• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 شهریور 1395 / 08:14   کد خبر : 4078   گروه : ورزشی
نایب رئیس هیئت بدمینتون سنندج در گفتگو با نوای آبیدر:

نگاه مردسالارانه به بدمینتون، اهمیت ورزش بانوان را به حاشیه رانده/با کمبود شدید اعتبارات مواجهیم/هیئت قبل کم کار بود

نایب رئیس هیئت بدمینتون سنندج می‌گوید: متاسفانه از زمان ادغام هیئت‌های مردان و زنان با یکدیگر، توجه به ورزش زنان و خاصتاً رشته بدمینتون بسیار محدود و سطحی شده است چرا که این تفکر که آقایان بهتر هستند، همواره توجه به ورزش زنان و دختران را به حاشیه رانده است.

نایب رئیس هیئت بدمینتون سنندج می‌گوید: متاسفانه از زمان ادغام هیئت‌های مردان و زنان با یکدیگر، توجه به ورزش زنان و خاصتاً رشته بدمینتون بسیار محدود و سطحی شده است چرا که این تفکر که آقایان بهتر هستند، همواره توجه به ورزش زنان و دختران را به حاشیه رانده است.

به گزارش نوای آبیدر، ورزش بانوان استان کُردستان و شهرستان سنندج در سال‌های اخیر و با تلاش‌های دلسوزانه برخی از مربیان و روسای هیئت‌ها توانسته جایگاه خوبی در میان مردم پیدا کند و مقام‌های مهم استانی و کشوری دست یابد.

 

در این میان وضعیت ورزش‌های انفرادی بانوان همانند ورزش‌های تیمی کماکان با مشکلات متعددی از جمله کمبود اعتبارات و بودجه، نگاه شهروند درجه 2 و ... مواجه است که موجب دلسردی بازیکنان، مربیان و دست اندرکاران این رشته‌ها شده است.

 

در همین راستا، گفتگویی اختصاصی با خانم "پرشنگ زندی" نایب رئیس هیئت بدمینتون شهرستان سنندج به عنوان یکی از رشته‌های پرُطرفدار اما مظلوم انجام دادیم و با مشکلات این رشته در شهر سنندج و استان کُردستان آشنا شدیم که در ادامه آن را می‎خوانید.

 

نوای آبیدر: وضعیت ورزش بدمینتون در کُردستان و نگاه مردسالارانه به این ورزش چگونه است؟

متاسفانه از زمان ادغام هیئت‌های مردان و زنان با یکدیگر، توجه به ورزش زنان و خاصتاً رشته بدمینتون بسیار محدود و سطحی شده است چرا که این تفکر که آقایان بهتر هستند، همواره توجه به ورزش زنان و دختران را به حاشیه رانده است.

 

وضعیت هیئت بدمینتون شهر سنندج از زمان تغییر مدیریتی بسیار بهتر شده، هرچند که کماکان با مشکلات و معضلاتی که در دوران مدیریت قبلی بوجود آمده دست و پنجه نرم می‌کنیم؛ به جرات می‌توانم بگویم که 70 درصد حجم کارهای هیئت استان نیز بر دوش شهرستان سنندج است و همین امر کار ما را سخت تر کرده است.

 

نوای آبیدر: لازمه توجه به ورزش بانوان و حذف نگاه مردسالارنه در رشته بدمینتون چیست؟

مشکلات بسیاری در حوزه ورزش بانوان و رشته بدمینتون وجود دارد. آماده نبودن بسترهای رشد و تعالی، نبود برنامه جامع آموزش مربیان و ارتقاء سطح کیفی آموزش‌ها، نداشتن محیط ورزشی مناسب و امن و بطور دایمی برای تیم و ورزشکاران منتخب جهت تمرینات تخصصی و البته کمبود شدید اعتبارات مالی موجب شده تا علی‌رغم داشتن پتانسیل‌های بالای ورزشی و استعدادهای بالقوه، این رشته کماکان در گمنامی و حاشیه به سر ببرد؛ در چند سال گذشته به دلیل ورود افراد غیرمتخصص به هیئت‌های ورزشی و رشته بدمینتون نتوانسته‌ایم نگاه مردسالارانه را از این رشته حذف کنیم که همین عامل موجب نگرش سطحی و غیراصولی ارگان‌های ذی‌ربط از جمله ورزش و جوانان به این رشته ورزشی پر طرفدار شده است.

