• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : پنجشنبه 11 آذر 1395 / 10:53   کد خبر : 4387   گروه : علمی و فناوری
نخبه سنندجی و مخترع بازوی رباتیک:

اختراع کواد کوپتر با کنترل توسط مغز/جوانان کُردستانی تلاش و پشتکار داشته باشند

زاهد کمانگر متولد سال 1368 شهر سنندج است و دانش آموخته دیروز رشته مهندسی مکانیک و کارشناس ارشد مکاترونیک (مخلوط مکانیک و الکترونیک) دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و عضو هیئت علمی امروز دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج, این پژوهشگر و نخبه جوان کردستانی تا امروز توانسته دو اختراع مهم یکی ساخت بازوی رباتیک و دیگری ساخت ربات پرنده کوادکوپتر با استفاده از سیگنال های حیاتی ساخته است که در دنیا بی نظیر است.

زاهد کمانگر متولد سال 1368 شهر سنندج است و دانش آموخته دیروز رشته مهندسی مکانیک و کارشناس ارشد مکاترونیک (مخلوط مکانیک و الکترونیک) دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و عضو هیئت علمی امروز دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج, این پژوهشگر و نخبه جوان کردستانی تا امروز توانسته دو اختراع مهم یکی ساخت بازوی رباتیک و دیگری ساخت ربات پرنده کوادکوپتر با استفاده از سیگنال های حیاتی ساخته است که در دنیا بی نظیر است.

به گزارش نوای آبیدر به نقل از کرددانش، زاهد کمانگر متولد سال 1368 شهر سنندج است و دانش آموخته دیروز رشته مهندسی مکانیک و کارشناس ارشد مکاترونیک (مخلوط مکانیک و الکترونیک) دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و عضو هیئت علمی امروز  دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج, این پژوهشگر و نخبه جوان کردستانی تا امروز توانسته دو اختراع مهم یکی ساخت بازوی رباتیک و دیگری ساخت ربات پرنده کوادکوپتر با استفاده از سیگنال های حیاتی ساخته است که در دنیا بی نظیر است.

 

زاهد کمانگر موفق شده اختراعی به ثبت برساند که در جهان تنها دو نمونه از آن البته با کارکرد و میدان عمل ضعیف کمتری وجود دارد و این نمونه در نوع خود در دنیا بی نظیر است.

 

کمانگر  از سال 1389 مشغول به تحقیقات در زمینه ساخت بازوی رباتیک 5 درجه آزادی کنترل با سیگنال های حیاتی EMG بود و بعد از 3 سال تلاش، کوشش و پشتکار موفق به اختراع و ثبت آن شد.

 

زاهد کمانگر می گوید: کاربرد این دستگاه در تمام مکان هایی که حضور فیزیکی انسان غیرممکن است اما نیاز با مانور و دقت کنترل حرکتی انسان است می تواند فرستاده شود و به جای انسان حضور پیدا بکند. این دستگاه می تواند در فواصل چند صد متر تا چندصد کیلومتر و حتی بین قاره ای با پروتکل های مختلفی کنترلی اعم از اینترنت و ماهواره و سیستم های هوشمند نمایشگر و در فواصل کم با سیم کشی قابل کنترل باشد و برنامه انسان را در آن مکان و محیط به نحو احسن به انجام برساند و بنا به شرایط محیط و کاری آن بخش از صنعت قابل تغییر و ساخت می باشد.

 

ادامه می دهد: زمینه فنی این سیستم در فیلد کاری بیوتکنیک آل سانیتس (علوم فنی زیستی) می باشد و برای بار سوم است که این سیستم در دنیا به مرحله اجرا رسیده  و دو نمونه دیگر در کشورهای آمریکا و ژاپن صورت گرفته اما تحقیقات و شیوه کنترل آنها در میزان پایین تر با درجات آزادی کمتری قرار دارد و دقت حرکتی آنها کمتر و با تأخیر زمانی و عدم انجام حرکات ترکیبی همزمان اعضای بدن انجام می شود.

