• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 فروردین 1395 / 13:45   کد خبر : 3316   گروه : فرهنگ و هنر
اختصاصی نوای آبیدر/

معاونت فرهنگی شهرداری سنندج؛ فرهنگ سازی یا فرهنگ سوزی

شهرداری به عنوان سامانه‌ای چند وجهی و چندکارکردی شناخته می‌‎شود که یکی از موضوعات ممیزی آن با سایر نهادهای شهری پرداختن به مقوله فرهنگ و اجتماع است که با تخصیص سرانه فرهنگی و اجتماعی به آن به بستری مناسب در راستای تعامل و مشارکت همه جانبه شهروندان با شهرداری را بدل گشته است، اما متأسفانه معاونت فرهنگی شهرداری سنندج به دلیل برخی ضعف ها و ایرادات خاص به ارگانی منفعل بدل گشته که در بسیاری از موارد شهروندان حتی با نام آن بیگانه‌اند.

شهرداری به عنوان سامانه‌ای چند وجهی و چندکارکردی شناخته می‌‎شود که یکی از موضوعات ممیزی آن با سایر نهادهای شهری پرداختن به مقوله فرهنگ و اجتماع است که با تخصیص سرانه فرهنگی و اجتماعی به آن به بستری مناسب در راستای تعامل و مشارکت همه جانبه شهروندان با شهرداری را بدل گشته است، اما متأسفانه معاونت فرهنگی شهرداری سنندج به دلیل برخی ضعف ها و ایرادات خاص به ارگانی منفعل بدل گشته که در بسیاری از موارد شهروندان حتی با نام آن بیگانه‌اند.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، با تأسی از کلام مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) مبنی بر اینکه "در فرهنگ و در اخلاق عمومی مردم، روز به روز بایستی تحول صورت گیرد و پیشرفت حاصل گردد." توجه و تأکید ایشان به مقوله "فرهنگ" به خوبی روشن و قابل درک است؛ امری که تحت لوای واژه‌هایی همچون شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی، ورود و غلبه فرهنگ بیگانه به انزوا کشیده شده و بر این اساس وظیفه خطیری را بر دوش نهاد‌ها، ارگان‌ها و مدیران متولی فرهنگ و اشاعه دهندگان آن نهاده است.


یکی از ذیربطان این امر، معاونت فرهنگی شهرداری است که به عنوان یکی از دستگاه‎های تأثیرگذار بر فرهنگ جامعه و اشاعه آن شناخته شده و از آن به عنوان اهرمی مهم در بدنه شهرداری در راستای تحقق بخشیدن به کلام رهبری یاد می شود.


اما نکته شایان توجه در این بین این است که تفاوتی ریز اما اساسی که میان معاونت فرهنگی شهر سنندج با دیگر شهرهای کشور نباید از آن غافل شد مطرح شدن سنندج به عنوان شهری فرهنگی و دارای پیشینه‌ای تاریخی است که حساسیتی ویژه را به این آرمان می بخشد، اما در کمال ناباوری نه تنها شاهد رشد و یا ارتقای فرهنگ و یا حداقل حفظ آن نبوده ایم، بلکه گامی موثر از سوی این دستگاه فرهنگی برداشته نشده است.


در سال‎های اخیر معاونت فرهنگی شهرداری سنندج به عنوان یکی از متولیان مهم در این زمینه، کمترین و یا به تعبیری "اقدام شایان توجهی" را راستای ارتقای زیرساخت‎های فرهنگی سنندج برنداشته است.


انتقاد به عنوان شاکله‌ای در راستای رفع و رجوع معضلاتی شناخته می شود که گاه از دید آنان که در داخل گود هستند، مخفی می ماند؛ لذا اگر بخواهیم نگاهی دقیق‌تر و عمقی‌تر به ضعف‌های معاونت فرهنگی شهرداری سنندج و کم‎کاری‌های این مجموعه در سال‌های اخیر در امر فرهنگ بیندازیم، مواردی متعدد و قابل تأمل ذکر خواهد شد که در ادامه این گزارش به ذکر بخشی از این ضعف‌های ساختاری و مدیریتی در این نهاد تاثیرگذار جهت اقناع افکار عمومی و همچنین توجه شهردار سنندج با هدف تغییری اساسی و بنیادین خواهیم پرداخت.


معاونت فرهنگی شهرداری به دلیل ساختار ویژه شهرداری‌ها به عنوان مردمی‌ترین نهاد شهری، تأثیر بسزایی را در راستای بهبود ارتقای فرهنگ عمومی و شهروندی دارد؛ شاید بتوان بزرگترین ضعف وارده به این نهاد را این دانست که طی سالهای اخیر این معاونت ذیربط در سنندج کمترین گام را برای تبدیل مرکز استان به قطب فرهنگی کشور برنداشته است.