 

نوای آبیدر: وضعیت فعلی هیئت بدمینتون سنندج با مدیریت جدید چگونه است؟

از زمان انتصاب آقای سعید عبدی بعنوان رئیس هسئت شهرستان، تغییرات خوب و مثبتی صورت گرفته، چرا که ایشان سوابق مدیریتی و تخصصی خوبی در این زمینه دارند و در سه ماه اخیر توانسته‌اند بسترهای خوبی را برای ارتقای بدمینتون بانوان مهیا کنند.

 

نوای آبیدر: از نظر شما، نحوه برنامه ریزی برای بدمینتون بانوان چگونه باید باشد؟

برنامه ریزی در این حوزه باید به 2 بخش بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم شود. در مبحث برنامه ریزی بلند مدت باید برنامه‌هایی چون قهرمان پروری و اعزام به لیگ‌های کشوری، اختصاص کادر پزشکی مناسب و بررسی و آسیب شناسی ضعف‌ها و بروزرسانی دانش مربیان و بازیکنان مد نظر باشد تا بتوانیم در رقابت‌های داخلی و خارجی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

 

جذب اسپانسرهای دائمی و تامین منابع مالی قابل توجه که مشکل بسیاری از هیئت‌های ورزشی بوده نیز باید در دستور کار جدی قرار گیرد، چرا که اجرای تمامی برنامه‌ها نیازمند بودجه و اعتبارات است؛ کما اینکه در جریان اعزام‌های اخیر مجموعه شورا و شهرداری هزینه اعزام و لباس‌های ورزشی را به عنوان اسپانسر تقبل کردند.

 

نوای آبیدر: چرا بانوان کردستانی علی‌رغم اینکه استعداد خوبی در این رشته دارند سه سال است به مسابقات کشوری رنکینگ و مسابقات لیگ دسته دوم کشوری اعزام نشده اند، مشکل کجاست؟

همانگونه که که اشاره کردم، کم کاری هیئت گذشته از دلایل اصلی این ضعف است که نه تنها پس از سه سال دوره رکود و عدم اعزام به مسابقات رنکیک و کشوری، بازیکنان معنا و مفهوم لیگ را نمیدانند چون در این بخش واقعا مورد ظلم قرار گرفته‌اند.

 

امیدواریم که کادر هیئت استان که به تازگی شروع به کار نموده در راستای حل این مشکلات تلاش کنند و شاهد اعزام تیم‌ها در رده‌های مختلف و حل مشکلات شهرستانهای دیکر استان باشیم.

 

نوای آبیدر: کردستان قطب بدمینتون کشور است و با وجود مربیان شناخته شده‌ای همچون "هانا تربیان" و "آزاده ترابیان" سال‌ها عضو تیم ملی بوده، هم اکنون از مشکل مالی رنج می برد. آیا به نظر شما وقتی که مربی تامین نباشد آرامش آموزش و هدایت تیم را دارد؟

یقیناً تامین وضعیت مالی و معیشت مربیان انگیزه بسیاری در آنها برای ادامه فعالیت حرفه‌ای و تربیت ورزشکاران خواهد داشت هرچند که مربیان ما همچون خانم‌ها "هانا و آزاده ترابیان" بدون توجه به مباحث مالی با هیئت همکاری داشته و با عشق و علاقه وافر به کار خود ادامه می‌دهند. از طرف دیگر، هیئت‌های ورزشی به دلیل خودگردان بودن توان پرداخت دستمزد مناسب در حد لیاقت و شایستگی مربیان خوب کُردستان را ندارد و همین امر در آینده ممکن است موجب کوچ اجباری آنان از دیار و شهر خود شود.

