• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 13 آذر 1395 / 13:55   کد خبر : 4393   گروه : اجتماعی
اختصاصی نوای آبیدر/

برگزاری سومین جشنواره مطبوعات کردستان در هاله‌ای از ابهام

خانه مطبوعات کُردستان و اداره ارشاد در حالی برنامه‌ای برای برگزاری سومین جشنواره مطبوعات ندارند که سال گذشته تجربه‌ای ناموفق در برگزاری دومین جشنواره رقم زدند.

خانه مطبوعات کُردستان و اداره ارشاد در حالی برنامه‌ای برای برگزاری سومین جشنواره مطبوعات ندارند که سال گذشته تجربه‌ای ناموفق در برگزاری دومین جشنواره رقم زدند.

به گزارش نوای آبیدر، اداره کل ارشاد اسلامی کُردستان این روزها سرگرم برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر است که با استقبال خوبی از سوی مردم و هنرمندان مواجه بوده است.


از سوی دیگر، برگزاری سومین جشنواره مطبوعات کردستان امسال با هاله‌ای از ابهام مواجه بوده و گویا متولیان برگزاری این جشنواره، برنامه‌ای – حداقل تا امروز – برای برگزاری آن ندارند و هیچگونه فراخوانی نیز از سوی خانه مطبوعات و اداره ارشاد برای دریافت آثار خبرنگاران اعلام نشده است.


البته تجربه ناموفق برگزاری دومین جشنواره رسانه‌ها و مطوبعات محلی در سال 94 توسط خانه مطبوعات و اختصاص بیشتر جوایز به دو رسانه دولتی صاحب نفوذ در خانه خود حاکی از پشت پرده ماجرا داشت؛ در آن زمان سایت نوای آبیدر با انتشار یادداشتی با عنوان " تقدیر گسترده از خبرنگاران سایت‎های دولتی در جشنواره مطبوعات کُردستان" گوشه‌ای از نگاه جناحی به رسانه در کُردستان را نشان داد که با واکنش غیررسمی برخی از اعضای خانه مطبوعات مواجه شد.


اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات کُردستان در حالی تاکنون هیچ برنامه‌ای برای سومین جشنواره اعلام نکرده‌اند که شنیده‌ها حاکی از نبود اعتبارات از سوی اداره ارشاد برای برگزاری جشنواره مطبوعات کردستان است اما سوال اینجاست که اداره ارشاد چگونه برای تئاتر اعتبار اختصاص داده اما برای رسانه و مطبوعات که به مراتب با اهمیت‌تر نیز بوده، بودجه و اعتباری در خزانه باقی نمانده است؟


رشد و حضور گسترده سایت‌ها و نشریات محلی مستقل و مردمی در سال‌های اخیر و تقابل آنها با روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های کشوری نیز خود از الزامات برگزاری این جشنواره است چرا که در چنین میدانی توان بالای نشریات و سایت‌های محلی نمایان می‌شود.


البته در این میان شاید هم تاحدودی ناتوانی خانه مطبوعات کُردستان در برگزاری جشنواره سوم را منطقی خواند چرا که به گفته "خبات ساعدی" بارزس خانه مطبوعات کُردستان، بازرس خانه مطبوعات استان کردستان تغییرات هیات مدیره خانه مطبوعات کردستان چهار سال اخیر ثبت نشده است و بر اساس قوانین اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری فعالیت این خانه و هرگونه مکاتبه اداری و امور مالی آن غیر قانونی است.


سوال رسانه‌های محلی و مردمی از اداره ارشاد این است که در این حالت که خانه مطبوعات کُردستان خود با چالش‌های فراوانی مواجه است، آیا نباید از توانایی دیگر نهادها در برگزاری این جشنواره کمک گرفت؟


آیا جشنواره مطبوعات کردستان همچون جشنواره تئاتر آینده‌ای روشن خواهد داشت یا با جانحی کردن مسئله و القای ادبیات "خودی و غیرخودی" در سایه بی‌توجهی متولیان امر در ارشاد با آینده‌ای نا معلوم مواجه خواهد شد؟


انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

خانه مطبوعات کُردستان تجربه ناموفق اداره ارشاد کُردستان جشنواره مطبوعات در کُردستان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->