• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : پنجشنبه 1 مهر 1395 / 20:29   کد خبر : 4100   گروه : سیاسی

اصلاح طلبان به بهبود خواهی شرایط و جنبش اجتماعی باور دارند/ صرف نظر از برجام عملکرد سه ساله دولت ضعیف و بشدت قابل انتقاد است

یک فعال سیاسی اصلاح طلب، گفت: اطلاح طلبان به دو ابزار اصلی بهبود خواهی شرایط و جنبش اجتماعی، اعتقاد و باور دارد. و طور کلی جنبش اصلاحات نمی تواند واجد یک مانیفست واحد ولو اگر کلی باشد اما اصولی نانوشته را به عنوان پرنسیپل می تواند با خود داشته باشد.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب، گفت: اطلاح طلبان به دو ابزار اصلی بهبود خواهی شرایط و جنبش اجتماعی، اعتقاد و باور دارد. و طور کلی جنبش اصلاحات نمی تواند واجد یک مانیفست واحد ولو اگر کلی باشد اما اصولی نانوشته را به عنوان پرنسیپل می تواند با خود داشته باشد.

به گزارش نوای آبیدر، دانیال ایمانی فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو اختصاصی با خبرنگار زریوار خبر، اظهار داشت: اصلاح طلبان باید نسبت به همه چیز واکنش نشان بدهند از سطح معیشتی جامعه تا اتفاقاتی که در مرز یا درسطوح اداری رخ می دهد و دنبال آن دعاوی عام گرایانه خودشان به همان شکلی که محتوای اصلی اصلاح طلبی است باشند.


زریوار خبر: اصلاح طلبی واژه ای است که امروزه گروه های مختلفی آن را به یدک می کشند و هر کدام خود را اصلاح طلب تر می دانند تعریف شما از اصلاح طلبی چیست؟ عدم وجود یک مانیفست کلی از اصلاح طلبی دلیل این اختلافات نیست؟


اصلاح طلبی پروسه و پروژه ای تاریخی واجتماعی است که هدف نهایی آن ایجاد فضای باز سیاسی و دموکراتیک، ایجاد دولت قانون و دموکراتیزه کردن کل حیات اجتماعی موجود است و در این راه به دو ابزار اصلی بهبود خواهی شرایط و جنبش اجتماعی، اعتقاد و باور دارد. در مورد قسمت دوم سوال هم می توان گفت به طور کلی جنبش اصلاحات نمی تواند واجد یک مانیفست واحد ولو اگر کلی باشد اما اصولی نانوشته را به عنوان پرنسیپل می تواند با خود داشته باشد. 


زریوار خبر: شلوغ کاری، هرج و مرج، تقابل به جای تعامل، هزینه دادن، منفعت طلبان، واژه هایست که با اسم اصلاح طلبی در اذهان مردم شکل گرفته است شما دلیل آن را چه چیزی می دانید و باید چقدر و چگونه هزینه داد تا ثابت کرد این گونه نیست؟
 

به نظر من این یک مسئله مولتی فاکتوری است. قبل از هرچیزی نبود رویه ها و سنت های سیاسی، اغتشاش مربوط  در ممالک آسیایی و مهندسی فضا توسط جناح مقابل که قدرت سیاسی و مادی بسیار بالایی دارد و در ادامه اینکه چه باید کرد؟ باید صبر پیشه کرد، تولید معرفت سیاسی جدید کرد و همچنین کمک به جنبش های اجتماعی سازمان یافته و مواردی از این قبیل... 

  
زریوار خبر: دلیل شکست لیست امید و سردرگرمی و اختلافات اصلاح طلبان کردستان در انتخابات مجلس دهم چه بود؟ درمریوان دور اول انتقاد شدید از نماینده پیشین و  در دور دوم حامی آن! دلیل این چرخش 180 درجه ای چه بود؟
 

راستش را بخواهید دقیقا انحراف قضیه درخود انتخاب گزینه ها بود، اینکه لاجرم باید از کسی پشتیبانی و حمایت کرد، طبیعی است که اینها را هم به همراه دارد. 


 
زریوار خبر: رای در مریوان را سیاسی می بینید یا بیشتر چهره محور و قوم و قبیله ای؟

هر دو، مریوان سرشت متناقضی دارد از سویی مترقی ترین نیروهای سیاسی استان را دارد که سمت و سویی عجیب را به موقعیت می دهند و یک توده کمتر سیاسی که جمعی رای می دهند و تعداد زیادی مشارکت می کنند که البته مورد دوم آن را می توان گفت طبیعی است .


 
زریوار خبر: درطول این سالها فعالیتتان آیا توانسته اید برای پست های مهم استانی و شهرستانی کادر سازی کنید ؟ دلیل تحرک کم اصلاح طلبان در مریوان چیست؟ چرا فقط در زمان انتخابات فعال می شود و در سایر زمانها کاملا منفعل؟
 

حقیقتا ما تا این مرحله از حیات سیاسی خودمان نتوانسته ایم به آن شکل کادر سازی کنیم و چرایی این قضیه برمی گردد به نبود رویه های کار حزبی و نبود سنت تحزب در ایران و مسائل ساختاری دیگری که پیش پای یک مسئله و پروژه سیاسی در ایران هستش. در پاسخ به قسمت دوم سوال اینکه اصلاح طلبان فقط در زمان انتخابات فعال می شوند در واقع مشکل از خود اصلاح طلبان است، اصلاح طلبی یک پروژه انتخاباتی نیست درست است که انتخابات همیشه یک گره گاه سیاسی مهم در کشور ماست ولی اینکه اصلاح طلبان فقط در آن موقع زمانی خاص پدیدار می شوند برمی گردد به اینکه خود اصلاح طلبان فهم نصف و نیمه ای از پروسه سیاسی کشور دارند. اصلاح طلبان باید نسبت به همه چیز واکنش نشان بدهند از سطح معیشتی جامعه تا اتفاقاتی که در مرز یا درسطوح اداری رخ می دهد و دنبال آن دعاوی عام گرایانه خودشان به همان شکلی که محتوای اصلی اصلاح طلبی است باشند. 

