• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : یکشنبه 2 آبان 1395 / 22:16   کد خبر : 4228   گروه : اجتماعی

شهری با گندمی عالی‎رتبه و نانی بی‎کیفیت

عرضه نان های بی کیفیت در سطح خبازی های سطح شهر بیجار موجب نارضایتی مردم شده است.

عرضه نان های بی کیفیت در سطح خبازی های سطح شهر بیجار موجب نارضایتی مردم شده است.

به گزارش نوای آبیدر به نقل از بیجار بام ایران، نان یکی از اصلی ترین سبد غذایی هر خانوار بشمار می آید که کیفیت آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

بر اساس آمار ارائه شده ،سرانه مصرف نان به عنوان قوت اصلی در کشور حدود 320 گرم در روز و معادل 117 کیلوگرم در سال برای هر فرد است و با این اعداد و ارقام می توان گفت نان یکی از خریدهای روزانه هر خانوار ایرانی بشمار می آید.

تا قبل از گران شدن نان و اعلام نرخ های جدید برخی از نانوایی ها به بهانه ریختن مقداری روغن روی بربری یا ریختن چند دانه کنجد بر روی سنگگ آن را به قیمت های مختلف به مشتری غالب می کردند.

نان قداست خاصی در فرهنگ ما دارد و جزء اصلی سبد خانوارهای ما بشمار می رود، اما در حال حاضر به علت بی کیفیت بودن نان ضایعات زیادی را ایجاد می نماید و همین امر موجب دور ریختن آن می شود که امری ناپسندیده است و دولتمردان در قبال آن باید پاسخگو باشند.

دولت تدبیر و امید در سال 93 با اعلام نرخ جدید نان ها مرهمی برای زخم نان های نپخته و ارتقای کیفیت آن در نظر گرفتند ،اما این مرهم نیز دوام چندانی نیاورد و زخم نان های نپخته و سوخته دوباره عود کرد.

با گشتی در نانوائی های سطح شهر به این نتیجه رسیدم پخت نان بی کیفیت تنها مختص یک یا دو نانواخانه نیست و بجز تعداد انگشت شماری بقیه نانواخانه ها نان بی کیفیت به دست مردم می دهند.

اکثر نانوانی ها پایین بودن کیفیت آرد را علت اصلی بی کیفیتی نان اعلام کردند و خواستار رسیدگی بیشتر توسط مسئولین شدند.

یکی از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار بیجار بام ایران،گفت: نان یکی از قوت اصلی مردم است، اما در اکثر نانوایی های بیجار یا نان ها خیلی خمیر هستند که قابل مصرف نیستند یا اینکه خیلی برشته هستند و بیشتر آن ضایع می شود.

 

وی بیان داشت: انتظار داشتیم با گران شدن قیمت نان شاهد افزایش حجم و کیفیت آن نیز باشیم ، اما متاسفانه هیچ اتفاق تازه ای در این خصوص رخ نداد.

سید هاشم ابراهیمی کارشناس امور شهر و روستا فرمانداری بیجار در این خصوص در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: نماینده فرمانداری به همراه هیئتی متشکل از اداره صنعت معدن تجارت،غله،استاندارد،بهداشت و مواد غذایی هر هفته بازدیدهای از تمامی خبازی های سطح شهر و روستا دارند.
 

وی با بیان اینکه مطالبه مردم برای داشتن نان با کیفیت حق آنها است،افزود: طی بازدیدها اگر شاهد تخلفی در سطح نانوائی ها باشیم در مرحله اول به آنها تذکر داده می شود و بعد از یک هفته اگر مشکل پیش آمده رسیدگی نشده باشد شامل جریمه و یا پلمپ می شوند.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه علاوه بر داشتن مهارت آرد با کیفیت نقش مهمی در پخت نان خوب دارد،گفت: اکثر خبازی های سطح شهر و روستا از پایین بودن کیفیت آرد سهیمه ناراضی هستند.

وی با اشاره به اینکه آرد نانوائی های داخل شهر توسط اداره غله خریداری و توسط شرکت های خصوصی در بین خبازی ها توزیع می گردد،بیان داشت: آرد شفق و آرد کرفتو از مهمترین آردهای شرکت های تولیدی استان است که در اختیار خبازهای شهرستان قرار داده می شود.

این مسئول خاطر نشان کرد: آرد شفق از کیفیت خاصی برخوردار است و متاسفانه آرد کرفتو داری این امتیاز نیست و همین امر یکی از دلائل پخت نان بدون کیفیت شده است.

ابراهیمی تاکید کرد: این مشکل تا کنون چندین بار به مسئولان استان گزارش داده شده و خواستار رسیدگی به این امر هستیم.

وی در خصوص قیمت نان در شهرستان بیجار گفت: بر اساس نرخ اتحادیه ،نان سنگگ با وزن چونه 476 گرم 550 تومان و بربری با وزنه چونه 350 گرم 700 تومان و نان لواش با وزن چونه 173گرم و قیمت 165 تومان عرضه می شود.

لازم به ذکر است: گندم بیجار از لحاظ مرغوبیت مقام اول را در استان کردستان دار می باشد،اما متاسفانه به دلیل تعطیلی کارخانه آرد ،آرد مصرفی خبازی های شهرستان از طریق کارخانه آرد کرفتو که از سطح کیفی خیلی پایینی برخوردار است و کارخانه آرد سقز تامین می گردد!!!


انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

بیجار اخبار بیجار اخبار شهرهای کُردستان

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->