• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 تیر 1395 / 08:23   کد خبر : 3706   گروه : سیاسی
در جلسه ستاد استهلال کُردستان مطرح شد

ماموستا راستی: جای تاسف دارد که برخی در سایه امنیت جمهوری اسلامی عید را با عربستان جشن می‌گیرند/ماموستا حسینی: مسئله استهلال فرض کفایی است/حجت الاسلام عسگری: اعزام اکیپ استهلال در روز سه‌شنبه به کوه آبیدر سنندج

اعضای ستاد استهلال کُردستان بر وحدت رویه و تبعیت از دفتر مقام معظم رهبری در امر استهلال و اعلام عید تاکید کردند.

اعضای ستاد استهلال کُردستان بر وحدت رویه و تبعیت از دفتر مقام معظم رهبری در امر استهلال و اعلام عید تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، دومین جلسه ستاد استهلال کُردستان در مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با حضور علما و روحانیون برجسته اهل سنت و تشیع، نماینده ادارات و ارگان‌های دولتی و امنیتی و اصحاب رسانه برگزار شد.

 

در این جلسه که به منظور هماهنگی میان دستگاهی در بحث رصد ماه شوال و اعلام عید سعید فطر برگزار شد، روحانیون و نماینده ادارات به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود و نحوه انجام این مهم پرداختند.

 

برخی از ماموستاها عوام زده هستند

ماموستا "محمد امین راستی" عضو ستاد استهلال کُردستان و امام جمعه موقت سنندج نیز در این جلسه با بیان اینکه در امر اعلام عید و استهلال ماه شوال تابع دفتر مقام معظم رهبری هستیم، گفت: هیچگاه به افرادی که عید را بدون دلیل و مدرک رودتر اعلام می‌کنند، نباید رسمیت داد.

 

وی به لزوم آموزش و آگاه سازی مردم و ماموستایان در طول سال اشاره و اظهار کرد: جای سوال و تاسف دارد که عده‌ای در امنیت و آرامش نظام الهی جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنند اما عید فطر را با عربستان سعودی اعلام می‌کنند.

 

این روحانی برجسته اهل سنت تصری کرد: برخی از ماموستاها ما عوام زده و تنها بر اساس شنیده‌ها و حرف مردم عمل کرده و عید را اعلام می‌کنند که لازم است در این زمینه توجه جدی بکنیم.

 

مسئله استهلال یک فرض کفایی است

ماموستا "سید محمد حسینی" سخنگوی شورای افتای کُردستان نیز در این جلسه گفت: مسئله استهلال یک فرض کفایی است و نباید اختلافی در این زمینه در میان مسلمانان وجود داشته باشد.

 

وی اظهار کرد: متاسفانه مسئله استهلال و اعلام عید در کُردستان و شیطنت‌های برخی از افراد کار را بر ما دشوار کرده، در حالی ایجاد وحدت رویه و اعلام هماهنگ عید فطر باید در دستور کار همگان باشد.

 

سخنگوی شورای افتای کُردستان افزود: عده‌ای هستند که دانش و اگاهی دینی نداشته و خود را عالم دینی معرفی می‌کنند و با روحانیون و نظام مخالف هستند که باید آنها را ابتدای امر به راه وحدت هدایت کنیم و در صورت عدم اقناع با آنها برخورد شود.

 

لزوم آگاه سازی مردم و ماموستاها در امر استهلال

حجت الاسلام "علی اکبر نصرتی" مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: استهلال از جنبه‌های مختلفی نظیر ارتباط تنگاتنگ آن با عامه مردم و همچنین اعلام عید فطر و ورود به ماه رمضان اهمیت خاصی دارد.

 

وی اظهار کرد: استهلال دقیق و اعلام واحد عید فطر هماهنگ با سراسر کشور موجب وحدت و یکدلی میان امت و مذاهب اسلامی در کشور می‌شود.

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور افزود: در سال‌های قبل عده‌ای با ملتهب ساختن فضای روانی جامعه و اعلام عید بدون هیچگونه دلیل و سند علمی و مذهبی سعی در ایجاد تفرقه مردم با نظام شده‌اند که لازم است در زمینه از استنباط شرعی، قرآن کریم، روایات و احادیث بهره برد که مورد قبول همگان است.

 

نصرتی ادامه داد: از نظر حکمی نیز مجتهدین و علمای ما باید تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه داشته چرا که خلاء آن به خوبی حس می‌شود.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی عید فطر را همزمان با کشورهایی نظیر عربستان که افق و استهلال آنها با کشور ما متفاوت است را اعلام کرده که موجب دودستگی در کُردستان شده است.

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور تاکید کرد: باید هیئت امنای مساجد، امامان جمعه و ماموستاها توجیه شوند که اعلام عید بر اساس اعلام رسمی ستاد استهلال مقام معظم رهبری در کشور است و هیچگونه خودسری در بحث اعلام عید فطر انجام ندهند.

 

ماه رمضان 30 روز است

حجت الاسلام "عسگری" معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در این جلسه گفت: گروه‌های رصد ماه شوال روز سه‌شنبه در قالب سه اکیپ به مکان‌های تعیین شده اعزام می‌شوند.

 

وی اظهار کرد: بر اساس تصمیمات کارشناسی دقیق علمی و شرعی، کوه آبیدر سنندج بهترین مکان برای استهلال ماه شوال در نظر گرفته شده است.

 

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور تصریح کرد: از تمامی مردم، روحانیون، مساجد و کسانی که با مسئله استهلال و اعلام عید فطر سروکار دارند درخواست می‌شود که تنها مرجع رسمی و قابل استناد اعلام عید فطر، دفتر مقام معظم رهبری است.

 

عسگری تاکید کرد: بر اساس نظرات کارشناسی و صاحبان فن در زمینه علم نجوم و شرع، ماه رمضان 30 روز بوده و اعزام هیئت‌های استهلال عصر روز سه‌شنبه انجام می‌گیرد.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

ستاد استهلال کُردستان مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور ماموستایان اهل سنت روحانیون نظام جمهوری اسلامی

نظرات بینندگان :

خادم الشهدا ذوالفقار بابایی دوشنبه 14 تیر 1395 | 22:47 پاسخ

بله جناب اقای حاج ماموستا راستی جای تاسف دارد که برخی در سایه امنیت جمهوری اسلامی عید را با عربستان جشن بگیرند ولی جای تاسف ندارد که عده ای حق و حقوق رزمندگان -جانبازان-ایثارگان-شهدا-رادر فیش های نجومی میگیرند و ککشون هم نمی گذد ان دسته که با عربستان عید میگیرند بیشترشان همین مسئولان و کارکنان هستند نه مردم محروم و ساده و بچه های حذب اللهی ها و بسیجیان و خادمان شهدا ----------

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->