• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : سه شنبه 27 مهر 1395 / 10:22   کد خبر : 4203   گروه : سیاسی
چگونه یاد گرفتم یک بوقچی خوب باشم!

خبرنگاران وابسته به دولت در کُردستان و تصورات کدخدامنشانه آنان

نمونه بارز تصورات کدخدامنشانه برخی خبرنگاران وابسته به دولت، آن هفته فرهنگی پز از شائبه دولت در انزلی بود که با بودجه بیت المال در شمال کشور با کمترین گزارش و خروجی صورت گرفت  که پس از آن با ارسال عریضه‌های مسئول پسند در فضای مجازی، درصدد کم رنگ کردن نقدهای صریح رسانه‌ها برآمدند.

نمونه بارز تصورات کدخدامنشانه برخی خبرنگاران وابسته به دولت، آن هفته فرهنگی پز از شائبه دولت در انزلی بود که با بودجه بیت المال در شمال کشور با کمترین گزارش و خروجی صورت گرفت که پس از آن با ارسال عریضه‌های مسئول پسند در فضای مجازی، درصدد کم رنگ کردن نقدهای صریح رسانه‌ها برآمدند.

به گزارش نوای آبیدر، فضای خبری، رسانه‌ای و به ویژه خبرنگاری، این روزها در کُردستان به واسطه ورود غیرمتخصص‌ها به سیستم اطلاع رسانی دولت و ناتوانی آنها در ایجاد تعادل و جذب حداکثری به فضایی مسموم مملو از خودبزرگ‌بینی‌ها، و البته تهمت‌ها و ... شده است.

 

دولتی‌ها که خود را در سخت‌ترین شرایط کاری به دلیل عدم تحقق شعارهای آنان در کُردستان و وجود مدیران نالایق در بدنه ناکارآمد بسیاری از ادارات می‌بینند، و تحت صریح‌ترین نقد رسانه‌های منتقد هستند، چاره‌ای جز فرستادن برخی از خبرنگاران در فضای مجازی در راستای به چالش کشیدن نقدهای آنان ندارند.

 

این خبرنگاران که در هفته‌ها نامه‌ها، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های وابسته به دولت شاغل هستند – و البته خود را مبری از هرگونه ارتباط با دولت می‌دانند! – در فضای مجازی با خودستایی‌ها، خودبزرگ‌بینی‌ها و البته الفاظ نامناسب سعی در تخریب دیگر خبرنگاران به ویژه خبرنگاران رسانه‌های مردمی منتقد هستند.

 

البته در اینکه اینکه آنها چاره‌ای جز عریضه نویسی و تعریف و تمجید از مسئولین ندارند شکی نیست، اما ورود به حوزه کاری دیگر رسانه‌ها و قلمداد کردن خود در قالب کدخدای رسانه‌ای امری ناپسند است.

 

نمونه بارز آن هفته فرهنگی پز از شائبه دولت در انزلی بود که با بودجه بیت المال در شمال کشور با کمترین گزارش و خروجی صورت گرفت و پس از آن برخی از خبرنگاران وابسته، با ارسال عریضه‌های مسئول پسند در فضای مجازی، درصدد کم رنگ کردن نقدهای صریح رسانه‌ها برآمدند.

 

در این میان البته برخی از آنان نیز افرادی تحصیلکرده و خبره هستند که ناچاراً باید سنگ دولتی‌ها را به سینه بزنند و در سکوتی معنادار به گزارش خشک جلسات دولت تن در دهند.

 

دستگاه اطلاع رسانی دولت و رسانه‌های وابسته آن در کُردستان در سال‌های اخیر جزو منفعل‌ترین بخش‌های دولت بوده‌اند که نه تنها موجب وحدت در میان خبرنگاران و رسانه‌های دیگر جناح‌ها نشده، بلکه انحصارطلبی و دید خطی آنها بر رسانه موجب شده تا این چنین افرادی در فضای مجازی و با نام و نشان رسانه‌های دولتی هرآنچه که دل تنگشان گرفته، به دیگر خبرنگاران از سر خودستایی بگویند.

 

تاثیر رسانه‌های مردمی و منتقد در کُردستان در سالهای اخیر به حدی بوده که کوچک‌ترین حرکت، تصمیم و حرف دولتی‌ها بدون سانسور – کاری که همان افراد در رسانه‌های دولتی به راحتی انجام می‌دهند – به گوش مردم رسیده و روشنگری‌های بزرگی در بسیاری از مسایل برای شهروندان انجام بگیرد.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

رسانه رسانه‌های مردمی خبرنگاران دولتی خبرنگاران مردمی نقد انتقاد دولتی‌ها

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->