• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : شنبه 17 بهمن 1394 / 09:00   کد خبر : 3074   گروه : سیاسی
انقلاب اسلامی در کَُردستان/

روایت یک انقلابی کُرد از حال و هوای بهمن 57 سنندج/دانش‎آموزان سنندجی در براندازی رژیم طاغوت پیشرو بودند

یک انقلابی کُرد گفت: دانش‌آموزان در جهت براندازی رژیم پهلوی پیشرو بودند و در سنندج اين تحركات از مدارس شيخان و فيض آباد آغاز شد.

یک انقلابی کُرد گفت: دانش‌آموزان در جهت براندازی رژیم پهلوی پیشرو بودند و در سنندج اين تحركات از مدارس شيخان و فيض آباد آغاز شد.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، "احمد سقزي" یک انقلابی کُرد است که در تظاهرات‌ قبل از انقلاب علیه رژیم طاغوت شرکت حضوری فعال داشته است. وی در سال 1352 سربازي را به اتمام می‎رساند. پدر و برادرش که روحاني بودند توسط ساواك دستگیر می شوند. با او به صحبت نشستیم و اوضاع شهرستان سنندج در زمان رژیم پهلوی را از وی جویا شدیم.


تظاهرات و اعتراضات مردمي در سنندج چگونه شروع شد؟
در کنار اقدامات گسترده فعالین انقلابی براي براندازي رژيم طاغوت در سنندج، دانش‎آموزان همواره از تاثیرگذارترین اقشار در براندازی رژیم طاغوت بودند و در سنندج اولین تحركات از مدارس شيخان و فيض آباد آغاز شد.


در تحركاتي كه دانش آموزان به راه انداختند و من مسئول يكي از جنبش هاي دانش آموزي بودم در ابتدا قصد بر اين بود كه مجسمه شاه را كه در ميدان انقلاب كنوني وجود داشت پايين بیاوریم.


مسيري را كه دانش آموزان مي پيمودند از خيابان شهداي امروزي به سمت ميدان انقلاب بود و در اين ميان وقتي با سربازان رژيم شاه برخورد مي كرديم شروع به تيراندازي مي كردند و اولين باري هم كه ما دست به اين اقدام زديم دونفر از دانش‎آموزان شهيد و زخمي شدند كه يكي از آنها دختر استاد نصرالله نجار بود - دقيقا نامش را به خاطر نمي آورم – و يكي ديگر از آن شکوفه‎های انقلاب زخمي شد و بقيه دانش آموزان مجبور به عقب نشيني شدند.
ما به سمت چهار راه شهدا حركت كرديم و لاستيك هاي زيادي را جمع كرده و به آتش كشيديم كه سربازان از راه رسيدند و شروع به تير اندازي كردند و ما به سمت شيخان حركت كرديم. تقريبا مي‌توان گفت که اين برنامه هر روز ما بود كه بعدها گسترش یافت.


يك خاطره از تظاهرات دانش‎آموزي در آن دوره را براي ما بازگو كنيد.
يك بار كه حكومت نظامي برقرار كرده بودند، مي‎خواستم دسته‎اي را از خيابان صلاح الدين ايوبي كه قبلا به آن «وليعهد» مي‎گفتند عبور دهم. فردی نظامی با درجه سرگردی در آنجا بود كه قصد داشت به سمت ما تيراندازي كند. من با او از راه دور صحبت كردم و در مورد درگيري با نيروهاي انقلابي به او تذكر دادم و از او خواستم كه اجازه دهد ما حركت كنيم و به او گفتم: "اگر تيراندازي كني و بچه ها را بكشي فقط خشم مردم را بيشتر مي كني."


آن سرگرد به نيروهاي خود دستور داد كه راه را باز كنند و بر سر كوچه ها بايستند تا ما بتوانيم به سمت چهار راه صلاح الدين ايوبي حركت كنيم.هنگامي كه به روبروي بانك قرض الحسنه‎اي كه در چهار راه بود رسيديم، عده اي از مردم بانك را به آتش كشيدند. ما دوباره به سمت ميدان انقلاب حركت كرديم كه روبروي دخانيات درگيري ايجاد شد و نيروهاي رژيم طاغوت به سمت مردم تيراندازي كردند.


اين جريانات ادامه داشت تا به 12 بهمن 1357 رسيد. البته يك روز قبل از آن يعني 11 بهمن مردم با پتك و هرچیزی که دم‎دستشان بود به ميدان شاه (انقلاب كنوني) هجوم بردند و مجسمه شاه را به پايين كشيدند كه باعث شد كمي از خشم مردم كاهش يابد. البته در ميدان آزادي و در كنار صداو سيما نيز مجسمه شاه وجود داشت كه آنها هم شكسته شده و پايين آمد.


رفتار نيروهاي ارتش و سربازان با مردم چطور بود؟
عده اي از نيروهاي ارتش كه بيشترشان سرباز بودند دوست نداشتند به طرف مردم خود تيراندازي كنند و اگر اين كار را هم نمي‌كردند از پشت آنها را مي زدند كه بالاخره عده اي از آنها خود را تسليم مردم كردند. اما يك عده از نيروهاي سر سپرده طاغوت تا آخرين لحظه با نيروهاي انقلابي درگير بودند و حتي زماني كه شهر به تصرف درآمده بود نيروهاي انقلابي را در كوچه پس كوچه ها ترور مي كردند و هر روزه حدود 4 يا 5 نفر به اين صورت ترور مي شدند.

 

از روز 12 بهمن سال1357 بگوييد.
در روز 12 بهمن 1357 با ورود امام خميني(ره) به ايران مردم وارد خيابان‌ها شدند و شعار الله اكبر سر دادند و مرگ برشاه گفتند. نيروهاي ارتش به پادگان رفته بودند و عده اي از نيروهاي ساواك بر سر كوچه ها مي‌ايستادند و به سوي مردم تيراندازي مي كردند و با ايجاد رعب و وحشت مي خواستند مردم را پراكنده كنند تا به خانه‌هايشان بروند.


اين تظاهرات ها تا 22 بهمن 1357 ادامه داشت و بايد گفت كه مردم از هر قشري در اين تظاهرات ها شركت مي كردند تا اينكه انقلاب اسلامي ايران به پيروزي رسيد.


انتهاي پيام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

انقلاب اسلامی در کُردستان احمد سقزی انقلابی کُرد پیروزی انقلاب اسلامی دهه فجر

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->