• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 1 خرداد 1395 / 14:55   کد خبر : 3544   گروه : اقتصادی

جوابیه دامپزشکی کُردستان به خبر «مشکلات کارآفرین اقتصاد مقاومتی بانه‌ای در امر پرورش ماهی»

اداره کل دامپزشکی کُردستان در پی انتشار خبری مبنی بر مشکلات کارآفرین اقتصاد مقاومتی بانه‌ای در امر پرورش ماهی، جوابیه‌ای به دفتر سایت نوای آبیدر ارسال کرده است.

اداره کل دامپزشکی کُردستان در پی انتشار خبری مبنی بر مشکلات کارآفرین اقتصاد مقاومتی بانه‌ای در امر پرورش ماهی، جوابیه‌ای به دفتر سایت نوای آبیدر ارسال کرده است.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، در پی انتشار خبری با عنوان «استمداد کارآفرین اقتصاد مقاومتی بانه‌ای از رسانه‎ها جهت جلوگیری از متوقف کردن طرح تکثیر ماهی» در سایت نوای آبیدر و انعکاس مشکلانت و گلایه‌های این شهروند کُردستانی، اداره کل دامپزشکی کُردستان جوابیه‌ای به دفتر سایت نوای آبیدر ارسال کرده است. متن این جوابیه بدین شرح است:

 

بسمه تعالی

مدیر مسئول محترم سایت خبری تحلیلی نوای آبیدر

سلام علیکم
با صلوات بر محمد و آل محمد (ص)


احتراما با توجه به انتشار خبری تحت عنوان "استمداد کار آفرین اقتصاد مقاومتی بانه ای از رسانه ها جهت جلوگیری از متوقف کردن طرح تکثیر ماهی" به تاریخ یکشنبه مورخ 19/2/95 و کد خبر 3468 ، خواهشمند است دستور فرمائید توضیحات اداره کل دامپزشکی استان کردستان را عینا به شرح زیر جهت تنویر افکار عمومی و مخاطبین محترم ، برابر مقررات در سایت مربوطه درج نمایند.


1-  در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که با ریز بینی و دقت نظر بسیار تدوین گردیده، اهداف بسیار مهمی از جمله رسیدن به اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون زا و برون گرا، پویا و پیشرو مد نظر قرار گرفته و در این راستا  دولت مکلف گردیده برای تحقق آنها با هماهنگ‌سازی و بسیج همه‌ی امکانات بویژه در خصوص مدیریت مخاطرات اقتصادی از طریق تهیه طرح‌های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌های داخلی و خارجی واکنش نشان دهد.


2-  در متن اصول 24 گانه سیاست های ابلاغی به نکات کلیدی و بسیار مهمی از جمله تامین امنیت غذائی، تاکید بر افزایش کمی و کیفی تولید، حمایت هدفمند از صادرات کالا و کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور اشاره گردیده است.


3- یکی از رسالت های اصلی سازمان دامپزشکی کشور کاهش مخاطرات ناشی از بیماری های واگیر دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل میباشد که دقیقا هم جهت با سیاست های ابلاغی فوق الذکر نه تنها می تواند به افزایش کمی و کیفی فرآورده های تولیدی دامی منجر گردد، بلکه آثاری همچون افزایش سطح سلامت و بهداشت مصرف کنندگان فرآورده های دامی، افزایش پذیرش تولیدات در سطح بازارهای جهانی، توسعه ی صادرات، کاهش ضایعات و تلفات ناشی از بیماری ها مختلف و بلطبع کاهش آسیب پذیری اقتصاد دامپروری، مرغداری و آبزی پروری کشور را نیز به دنبال خواهد داشت.


4- اداره کل دامپزشکی استان کردستان به منظور نیل به اهداف سازمان دامپزشکی کشور تمام توان خود را در جهت تامین بهداشت و سلامت و فراهم نمودن شرایط ورود به بازار های جهانی، اجرای الزامات مقررات بهداشتی، کنترل بیماری های مختلف و همچنین نظارت بهینه بر تولیدات دامی در استان معمول داشته و هیچ گاه سلامت مردم، بهداشت عمومی و مصالح صنعت دامپروری، مرغداری و آبزی پروری استان را فدای منافع افراد خاص ننموده است.