همچنین بسنده کردن به ارسال چند پیغام تلگرامی و نصب چند بنر در سطح شهر در زمینه آشنایی شهروندان با حقوق شهروندی و آگاهی از وظایف یک شهروند در قبال جامعه و دیگر افراد، نمی تواند اقدامی مؤثر شناخته شود، در حالی که مقوله حقوق شهروندی و آشنا کردن یک شهروند با وظایف خود، فعالیتی زیرساختی و بنیادین است که نیازمند ماه‎ها و شاید سال‎ها آموزش مستمر از طریق رسانه، صداوسیما، مدارس، دانشگاه‎ها و... است.


با توجه به رشد روز افزون امکانات فضای مجازی و فراگیر شدن رسانه‎های دیداری و شنیداری، این معاونت در راستای ارتقای فرهنگ عمومی، آموزش‌های شهروندی و همچنین اعلام برنامه‎های خود – در صورت وجود چنین امری – کمترین تعامل و همکاری را داشته است؛ در حالی که ظرفیت رسانه‎های محلی در سنندج – اعم از مکتوب و الکترونیک – به میزان قابل توجهی افزایش یافته، اما اثری از حضور واژه فرهنگ و معاونت فرهنگی شهرداری در این بستر دیده نمی‎شود.


معاونت فرهنگی شهرداری سنندج، تا به حال به غیر از جشنواره نوروزی «دیار» که آن‎هم تنها بعد شایان توجه آن «رقص و پایکوبی» است، اثری از پرداختن به دیگر بُعدهای فرهنگی مردمان کُردستان و شهر سنندج در این جشنواره دیده نمی شود و در حقیقت این نهاد نتوانسته است نقشی تاثیرگذار در دیگر جشنواره‎‎های بومی و محلی داشته باشد.


«خانواده» به عنوان اولین و اصلی‎ترین کانون اجتماعی و زیربنای تمامی لایه‌های شخصیتی و فردی یک شهروند، در برنامه‎های معاونت فرهنگی شهرداری تعریف مشخصی ندارد و شاید هم این معاونت خود را متولی این امر نمی‎داند!!! در حالی که همانطور که گفته شد معاونت فرهنگی شهرداری با توجه به ارتباط دو سویه این ارگان با مردم، می‎تواند بهترین آموزش‎ها را در راستای ترویج سبک زندگی ایرانی - اسلامی  مورد تاکید مقام معظم رهبری، با توجه به فرهنگی بومی و اصیل کُردستان داشته باشد.


خلاء بزرگ پُر کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان، نبود برنامه مُدون در راستای ارتقای سلامت روانی جامعه، ضعف ساختاری در زمینه معرفی مشاهیر، فرهیختگان و بزرگان ادبی، مذهبی و فرهنگی کُردستان و سنندج و فقدان طرح های مناسبتی نکوداشت این بزرگان و همچنین عدم بهره‌گیری از پتانسیل‎های سازمان‎های مردم نهاد و بکارگیری آنها در راستای پیشبرد اهداف خرد و کلان فرهنگی را اگر به کارنامه معاونت فرهنگی شهرداری سنندج در سال‎های اخیر اضافه کنیم، یقیناً نمره غیر قابل قبولی را از جانب افکار عمومی جامعه دریافت خواهیم کرد.


در کنار این ضعف‎ها و کمبودهای معاونت فرهنگی شهرداری سنندج، اظهارنظرهای غیرحرفه ای مدیریت مجموعه معاونت فرهنگی -هر چند که خود را مفتخر به فعالیت در حرفه خبرنگاری قبل از تصدی به مدیریت معاونت فرهنگی شهرداری می داند- در خصوص فعالیت رسانه‌ها و سایت‌های محلی تذکر و توجه چند نکته الزامی است.


در گام اول، باید اذعان داشت یکی از مهمترین اهداف سایت ها و رسانه های محلیِ بی طرف، پرداختن به معضلات، مشکلات و ضعف های موجود در سطح جامعه و همچنین مشکلات دستگاه‌های دولتی، مدیران و کم‎کاری‎های آنان، به دور از هرگونه جناح‎بندی، رانت‌، سیاسی‎کاری و باندبازی و برجسته سازی آنها است.