 

اختراع بعدی این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج کوادکوپتر (ربات پرنده)کنترل با سیگنال های حیاتی EEG به همراه کلاه کنترل دوربین با سیگنال های EOG  است که خود محصول یکی از زمینه های نوین در تکنولوژی رباتیک می باشد.

 

به گفته خودش این ربات در صنایع نظامی گردشگری جاسوسی و حمل و نقل و گردشگری کاربردهای بسیاری در کشور های پیشرفته دارد که با انواع متد های کنترلی کنترل می شود اما این سیستم در هیچ جای دنیا با سیگنال های حیاتی و سیستم کنترلی به سیگنال های مغز کنترل نشده است به این شیوه که می تواند با فرامینی که مغز انسان به ارسال آن تصمیم می گیرد کنترل گردد؛ به این صورت که با فکر کردن به هر کدام از جهات اصلی از قبیل چپ، راست، بالا و پایین ربات هم به همین جهات کنترل می گردد.

 

وی از حمایت های مالی مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در به نتیجه رساندن طرح ها و تحقیقات خود تشکر می کند و می گوید: و در حال حاضر مشغول انجام کارهای تحقیقاتی و پروژه های صنعتی و نیمه صنعتی و هم چنین تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج هستم.

 

زاهد کمانگر ادامه می دهد: به تمام جوانان کشور و به ویژه کردستان می گویم برای موفقیت، رشد و رسیدن به مراحل بالاتر و خدمت به میهن باید تلاش کرد و پشتکار داشت و توجه به تحصیل، علم، فن و پیشرفت را در برنامه های زندگی و کاری باید در اولویت قرار داد چرا که نبوغ یک توانایی موروثی نیست، نبوغ فقط ثمره پشتکار دائم است، همه در جهان آفرینش یکسان خلق شده اند و این خود فرد است که باید راه بهتر را انتخاب کند و بدانند فقط غیرممکن، غیرممکن است.

 

وی گفت: توانستن عبارتی است در دایرةالمعارف انسان های ناتوان، برای انسانهای توانا نشدن معنایی ندارد و من وقتی شروع کردم و قصد این اختراع را داشتم خیلی ها گفتند نمی توانی و این اقدام شدنی نیست اما زحمت کشیدم با پشتکار و تلاش و عشق ثابت کردم که می شود کار کرد و آن را به اتمام رساندم.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان می گوید: برای رسیدن به قله های ترقی و توسعه باید از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های علمی در کشور استفاده کرد, همیشه راه هایی برای موفقیت در کشورمان وجود دارد دانشجویان برای دستیابی به این موفقیت ها باید خود را باور داشته و تمام تنگناهای موجود بر سر راه را رفع کرده و به دنبال پیشرفت خود باشند.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

زاهد کمانگر اختراع مخترع کُردستانی بازوی الکترونیک کواد کوپتر

نظرات بینندگان :

الهام حسنی پنجشنبه 11 آذر 1395 | 13:41 پاسخ

سلام جناب کمانگر ..تبریک میگم جوانانی مثل شما مایه مباهات وافتخار خانواده وکشورشان هستند.انشالله که روز به روز شاهد درخشش بیشتر شما در عرصه علم وتکنولوژی باشیم ودر پناه خداوند همواره سلامت باشید

وریا کمانگر دوشنبه 15 آذر 1395 | 11:57 پاسخ

سلام زاهد جان تبریک میگم جوانی مثل تو مایه افتخار برای خانواده و کشور وملت کورد است انشاالله همچنان پله ها موفقیت را طی کنید

محسن شنبه 28 مرداد 1396 | 10:56 پاسخ

سلام برادرعزیزم خسته نباشی کار من مستندسازهستم احتیاج به تصاویرهوایی زیادپیدامیکنم یکی دوجاکه مراجعه کرد براخریدهلی شات قیمتش زیادبود اگه میتونیدکمکی کنید ممنون میشم اگه میشه یه دستگاه قیمتش مناسب باش بسازید براما

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->