5- این اداره کل در اجرای " آئین نامه ی مبارزه با بیماری های دامی و جلوگیری از انتشار و سرایت آنها " موظف به شناسائی کانون های بیماری  و اجرای برنامه های کنترلی و ریشه کنی بیماری ها میباشد و در مواردی که در راستای ریشه کنی بیماری نسبت به معدوم سازی دام اقدام کند برابر مقررات مربوطه غرامت متعلقه را به صاحبان آنها ( که در موعد مقرر همکاری لازم را معمول نمایند ) پرداخت می نماید.  


6- در همین راستا و با توجه به شیوع بیماری ویروسی ماهیان قزل آلا ( VHS ) در سال 92 در کشور و استان، با همکاری مستقیم پرورش دهندگان ماهی و مساعدت دستگاه های اجرائی از جمله استانداری کردستان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان جهاد کشاورزی و فرمانداری های تابعه موفق به مهار بیماری در مجتمع های عظیم پرورش ماهی استان گردید، بطوریکه در حال حاضر مجتمع های فوق الذکر با بهترین کیفیت و بالاترین بهره وری ممکن مشغول به تولید ماهی قزل آلا بوده و بعنوان مراکز الگو در کنترل موفق بیماری در سطح کشور مطرح و در صدد صادرات به کشورهای اروپائی میباشند که همگی از مصادیق کامل سیاست های اقتصاد مقاومتی میباشد.


7- این اداره کل به منظور اجرای ضوابط بهداشتی در کلیه موارد سعی در توجیه علمی و منطقی بهره برداران و استفاده از مشارکت خود پرورش دهندگان داشته، اما بعضا و در صورت مقاومت شدید برخی از افراد بویژه افرادی که موجبات اشاعه بیماری های واگیر را فراهم آورده و یا سبب به خطر افتادن بهداشت عمومی گردند، با رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوطه از ابزارهای قانونی نیز استفاده نموده است.


واما در خصوص ادعا های درج شده در خبر:


الف – اداره کل دامپزشکی استان کردستان، با موجودیت هیچ واحد تولیدی دارای پروانه ی فعالیت مخالفتی نداشته بلکه برابر قوانین و مقررات خواستار فعالیت واحد ها مطابق ضوابط بهداشتی می باشد و بدین لحاظ قصد تخریب هیچ استخر پرورش ماهی دارای پروانه ی فعالیتی را نداشته بلکه تمام تلاش خود را در جهت جلوگیری از ورود تولیدات آلوده به بازار مصرف با استفاده از ابزارهای قانونی به کار خواهد بست.  


ب –وزارت جهاد کشاورزی بعنوان متولی اصلی برنامه ریزی بازار محصولات کشاورزی در طول سالیان متمادی فعالیت خود همواره یکی از حامیان اصلی اتکا به تولیدات داخلی بوده ( افزایش تعداد واحدهای  پرورشی دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل و افزایش کمی و کیفی تولیدات مربوطه شاهدی بر این مدعا است) و بدین لحاظ ادعای اجبار تولید کنندگان به واردات یک قلم خاص از کالاها و عدم استفاده از تولیدات مشابه داخلی به هیچ وجه درست و منطبق بر واقعیت نمی باشد.


ج-  این اداره کل در جهت حفظ حریم فردی افراد از انتشار مدارک و مستندات مربوطه معذور بوده ، اما به منظور اجتناب از اعمال سلیقه، تمامی اقدامات خود را زیر نظر دستگاه های محترم نظارتی و با رعایت کامل قوانین و مقررات ( باستناد مدارک و مستندات موجود و قابل ارائه ) معمول نموده است.  


د- سوء استفاده از عنوان " اقتصاد مقاومتی " در قانونی جلوه دادن " اقدامات غیر اصولی " به هیچ وجه پسندیده نبوده و شایسته است کلیه پرورش دهندگان و تولید کنندگان محترم سطح کشور با مطالعه دقیق سیاست های های فوق الذکر و بهره گیری از دانش و فناوری روز، در جهت ارتقاء سطح تولیدات خود که همانا غذای مردم کشور می باشد تلاش نمایند.
 
انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

اقتصاد مقاومتی کارآفرین بانه‌ای دامپزشکی کُردستان جوابیه پرورش ماهی

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->