دوم اینکه، به کار بردن برخی تعابیر و اصطلاحات از سوی مدیر این مجموعه خطاب به فعالیت روشنگرانه یکی از این سایت‌ها -که ذکر آن در بدنه این گزارش با توجه به فرهنگ و درک مخاطبین جایی ندارد- به دور از شأن و جایگاه این مدیر فرهنگی بوده و باید متذکر شویم که هدف اصلی تعامل با رسانه های محلی «ارتقاء سطح کیفی و کمی رشد فرهنگی» است که گاه در هاله ای از بی تفاوتی به حیات خود ادامه می دهد.


دو عامل مهم و تأثیرگذار در ادامه حیات یک نهاد فرهنگی، تجهیز سازمان به مدیری کارآمد و بدنه‌ای قوی است که در صورت فقدان یکی از این دو، شکست تنها بازخورد و نتیجه پیش رو برای سازمان خواهد بود که متأسفانه انتخاب مدیر غیرفرهنگی بر اساس حاکمیت رابطه به جای ضابطه برای تصدی معاونت فرهنگی شهرداری سنندج به پاشنه آشیلی برای این نهاد بدل گشت که بازخوردی جز مسکوت ماندن مقوله فرهنگ نداشته است.


حال باید یادآور شد که نوای آبیدر در قالب این گزارش در تلاش است تا گوشه ای از کاستی های این معاونت را یادآوری کرده و با توجه به اینکه آنگونه که انتظار می رود این معاونت با پرداختن به امور زیربنایی اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و آموزش و پرورش به منظور نیل به اهداف و سیاستهای کلان شهرداری سنندج اقدامات اساسی را در زمینه شناسائی و مقدمه چینی برای استفاده بهینه از آنها را لحاظ نکرده است، در تلاش است در راستای انعکاس صدای مردمی و نقد منصفانه مدیران و دستگاه‎ها، تمامی توان خود را به کار بسته و در قالب نقدی منصفانه این نهاد را به بازنگری و تمرکز بر فعالیتهای خود سوق دهد؛ لذا بر اساس رسالت رسانه ای خود در آینده نیز در سلسله ادامه این گزارشات به نقد و بررسی عملکرد دیگر نهادها و دستگاهای شهری خواهیم پرداخت.


انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

فرهنگ معاونت فرهنگی شهرداری سنندج فرهنگ مردم زیرساخت های فرهنگی ارتقای فرهنگی نقد مدیران

نظرات بینندگان :

علی رحیمی سه شنبه 10 فروردین 1395 | 22:12 پاسخ

با سلام و سپاس لطفا کمی با انصاف بنویسید جشنواره عکس دیار جشنواره بازیهای بومی ومحلی دیار جشنواره کاریکاتور شهروندی جشنواره دایکانی دیار رمضان دیار حرکت دراویش برای اولین بار و راه اندازی نگارخانه پارک شهدا و کتابخانه پارک آی تی گوشه ای از خدمات دوران آقای فرهادی است ضمنا ایشان کارشناسی ارتباطات و کارشناسی ارشد مدیریت دارند و حقیقتا در کار خودشان هم خیلی توانا هستند مشکل حوزه فرهنگی شهرداری سنندج اختلاف نظر اعضای شورای شهر و شهرداری است

کُرد چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 10:02

داشتیم داشتیم مهم نیست..الام چی دارید مهمه دوست عزیز و جناب آقای ...!!!!!!!!

مهری رحمانی چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 09:10 پاسخ

با سلام،در این گزارش برخی از مشکلات و کاستی های حوزه فرهنگی بیان شده است که امیدورام از سر دلسوزی و ترویج فرهنگ های بومی و محلی استان باشد.اما هر چه به بخش های مختلف این مطلب می نگرم گویی رنگ و بوی غرض و خسومت شخصی موجب شده است تا قسمت اعظم فعالیت هایی که به خوبی برای شهروندان مشهود است و توسط این معاونت از شهرداری صورت گرفته است کم رنگ و با حتی نادیده گرفته شود و نکته قابل توجه این است که این نوع گزارش ها نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه نشانده ضعف در شیوه و نوع انتقاد غیر کارشناسی و حرفه ایی می باشد که این امر کارگشای مسایل و مشکلات موجود نیست.البته باید این نکته را در نظر گرفت که کار کردن در یک دستگاه فرهنگی نیزهم امکانات و منابع مالی وانسانی میخواهد و هم یاری و حمایت مسوولین و دستگاههای مربوطه.

