نمایش‌ها در طول ماه، فصل و سال در صدر برنامه‌های کلان اداره‌کل، ارشاد اسلامی و انجمن نمایش‌های تمام شهرستان‌های استان قرار داده شود تا از فاجعه موجود به سلامت بیرون بیایم و زندگی دوباره را آغاز کنیم و از چهره‌های نسل اول، دوم و سوم تئاتر استان در طول سال قدردانی کنیم و از بزرگان تا زنده‌اند قدردانی و دلجویی کنیم؛ چرا که یک چای داغ و یک سلام از هزاران جایزه کارآمدتر است.

 

از هم‌اکنون باید برای برگزاری جشنواره‌ای در سال آینده برنامه‌ریزی و از استاندار، فرماندار، مدیرکل ارشاد، صدا و سیما و بخش خصوصی برای کمک‌های مادی و معنوی به این جشنواره دعوت کرد.

 

کتاب بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کردستان نیز با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها و بی‌مهرها به امید تغییر در وضعیت موجود بسته شد و فعالین این عرصه به امید پایان سردی و خزانی که بر عرصه تئاتر به واسطه بی‌توجهی مسؤولان حاکم است از درب تالار مجتمع فجر که امروز برای برگزاری هر برنامه‌ای در آن باید اجاره پرداخت شود خارج شدند.

 

فارس

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کردستان تئاتر برترین‌ها نمایش هنر نمایشی مشکلات هنر در کُردستان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->