 

اصلاح طلبان به بهبود خواهی شرایط و جنبش اجتماعی باور دارند / صرف نظر از برجام عملکرد سه ساله دولت  ضعیف و بشدت قابل انتقاد است


 
زریوار خبر: سال 92 چه شد که اصلاح طلبان از حسن روحانی حمایت کردند؟ دلیل انتخاب دولت تدبیر و امید را توسط مردم چه چیزی می دانید؟
 

انتخاب حسن روحانی یک وضعیت اضطراری بود، روحانی یک رئیس جمهور 48 ساعته بود و دلیل آن نیز صرفا حمایت های  رییس دولت اصلاحات،اصلاح طلبان و پایگاه اجتماعی آنها در جامعه بود. 


زریوار خبر: عملکرد سه ساله دولت تدبیر و امید خصوصا برجام را چطور ارزیابی می کنید؟ چرا مردم تغییرات را محسوس نمی بینند؟
 

صرف نظر از برجام عملکرد سه ساله دولت  ضعیف و بشدت قابل انتقاد است، بخشی از نامحسوس بودن به این برمی گردد که به آن صورت کاری انجام نشده که بتوان آن راحس کرد و بخش دیگر آن نتیجه مهندسی وضعیت که جناح مقابل مسئول آن است، نباید فراموش کرد که آنها فضای بیشتر و دست بازتری برای کار در این شرایط دارند. 


 
زریوار خبر: برنامه شما برای انتخابات سال 96 چیست؟ اصلاح طلبان از روحانی باز هم حمایت خواهند کرد یا چهره ای جدید مطرح خواهند کرد؟
 

زریوار خبر: به نظر می رسد از جانب اصلاح طلبان حمایت از آقای روحانی قطعی شده است، به شخصه معتقدم کاش میشد از آقای روحانی عبور کرد به اعتقاد بنده متاسفانه ایشان متناسب با دیسکورس رفروم خواهی نیستند. 


 
زریوار خبر: درخصوص انتخابات شورا آیا اصلاح طلبان گزینه هایی خواهند داشت؟ آیا امکان حمایت از شخص یا اشخاصی وجود دارد؟
 

بله این امکان وجود دارد و درصورتی کاملا هم منطقی خواهد بود
 


زریوار خبر: آیا از فرماندار مریوان به عنوان نماینده دولت در شهرستان رضایت دارید؟ نقاط قوت و ضعف

به عنوان یک فرد اصلاح طلب رضایت ندارم ایشان بیشتر به مثابه یک مدیر و تکنوکرات جلوه می کنند که می تواند برای پروسه اصلاح طلبی خطرناک هم باشد چرا که تجربه همچین کاراکترهایی را در سطوح بالایی قدرت هم دیده ایم. 

 
زریوارخبر: آیا قبول دارید مردم از عملکرد دولت تدبیر و امید در کردستان بخصوص در مریوان ناراضی هستند دلیل نارضایتی مردم را به حق می دانید؟
 

بنده نیز کاملا با شما هم عقیده هستم البته ناگفته نماند بخشی از مصیبت طبعات وضعیت قبلی و میراث دولت سیاه کاران است و مابقی نیز درک غلط و غیر معقول دولت و تکنوکرات ورزی دولت آقای روحانی است  

 
زریوار خبر:  دولت روحانی چند سال مسئول اداره کشور باشد می تواند رضایت نسبی مردمی را به دست آورد
 

مفهوم رضایت مردم مفهوم گنگی است چرا که فقط می توان با حدس و گمان تشخیص داد که میزان رضایت مردمی چقدر است اما معتقدم به دولت آقای روحانی باید به چشم یک وضعیت بینابینی نگریست برای ورود به گشایش نهایی 


 
زریوار خبر: اولین کلمه ای که به ذهنتان می رسد در مورد جملات زیر بیان کنید؟ 
 
اصولگرا (اقتدار طلب)، محمود احمدی نژاد (ادب مرد به از دولت او)، صادق خرازی(وا دادگی)، حزب کارگزاران(لومپن پرولتاریا)، شهرام جزایری(اقتصاد سرمایه داری)، اسفندیار رحیم مشایی(غیر جدی ترین کاراکتر سیاسی ایران)، اصلاح طلبی(پروژه ناتمام)، علی مطهری(حقیقت)، حسن روحانی(پل اضطراری)، برجام (شمشیر دولبه)، ظریف ( کاردان).

 

مصاحبه کننده: امید محمدی خبرنگار افتخاری زریوار خبر

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

زریوار خبر اخبار مریوان اصلاح طلب

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->