س.س چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 09:59

خخخخ... جالبه... آقای.....!! این نظر اصلا مشخص نمیکنه از طرف کیه؟؟؟ تازه دوست عزیز خصومت با "ص" نوشته میشه نه به "س!! مدرکتو کجا گرفتی... توم بگم بگم های مرحوم رو داری نکنه

reporter چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 10:00 پاسخ

دست مریضاد. آخه تا کی این مدیران ما در خواب باشن. خداییش همه ادارات در خواب به سر میبرن..شهرداری و معونتاش که دیگه هیچ..خدا بهمون رحم کنه

سردبیر چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 10:00 پاسخ

خداییش کی تو کُردستان جرات داره اینجوری بنویسه!! احسنت. بالخره یه سایت پیدا شد کارنامه ضعیف و مردود این مدیران رو رو کنه

سنندجی چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 10:01 پاسخ

توروخدا دست رو دلمون نزارید که فرهنگ سنندج و کُردستان از بین رفته. آخه کدوم دستگاه فرهنگی تا به حال در راستای مردم حرکت کرده که اینا دومیش باشن

رضائی چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 11:13 پاسخ

این استان فقط اسم یه استان فرهنگی رو یدک میکشه والا دوستان مرکز نشین خسیس تر از آن هستن که بودجه فرهنگی درست وحسابی به کردستان تزریق کنن. بودجه نون وآب دار فقط مال تهرونیا وازما بهترونه. شهرداری ماهم مثل شهرداریهای دوروبرمون نیست که از چندین جا حمایت بشه بیچاره خودو خودش. البته درکنار بودجه مدیریت وفکر نو خیلی مهمه ودر اصل کار را باید دست کاردان داد

مهندس آل علی چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 14:08 پاسخ

با سلام و عرض ادب مطلب از نگاه انتقادی جالب هست اما موضوعی که دراینجا بایستی به آن اشاره شود این است که عزیزی در نگاه رسالت رسانه ای بیرون از گود ایستاده و ندای لنگش کن سر داده است بله فعالیت کردن در حوزه فرهنگ به گواه تمامی سرورانیکه در این حوزه فعالیت نموده اند بسیار مشکل بوده و باز خورد آن حرکت مورچه ای هست که در نقد وبررسی مسائل بایستی مد نظر قرار گیرد اما عرض بنده این است که من هیچ دفاعی از معاونت محترم شهرداری ندارم و اگرچه ایشان از دوستان نزدیک بنده هستند و خیلی موارد هم دوستانه به ایشان یاداوری نموده ام اما شاخص عرض حقیر این است رسانه ها فقط نقد نکنند چه بهتر است اگر از سر دلسوزی باشد که کمی بعید به نظر میرسد به ارائه راهکار بپردازند تا هم مسولینی که در این زمینه دستی برآتش دارند به ویژه اعضای محترم شورای شهر و کمیسیون فرهنگی شورا هم با همیاری و همدلی بیشتر ودر حقایق موجودی که در مقوله فرهنگی بودن کردستان و مرکزیت این استان فرهنگی که نمادآن شهر سنندج میباشد معاونت فرهنگی را یاری داده تا بتوان به ایده آلی که مطمع نظر اس برسیم .انشاالله

ایرانی چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 23:06

موافقم..البته شما که ایشون دوستتونه بفرمایید که فرهنگ اصیل سنندج در رقص نیست فقط و در دیگر چیزهاس نظیر معرفی مشاهیر بزرگ این شهر و دیار و یا دیگر فاکتورهای فرهنگی که کلا فراموش شده و فقط به دایر کردن چند نمایشگاه بسنده کردن

شاهو مقدم جمعه 13 فروردین 1395 | 00:15 پاسخ

سلام وتشکر از نگارنده و همه کسانی که نظر دادند ولی این را هم بدانیم تاقبل از حضور آقای فرهادی در معاونت فرهنگی شهرداری هیچ نام و نشانی از این واحد نبوده حقیقتا تلاش های ایشان در این دوسال قابل تقدیر است ای کاش دیگر مدیران هم با این صداقت ،دلسوزی و پاکی خدمت میکردند،من مطمن هستم ایشان هرآنچه در توان داشتند دریغ نکردند ولی کمسیون فرهنگی شورای شهر و نگاه شهرداری را هم به مسایل فرهنگی باید تحلیل کنیم و حرف های این مدیر را هم بشنویم بعد تخریب کنیم

ناشناس جمعه 13 فروردین 1395 | 12:20

در جامعه ما اینقد مدیران سفت و سخت به صندلیشون چسپیدن و سایت های خبری و خبرنگارا بادمجان دور قاپ براشون چیدن، که همچین انتقادی همتون رو متعجب کرده

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->