 

نوای آبیدر: حمایت مسئولان ورزش و امور جوانان از رشته ورزشی بدمینتون بانوان چگونه است؛ گفته می شود که با چشم نامادری به این ورزش در کردستان نگاه می شود؟

نگاه اداره ورزش و جوانان نسبت به هیئت بدمینتون به دلیل کم کاری‌های گذشته مخدوش شده و ترمیم این نگاه پروسه‌ای زمانبر است. در جریان مدیریت‌های گذشته در هیئت علی رغم وجود بودجه، آنچنان که شایسته بانوان است به ورزشکاران رسیدگی نشده و شاید بودجه‌ها و اعتبارات در بخش آقایان صرف شده که خود مؤید همان نگاه مردسالارانه به ورزش بدمینتون بانوان است.

 

با توجه به اینکه همیشه مسولین محترم گویای این بودند که پنجاه درصد از بودجه های اختصاصی مربوط به بخش بانوان است اما باز هم در این بخش بانوانمان مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

 

نوای آبیدر: جریان ماده 88 چیست؟

بر اساس این قانون، مجموعه‌های ورزشی به هیئت‌ها اجاره داده شده و این هیئت‌ها به دلیل خودگردان بودن باید از محل درآمدها و اسپانسرها این مبالغ را پرداخت کنند؛ این در حالی است که هیئت بدمینتون سنندج به دلیل انفرادی بودن ورزش و جمعیت محدود آن توان پرداخت اجاره 4.5 میلیونی مکان ورزشی و دیگر هزینه‌ها را نداشته و با مشکل اساسی مواجه است. این قانون برای رشته‌های تیمی پر درآمد نظیر فوتبال و بسکتبال شاید مناسب بوده اما برای بدمینتون راه حل مناسبی نیست و با آن مخالفم.

 

نوای آبیدر: آیا برای آموزش و تربیت بانوان ورزشکاردر رده های سنی نونهالان، جوانان و پیشکسوتان مربی بدن سازی و امکانات بدن سازی مجهز و مدرن دارید و آیا برای بالابردن ضریب اعتماد به نفس کادر پزشکی درمانی و روانپزشکی و روانشناسی تیم را همراهی می کند؟

به صورت ثابت و همیشگی خیر. این مقوله به همان بحث برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت بازمی‌گردد. نبود پزشک همراه همیشگی، روانشناس و مربی بدن سازی که بتواند ورزشکاران را در هر شرایطی برای مسابقه آماده کند، از معضلات جدی بدمینتون بانوان سنندج است که نیازمند توجه جدی به آن از سوی مسئولان است.

 

 نوای آبیدر: و کلام پایانی شما

علی رغم وجود مشکلات فراوان و کم لطفی‌های موجود نسبت به ورزش بانوان، شهرداری، شورای شهر، فرمانداری کمک‌های بسیاری به ما کرده‌اند. همچنین از اصحاب رسانه به ویژه جناب آقای شیروان یاری و سایت نوای آبیدر که انعکاس دهنده خوبی برای بدمینتون شهرستان سنندج بوده‌اند، کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 

این خبر را نیز به بانوان بدمینتون سنندج می‌دهم که بر اساس قول مساعد شورای شهر و شهرداری، در آینده‌ای نزدیک امید است هیئت بدمینتون تحت پوشش آنها قرار گیرد.

 

نوای آبیدر قدردان گفتگوی شماست

 

گفتگو از فریاد فاتحی نیا

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

بدمینتون سنندج بدمینتون بانوان سنندج هیئت بدمینتون سنندج ورزش بانوان سنندج ورزش کُردستان ورزش سنندج

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->